Все про дитяче харчування

318

Щоб дитина росла здоровою, правильно розвивався, йому з перших днів життя необхідно повноцінне харчування. Ідеальна їжа для дітей грудного віку — материнське молоко, тому треба всіляко намагатися продовжити період грудного вигодовування. На жаль, це не завжди можливо.

Зміст:

  • Про сухих молочних сумішах
  • Фруктові і овочеві консерви.
  • Овочеве пюре — хороший гарнір до м’ясного фаршу
  • Коли у матері не вистачає або зовсім немає молока, доводиться вдаватися до змішаного або штучного вигодовування. Можна готувати дитяче харчування вдома, використовуючи сухі молочні продукти, що випускаються спеціально для дітей грудного віку. Нехай мам не бентежать готові дорогі імпортні дитячі суміші на полицях аптек і магазинів. Приготоване в домашніх умовах дитяче харчування нітрохи не гірше, при цьому обходиться дешевше.

    Але навіть якщо дитина повністю забезпечений материнським молоком, воно з п’яти місяців уже не може задовольнити потреби зростаючого організму. Треба починати прикорм і поступово вводити в раціон різноманітні овочеві пюре, молочні каші, а з семи місяців — овочеві та м’ясні супи.

    Крім того, всі діти, незалежно від виду вигодовування, з 1-1,5 місяців повинні отримувати соки: спочатку яблучний, чорносмородиновий, після двох місяців морквяний, вишневий, абрикосовий, з трьох місяців можна додати сливовий.

    Зробити харчування дитини повноцінним, різноманітним, смачним допомагають сухі молочні продукти, в достатку пропоновані торговими мережами, фруктові та овочеві консерви. Все це виготовляють з високоякісних натуральних продуктів. Для соків, пюре, супів використовують тільки добірні ягоди, фрукти і овочі.

    Читайте також:Чому дитина погано їсть – що з цим робити?

    Технологія виробництва передбачає максимальне збереження цінних якостей продуктів. Кілька знижується лише кількість вітамінів, однак ці втрати значно менше, ніж під час домашнього приготування. У фруктових і овочевих консервах склад вітамінів доповнюють аскорбінової кислотою. Втрату вітамінів у молочних продуктах можна компенсувати, даючи дитині вітаміни за призначенням лікаря.

    Вживання фруктових та овочевих консервів особливо доцільно навесні і раннім літом, коли нового врожаю ще немає, а старі фрукти і овочі містять вже зовсім мало вітамінів.

    Дуже важливо і те, що консервовані продукти протерті, а потім в спеціальних машинах — гомогенізаторах – доведені до консистенції крему. Така консистенція полегшує всмоктування і, отже, найбільш повне засвоєння. Сухі молочні та консервовані продукти за своєю якістю майже не поступаються натуральним.

    Навіть якщо з самого народження дитина харчується тільки консервованими продуктами, режим харчування не повинен відрізнятися від режиму вигодовування свіжими продуктами. Порадьтеся з лікарем про те, коли саме і в якій кількості треба давати кожен новий вид продуктів, які і в якій дозі слід приймати при цьому вітаміни.

    Про сухих молочних сумішах

    В домашніх умовах для приготування дитячого харчування використовується незбиране сухе молоко, молоко з низьким вмістом жиру, молочні суміші, молочні каші.

    Якщо сухий молочний порошок розвести водою в певній пропорції (1/7), вийде так зване відновлене молоко, тобто відповідне по своєму складу звичайного.

    Щоб приготувати, наприклад, 200 грамів відновленого молока, треба взяти одну столову і одну чайну ложку молочного порошку і розвести в склянці води. Зробити це слід так: спочатку залити всю порцію порошку приблизно чвертю склянки гарячої води і розтерти до утворення сметаноподібної маси, потім влити решту воду і, постійно помішуючи, довести до кипіння.

    Дитині до трьох місяців відновлене молоко, так само як і натуральне коров’яче, дається тільки в розведеному вигляді. Це означає, що на кожну частину порошку повинно припадати не сім, а більше частин води. Скільки саме — визначить лікар. Лише з трьох місяців дитина може отримувати нерозведене (1/7) молоко.

    Іноді, очевидно через незнання, для вигодовування зовсім здорових дітей вживають молоко зі зниженим вмістом жиру. Цього робити не слід. Таке молоко призначене для дієтичного харчування при захворюваннях ШЛУНКОВО-кишкового тракту і застосовується тільки за призначенням лікаря.

    В складі сухих молочних сумішей типу знаходиться одна частина відвару якоїсь крупи, дві частини порошкоподібного молока і трохи цукрової пудри.

    Читайте також:Харчування дитини від 0 до 6 місяців: коли щось йде не так

    Щоб отримати 200 грамів відновленої молочної суміші, потрібно дві з половиною чайних ложки порошку залити, помішуючи, склянкою теплої води, поставити на вогонь, довести до кипіння і варити протягом трьох хвилин. Суміш можна приготувати на цілий день. Дуже зручно відразу розлити його в пляшки з числа годувань і поставити в холодильник або інше прохолодне місце, а перед вживанням тільки розігрівати.

    Сухі молочні каші також містять порошок молока і манну крупу або гречану, рисову, вівсяну круп’яну борошно, а також цукор. Рецепт їх приготування зазвичай вказується на упаковці.

    Крім сухих молочних каш, промисловість випускає і окремо борошно з тих же круп, звичайну і вітамінізовану. В каші, приготовленої з борошна, більше білків, мінеральних солей і інших необхідних організму речовин, ніж в каші з цільної крупи. Борошно не треба довго но розварювати і протирати: через 5 хвилин варіння з неї виходить кремоподобная маса, яку діти охоче їдять.

