Препарати з йодом при плануванні вагітності: навіщо потрібні, як вибрати

173

Вагітність – це велике навантаження для організму, адже за ці 9 місяців він відповідає не тільки «за себе», але і за ріст і розвиток майбутнього малюка. Готуватися до цього відповідального періоду треба заздалегідь – у тому числі необхідно дізнатися про те, а чи досить у вашому організмі ряду важливих мікроелементів.

Зміст:

  • Навіщо потрібен йод організму
  • В яких процесах при плануванні вагітності та під час вагітності йод бере участь
  • У яких продуктах міститься йод
  • Коли і в яких дозах призначають препарати з йодом планують вагітність
  • Протипоказання до прийому препаратів йоду
  • Приклади марок препаратів з йодом
  • Відгуки про препарати з йодом
  • Висновки
  • Одним з них є йод. Навіщо призначають препарати з йодом при плануванні вагітності і навіщо вони потрібні і як вибрати, читайте нижче.

    Навіщо потрібен йод організму

    Йод необхідний людині для синтезу гормонів щитовидної залози. Достатній запас цього мікронутрієнта потрібен для швидкої регенерації тканин і розщеплення жиру, підтримання балансу глюкози в крові, правильного артеріального тиску і нормальної частоти серцебиття.

    При хронічній нестачі йоду синтез гормонів щитовидної залози порушується, що може вести до розвитку гіпотиреозу – захворювання, що характеризується низьким рівнем гормонів щитоподібної залози в крові. При цьому можуть виникати апатія і сонливість, підвищена стомлюваність (аж до хронічної втоми), набряки і зайва вага, сухість шкіри, ламкість нігтів, збої в роботі шлунково-кишкового тракту, зниження імунітету, відчуття ознобу.

    Постійний йододефіцит може обернутися аутоімунним запаленням щитовидної залози і виникненням дифузного зобу.

    В яких процесах при плануванні вагітності та під час вагітності йод бере участь

    Нестача йоду впливає і на репродуктивну функцію жінки: вона може викликати порушення в менструальному циклі, провокувати мастопатії і безпліддя. Вважається, що йододефіцит відчувають 8 з 10 вагітних жінок. Тому перевірити роботу щитовидної залози стоїть ще на стадії планування. Для цього необхідно відвідати ендокринолога, зробити УЗД щитовидки і здати аналіз на тиреоїдні гормони.

    Перевірити себе на йододефіцит при підготовці до зачаття дуже важливо, так як від достатнього змісту цього мікронутрієнта залежить і стан вагітної жінки, і правильний розвиток плоду. На самому початку вагітності дисбаланс гормонів щитовидної залози негативно впливає на процес впровадження плодового яйця в стінку матки, а це може призвести до внутрішньоутробної загибелі і мимовільного викидня.

    Щитовидна залоза у майбутнього малюка починає формуватися на 4-5 тижні внутріутробного розвитку. З 12-го тижня вона здатна накопичувати йод і виробляти гормони, а активно працювати вона почне, коли повністю сформується – до 16 -17 тижня. Таким чином, в перший триместр всі життєво важливі системи плода (нервова, серцево-судинна, статева системи, опорно-руховий апарат і ін) закладаються при використанні ресурсів маминої щитовидної залози.

    «По визначенню, всі йододефіцитні захворювання можуть бути відвернені, тоді як зміни, викликані нестачею йоду під час перинатального та постнатального періоду життя, незворотні і практично не піддаються лікуванню і реабілітації. Гормони ЩЗ (тиреоїдні гормони – ТГ), субстратом для синтезу яких є йод, мають виключно важливе значення для закладки і дозрівання мозку, формування інтелекту дитини», – відзначають фахівці ФДМ Ендокринологічного наукового центру.

