Попрілості у новонароджених

221

У немовлят захисна функція шкіри, захищає від несприятливих впливів зовнішнього середовища, істотно знижена. Правильний догляд – основний елемент профілактики хвороби.

Зміст:

  • Хто винен, або чому з’являються попрілості
  • Що з попою – симптоми попрілостей у дитини
  • Як і чим лікувати попрілості
  • Застосування зовнішніх засобів
  • Правильне лікування – запорука гарного результату
  • Профілактика хвороби – краще запобігти, ніж лікувати
  • Лікар потрібен чи ні?
  • Диференціальна діагностика, або на що схожа хвороба
  • Хто винен, або чому з’являються попрілості

    Шкіра новонародженої дитини ніжна, тонка, м’яка і набагато тонше шкіри дорослої людини. Це пов’язують з переходом з водної внутрішньоутробної середовища при появі на світ. У перші дні життя її захищає первородне мастило, що складається з антибактеріальних пептидів, ліпідів і води.

    Після народження шкіра немовляти фактично повністю розвинена з точки зору анатомії. Але анатомічна зрілість тільки частково співвідноситься з функціональною зрілістю. Це невідповідність стосується бар’єрної функції і терморегуляції. Шкіра немовляти слабо витримує механічне навантаження, тому в період новонародженості може травмуватися.

    Запальний процес в природних складках викликають грибки, віруси, бактерії. У новонароджених виникає при шкірних захворюваннях, поганому догляді. Часто розвивається в області накладення підгузників, носить назву пелюшковий дерматит.

    Попрілості у дітей – причини їх появи:

    • надмірна вологість шкіри;
    • подразнюючу дію фекалій;
    • тертя підгузника;
    • зміна раціону харчування;
    • мікробна флора;
    • відмова від купання;
    • прийом ліків, зокрема антибактеріальних препаратів;
    • неправильна обробка шкіри після дефекації.

    Численні складки шкіри ускладнюють підтримку місцевої чистоти, що посилює проблему. Головні шкідливі фактори – ферменти калових мас. Їх активність особливо висока при діареї, коли відбувається прискорений процес виведення кишкових мас. Тому попрілості нерідко спостерігаються у дітей з порушенням стільця. Зустрічальність пелюшкового дерматиту не така часта серед малюків, які перебувають на грудному вигодовуванні. Це пов’язують з меншою кислотністю випорожнень.

    При контакті з підгузником шкіра надмірно зволожується, її роговий шар стає пухким. Бар’єрні функції знижуються, що призводить до підвищення чутливості та вразливості.

    Попрілості у немовлят зустрічаються повсюдно. Фактично всі діти страждають подібними проблемами. Захворювання розвивається при стресових станах.

    З високим ступенем ймовірності очікується поява пелюшкового дерматиту:

    • під час прорізування зубів;
    • після вакцинації;
    • при переводі на штучне вигодовування;
    • якщо вводяться нові продукти харчування.

    Порушення правил користування підгузниками також вважається причиною захворювання. Пацієнти високого ризику – недоношені діти.

    Читайте також:Гикавка у новонароджених

    Що з попою – симптоми попрілостей у дитини

    При легкому перебігу попрілість проявляється у вигляді яскравої еритеми (почервоніння) шкірних складок з лусочками або без. Зазвичай захворювання діагностується не раніше 3-го тижня життя і не пізніше 2-го року. Пік клінічних симптомів припадає на вік три місяці. Зміни шкіри локалізуються точно по площі накладення памперсів. В більшій мірі уражаються сідниці і геніталії.

    Якщо вчасно не почати лікування, в глибині складок виникають поверхневі тріщини. З’являються папули, інфільтрати, бульбашки, які розташовуються на сідницях, внутрішній стороні стегон, на лобку і мошонці. Пошкоджену ділянку може бути або мокрим (виділення тканинної рідини), або сухим (тріщини, лущення).

    В дуже запущених випадках уражена поверхня шкіри вкривається виразками, покривається сірим або бурим нальотом, мають неприємний запах. Таке спостерігається у дітей, які тривалий час перебувають у підгузниках з поганою всмоктуючою здатністю вночі. Запальний процес охоплює не тільки пелюшкову область. Зростає ризик розвитку ускладнень за рахунок приєднання інфекцій.

    При пелюшковому дерматиті турбують сильні болі і печіння. Ці відчуття порівнюють з болем при сонячному опіку. Дитина стає неспокійним, багато плаче, мало спить. Больовий синдром не зникає при зміні положення тіла. Батьки відзначають знижену частоту сечовипускання і дефекації.

    Як і чим лікувати попрілості

    Лікування залежить від ступеня вираженості захворювання, площі ураження, приєднання інфекції. Головний крок – режим і догляд. Якщо після появи ознак не вживати заходів, настає швидке погіршення стану. Важка форма хвороби може розвинутися протягом одного-двох днів.

    Читайте також:Як годувати немовля грудним молоком

    Застосування зовнішніх засобів

    Лікування проводять у два етапи. На першому етапі використовують підсушують і захисні засоби, на другому – ранозагоювальні.

    Місцево застосовують різні креми, мазі на основі цинку. Вони захищають шкіру від впливу сечі і калу. Засоби зовнішнього застосування зменшують вплив дратівливих речовин, підсушують, служать джерелом нейтральних жирів. Наносити їх потрібно тонким шаром на уражену область 4-5 разів на добу. Найбільш ефективні на початку запального процесу.