    Страви, приготовлені із сухих молочних продуктів, не відрізняються від їжі, приготовленої зі свіжого молока.

    Матерів іноді турбує те, що молочні суміші не повністю розчиняються, дають осад. Це відбувається тому, що сухі продукти неправильно зберігалися: вони здатні поглинати вологу з навколишнього середовища, а це знижує їх розчинність. Вживати такі суміші можна, якщо, звичайно, термін зберігання, вказаний на упаковці, не закінчився. Вдома намагайтеся зберігати куплені суміші в сухому місці.

    Фруктові і овочеві консерви.

    Протягом усього року, особливо взимку або навесні, коли свіжих овочів мало, можна правильно скласти меню дитини на перший рік його життя. У цьому вам допоможуть консервовані соки з ягід, фруктів і овочів, фруктові та овочеві пюре, суп-пюре з овочів і м’яса.

    Соки виготовляють неосветленными, тобто містять подрібнену м’якоть плодів і ягід, і осветленными. І в тих і в інших є мінеральні солі, мікроелементи, вітаміни, але в неосвітлених соках їх дещо більше, тому, якщо є можливість вибору, перевагу слід віддавати саме їм.

    Хочеться застерегти від вживання полуничного і суничного соків. У маленьких дітей ці соки можуть провокувати прояви ексудативного діатезу, тому до року краще їх не давати, та й в подальшому вводити в раціон обережно, починаючи з однієї-двох чайних ложок.

    Виноградний сік не слід давати до дев’яти місяців: він викликає посилене бродіння в кишечнику.

    Консервовані фруктові та овочеві пюре корисні в якості першого прикорму, особливо недоношеним дітям, які страждають гіпотрофією (мають вагу нижче вікової норми), рахіт, ексудативний діатез.

    Читайте також:«Не хочу, не буду!» Чому діти відмовляються від їжі?

    Малюкам, які отримують змішане або штучне харчування, для відновлення дефіциту мінеральних солей і вітамінів можна давати фруктові пюре вже з двомісячного віку, почавши з чайної ложки і приблизно за тиждень збільшивши порцію до 50 грамів.

    Дітям, що страждають запорами, корисно консервоване пюре, приготовлене з чорносливу. Порція не повинна перевищувати двох (до кінця року — чотирьох) чайних ложок в день.

    Фруктові і овочеві пюре можуть бути використані як самостійні страви і в поєднанні з іншими продуктами харчування. Наприклад, в будь-яку молочну кашу можна додавати яблучне, морквяне пюре, а в пюре зі свіжих овочів, припустимо картопляне, консервоване пюре з будь-яких овочів. Для того щоб дитина з’їдала належну порцію каші, фруктового пюре не додавайте занадто багато — не більше 20 грамів (повна столова ложка).

    Дітям, які перебувають на змішаному або штучному вигодовуванні, безпосередньо перед годуванням корисно додавати в пляшечку з молоком або молочною сумішшю приблизно по 10 г (дві чайні ложки без верху) фруктового або овочевого пюре — яблучного, абрикосового, сливового, морквяного.

    Овочеве пюре — хороший гарнір до м’ясного фаршу

    Особливо поживні і смачні пюре, в рецептуру яких входять різні овочі. Діти їдять їх охочіше, ніж пюре з одних тільки кабачків, горошку, стручкової квасолі. Горошок і квасоля багаті рослинними білками, жирами, пектиновими речовинами, але мають специфічний присмак. Щоб його нейтралізувати, можна до пюре з горошку або квасолі додавати пюре з яблук або моркви.

    Овочеві та фруктові пюре перед вживанням слід розігріти. Банку треба відкоркувати, прикрити тієї ж кришкою, помістити в каструлю з теплою водою, поставити на невеликий вогонь і тримати на ньому, поки вміст банки прогріється приблизно до 40 ℃.

    Якщо в овочевих консервах немає масла (рецептура зазвичай вказується на упаковці), його додають перед подачею на стіл (приблизно половину чайної ложки на 100 грамів).

    Консервовані овочеві супи і супи з овочів і яловичого, курячого м’яса, печінки дуже поживні, так як у них овочі поєднуються з м’ясними продуктами. Суп з печінкою корисний, наприклад, дітям, які страждають анемією (недокрів’ям), рахіт. Його рекомендується давати, починаючи з семи місяців, навіть якщо дитину вигодовують материнським молоком.

    Будь-який суп, виклавши з баночки в каструльку, розводять гарячим бульйоном (м’ясних, овочевих) або водою з розрахунку 150 грамів рідини на 200 грамів консервів і підігрівають, але не кип’ятять. У розігрітий суп рекомендується покласти сухарики або грінки з білого хліба, нарізаного маленькими шматочками, щоб вони швидко розмокають.

    Овочеві супи в нерозведеному вигляді можна використовувати також як гарнір до м’ясних страв.

    Іноді матері, оцінивши всі достоїнства гомогенізованих овочів, дають їх в якості другої страви або гарнір і дітям старше року. Так робити небажано, оскільки дитина такого віку має вже розжовувати їжу. Фруктові ж консерви гомогенізовані можна давати на третє дітям будь-якого віку і навіть дорослим.

    Читайте також:

    • Смачно чи дивно? Котики і їжа в одній тарілці!
    • Що їдять на обід Галкін і Пугачова з дітьми
    • Пам’ятка: мамі в дорогу

    Фото: Рexels, Depositphotos