Як навчити дитину читати швидко і правильно

304

Навчити свою дитину складати літери в слова, а слова в речення – задача не з легких. Читання – основа для успішного навчання дітей у школі, тому багато батьків прагнуть навчити свою дитину читати ще до вступу в перший клас.

Зміст:

  • Як дізнатися, що дитина готова вчитися читати?
  • Коли і як слід вчити букви
  • Рекомендації батькам щодо навчання читанню по складах
  • Як дізнатися, що дитина готова вчитися читати?

    Раннє навчання читання в домашніх умовах можливо, але успіх цього підприємства залежить від факторів, які поділяються на зовнішні, внутрішні та змішані.

    До зовнішніх відносяться економічні, соціальні, екологічні, культурні фактори. Сприятливі умови в суспільстві і в сім’ї позитивно впливають на всебічний розвиток дитини.

    До внутрішніх факторів відносяться спадковість, внутрішньоутробний розвиток, дитячий вік. Так, патології перебігу вагітності, пологів, раннього розвитку, дисфункція мозку, вікова несформованість пізнавальної активності негативно впливають на розвиток пізнавальних здібностей, а в подальшому і на навчання. Діти з особливостями в розвитку вимагають до себе особливого підходу, навчання таких дітей ведеться фахівцями і вимагає від батьків спеціальних знань.

    Читайте також:Пишуть сьогодні класні дитячі вірші? Так!

    Особливості темпераменту, нервової системи, стан здоров’я відносяться до третього виду факторів (змішаним). У групі ризику знаходяться діти з гіперактивністю, повільні або часто хворіють.

    Таким чином, при плануванні раннього навчання будь-якого виду діяльності важливо правильно оцінити психологічну і фізіологічну готовність дитини до цього процесу.

    Коли і як слід вчити букви

    Інтерес до книги може проявитися у малюка в самому ранньому віці, коли він ще фізіологічно не готовий читати. Наслідуючи дорослих, дитина бере в руки газету або журнал і «читає». Важливо уважно поставитися до цього моменту, не загасити цю першу іскорку, а похвалити.

    Прийоми навчання буквах:

  • З самого народження оточіть дитину зображенням букв. Абетка може бути представлена на шпалерах або предметах меблів в дитячій кімнаті, можна придбати або самим змайструвати літери-подушки, кубики, прикріпити магнітний алфавіт на холодильник.
  • Вчіть звуку, який дає літера, тобто «б», а не «бе», «м», а не «ем». Зазвичай дитину просять повторювати букви, в алфавіті, що в подальшому призводить до труднощів у читанні по складах. Алфавіт можна залишити на більш пізній вік, аж до семи років або до тієї пори, коли дошкільник впевнено навчиться читати по складах.
  • Показуючи і називаючи букви в побутовому спілкуванні, слід відразу асоціювати їх зі словами. Для асоціацій підбираються зрозумілі і емоційно значимі для дитини слова: «мама», «тато», «баба», імена, назви улюблених іграшок.
  • Рекомендації батькам щодо навчання читанню по складах

    Отже, до читання приступають, коли дошкільник знає букви і вимовляє всі звуки. Досвід батьків показує, що освоювати читання можна і з п’ятирічкою, який ще не навчився вимовляти два або три приголосних звуку, зазвичай це «р», «л». Читання навіть може стати стимулом для освоєння цих звуків.

    Навчання читання можна розділити на три етапи:

  • Итзучение букв.
  • Чення по складах.
  • Тренування злитого читання з розумінням прочитаного.
  • Важлива умова для раннього навчання читання по складах – бажання і прохання самої дитини. Склади, як і букви, слід вчити ненав’язливо, робити це в грі, скласти з кубиків, з магнітних букв, написати під час малювання. Якщо дошкільник розуміє процес складання слова з букв, можна приступити до читання букваря.

    Тільки не забувайте, що ініціатива повинна виходити від дитини.

    Не варто організовувати заняття, схожі на шкільні уроки, це може викликати дискомфорт, напругу і надовго відбити охоту читати. Робіть це в невимушеній обстановці: перед вечірньою казкою, під час післяобіднього відпочинку в кімнаті малюка. При цьому повинні дотримуватися правил гігієни: читати слід при хорошому освітленні, в тиші, дитина повинна зручно сидіти і сам тримати книгу.

    Читайте також:Книги нашого дитинства, які завжди в строю

    Кожне «заняття» починайте з повторення літер і слів, засвоєних в попередній раз, і, переконавшись, що минулий матеріал засвоєний, переходите до нового. За один прийом слід засвоювати читання однієї літери. Наприклад, літера «м», склади «ма», «мо», «му», «ми». Слова «ма-ма», «мак», «му-ка». Займаючись за букварем, не слід перестрибувати через сторінки і пропускати вправи, так як вони розташовані згідно з логікою – від простого до складного – і враховують психологічні аспекти процесу читання. Якщо малюк засвоїть завдання швидко і легко, – переходьте до наступної сторінки.

    Якщо певні склади або буквосполучення викликають труднощі, повторіть їх на наступний день.

    Як тільки малюк починає проявляти ознаки втоми, тобто стає неуважним, відволікається, книгу слід відкласти. Читання можна буде продовжити через якийсь час, коли він відпочине і попросить вас про це.

    Якщо ви відчуваєте, що у дитини зникає інтерес або він не може впоратися із завданнями, не поспішайте. Адже важлива умова при ранньому навчанні читанню – це бажання самої дитини.

    Ваш малюк в будь-якому випадку буде тягнутися до книг, якщо він бачить їх у себе вдома, сам буде читати, якщо його оточують читають дорослі.

    Читайте також:

    • «Союзмультфільм» зніме 30 нових серій «Простоквашино»
    • Гіперопіка при вихованні дітей
    • Криза першого року життя дитини

    Фото: Depositphotos, Рexels