Що ви ще не знали про кашель?

143

Дитина зовні здоровий, температури немає, але постійно подкашливает протягом дня. Чи це Нормально?

«Малюк гуляв на дитячому майданчику, і інший карапуз від душі «накашлял» на нього. Тепер моя дитина теж почне кашляти?»

Малюк застудився, кашляє, але не відкашлюється. Про що це говорить?

Батько (не медик!), як правило, недовірливий і по-хорошому допитливий, і питання, на зразок цих, його відвідують регулярно. З одного боку, хто, як не мама з татом, будуть уважно стежити за станом здоров’я малюка? А з іншого, паніка без приводу ще нікому користі не приносила, так що краще бути добре підкованим в питаннях дитячого здоров’я і знати, в яких випадках варто потурбуватися, а в яких зберігати спокій.

Кашель – це норма?

За великим рахунком, будь-кашель – це чистка дихальних шляхів. У бронхах є слизова оболонка, яка постійно виділяє слиз – мокротиння. І це фізіологічно нормально, адже мокрота підтримує еластичність легеневої тканини, затримує частинки пилу, які потрапляють в організм

Кашляючи, ми видаляємо з легень і бронхів надлишки цієї слизу разом з усім «сміттям», які вона «захопила». Дитина може кашляти 10-15 разів на день, це вважається нормою.

Читайте також:А ви готові до сезону «пісочниць»?

Кашель – це тільки симптом

Малюк застудився, у нього піднялася температура, з’явився нежить, і він почав кашляти. Що відбувається в бронхах саме в цей момент? Кількість слизу в дихальних шляхах збільшується за рахунок активізації вірусів і бактерій. І вся ця мокрота разом з хвороботворними мікроорганізмами виходить з організму за допомогою кашлю. Так що сам по собі кашель – явище правильне.

Так, дитина захворіла. Але не «кашлем»! Це тільки симптом, який виникає при різних захворюваннях, серед яких:

  • вірусні та бактеріальні інфекції дихальних шляхів (ГРЗ, ларингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія, коклюш та ін);
  • алергічні та інфекційно-алергічні захворювання (наприклад, бронхіальна астма).

Важливо знати!

Кашель не завжди пов’язаний саме з дихальними шляхами. Існує, так званий, неврологічний кашель, який супроводжує різні захворювання центральної нервової системи, зокрема, порушення роботи кашльового центру в головному мозку. Тому якщо дитина кашляє вже тривалий час, при цьому ніяких симптомів застуди ви не помічаєте, покажіть дитину невролога.

Що робити?

Алгоритм простий.

  • Виявляти причину виникнення кашлю (під контролем лікуючого педіатра).
  • Допомагати кашлю ефективно очищати організм від зайвої мокроти і хвороботворних організмів.
  • З першим пунктом все більш чи менш зрозуміло, принаймні, знайоме (після низки лабораторних досліджень лікар поставить діагноз і призначить лікарські препарати).

    А ось другий момент, напевно, викликає у деяких подив.

    Читайте також:Чого боїться мама, і чому більшість цих страхів – безпідставні?

    Що означає «допомагати кашлю»?

    Дійсно, навіщо «підтримувати» стан, який заважає малюкові нормально спати, їсти і спати (в положенні лежачи починається активне відходження мокротиння, дитина кашляє, не може заснути і мучиться всю ніч)?!

    Пояснимо навіщо!

    Кашель сам по собі – не хвороба, він потрібен організму як механізм очищення дихальних шляхів. Тому важливо не усувати або пригнічувати кашель, а допомагати йому виконувати свої завдання, тобто підвищувати його ефективну роботу в плані відходження мокротиння.

    Грамотна допомогу дитині при кашлі

    Зрозуміло, що чим густіше мокротиння, тим важче її відкашлювати, тому основний принцип допомоги дитині при кашлі – поліпшити роботу слизової оболонки бронхів за рахунок зниження її в’язкості.

    На тлі основного лікування важливо комплексно підходити до вирішення проблеми кашлю, а саме:

  • Не допускати пересихання мокротиння і слизових оболонок. Для цього потрібно забезпечити приплив прохолодного вологого повітря в приміщення, де знаходиться хворий малюк.
  • Підтримувати потрібну консистенцію мокротиння – за рахунок рясного пиття, що особливо важливо при сухому кашлі.
  • Грамотно застосовувати муколітичні (розріджують мокротиння) та відхаркувальні препарати, якщо мокрота погано відходить.
  • Отже, якщо ваш малюк кашляє, основних завдань – дві: знайти причину і забезпечити умови, при яких кашель буде проявляти себе дійсно як «інструмент» організму, допомагає йому боротися з хворобою. Ваша турбота, впевненість, правильні ліки і сама природа – швидко поправлять здоров’я дитини!

    Читайте також:

    • А ви готові до сезону «пісочниць»?
    • 5 фактів про антибіотики
    • Що з животиком у немовляти? Оцінюємо, допомагаємо!

    Фото: Depositphotos