Заява на материнський капітал та документи для його отримання

95

Державна соціальна підтримка сімей з дітьми, як правило, реалізується у вигляді різних допомог: допомога по вагітності і пологах, допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною до 1,5 років і так далі. Отримання такого роду підтримки дозволяє батькам компенсувати частину своїх фінансових витрат, що спрямовуються на потреби зростаючих дітей.

Зміст:

  • Материнський капітал як державна підтримка багатодітних сімей
  • Що таке материнський капітал?
  • Хто може отримати материнський капітал?
  • Як отримати і як використовувати сімейний капітал?
  • Заява на отримання сертифіката
  • Документи для отримання материнського капіталу
  • Одноразові виплати з материнського капіталу в 2017 році
  • Заява про розпорядження коштами сімейного капіталу
  • Документи на використання материнського капіталу
  • Але іноді сім’ї стикаються з тим, що для сприятливого розвитку дитини потрібні досить значні витрати, які ні одне дитяче посібник покрити не в змозі. Наприклад, після поповнення сім’я може потребувати розширення житлової площі, дитині може знадобитися дороге лікування або ж батьки просто прагнуть дати дитині хорошу освіту на платній основі.

    Материнський капітал як державна підтримка багатодітних сімей

    Вже досить давно – з 2007 року – в нашій країні серед безлічі дитячих посібників з’явився ще один вид матеріальної державної підтримки багатодітних сімей. Це так званий материнський капітал, який також називають сімейним капіталом. Порівняно з іншими видами соціальної і матеріальної допомоги, материнський капітал має низку важливих особливостей. Одна з цих особливостей полягає в досить значному розмірі грошової суми, що виплачується сім’ї. Втім, для отримання цієї суми і тим більше для можливості розпорядитися їй сім’я повинна відповідати ряду критеріїв і підтвердити свої права на отримання материнського капіталу документально.

    В даній статті піде мова про те, які документи необхідно зібрати, щоб підтвердити право на одержання материнського капіталу, а також які документи і умови потрібні, щоб використовувати грошові кошти на потреби сім’ї. Втім, про все по порядку. Для початку розберемося, що таке материнський капітал і хто має право на його отримання.

    Що таке материнський капітал?

    Програма сімейного капіталу дозволила надавати російським сім’ям додаткову державну соціальну допомогу з 1 січня 2007 року. Правом на сімейний капітал можуть скористатися батьки, які народили або усиновили другого або будь-якого подальшого дитини, але отримати його можна тільки один раз: при подальшому збільшенні сім’ї материнський капітал повторно не призначається.

    При розробці програми сімейного капіталу були враховані вже напрацьовані і діючі форми соціальної державної підтримки дітей, співставлені їх переваги і недоліки. Крім того, однією з причин появи програми материнського капіталу стала необхідність підвищення рівня народжуваності. При цьому нова допомогу від держави не повинна була повторювати чи скасовувати існуючі дитячі посібники.

    З цих причин новий вид підтримки надає родині набагато ширші фінансові можливості, але при цьому він спрямований на сприяння сім’ям, растящим як мінімум двох дітей, а цілі використання материнського капіталу суворо обмежені законом.

    Хто може отримати материнський капітал?

    Згідно з чинним законодавством, право на отримання сімейного капіталу мають:

  • Жінки, які є громадянами РФ, які народили або усиновили в період з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2018 року другої дитини або наступних дітей.
  • Чоловіки, які є єдиними усиновлювачами другого або наступних дітей і мають російське громадянство. При цьому необхідно, щоб рішення суду про усиновлення набрало чинності з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2018 року.
  • Батько або усиновитель дитини в разі смерті матері (усыновительницы), позбавлення її батьківських прав або здійснення нею у відношенні своїх дітей умисного злочину. При цьому не важливо, чи є батько громадянином РФ.
  • Неповнолітня дитина або повнолітня навчається за очною формою навчання до досягнення нею 23-річного віку, у разі припинення права на сімейний капітал єдиного батька (усиновителя).
  • У зв’язку із зростанням споживчих цін розмір материнського капіталу переглядається та затверджується наново щороку. Розмір материнського капіталу в 2017 році становить 453026 руб.

    Право на отримання материнського капіталу підтверджується сертифікатом державного зразка, що видаються Пенсійним фондом Росії (ПФР).

    Як отримати і як використовувати сімейний капітал?

