Група крові дитини за батьків

215

Під час вагітності в організмі жінки відбувається глобальна перебудова. З допомогою генетики за обчисленої групі крові (ЦК) можна передбачити стать дитини, її характер і т. д. Також визначається і резус-фактор. Вирахувати групу крові допомагає таблиця. Це важливо, так як при несумісності ЦК еритроцити склеюються, а це може призвести навіть до летального результату.

Зміст:

  • Групи крові: коротка довідка
  • Визначення, успадкування та ризики резус-фактора
  • Групи крові по системі Менделя
  • Яка група крові у дитини: таблиця
  • Сироватки для переливання групи крові
  • Можливі захворювання, обумовлені по групі крові
  • Групи крові: коротка довідка

    Групою крові називається набір еритроцитів (їх властивостей), який характерний для певних людей. Відкриття було зроблено австрійським вченим К. Ландштейнером в 1900 р. У 1930 р. він одержав Нобелівську премію за класифікацію груп крові. Вчений брав зразки у різних людей і помітив, що в деяких випадках відбувається злипання еритроцитів і утворюються міні-згустки.

    Продовживши вивчати червоні тільця, Ландштейнер виявив, що вони мають особливі ознаки. Коли відбувається злиття батьківських клітин, інформація об’єднується в одну ДНК, де кожен ген має по парі ознак. Одні з них домінантні (пригнічують), інші – рецесивні (дуже слабкі). Ландштейнер розділив їх на дві категорії – А і В, а в третю відніс клітини, в яких таких маркерів не було. У результаті була створена система АВ0 для визначення груп крові. Вона включає 4 типу:

  • Перший (0) є у людей з відсутніми антигенами. Така кров універсальна і підходить всім. Проте людям з 1-ю групою крові для переливання буде аналогічна.
  • Другий (А) містить тільки один вид генів. Ця кров підходить людям з такою ж ЦК або з четвертої. Власникам цієї групи крові можна переливати кров першої групи.
  • Третій (В) містить тільки один зазначений ген. Такі люди можуть стати донорами для людини з такою ж і четвертою групою крові і реципієнтами для першої.
  • Четвертий (АВ) містить обидва зазначених гена. Такі люди можуть поділитися кров’ю тільки з тими, кому потрібна така ж ЦК. Однак якщо потрібно переливання для людини з АВ, то донором може виступити будь-хто, незалежно від групи.
  • Система АВ0 допомогла врятувати багато життів, а генетики довели, що існують і принципи успадкування груп крові. Цей закон був названий по імені свого автора – Менделя.

    Визначення, успадкування та ризики резус-фактора

    Одночасно з групою крові визначається резус-фактор (Р-Ф). Цей ліпопротеїд (білок), який знаходиться на эритроцитных мембранах. Він є у 85% людей. Якщо білок присутній, резус-фактор позитивний (DD (домінантний)), якщо немає – негативний (Dd (рецесивний)).

    Р-Ф враховується тільки при переливанні крові (так як різні не можна змішувати), перед підготовкою до вагітності або під час неї (для попередження відторгнення плоду). Зазвичай, якщо у батьків резус збігається, то і у малюка, найімовірніше, буде такою ж.

    У будь-якому випадку резус-фактор не змінюється до кінця життя і не впливає на схильність до захворювань або на здоров’я в цілому. Проте є винятки, коли виникає конфлікт резус-фактора з-за неспівпадання полюсів.

    Це становить небезпеку як для матері, так і для дитини. Якщо у породіллі резус «–», а у малюка «+», то це створює загрозу викидня. Конфлікт між полюсами з’являється, якщо у батька «+», а мати з дитиною мають «–». Наприклад, якщо у чоловіка плюс DD або Dd, то є дві комбінації з різними ризиками.

    Коли жінка народжує в перший раз і у неї виявлено резус «мінус», то для плоду з плюсовим значенням загрози немає.

    З допомогою плаценти плід кріпиться до маткової стінки. Через пуповину йому передаються антитіла і поживні речовини, але не червоні тільця. В першу вагітність антигени зазвичай не проявляються. У підсумку антитіла не склеюються з еритроцитами.

    Небезпечніше другі і подальші пологи, так як вони можуть представляти небезпеку для резус-позитивних дітей. Причому ризик буде збільшуватися з кожною наступною вагітністю. При плацентарних розривах кров дитини потрапляє в материнський кровотік. Всього крапля крові плоду провокує стрімку вироблення антитіл у великій кількості, що загрожує дитині.

    У таких випадках робиться переливання крові. Це перешкоджає потоку материнських антитіл, які можуть зашкодити дитині. Частіше процедура проводиться для новонароджених, але може бути зроблена і до пологів.

    Гемоглобін при вагітності – в нормі, і як підвищити

    Групи крові по системі Менделя

    Згідно системі Менделя, якщо у жінки та чоловіка перша ЦК, то у них будуть з’являтися малюки з відсутніми антигенами А і В. Коли у матері і батька перша і друга (або третя), то й діти будуть мати такі ж. У подружжя з четвертою групою крові діти можуть мати будь-яку, крім першої. Причому це не залежить від антигенів партнера. Самий передбачуваний варіант – батьки з другої і третьег групами.

    Народжені від них діти з рівною ймовірністю можуть володіти будь-яким з чотирьох типів крові. Є і виключення, назване «бомбейським феноменом». У ряду людей антигени А і В є, але зовсім не проявляються. Однак такий варіант – дуже рідкісний. Частіше зустрічається у індусів.

