Поганий апетит у дітей першого року життя: що не так і як це виправити?

140

Всі діти народжуються з хорошим апетитом. І зберегти його потрібно будь-якою ціною.

(Б. Спок)

Хороший апетит традиційно вважається показником здоров’я, а також необхідною умовою, при якому малюк нормально росте і правильно розвивається. Немає нічого дивного, що відсутність апетиту у дитини часто стає приводом для розладу батьків. Перш ніж розпочати «терміново щось робити», важливо зрозуміти справжню причину відмови дитини від їжі.

Що саме в поведінці дитини може насторожити вас:

  • дитина відмовляється від грудей або пляшечки з сумішшю);
  • з’їдає менше покладеної норми;
  • бере груди, але не смокче, не ковтає або смокче дуже мало;
  • при спробі матері дати груди малюк кричить і пручається;
  • після нетривалого смоктання відривається від грудей, давлячись від плачу;
  • бере одну грудь, але відмовляється від іншого.

Які можуть бути причини того, що відбувається?

1. Особлива будова материнського соска (плоский, втягнутий сосок)

«Незручна» форма соска нерідко стає причиною поганого апетиту і відмови від грудей. Дитині важко утримувати в ротику груди з втягнутим або плоским соском, тому будьте готові в перші дні після народження проявити терпіння і наполегливість.

Спочатку потрібно буде підтримувати голівку дитини і формувати складочку на грудях паралельно ротику, щоб простіше було захопити її. Краще всього, якщо з правильним прикладанням малюка допоможуть консультант з грудного вигодовування або досвідчена акушерка. Може вирішити проблему і годування в положенні «з-під руки».

Основне, про що слід пам’ятати, – це те, що практично будь-яку груди можна «розсмоктати» за перші два–три тижні годування, а соски залишаться більш опуклими, ніж раніше!

2. Порушення техніки вигодовування (неправильне положення дитини біля грудей).

Як правильно дати груди? Малюка необхідно розгорнути животиком до себе, так, щоб головка і тільце знаходилися на одній лінії. Якщо малюк взяв груди добре, вона знаходиться глибоко в ротику, знизу глибше, ніж зверху, сосок дивиться в небо. Нижня щелепа немовляти ритмічно натискає на ареолу, губка вивернута назовні, а язичок здійснює хвилеподібні рухи, допомагаючи просуванню молока з грудей в ротик. Правильно накладений малюк впирається в мамині груди підборіддям, а носик, в залежності від форми грудей, може виявитися цілком вільним, або стосуватися грудей.

3. Порушення організації вигодовування

Які помилки може допускати годуюча мама:

  • занадто часто змінює груди, в результаті чого дитина звикає висмоктувати тільки більш рідке «переднє» молоко, що йде «на приливі»;
  • при відмові від грудей відразу пропонує пляшечку, де потік молока постійний, чим також відучує від прикладання власних зусиль по «добування їжі»;
  • не враховує можливість настання природних лактаційних кризів, які зазвичай виникають на 3-6 тижні і 3, 4, 7, 8 місяці життя малюка і тривають 3-4 дні.

Починайте годівлю завжди з тією ж грудях, з якої закінчилося попереднє, і пропонуйте повні груди тільки тоді, коли малюк взяв все, що було. Якщо малюк починає сердитися, не бажаючи смоктати без припливу, спробуйте кілька разів стиснути груди біля основи, щоб допомогти «прибуття» молока. А якщо дитина вже відірвався від грудей і почав вигинатися, змініть позу: годування в положенні «з-під руки» зазвичай заспокоює немовлят.

При лактаційний кризі – частіше прикладайте дитину до грудей в поєднанні з годуванням з обох грудей, зберігайте спокій, більше пийте. Особливо вітається тепле пиття у вигляді настоїв з лактогонных трав за 15-20 хвилин до годування. Також можна приймати спеціальні препарати лактогонного дії (наприклад, «Млекоин», «Апілак») після консультації з лікарем.

4. Неправильне введення прикорму

Багато батьків стикаються з тим, що при введенні прикорму і подальшому розширенні раціону діти від 6 до 12 місяців відмовляються від їжі. Насправді це – природна ситуація, адже малюки консервативні в їжу від природи.

