Зціджування грудного молока

307

Грудне вигодовування немовляти – це, на перший погляд, простий і природний процес. Але як тільки жінка починає годувати грудьми, вона може зіткнутися з різними труднощами, наприклад з необхідністю залишити малюка на кілька годин і відлучитися, або з недостатнім виробленням молока. В обох випадках на виручку приходить зціджування. Щоб не порушити природний процес грудного вигодовування, дуже важливо правильно зціджувати.

Зміст:

  • Коли необхідно зціджувати грудне молоко
  • Гиперлактация при зціджуванні грудного молока
  • Підготовка грудей до зціджування
  • Методика ручного зціджування
  • Як зціджувати грудне молоко за допомогою молоковідсмоктувача
  • Складності та рекомендації при зціджуванні грудного молока
  • Коли необхідно зціджувати грудне молоко

    Зціджування грудного молока не є необхідною процедурою для кожної жінки. Якщо мама годує малюка грудьми на вимогу, завжди знаходиться поряд з дитиною, то немає ніякої необхідності зціджуватися. Всупереч усталеній думці, кількість молока при цьому не зменшиться, так як природних прикладань буде достатньо для стимуляції молочних залоз.

    Зціджування може бути необхідно у наступних випадках:

    • Якщо жінці потрібно відлучитися і залишити дитину на няню або родича. В такому випадку, щоб не переводити малюка молочну суміш, краще заздалегідь зібрати молоко і помістити в холодильник або морозильну камеру.
    • Годування по режиму. Якщо жінка годує дитину кожні 4 години, зціджування може бути необхідно для того, щоб уникнути застою молока. При годуванні на вимогу зціджуватися спеціально не потрібно.
    • Початок лактації. У перші три доби після пологів виділяється молозиво, потім відбувається приплив молока. Якщо на четверту добу молока так і немає, рекомендується стимулювати груди кожні три години, щоб спровокувати лактацію. Як тільки молоко з’являється, зціджування припиняють.
    • Дитина народилася з патологією і знаходиться окремо від мами. У такому разі стимулюють груди для того, щоб зберегти лактацію. Якщо лікар дозволяє, жінка може доставляти молоко дитині в лікарню.
    • Патологія ЦНС у дитини, коли дитина не може смоктати груди. У такому разі жінка зціджує і годує дитину з ложки або спеціальної соски.
    • Застій молока. При лактостазі рекомендується зцідити молоко з тієї частки молочної залози, в якій спостерігається закупорка протоки, щоб зупинити запалення.
    • Лікування мами, несумісне з ГВ. В такому випадку молоко збирають запас і заморожують, а потім починають приймати препарати.
    • Якщо дитина не хоче брати другу груди. Однією грудьми годують, другу зціджують, щоб зберегти лактацію. Але в цьому випадку потрібно все одно регулярно пропонувати нелюбиму груди.

    Можна виділити і ряд ситуацій, коли молоко зціджувати не треба:

    • Відразу після пологів зціджуватися не рекомендується. У перші 1-3 доби новонароджений повинен смоктати густе молозиво, яке викличе вихід меконію. Якщо порушити цей природний процес, можна спровокувати запор, адже меконій дуже в’язкий і не завжди легко виводиться з кишечнику малюка.
    • При достатньому виробленні молока зціджувати груди без залишку не треба. Це призведе до розвитку гиперлактации і лише ускладнить життя жінки. Завдяки гормональним змінам молочні залози самі регулює вироблення молока в залежності від потреби малюка.
    • При нестачі молока рекомендується замість зціджування прикладати дитину на вимогу. Цього буде достатньо, навіть якщо малюк смакує порожню груди. Найчастіше вже через кілька годин смоктання «даремно» відбувається прилив молока і лактація встановлюється.

    Гиперлактация при зціджуванні грудного молока

    Зціджування – це втручання в природний процес ГВ, яке не завжди проходить безслідно для жінки. У нормі, коли дитина смокче груди, нервові рецептори посилають в мозок сигнал, що потрібно більше молока. Виробляється гормон пролактин, який активізує молочні залози.

    Якщо жінка зціджує після кожного годування, це надмірно стимулює вироблення пролактину. Як наслідок, молока стає занадто багато, дитині стільки не потрібно. Із-за надлишку молока груди сильно наливається, збільшує ризик розвитку лактостазу або маститу.

    При гиперлактации жінці доводиться зціджувати постійно, щоб полегшити свій стан і не допустити застою молока. Позбутися від цього порушення не так просто, потрібно акуратно скорочувати частоту стимуляції грудей, зціджуватися до полегшення, а не до кінця, але при цьому намагатися не спровокувати ускладнення.

    Тому, перш ніж починати зціджуватися, потрібно вирішити для себе, чи є в цьому така гостра необхідність. А також обов’язково поцікавитися, як проводити процедуру правильно, щоб не нашкодити самому собі.