    Яка група крові у дитини: таблиця

    Домінуючі гени – це А і В, 0 є рецесивним. Під час зачаття ембріон отримує повний спадковий набір від обох батьків. Група крові дитини напряму залежить від кількості домінантних і рецесивних генів. Навіть якщо ЦК у батьків співпадають, не факт, що у новонародженого буде така ж. Це залежить від можливого носійства 0 гена (рецесивного). Варіантів зустрічається безліч.

    ЦК подружжя Генотип ЦК малюка
    1 00/00 1 (00)
    2 АА/АА 2 (АА)
    АА/А0 2 (А0, АА)
    А0/А0 1 (00), 2 (А0, АА)
    3 ВВ/ВВ 3 (ВВ)
    ВВ/В0 3 (ВВ, В0)
    В0/В0 1 (00), 3 (ВВ, В0)
    4 АВ/АВ

    2 (АА), 3 (ВВ), 4 (АВ) – будь-яка з

    перерахованих

    Коли у батьків ЦК різна, то варіантів поєднання генів може бути набагато більше. Наприклад, материнська/батьківська/можливі варіації:

    • 1 (00) / 2 (А0) / будь-яка з батьківських;
    • 1 (00) / 3 (ВВ) / 3 (В0);
    • 2 (АА) / 4 (АВ) / будь-яка з батьківських;
    • 2 (АА) / 3 (ВВ) / 4 (АВ);
    • 3 (В0) / 4 (АВ) / будь-яка ЦК – з першої по четверту з різними поєднаннями В0А.

    У спрощеному варіанті визначення виглядає наступним чином. Перша група буде у малюка, якщо він успадкував по одному резистентному гену. Друга – коли генотипи батьків А0 або АА. Тобто успадковується ген А, і другий – будь-який з двох перерахованих. Третя ЦК буде, якщо батьки мають генотипи В0 або ВВ. При цьому вони можуть успадковуватись в однаковій мірі.

    Четверта група у немовляти визначається, якщо батьківські генотипи – АВ. Тоді малюк отримує від матері та батька обидва гена. Визначити, яка група крові у дитини, можна самостійно з таблиці, поданій нижче.

    ЦК батьків

    Можливі варіанти для здобуття дитиною (значення вказані у

    відсотках)

    1-й ЦК 2-й ЦК 2-й ЦК 2-й ЦК
    1+1 100
    1+2 50 50
    1+3 50 50
    1+4 50 50
    2+2 25 75
    2+3 25 25 25 25
    2+4 50 25 25
    3+3 25 75
    3+4 25 50 25
    4+4 25 25 50

    Користуватися даною таблицею просто. У вертикальній (першої) колонці знаходиться поєднання батьківських груп крові. Від цього осередку в праві вписані можливі ЦК та їх відсоткова ймовірність.

    Ймовірність мутирования генів, коли в когось одного з батьків четверта група, а дитина народжується з першою, дорівнює 0,001% . Всі інші розрахунки можна провести за представленими вище таблиць. Однак ЦК, яка розрахована за таблицями, калькуляторів або схемами, не вважається остаточною. Точні дані можна отримати тільки за допомогою аналізів, зроблених в лабораторії.

    Сироватки для переливання групи крові

    Як тільки з’явилася класифікація груп крові і була з’ясована їх сумісність, дані почали використовуватися для винаходу сироватки для переливання крові. Якщо вона агглютинирует червоні тільця, то резус-фактор буде позитивним, в іншому випадку – негативним. Успадкування цієї ознаки прорікав і за допомогою звичайної моделі з показниками D і d.

    Сироватки можуть забезпечити тільки пасивну імунізацію і швидко виводяться з крові, тому постійних антитіл не проводиться. Проте переливання крові може також викликати конфлікт резус-фактора і створити загрозу для плода.

    Можливі захворювання, обумовлені по групі крові

    Залежно від групи крові можна в якійсь мірі убезпечити дитину, якщо більш уважно контролювати ріст і здоров’я малюка, орієнтуючись на можливі патології, які найчастіше притаманні даній ЦК. Наприклад, при першій найчастіше з’являються:

    • коліти;
    • інсульти;
    • гастрити;
    • серцеві захворювання;
    • астма;
    • алергії;
    • патології жовчного міхура.

    Найчастішим захворюванням стає виразка шлунка.

    Патології людей, що мають другу групу крові:

    • серцево-судинні;
    • пневмонія;
    • хронічна втома;
    • діабет;
    • рак.

    У дітей, що мають 2-ю ЦК, погана стійкість до віспи, інфекційних захворювань. Такі малюки повинні бути забезпечені повноцінним відпочинком.

    До захворювань третьої групи крові відносяться:

    • ангіна;
    • погана згортання крові;
    • отит;
    • радикуліт;
    • цистит.

    У людей з 3-ї ЦК часто виявляється хвороба Паркінсона, онкологія зустрічається набагато рідше.

    До патологій четвертої групи крові відносяться:

    • анемія;
    • інсульт;
    • гіпертонія;
    • гайморит;
    • шкірні патології.

    Четверта група крові – найбільш рідкісна. Такі люди мають слабкий імунітет, що провокує часті простудні та інфекційні захворювання. При такій ЦК рідкісні ракові пухлини, але частіше є вроджені проблеми з серцем і кров’ю.

    Визначення групи крові дитини робиться відразу після його народження. Однак може бути виконано і раніше, поки малюк знаходиться в материнській утробі.

    Батьки повинні знати свою ЦК ще до народження дитини. Іноді при пологах виникають критичні ситуації і дорога кожна хвилина для порятунку життя матері і дитини.

    У вагітної ЦК визначається ще під час виношування плоду, а його батько може здати кров на аналіз у звичайній поліклініці.

    Читайте також:

    • Аналізи при підготовці до вагітності для жінок і чоловіків
    • Тест на вагітність: як і коли його робити
    • Перші ознаки вагітності

    Фото: Depositphotos