Вважається, що дитині потрібно спробувати нову їжу 8-10 разів, щоб звикнути до неї, а позитивне сприйняття нового продукту відбувається лише на 15-20 разів!

«Не йдіть на поводу» у маленького гурмана, пропонуючи йому одноманітну їжу – ту, до якої він вже звик. Підвищити апетит малюка можна саме за допомогою різноманітного раціону харчування. Якщо тлумачити початковий відмова від їжі як незмінний і не пропонувати більше даний продукт, можливість мати доступ до нових продуктів та смакових відчуттів буде втрачена. Головне, щоб діти навчилися отримувати задоволення від їжі, і цього їх потрібно послідовно і терпляче вчити.

5. Прорізування зубів

Поява перших зубів часто завдає малюкові значний дискомфорт і може призвести до зниження апетиту. Це нормальний (фізіологічний) процес, який з часом вирішиться самостійно.

6. Насильницьке і надмірне годування

Це досить типова помилка при грудному, так і при штучному вигодовуванні, яка призводить не тільки до погіршення апетиту, але і до розладів травлення.

Пам’ятайте, що надмірно часте прикладання до грудей призводить до перегодовування! Дотримуйтеся правил вільного вигодовування, намагаючись годувати малюка з інтервалом не менше 2,5–3 години (у міру дорослішання проміжок між прикладываниями до грудей зростає до 4 годин). В одне годування пропонуйте тільки одну грудь і намагайтеся обмежувати час одного прийому їжі» 15-20 хвилинами.

При штучному вигодовуванні: дотримуючись інструкції на банку з сумішшю і відмірюючи порції суміші, не забувайте враховувати фізіологічні потреби дитини. Якщо він починає регулярно відвертатися від пляшечки, не намагайтеся згодовувати йому кожен раз все «до останньої краплі». Перегодовування може призвести до запорів, тому уважно слідкуйте за динамікою збільшення ваги дитини і регулюйте разові і добові обсяги їжі.

7. Низька фізична активність

Туге сповивання, рідкісні процедури масажу, гімнастики, купання, плавання (а також їх повна відсутність), рідкісні прогулянки – також можуть стати причиною зниження апетиту у дітей. Забезпечте достатню фізичну активність малюка, якщо хочете, щоб він добре їв!

8. Болі в животику

Болі в животі, що впливають на апетит, у дітей до року найчастіше виникають внаслідок:

  • заковтування повітря під час смоктання грудей,
  • при непереносимості вуглеводів грудного молока (лактазной недостатності),
  • на тлі порушення стільця (запорів).

Зверніть увагу!

Кишкові кольки не є причиною зниження апетиту.

Для профілактики «газик»: після кожного годування тримайте малюка у вертикальному положенні як мінімум 15-20 хвилин до відходження чутною відрижки. Якщо дитина починає відмовлятися від грудей і турбуватися відразу після початку годування, призупиніть годування і 5-10 хвилин потримайте його у вертикальному положенні (походіть по кімнаті, поклавши дитину до себе на плече вниз животиком).

Для виключення лактазной недостатності обов’язково проконсультуйтеся з педіатром. Як правило, відновити нормальний апетит при даній проблемі допомагає вигодовування спеціальними сумішами, позбавленими лактози (молочного білка) та\або прийом спеціальних ферментативних препаратів.

Запобігти запори у немовлят можна за допомогою корекції дієти годуючої мами, режиму харчування та дотримання правил введення прикорму.

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що саме здорове і правильне відношення до їжі – у новонароджених і грудних дітей. Виключіть можливі помилки вигодовування, і нехай ваш малюк їсть правильно, з користю і апетитом!

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Денисов М. Ю. Захворювання травної системи у дітей раннього віку. – М.: ТОВ «Медичне інформаційне агентство», 2010. – 304 с. – С. 43, 122-123, 136-137.

2. Сеттер Е. Вигодовування та харчування дитини від 0 до 5 років з любов’ю і здоровим глуздом. Настільна книга для батьків. М.: Мартін, 2012. – 384 с. – С. 61, 218, 238.

3. Мадлен Дені. Їмо з апетитом! Поради на кожен день. М.: Конюшина-Медіа-Груп, 2013. – 192 с. – С. 54-55.