    Законодавство чітко обмежує цілі використання материнського капіталу – його можна використовувати лише:

  • На покращення житлових умов.
  • На отримання дітьми освіти.
  • На формування накопичувальної пенсії матері.
  • На соціальну адаптацію дітей-інвалідів.
  • Сім’ям, які претендують на отримання материнського капіталу, важливо знати, що оформлення права на сімейний капітал і подальше витрачання наданих державою грошових коштів — це два різних процеси, які потребують збору та подачі різних пакетів документів.

    В першу чергу необхідно зібрати документи і подати заяву на материнський капітал в ПФР на видачу сертифіката на материнський капітал. При позитивному вирішенні питання заявнику вручають сертифікат – іменний документ, який підтверджує його право на отримання даного виду державної підтримки сімей з дітьми.

    Після отримання сертифікату його власник зможе розпоряджатися грошовими коштами, але не відразу, а при досягненні дитиною віку 3 років. Точніше, власник сертифікату зможе вказувати, кому Пенсійний фонд повинен перерахувати гроші: продавцеві житла чи банку, що кредитує покупку будинку, будівельній фірмі, установі освіти і т. п.

    Заява на отримання сертифіката

    Питання отримання сертифіката на сімейний капітал регулюються Наказом Міністерства охорони здоров’я № 1180н від 18.10.2011 року. Як тільки у матері (або когось ще) з’явилося право на отримання материнського капіталу, вона або її довірений представник може звертатися до територіального органу Пенсійного фонду Росії з необхідними документами і заявою на материнський капітал. Зробити це можна в будь-який час – кінцевий термін звернення законом не обмежений.

    Прийняте в ПФР заяву обов’язково реєструється, а матері видається відповідне повідомлення. Після цього протягом місяця ПФР оформлює письмове рішення про видачу сертифіката або про відмову у видачі) та письмово повідомляє про це заявника протягом наступних 5 днів після прийняття рішення, направивши повідомлення поштою. При негативному рішенні у листі обов’язково вказується причина відмови, а зібрані документи на материснкий капітал повертаються власнику. При позитивному рішенні сертифікат за бажанням заявника може бути виданий йому на руки або надіслано рекомендованим листом поштою.

    При зверненні до ПФР заява матері дитини оформляється на бланку встановленого зразка, в якому обов’язково повинні бути присутніми наступні відомості:

    • найменування органу ПФР за місцем проживання або фактичного перебування, в який подається заява;
    • прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце народження, стать заявника та його статус у відношенні дитини (мати, батько, усиновлювач і т. д.);
    • номер паспорта (посвідчення особи), дата видачі, ким і коли виданий;
    • громадянство заявника;
    • індивідуальний номер страхового особового рахунку (СНІЛС);
    • докладні відомості про місце проживання та перебування;
    • номер телефону для зв’язку;
    • відомості про банківські реквізити заявника;
    • якщо документи передає представник заявника – докладні дані про представника;
    • докладна інформація про дитину, яка дає родині право на сімейний капітал (ПІБ, дата народження, черговість народження або усиновлення);
    • дані про всіх дітей у сім’ї (ПІБ, дата і місце народження, стать, громадянство, реквізити свідоцтв про народження);
    • у випадку заяви на видачу дубліката або на внесення змін у виданий раніше сертифікат – відомості про раніше виданий сертифікат, адреса для надсилання сертифіката та інша необхідна інформація;
    • перелік доданих до заяви на материнський капітал документів для її отримання ;
    • підпис заявника (його представника) і дата написання заяви.

    Документи для отримання материнського капіталу

    Звертаючись до ПФР з приводу сертифіката на материнський капітал, необхідно взяти з собою необхідний пакет документів. Якщо заявник звертається до ПФР особисто або через представника, копії документів будуть зняті і засвідчені на місці.

    При використанні пошти або інших каналів подачі документів (електронна пошта, веб-сайт) в ПФР направляються тільки копії документів, завірені нотаріально.

    У пакет необхідних документів входять:

    • паспорт заявника або інше посвідчення особи;
    • документ, що підтверджує перебування або проживання заявника (його представника) за певною адресою;
    • свідоцтва про народження всіх дітей у сім’ї;
    • для усиновлених дітей — рішення суду про усиновлення;
    • документ, що підтверджує російське громадянство у дитини, у зв’язку з народженням (усиновленням) якого виникло право на материнський капітал;
    • якщо заяву подає батько або опікун дитини — свідоцтво про смерть матері (батьків), рішення про оголошення матері померлої, рішення про позбавлення матері батьківських прав, підтвердження скоєного у відношенні дітей умисного злочину.