    На другому етапі лікування показано креми та мазі з декспантенолом, які стимулюють епітелізацію шкіри, мають протизапальну, антисептичну дію. Їх краще використовувати на стадії, коли активне запалення закінчилася і почалося загоєння. Вибір конкретного препарату, рекомендації щодо його використання – прерогатива педіатра.

    Важливо! Не можна змащувати пошкоджену шкіру на сідницях і в паху у дитини зеленкою, синькою, йодом, марганцівкою та іншими подібними препаратами.

    Перед нанесенням лікарських засобів дитину підмивають звичайною водою.

    Правильне лікування – запорука гарного результату

    Дитяча шкіра володіє здатністю до швидкого відновлення. Після усунення пошкоджуючих факторів проблема зникає за один-два дні. Треба тільки знати правила лікування:

  • Самий надійний і безпечний спосіб – максимально можливий контакт пошкодженої ділянки з повітрям. При попрілості у дитини рекомендується як можна довше не використовувати памперс. При зміні підгузника необхідно дати дитині вільно полежати на пелюшки.
  • Фекалії видаляють відразу після того, як підгузник був забруднений. У цій ситуації розумно користуватися тільки водою, тому що мило вимиває жир з рогового шару шкіри. Для очищення підходять позбавлені алкоголю дитячі туалетні серветки.
  • Шкіру витирають (вірніше, осушують) серветками або рушниками з натуральних матеріалів (бавовна), не можна тиснути і терти. Перед процедурою і після неї батьки повинні добре мити руки.
  • Профілактика хвороби – краще запобігти, ніж лікувати

    Профілактика попрілості у немовлят – найбільш важливий елемент догляду за шкірою. Рекомендують усувати чинники, із-за яких з’явилася патологія. З цією метою необхідно дотримуватися деяких заходів.

    Ключові аспекти профілактики:

  • Часта зміна підгузників. Новонародженим дітям їх змінюють щогодини.
  • Регулярне купання і підмивання. Купання з використанням миючих засобів показано не частіше одного-двох разів на тиждень. Мило доцільно застосовувати і при сильному забрудненні каловими масами. Після водних процедур шкіру дитини потрібно завжди витирати насухо.
  • Використання одноразових гігієнічних засобів, а не тканинних пелюшок. Памперси перешкоджають впливу випорожнень, а також роз’єднують кал і сечу. При правильному застосуванні підгузників шкіра не інфікується. Пильну увагу слід приділяти «підгонці» підгузника по фігурі. Потрібно симетрично фіксувати застібки-липучки, а гумки на стегнах розправляти.
  • Обробка складок шкіри зволожуючими маслами або рідинами. У засобі не повинні бути присутні консерванти, ароматизатори та барвники. Препаратами вибору з доведеною ефективністю вважаються кошти лінії Бепантен, що містять декспантенол. З метою профілактики мазь наносять на шкіру сідниць, пахову область при зміні підгузника.
  • Як профілактики, так і лікування попрілостей у дітей полягає в усуненні агресивних факторів, дотриманні гігієни та адекватному лікуванні.

    Лікар потрібен чи ні?

    Немовляти варто показати лікарю, якщо запалення зберігається довше 72 годин і не піддається лікуванню. Шкіра може бути інфікована. Огляд фахівця необхідний при підвищенні температури на тлі пелюшкового дерматиту до 38,5°С. До небезпечних ознаками відносять: розширення меж ураженої області, поява ділянок з синюшно-червоним відтінком, а також утворення гнійників.

    Читайте також:Як вибрати плед для новонародженого?

    Диференціальна діагностика, або на що схожа хвороба

    Попрілості у новонароджених можна сплутати з іншими захворюваннями. Запальний процес у зоні підгузника з’являється при наступних станах:

    • Алергічна реакція. При пелюшковому дерматиті запалення спостерігається переважно в складках, близько до статевих органів. Алергія на матеріали памперса або інші засоби гігієни дає негайну реакцію. Чітко видно межу контакту з алергеном. З’являється роздратування на всій області, яку покриває підгузник.
    • Себорейний дерматит. Висип розташовується не тільки на сідницях і в паху, але і на шкірі волосистої частини голови, шиї, у пахвовій западині.
    • Энтеропатический акродерматит. Рідкісне аутосомно-рецесивне захворювання. Можлива причина – дефіцит сироваткового цинку і порушення його всмоктування в кишечнику. Крім перианальной області висипання розташовуються симетрично навколо рота, на щоках, колінних і ліктьових суглобах.

    У багатьох дітей з’являється роздратування на шкірі − пелюшковий дерматит. Зазвичай хвороба добре піддається лікуванню.

    Щоб позбутися попрілостей у немовлят, потрібно поєднувати гігієнічні процедури з проведенням повітряних ванн. Це-найбільш дієвий і безпечний спосіб. Правильне використання, регулярна зміна памперсів зводить до мінімуму ймовірність розвитку патології.

    Читайте також:

    • Планшет або здоров’я? Шкода від гаджетів для немовлят
    • Дитяче загартовування – виховуємо здорову дитину
    • Як навчити дитину перевертатися

    Фото: Pixabay