Скорочення матки після пологів

132

Матка –унікальний орган жіночої репродуктивної системи. У невагітному стані її розмір становить приблизно розмір жіночого кулака, а в терміні доношеній вагітності вона вміщує трьох-четырехкилограммового дитини, навколоплідні води, займаючи всю черевну порожнину. Для матки процес виношування дитини і його народження є стресовим фактором. Вона зазнає сильне перерозтягнення, а область, де знаходиться плацентарна площадка – місце прикріплення плаценти, – є раневою поверхнею.

Зміст:

  • Терміни інволюції матки
  • Що призводить матку в тонус?
  • Що собою являють скорочення матки після пологів?
  • Чому вони виникають
  • Як прискорити скорочення матки?
  • Гімнастика, що сприяє скороченню матки
  • У післяпологовому періоді матка в обов’язковому порядку повинна добре скорочуватися, щоб наслідки природного процесу пологів були фізіологічними.

    Матка складається із трьох шарів: ендометрію – внутрішнього шару, в який відбувається імплантація заплідненої яйцеклітини, міометрія – основного потужного м’язового шару, який бере участь у розтягуванні в процесі збільшення терміну вагітності, а також зовнішнього шару – серозного.

    Терміни інволюції матки

    Гіпертрофовані м’язові волокна повинні скоротитися до стану невагітної матки, що відбувається приблизно через два місяці після пологів. А епітелізація ендометрію відбувається десь через два тижні після процесу розродження.

    Для того щоб відбулася інволюція матки – фізіологічні післяпологові зміни жіночого репродуктивного органу, – її необхідно підтримувати в тонизированном стані.

    Що призводить матку в тонус?

    Потужним гормоном, що утворюється в організмі жінки, а саме в гіпоталамусі головного мозку, є окситоцин. Його збільшену кількість виділяється в момент годування груддю. При цьому відбувається сильна стимуляція сосків губами дитини – саме при такому впливі на груди в мозку починається вироблення цієї речовини. Тому так важливо встановити лактацію як для новонародженого з метою одержання всіх необхідних поживних речовин, вітамінів, мікроелементів і захисних антитіл, так і для нормального скорочення матки та профілактики розвитку ендометриту.

    Вченими доведено, що чим більше дитина прикладається до грудей, тим частіше відбуваються маткові скорочення.

    Що собою являють скорочення матки після пологів?

    Це хворобливі відчуття, схожі з такими при переймах. З кожним днем ці скорочення вщухають і слабшають. Але такий тонус, необхідний не тільки для того, щоб матка набувала розміри, властиві їй поза вагітності.

    Так як матка всередині являє собою суцільну криваву рану після відділення плаценти, одним з головних моментів у післяпологовому періоді є повноцінний відтік післяпологових кров’янистих і, згодом, сукровичних виділень – лохій. При скороченнях з матки виходять лохії, згустки крові, залишки ендометрію, які відокремилися від ранової поверхні внутрішнього шару матки.

    В процесі вагітності матка, вірніше її міометрій, зазнає значних гіпертрофію.

    Відразу після пологів маса матки може становити до 1 кг, через тиждень вага знижується вдвічі. А до кінця післяпологового періоду, який становить 42 дні, маса матки становить 50 р.

    Післяпологова матка пальпуються нижче рівня пупка на 2-3 сантиметри. Завдяки скороченням, які обумовлені прикладанням до грудей дитину і потужним викидом окситоцину, висота стояння дна матки з кожним днем зменшується на 1-2 сантиметри. На десятий день після пологів матка знаходиться на рівні лобкового зчленування.Нормальний процес скорочення матки – це запорука фізіологічного перебігу післяпологового періоду. Якщо матка буде недостатньою мірою скорочуватися, то лохії можуть накопичуватися всередині неї і формувати лохіометра (стан, при якому порушується відтік вмісту матки і відбувається накопичення його в маткової порожнини). Кров є живильним середовищем для всіх бактерій, і на цьому тлі може розвиватися запалення ендометрію – ендометрит, загрожує септичними станами, які навіть можуть загрожувати життю жінки.

    За післяпологовий маткою, а також за станом жінки в цілому, в пологовому будинку ведуть спостереження акушери-гінекологи. Щодня на обходах лікарі зобов’язані пальпувати матку і стежити за консистенцією, а також тенденцією до зниження показника висоти стояння її дна. Якщо лікарі спостерігають невірну динаміку скорочень матки, то вони можуть призначити препарати, які посилюють скоротливу діяльність органу.