    Якщо при передачі по пошті або через Єдиний портал державних і муніципальних послуг заявником були спрямовані не всі потрібні документи, то ПФР протягом 5 днів після реєстрації звернення повертає їх власнику із зазначенням причини повернення. Заява вважається поданою в той день, коли його було зареєстровано в ПФР, незалежно від дати і способу передачі документів.

    Одноразові виплати з материнського капіталу в 2017 році

    Ще зовсім недавно громадяни з задоволенням користувалися наданою можливістю отримати одноразову виплату з коштів материнського капіталу на поточні потреби сім’ї. У 2015 році така виплата становила 20 тисяч рублів, у 2016 році -25 тисяч рублів.

    Проте нормативні акти, які вводили і регулювали таку правову норму, на даний момент вже не діють. Більше того, 1 червня 2017 року глава Міністерства праці та соцзахисту Максим Топілін повідомив, що в 2017 році грошові виплати з материнського капіталу проводитися не буде. Цю інформацію підтверджує і Пенсійний фонд Росії.

    Втім, вже через два тижні Володимир Путін висловився про доцільність виділення невеликої частини материнського капіталу на поточні потреби сімей з дітьми, і пообіцяв, що Уряд подумає на цей рахунок. На даний же момент можливе тільки передбачене законом цільове використання коштів материнського капіталу.

    Заява про розпорядження коштами сімейного капіталу

    Правила оформлення дозволу на витрачання коштів материнського капіталу наведено в Наказі Міністерства № 779н від 26.12.2008 року. Власник сертифіката на сімейний капітал може подати заяву на цільове витрачання всієї суми наданих йому коштів або може витрачати цю суму частинами. За використанням кожної частини грошових коштів потрібно звертатися окремо: писати нову заяву, надавати документи.

    Заява на використання сімейного капіталу можна подати лише через три роки після народження або усиновлення дитини. Виняток зроблено лише для оформлення або виплати кредиту по житлу – кошти на ці цілі можна запросити відразу після отримання сертифіката. Інші ж варіанти витрачання деякий час недоступні.

    Нагадаємо, що дозволяється спрямовувати кошти материнського капіталу лише на наступні цілі:

    • на придбання житла;
    • на виплату або оформлення кредиту (іпотеки, позики) на купівлю житла;
    • на реконструкцію або будівництво нової житлоплощі;
    • на навчання будь-якого з дітей у родині за затвердженою державою програмі;
    • на формування накопичувальної пенсії матері.

    Як і у випадку з отриманням сертифіката, заява на розпорядження материнським капіталом разом з пакетом документів подається в територіальний орган ПФР за місцем проживання. Документи можуть бути передані особисто заявником, його довіреною особою, поштою, через інтернет.

    Заява заповнюється на бланку встановленої форми, в нього вноситься наступна інформація:

    • найменування територіального органу ПФР, в яку подаються документи;
    • дані про власника сертифіката;
    • дані посвідчення особи заявника;
    • дані про місце проживання та фактичного проживання, телефон;
    • номер СНІЛС;
    • серія, номер, дата видачі сертифіката;
    • дата народження дитини, поява якого дало право на оформлення сертифіката;
    • мета витрачання коштів і бажана сума;
    • перелік доданих документів;
    • підпис і дата.

    Розгляд заяви відбувається за тією ж схемою і в ті ж терміни, що і розгляд заяви на видачу сертифіката.

    Документи на використання материнського капіталу

    В залежності від того, на які цілі планується витрачати сімейний капітал, потрібно зібрати різний набір документів. Проте частина документів буде потрібна в будь-якому випадку. Це:

    • для заявника – паспорт і документ про прописку;
    • для посередника – довіреність, що підтверджує його повноваження, посвідчення особи, підтвердження місця проживання;
    • страхове свідоцтво обов’язкового пенсійного страхування (СНІЛС);
    • документи, що підтверджують родинні стосунки членів сім’ї.

    Додатковий перелік документів залежить від цілей витрачання коштів і встановлюється різними нормативно-правовими актами:

    • при напрямі сімейного) капіталу на поліпшення житлових умов необхідні документи перераховуються у Постанові Уряду РФ № 862 від 12.12.2007 р.;
    • при направленні грошей на освіту дитини — в Постанові Уряду РФ № 926 від 24.12.2007 р.;
    • при бажанні сформувати накопичувальну пенсію матері в ПФР подається тільки заява.

    Законодавством обумовлено, що будь подана заява про розпорядження коштами материнського капіталу може бути анульовано за бажанням власника сертифіката.

    Для цього потрібно подати в ПФР додаткову заяву в термін не пізніше 2 місяців після видачі розписки-повідомлення.