Дитина скрипить зубами уві сні: причини і лікування

149

Іноді батьки помічають, що дитина почала скреготати зубами під час сну. Цей симптом не завжди пов’язаний з якою-небудь патологією в організмі малюка.

Зміст:

  • Що таке бруксизм?
  • Симптоми патології
  • Причини скреготу
  • Додаткові теорії
  • Скрегіт зубами днем
  • Діагностика бруксизму
  • Консультації фахівців
  • Лікування скреготу
  • Неспецифічне лікування
  • Специфічне лікування
  • Що таке бруксизм?

    Бруксизм – виникнення скреготу зубами в денний і нічний час. В нормі у сні у дитини мускулатура особи і жувального апарату повністю розслаблена або знаходиться в незначній тонусі. При бруксизмі з ряду причин періодично виникають клонічні скорочення жувальних м’язів, нижня щелепа починає інтенсивно рухатися відносно верхньої в різних напрямках. При такому русі зубні ряди стикаються один з одним, викликаючи скрегіт.

    Скрегіт зубами в дитячому віці дуже поширений – цією патологією страждає приблизно половина дітей з моменту прорізування перших зубів до шести-семи років.

    При цьому найбільш часто захворювання зустрічається у дівчаток. У рідкісних випадках бруксизм зберігається або з’являється вперше у дорослому віці. Поширеність хвороби серед дорослого населення складає менше 10 %.

    Симптоми патології

    Найчастіше бруксизм виникає під час швидкої фази нічного сну. У малюка починають рухатися очі під закритими століттями, частішають дихання і пульс, з’являються мимовільні звуки, і дитина скрипить зубами уві сні. Епізод бруксизму зазвичай триває не більше 10 секунд, але таких епізодів може бути кілька протягом ночі. Дитина під час і після скреготу зубами не прокидається.

    Читайте також:Дитяче загартовування – виховуємо здорову дитину

    Причини скреготу

    Існує декілька основних теорій, що пояснюють, чому дитина скрипить зубами уві сні:

  • Психологічна теорія. Згідно цієї теорії бруксизм виникає у емоційних і високочутливих дітей. Збудження, нові враження, емоційне перенапруження не знаходять виходу в денний час. В результаті хвороба стає відображенням накопичених емоцій. При цьому скрегіт зубами не обов’язково пов’язаний з поганими емоціями і переживаннями. Позитивні враження також можуть призводити до клоническим судом жувальної мускулатури.
  • Неврогенна теорія. У деяких випадках причиною нічного скреготу зубами стають захворювання центральної та периферичної нервових систем. При ураженні ядер нейронів в головному мозку можуть розвиватися судоми жувальних м’язів. Бруксизм може стати першим симптомом розвитку епілепсії. При ураженнях периферичної нервової системи, невритах лицьових нервів скрегіт зубами виникає із-за порушення проведення нервового імпульсу по нервових волокнах.
  • Анатомічна теорія. Бруксизм може стати спробою компенсації деяких родових травм, природженого або придбаного порушення будови скронево-нижньощелепного суглоба, неправильного формування зубних рядів. У цих випадках виникнення нічного скреготу сприяє зняттю напруги м’язового апарату.
  • Стоматологічна теорія. Аномалії зубів і неправильний прикус призводять до неправильного встановлення нижньої щелепи відносно верхньої. Уві сні скронево-нижньощелепний суглоб встановлюється у фізіологічно правильне положення, але з-за аномалій розвитку зубів не може втриматися в цьому стані. Виникає бруксизм.
  • Додаткові теорії

    Додаткові фактори розвитку бруксизму не були науково підтверджені. Вони виступають лише в якості доповнення до основних теорій, що пояснює, чому діти скриплять зубами:

  • Аденоїди. В дитячому віці може виникати розростання тканини глоткової мигдалини. Аденоїди порушують носове дихання, викликають сухість слизової рота. Скрегіт зубами в цьому випадку є захисною реакцією організму, він сприяє зволоженню слизової.
  • Гельмінтози. Гельмінти (глисти) в організмі дитини посилено споживають вітаміни групи В, викликаючи їх недолік. В результаті виникає порушення нервово-м’язової передачі нервового імпульсу.
  • Прорізування зубів. При виникненні больових відчуттів при прорізуванні зубів дитина несвідомо намагається зменшити їх вираженість. Тертя ясен (з прорезывающимися зубами) один про одного викликає бруксизм.
  • Відлучення від грудей. При ранньому відлученні, коли у малюка ще дуже сильно розвинений смоктальний рефлекс, у нічний час може виникати скрегіт зубами. За останніми рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я грудне вигодовування варто зберігати до двох років життя дитини.
  • Скрегіт зубами днем

    Якщо дитина скрипить зубами тільки вдень, це пов’язано з виникненням шкідливої звички. Таким способом малюк може копіювати поведінку батьків або привертати увагу мами. При цьому якщо відвернути дитини на гру, скрегіт припиняється.

