Як слід харчуватися мамі, що годує?

187

Здоров’я і самопочуття новонародженої дитини безпосередньо залежить від харчування мами. Саме з молоком матері в організм малюка надходять всі необхідні поживні речовини та мікроелементи, потрібні для його активного росту і розвитку. Якщо годуюча жінка не стежить за своїм раціоном, то грудне молоко здатне завдати шкоди її дитині, викликати проблеми з травленням або алергічні реакції. Саме тому харчування годуючої мами повинне бути здоровим, повноцінним і збалансованим.

У перші півроку життя малюк активно адаптується до нових умов існування, адже тепер він не знаходиться усередині матки, де отримував всі необхідні поживні речовини через плаценту, а його організм змушений добувати їх самостійно з грудного молока.

Зміст:

  • Важливість грудного вигодовування
  • Особливості харчування годуючої жінки: що не можна їсти
  • Годуючій жінці на замітку, або основні правила харчування
  • Яким напоям слід віддати перевагу?
  • Корисні і ситні страви в перший місяць лактації
  • Важливість грудного вигодовування

    У новонародженої дитинки шлунок і кишковий тракт стерильні, їх поки ще не населяють корисні мікроорганізми, які активно беруть участь в процесі травлення. Молозиво і грудне молоко, які дитина отримує з перших днів життя, збагачують його травний тракт бактеріями, без яких неможливий нормальний процес засвоєння їжі.

    Жодна штучна суміш для вигодовування не може зрівнятися з грудним молоком за своїм корисним властивостям. Завдяки унікальному складу, удосконаленню самої природою, грудне молоко не тільки налагоджує процес травлення у новонародженого, але і сприяє зміцненню і формування його імунної системи, адже з молоком матері в організм дитини отримує деякі антитіла і імуноглобуліни. Грудне молоко сприяє нормальному функціонуванню ендокринних залоз новонародженого, прискорює розумовий і фізичний розвиток.

    З грудним молоком дитина отримує ті ж самі продукти харчування, що вживає його мама. І, на жаль, деяка їжа здатна завдати шкоди незміцнілому організму. Одна з таких бід – кишкові коліки, які бувають у кожного немовляти.

    Читайте також:Харчування дитини від 0 до 6 місяців: коли щось йде не так

    Особливості харчування годуючої жінки: що не можна їсти

    У перший місяць після пологів жінці слід уникати деяких продуктів харчування.

    • Не варто вживати свіжу молочну продукцію, так як від неї у грудничка може роздувати животик газами. Існує стереотип, що молочні продукти збільшують кількість грудного молока у жінки, проте це не так. До того ж у деяких дорослих жінок спостерігається непереносимість лактози.
    • Копчена, гостра, жирна їжа також впливає на якість грудного молока і може викликати проблеми з ШЛУНКОВО-кишкового тракту у дитини. Проте повністю відмовлятися від м’ясної їжі після пологів теж не варто. Адже м’ясо, риба, птиця – джерела цінного білка, який необхідний дитині для набору ваги, росту і розвитку. Слід віддати перевагу нежирним сортам м’яса, відвареної або приготованої на пару риби і птиці.
    • Категорично не можна вживати бобові культури, наприклад квасолю, а також білокачанну капусту, так як ці продукти сприяють газоутворення в кишечнику у дитини.
    • Свіжі фрукти, ягоди, мед, цитрусові можуть спровокувати алергію у новонародженого, тому від них краще відмовитися. Не варто зловживати міцним чаєм і кавою, шоколадом.
    • На протязі всього періоду годування слід виключити з повсякденного раціону алкоголь, гірчицю, гостру і копчену їжу.

    Годуючій жінці на замітку, або основні правила харчування

    Отже, яким повинен бути правильний раціон молодої мами? Насамперед, харчування повинно бути достатньо калорійним, щоб дитина активно росла і набирав вагу.

    Дієти для жінки в період лактації категорично протипоказані.