    Підготовка грудей до зціджування

    Щоб зціджування пройшло легко, дуже важливо підготувати груди. Справа в тому, що за допомогою ручної техніки або молоковідсмоктувача неможливо відкачувати молоко так само ефективно, як це робить дитина. Щоб полегшити процес стимуляції грудей, перед процедурою необхідно виконати наступні рекомендації:

    • Випити тепле пиття, старатися перебувати в теплій кімнаті.
    • Безпосередньо перед процедурою необхідно прийняти теплий душ або зробити теплою компрес на молочні залози на 10-15 хвилин.
    • Якщо молоко все одно погано йде, потрібно спровокувати прилив. Для цього ще 10-15 хвилин рекомендується робити масаж сосків, як би імітуючи смоктання пальцями, а також погладжувати груди.
    • Ще один ефективний метод стимуляції припливу — контакт з дитиною-шкіра до шкіри.

    В момент підготовки до процедури потрібно думати про малюка, уявляти, як він смокче груди, згадувати його запах. Психологічний настрой жінки надає сильний вплив на процес лактації, тому стресів перед зціджуванням краще уникати.

    Читайте також:Грудне молоко підвищує імунітет немовлят

    Методика ручного зціджування

    Найбільш простий і доступний для будь-якої жінки метод зціджування – ручний. Немає необхідності купувати спеціальні пристосування, носити їх з собою і стерилізувати. Достатньо лише підготувати ємність для молока з широким горлом. Як зціджувати грудне молоко вручну по кроках:

    • Потрібно роздягнутися, сісти в крісло чи на стілець. Спина пряма, плечі розслаблені. Напружувати спину не можна, інакше через 5 хвилин вона заболить і жінка не зможе нормально продовжити процедуру.
    • Груди поміщається в робочу руку так, щоб великий палець знаходився над соском, а інші пальці під соском, при цьому молочна залоза ніби лежить в долоні.
    • Необхідно погладжувати сосок від початку ареоли, імітуючи смоктання, при цьому сильно тиснути на груди не можна. Не потрібно видавлювати молоко з грудей, необхідно стимулювати протоки, які розташовуються біля ареоли, погладжуючи їх.

    У нормі зціджування не приносить жінці дискомфорту і молоко поступово виходить із соска. Якщо жінці боляче, значить вона щось робить неправильно.

    Як зціджувати грудне молоко за допомогою молоковідсмоктувача

    Ручне зціджування – це досить тоскний процес. Молоко виходить повільно, тому жінці доводиться зціджувати груди не менше 20-30 хвилин кожен 3-4 години. Щоб полегшити життя мамам, були винайдені молоковідсмоктувачі. Вони бувають механічні і електричні.

    Механічний молоковідсмоктувач працює за допомогою вакууму. Жінка тримає пристрій на груди і натискає на ручку, відбувається витягування молока та збір в ємність. Такі пристрої прості у використанні і мають досить доступну ціну.

    Ще легше зціджувати грудне молоко за допомогою електричного молоковідсмоктувача. У такому разі жінка одягає насадку на груди, включає пристрій, і воно самостійно відкачує молоко з грудей.

    Який саме метод вибрати, залежить від цілей, які переслідує жінка. Якщо зцідити треба лише раз або два, щоб виїхати на пару годин, то немає сенсу витрачати гроші на молоковідсмоктувач. Але якщо жінка має намір збирати молоко кожен день, то має сенс придбати пристрій, щоб полегшити собі життя. У будь-якому випадку це не обов’язково, так як ручне зціджування все одно досить ефективно.

    Складності та рекомендації при зціджуванні грудного молока

    Процес зціджування грудного молока, особливо в перші рази, часто викликає у жінки труднощі. Особливо якщо в сім’ї нема кому її навчити правильному зціджування і грудного вигодовування.

    Щоб полегшити процес, необхідно слідувати наступним радам:

    • Зціджуватися до полегшення, а не до повного спустошення грудей, якщо жінка прикладає дитину. Така техніка допоможе уникнути гиперлактации, а малюк все одно висмокче груди до кінця.
    • Чергувати груди. Якщо спустошувати весь час одну грудь, а про другу забувати, то баланс в них порушиться. В активній грудей, як наслідок, молока буде дуже багато, а в пасивній воно може зовсім зникнути.
    • Не варто поспішати. Процес зціджування не може проходити за пару хвилин, так як молоко поступово відходить. Спустошувати кожну груди потрібно не менше 20 хвилин.
    • Зціджуватися на голодний шлунок – не найкращий варіант. Для гарного відтоку грудного молока краще поїсти або хоча б випити теплого чаю.

    Якщо під час спустошення молочної залози боляче, то це може говорити про правильній техніці або про розвиток запалення. У другому випадку жінці необхідно почати лікувати лактостаз негайно.

    Буває так, що під час ручного зціджування руки і груди стають вологими і ковзають, процедура стає неефективною. У цьому випадку рекомендується помити руки і груди теплою водою і промокнути чистим рушником, а потім продовжити зціджуватися.

    Якщо молоко не йде, не треба тиснути на нього з усієї сили, це призведе до травмування шкіри і молочних проток і больовим відчуттям. Рухи повинні бути впевненими, але при цьому досить ніжними і акуратними. Щоб стався приплив, потрібно підготуватися до зціджування і дотримувати правильну техніку процедури.

    Читайте також:

    • Моя «молочна історія»
    • Питання-відповідь: чому зіркові мами вибирають грудне вигодовування
    • Ділова мама: як поєднати сім’ю і роботу

    Фото: Depositphotos