    Діагностика бруксизму

    Діагностика бруксизму складається в основному з розпитування батьків. Лікар дізнається, коли малюк почав скреготати зубами, можливі причини, поєднання з іншими симптомами.

    Читайте також:Планшет або здоров’я? Шкода від гаджетів для немовлят

    Консультації фахівців

    При наявності бруксизму батькам необхідно звернутися до педіатра. Він проводить загальний огляд дитини, збирає анамнез у батьків, уточнює наявність супутніх симптомів – лунатизму, енурезу (нічне нетримання сечі). Велике значення має вивчення історії пологів (наявності ускладнень в них). Після ретельного обстеження лікар призначає дитині аналіз калу на яйця глист і консультації фахівців:

  • Стоматолога. Лікар оглядає порожнину рота, визначає, чи є аномалії зубних рядів, прикусу, будови зубів. Стоматолог може встановити приблизну тривалість бруксизму за стертості зубної емалі. Для того щоб визначити факт наявності бруксизму, він може встановити дитині на нічний сон спеціальну капу. Ця капа являє собою зліпок зубів пацієнта, зроблений протягом дня. У нічний час дитина одягає цю капу. Вранці капа передається стоматолога для аналізу. Після огляду капи він може встановити, на які зуби припадає основне навантаження, а в деяких випадках назвати причину скреготу.
  • Невролога. Лікар перевіряє рефлекси дитини, визначає ступінь його збудливості, дивиться реакцію на подразники.
  • Психолога. Консультація призначається високочутливим дітям, дітям з сімей з несприятливим емоційним фоном, при наявності травмуючих факторів у житті дитини.
  • Після вивчення всіх факторів і визначення причини бруксизму призначається лікування.

    Лікування скреготу

    Якщо епізод скреготу зубами повторився у дитини всього кілька разів, то лікування не потрібне. У цьому випадку батьки повинні просто спостерігати за дитиною і можливими змінами в його поведінці. Якщо бруксизм повторюється систематично, це привід звернутися до лікаря, який підкаже батькам, що робити.

    Неспецифічне лікування

    Для запобігання скреготу зубів батькам необхідно побудувати правильний режим дня дитини. Тривалість денного і нічного сну повинна відповідати віку. Протягом дня періоди активності слід поєднувати з періодами спокійних ігор. За дві години до нічного сну слід виключити активні ігри, перегляд телевізора. У цей час можна зайняти дитину читанням книг, збирання пазлів, малюванням. За 40-60 хвилин в кімнаті бажано приглушити світло і почати готуватися до сну.

    Протягом дня, по можливості, дитина повинна більше часу проводити на свіжому повітрі. Так досягається оптимальне збагачення головного мозку киснем, відновлення нервових волокон периферичної нервової системи.

    Перед сном виключається вживання чаю, шоколаду і містять какао солодощів. Останній прийом їжі бажано провести за годину до укладання.

    Дитині потрібно приділяти більше уваги. Особливо це стосується перехідних етапів у житті малюка, таких як поява другої дитини в сім’ї, переїзд в інше місто, початок відвідування дитячого дошкільного закладу, смерть родича або домашнього улюбленця. Якщо бруксизм виникає в період кризи (кризи першого року життя, трьох або семи років), дитині також необхідно більше уваги з боку родичів.

    Специфічне лікування

    Специфічне лікування бруксизму у дітей призначається, якщо він викликаний глистової інвазією, невритами, патологією зубних рядів і неправильним прикусом.

    При гельмінти призначається противоглистное терапія. При цьому лікування повинні пройти всі члени сім’ї і домашні тварини.

    При невритах невролог може призначити вітаміни групи B, заспокійливі чаї трав’яні збори, масаж і фізіотерапію на область скронево-нижньощелепного суглоба.

    Якщо скрегіт викликаний патологією зубів, дитині прописується носіння спеціальної силіконової капи в нічний час. При неправильному прикусі призначаються пластинки або брекети.

    Лікування бруксизму проводиться, тільки якщо скрегіт викликаний специфічним захворюванням. Але найчастіше бруксизм з’являється при порушенні психоемоційного стану дитини. В цьому випадку для припинення скреготу зубів дитині достатньо психологічної підтримки з боку батьків

    Читайте також:

    • Як виглядає дитина Крістін Девіс
    • Відео: як за допомогою 10 прищіпок навчити дитину рахунку
    • Ідеї для натхнення: будуємо вігвам для дитини

    Фото: Depositphotos