    Є потрібно мінімум 5-6 разів, але не переїдати. Харчуватися краще безпосередньо перед лактацією, щоб грудне молоко було збагачене достатньою кількістю корисних речовин. Таблиця харчування для годуючої жінки підкаже молодій мамі, які продукти і в якій кількості їй слід вживати, щоб і дитина, і вона сама добре себе почували.

    Харчуватися потрібно різноманітно, щоб грудної дитина отримувала всі необхідні поживні речовини. Одноманітна їжа може призвести до відмови від грудей.

    Крім того, дуже важливо пити достатню кількість рідини, не допускати зневоднення організму. Слідуючи цим нехитрим радам, мама зможе уникнути можливих проблем при грудному вигодовуванні.

    Яким напоям слід віддати перевагу?

    Самий необхідний і важливий напій – чиста питна вода, яку потрібно пити в достатній кількості. Від газованих напоїв, в тому числі мінеральної води, краще відмовитися. Категорично не можна вживати алкоголь, у тому числі і пиво. Вживання соків не рекомендується.

    Багато молодих мам задаються питанням, що можна і потрібно пити. Годувальниці дозволені наступні напої:

    • освітлений яблучний сік;
    • слабозаваренний чай і каву;
    • кисломолочні продукти: йогурт, кефір, ряжанка, біфідок та інші.

    Корисні і ситні страви в перший місяць лактації

    • Запіканка з сиром і рисом – універсальне і досить бюджетне блюдо, яке нескладно приготувати. Для запіканки потрібно склянку промитого рису, 150-200 грам сиру, 2 яєчних білка і цукор. Для початку необхідно зварити рисову кашу. Потім в неї додати сир, цукор і збиті яєчні білки. Отримана суміш запікається в духовці близько півгодини при температурі 180 градусів.
    • Суп з картоплею і гарбузом також дуже корисний для годуючої мами. Для його приготування вам знадобляться: 3 молодих картоплини, 250 грам гарбуза без насіння, гарбузове насіння і зелень. Бульби картоплі і гарбуз нарізати на шматочки і заливаються водою. Рівень води в каструлі має бути трохи вище, ніж рівень нарізаних овочів. Варити суп на повільному вогні. Потім зварені овочі виймаються і пропускаються через блендер або м’ясорубку. Після чого знову змішуються з бульйоном. У готовий суп додаються гарбузове насіння, зелень, сметана.

    Читайте також:Дієта Дюка: опис етапів і меню на тиждень

    • Індичка з овочами – дієтичне і поживне блюдо. Для приготування цієї страви потрібно взяти філе індички в кількості 300 грам, склянка рису, одну моркву, сіль, півсклянки зеленого горошку. При приготуванні страви не слід використовувати традиційні гострі приправи для птиці. Для початку індичку необхідно нарізати на порційні шматочки, трохи обсмажити і протушкувати. Рис промити і відварити. Моркву, нарізану шматочками, разом із зеленим горошком слід відварити до м’якості. Підготовлені інгредієнти змішуються в глибокій сковорідці і тушкують разом протягом п’яти хвилин.
    • Незважаючи на ризик алергії у немовляти, мама не повинна виключати зі свого раціону фрукти. Тільки бажано не є свіжі яблука або груші, а термічно оброблені. Для приготування смачного десерту знадобляться яблука і груші в кількості 0,5 кг кожного фрукта, свіжі банани. Яблука і груші розрізають навпіл, кісточки видаляються. 2-3 банани нарізати кружечками. Фрукти укладаються на деко, а зверху на кожен шматочок яблука або груші кладеться гурток банана. Десерт запікається в духовці близько 20 хвилин.

    Правильне та збалансоване харчування годуючої мами – запорука здоров’я, розвитку та гарного самопочуття її дитини. І нехай ваш малюк буде здоровий, бадьорий і веселий весь час, радуючи вас своєю посмішкою і сміхом!

    Читайте також:

    • Правильне харчування для схуднення: основні правила
    • Зціджування грудного молока: робимо це правильно
    • Вагітність та годування груддю

    Фото: Depositphotos, Рexels