    Патології щитовидної залози, недолік йоду під час вагітності можуть привести до наступних проблем:

    • Важкі токсикози на ранніх і пізніх термінах вагітності;
    • Завмерла вагітність;
    • Викидень або передчасні пологи;
    • Затримка розвитку плода (порушення в розвитку щитовидної залози, репродуктивної системи, головного мозку, слуху, гіпоксія, надмірна вага);
    • Надмірна вага вагітної жінки внаслідок порушення обміну речовин;
    • Слабка родова діяльність породіллі.

    У яких продуктах міститься йод

    Збагачувати організм йодом можна буквально за допомогою повітря – в цьому плані найбільше пощастило жителям приморських міст. Однак, якщо до прибережної смуги сотні і тисячі кілометрів, то ефект морського повітря, багатої на йод, можна створити у себе в квартирі за допомогою йодогенератора – спеціального приладу, який випаровує солі йодиду калію і за одну ніч гарантує отримання добової дози йоду.

    Отримати йод можна і з ряду продуктів харчування. Цей мікроелемент присутня в наступних продуктах:

    • Продукти морського походження – безперечні лідери: водорість морська капуста (ламінарія), морепродукти (кальмари, устриці, мідії, креветки), печінка тріски, риб’ячий жир, морська риба (тріска, тунець, лосось, хек (в ньому особливо багато йоду), скумбрія, камбала, оселедець);
    • Продукти тваринного походження – молоко і кисломолочні продукти, курячі і перепелині яйця, запечені грудки індички;
    • Продукти рослинного походження – зелені овочі (зелена квасоля, свіжа зелень. шпинат), фрукти (банани, полуниця, фейхоа, журавлина і чорнослив), запечена картопля, баклажани, помідори, крупи (гречана крупа, овес, пшоно, квасоля, горох).
    • Йодована сіль (при цьому, якщо ви вживає йодовмісні препарати, сіль краще використовувати звичайну).

    Теплова обробка, як це часто буває, руйнує структуру мікроелементів і применшує користь продукту. Так що, по можливості, продукти, багаті йодом, слід піддавати мінімальній тепловій обробці. Варто також звернути увагу на те, що ряд продуктів перешкоджає засвоєнню йоду, серед них — кукурудза, соя, капуста, ріпа, редька, кріп, гірчиця.

    Коли і в яких дозах призначають препарати з йодом планують вагітність

    Для профілактики йододефіциту приймати препарати з йодом треба починати як мінімум за три місяці до настання вагітності – в період планування. Таким чином, ви підготуєте організм до підвищеного запитом на йод.

    На думку фахівців ФДМ «Ендокринологічний науковий центр Росмедтехнологій», «всім жінкам репродуктивного віку, які мешкають в регіоні йодного дефіциту, а також планують вагітність, рекомендується використовувати йодовану сіль у харчуванні або лікарські препарати калію йодиду в профілактичній дозі 150-200 мкг/доб».

    За прийнятим у 2007 році рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я, добова доза йоду становить:

    • Здорові дорослі та підлітки від 12 років і старше – 150 мкг;
    • Літні люди – 100 мкг;
    • Вагітні та жінки – 250 мкг;
    • Діти грудного віку (до 2 років) – 90 мкг.

    Деякі фахівці вважають, що добова доза вагітної жінки повинна становити 220 мкг йоду, а в період лактації — 225-350 мкг або 270-290 мкг. Увага: не займайтеся самолікуванням і самоназначением препаратів, зверніться до фахівця, який підбере дозування, відштовхуючись від вашого поточного стану і потреб вашого організму.

    Пігулки з йодом вживають після їди і запивають великою кількістю рідини.

    Протипоказання до прийому препаратів йоду

    Надлишок йоду в організмі хоч і рідко, але все ж буває – при цьому він небезпечний не менше, ніж дефіцит цього мікронутрієнта. Занадто велика кількість йоду в організмі може обернутися порушеннями у розвитку плоду і навіть викиднем або передчасними пологами. Тому не перевищуйте призначену лікарем дозування.

    Ознаками передозування є:

    • Металевий присмак у роті;
    • Набряклість;
    • Угревидная висип;
    • Нежить;
    • Слино – і сльозотеча;
    • Підвищення температури, лихоманка;
    • Тахікардія;
    • Головні болі, сонливість;
    • Пронос, блювання;
    • Бурий наліт на язиці.