    На жаль, такі стани не є рідкістю в післяпологових відділеннях пологових стаціонарів. До них приводить ряд факторів, що впливають на зниження тонусу матки.

    Читайте також:Передчасні пологи: як уникнути загрози

    Чому вони виникають

    Патологічні гіпотонічні стани матки можуть виникати з кількох причин:

    • Повторні пологи. Здавалося б, яке відношення кількість пологів має до порушення скорочувальної здатності матки? Після кожних пологів матка зазнає значного перерозтягання. А перерозтягнуті тканини, на жаль, не володіють хорошою скорочувальної здатністю.
    • Виношування двійні, трійні, тобто наявність багатоплідної вагітності.
    • Великий плід.
    • Багатоводдя, що також призводить до підвищеного навантаження на міометрій.
    • Відсутність частого прикладання до грудей дитину.
    • Гіподинамія породіллі, яка виникає при мінімальній фізичної активності після пологів. Це може бути обумовлено як психологічним станом жінки, так і травмами, отриманими в процесі пологів, внаслідок яких жінка просто не в змозі вести активний спосіб життя.
    • Стан після кесаревого розтину. Теж пояснюється обмеженням рухливості породіллі внаслідок оперативного втручання, а також наявністю рубця на матці.

    Як прискорити скорочення матки?

  • Профілактика виникнення гіпотонічних станів матки може розпочинатися з третього періоду пологів при виборі активної тактики ведення пологів. Для цього після народження дитини жінці вводиться внутрішньом’язово 10 одиниць окситоцину (2 мл), що сприяє маткових скорочень і відділенню посліду.Вже після пологів обов’язковим є проведення зовнішнього масажу матки через передню черевну стінку. Чим частіше це буде робити медперсонал, тим краще буде скорочуватися матка.
  • При діагностиці незадовільною скорочувальної здатності матки жінки в післяпологовому періоді може призначатися розчин окситоцину. В основному схема така: 1 мл (5 одиниць) внутрішньом’язово два рази на день.
  • Своєчасне спорожнення сечового міхура і кишечника. Відсутність таких дій призводить до втрати здатності матки до скорочення, так як вміст цих органів тисне на неї.
  • Часте прикладання дитини до грудей, як з’ясували, сприяє активному викиду ендогенного (внутрішнього) окситоцину в кров.
  • Хороший ефект спостерігається від застосування гімнастики в післяпологовому періоді. Адже фізична активність, як і будь-яка стимуляція матки, призводить орган в тонус.

    Гімнастика, що сприяє скороченню матки

    Головний принцип, якого повинні дотримуватися всі жінки в післяпологовому періоді, – це відсутність навантаження на м’язи черевного преса.

  • Лягти на спину, трохи підігнувши ноги. Поперемінно надувати живіт і розслабляти його. Потім такі ж маніпуляції зробити з грудною кліткою. Виконувати одне і інше вправу п’ять разів.
  • Полупресс. Лягти на спину, випроставши ноги. На вдиху трохи підвестися і спертися на лікті, на видиху лягти у вихідну позицію. Виконати вправу п’ять разів.
  • Вправа виконується лежачи, голова підводиться, однак плечі не відриваються від підлоги. Шкарпетки направити на себе, а потім правою рукою намагатися дотягнутися до лівого носка, і навпаки. Підкреслюємо: плечі лежать на підлозі, для того щоб не задіяти м’язи черевного преса.
  • Вправи на боці. Якщо ви лежите на правому боці, права нога знаходиться у випрямленому стані, а ліва – в напівзігнутому. На вдиху ліву ногу притиснути до живота, на видиху витягнути її. Виконати вправу на іншому боці.
  • Якщо незважаючи на всі зусилля матка погано скорочується і в неї скупчилися лохії, то єдиним виходом є проведення вишкрібання порожнини матки з метою їх видалення. В іншому випадку може розвинутися інфекційний процес.

    Читайте також:

    • Перейми під час пологів: як зрозуміти, що вони почалися
    • Дочекалася: Луисана Лопилато народила доньку
    • Матуся, розслабтеся! Перевірені методи релаксації

    Фото: Depositphotos