    Зверніть увагу на можливі проблеми при прийомі препаратів з йодом під час вагітності, якщо у вас були або є захворювання нирок, порушення функцій печінки, гіпертиреоз, алергічні реакції на препарати з йодом.

    Приклади марок препаратів з йодом

    З приводу виду препарату і його дозування необхідно проконсультуватися з ендокринологом і гінекологом.

    Найбільш поширені препарати з йодом при плануванні вагітності в нашій країні є:

    • Йодомарин (100 мкг, 200 мкг) – призначається для профілактики йододефіциту та лікування щитовидної залози. Часто виписується по 2 таблетки на добу на протязі всього терміну виношування плоду.
    • Йодид калію – добре засвоюється організмом, швидко проникає через плаценту, тому, щоб уникнути передозування, суворо дотримуйтесь прописану дозу.
    • Микройодид (100 мкг) – призначають за показаннями у тих випадках, коли надходження йоду з їжею становить менше 150-300 мкг/добу.
    • Йод-актив – біологічно активна добавка для поповнення йоду в організмі.

    Йод містять і більшість полівітамінів для вагітних – тому, якщо ви п’єте їх, то правильно розрахуйте необхідність додаткового прийому йоду. У більшості випадків полівітаміни містять 150 мкг йоду.

    Відгуки про препарати з йодом

    Подивимося, що ж говорять про препарати йоду користувачі форуму Baby.ru.

    «Всім призначають «Йодомарин 200». Якщо помучаете свого лікаря, то дізнаєтеся одну класну новину, що кожній вагітній жінці кожен місяць повинні видавати безкоштовно його».

    «Я п’ю «Йодомарин 100» всю вагітність. І мама пила всі вагітності, і подружки мої п’ють і пили».

    «Я ходила до ендокринолога тижнів у 11, вона сказала пити Йодомарин 200» всю вагітність та годування груддю. Тільки якщо ви п’єте вітаміни, потрібно дивитися, щоб йоду не було надто багато. Якщо у вітамінах є йод, то дозування «Йодомарину» потрібно знижувати».

    «Мені «Йодомарин» не виписували, так і до ендокринолога ніхто під час вагітності не направляв, не кажучи вже про аналізи на гормони. Зате рекомендувала педіатр під час грудного вигодовування (плюс «Кальцемін»). Я чесно пропилу і то, і то, хоча знову ж ніяких аналізів не здавала. А коли дитині було 8 місяців, та ж педіатр рекомендувала купити «Йод-актив» і давати дитині в цілях профілактики по таблетці вранці. Я купила його, а це, по-перше, БАД, по-друге, в інструкції сказано тільки про дозах застосування для дорослих і дітей старше 12 років. А про таких маленьких взагалі мови немає, як же його рекомендують тоді?! Я стала шукати в інтернеті, не знайшла про призначення саме «Йод-активу» дітям, і взагалі з безлічі прочитаних статей зробила висновок, що тільки після здачі аналізів можна приймати йод додатково, а не самим собі призначати або пити навіть нехай і за рекомендацією лікарів «для профілактики» (без всяких аналізів на гормони щитовидної залози».

    «Йод корисний для правильного розвитку малюка, його варто приймати, але краще проконсультуватися з лікарем, треба чи ні. А мені сказали його приймати і в період грудного вигодовування».

    «Йодомарин 200» – 1 таблетка на день, а краще «Йодбаланс» – та ж дозування, але він наш радянський, більш перевірений»

    Висновки

    Йод є одним з найважливіших мікронутрієнтів для організму людини, так як від його рівня залежить нормальна робота щитовидної залози.

    У період вагітності достатню кількість цього елемента важливо для правильного розвитку плоду і гарного самопочуття майбутньої мами, тому перевірити свій організм стоїть ще на стадії планування, щоб прийняти своєчасні заходи щодо запобігання йододефіциту.