Чорнобильські декретні виплати і щомісячні допомоги на дітей

248

Сьогодні навряд чи можна знайти дорослу людину, яка б нічого не знав про страшної чорнобильської аварії, яка сталася вночі 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС).

Зміст:

  • Коротко про масштаби катастрофи
  • Види чорнобильських виплат
  • Декретна відпустка на забруднених радіонуклідами територіях
  • Допомога по догляду за дитиною в чорнобильській зоні
  • Оформлення чорнобильського допомоги по догляду за дитиною
  • Додаткові умови отримання допомог
  • В результаті аварійного руйнування реактора атомної електростанції в атмосферу потрапили продукти розподілу ядерного палива, які потім були рознесені повітряними потоками в різних напрямках на значні відстані, зумовивши радіоактивне забруднення територій не тільки поблизу Чорнобильської АЕС, але і в інших країнах, що знаходяться за сотні кілометрів від місця аварії.

    Коротко про масштаби катастрофи

    На момент аварії ЧАЕС перебувала на території Української РСР, що входить до складу СРСР, але повітряні потоки рознесли радіоактивний пил далеко за межі кордонів Радянського Союзу. Проте основна пляма зараження радіоактивними викидами із зруйнованого реактора все ж знаходиться в межах сучасних кордонів України, Білорусі та Росії. Найбільш великі по площі зараження території перебувають в Україні (41,75 тис. кв. км), Білорусі (46,6 тис. кв. км) і Росії (57,1 тис. кв. км).

    Вважається, що основним радіонуклідом, що становлять небезпеку довгі роки після чорнобильської аварії за рахунок його значної частки в викинутих з реактора суміші і щодо тривалого періоду напіврозпаду (близько 30 років) є цезій-137. Радіоактивного забруднення цим ізотопом зазнали території 17 країн. Приблизно 22% випав при аварії цезію-137 знаходиться на території Росії.

    В даний час на територіях, що найбільш постраждали від забруднення цезієм-137, проживає приблизно п’ять мільйонів чоловік, з них у Росії – близько 1,5 мільйонів. Всі ці люди піддаються підвищеному ризику одержання високих доз іонізуючого випромінювання і, відповідно, підвищеного ризику втрати здоров’я. У зв’язку з цим держава надає громадянам, які проживають у забруднених районах, деякі соціальні преференції, які реалізуються у вигляді різних виплат, пільг і привілеїв. У даній статті ми розповімо, які чорнобильські декретні виплати і щомісячні допомоги на дітей покладені проживають на забруднених територіях, і їх батькам.

    Види чорнобильських виплат

    Тим жінкам, які проживають або постійно працюють на територіях, забруднених в результаті аварії на ЧАЕС, законодавство передбачає певні соціальні привілеї. Зокрема, це стосується виплат вагітним жінкам і жінкам, які виховують дітей. Розмір чорнобильських виплат не особливо великий, але зате ці виплати не замінюють, а доповнюють звичайні дитячі посібники, такі як декретна допомога або допомога по догляду за дитиною.

    Різні заходи підтримки жінок регулюються, в основному, Законом РФ від 15.05.1991 №1244-1 «Про соціальний захист громадян, які зазнали впливу радіації внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС». Втім, в 2015 році в даний нормативний акт були внесені істотні зміни. З 1 липня 2016 року деякі допомогу жінкам, які живуть на забруднених територіях, виплачуються за новими правилами.

    Список місцевостей, проживання в яких дає право на додаткові пільги, затверджується Урядом РФ. Діючий на даний момент список наведено в Постанові Уряду РФ від 8 жовтня 2015 р. №1074. У перелік входять населені пункти, розташовані в 14 регіонах країни. Забруднені радіонуклідами території і знаходяться в них населені пункти віднесені до кількох зон:

    • зона відчуження;
    • зона відселення;
    • зона проживання з правом на відселення;
    • зона проживання з пільговим соціально-економічним статусом.

    Декретна відпустка на забруднених радіонуклідами територіях

    За чинним законодавством жінкам, які живуть у зоні проживання з правом на відселення, допологовий період декретної відпустки збільшується до 90 календарних днів (замість стандартних 70). На час перебування у декретній відпустці жінці також надається право на проходження заходів, спрямованих на оздоровлення організму перед пологами, за межами забрудненої зони.

    У зв’язку із збільшеним дородовий період декретної відпустки загальна тривалість надається жінці відпочинку по вагітності та пологах становить:

    • при звичайних (не ускладнених) пологах і народженні однієї дитини – 160 днів;
    • при складних пологах (кесарів розтин, передчасні пологи і т. п.) – 176 днів;
    • при народженні двійні, трійні і більшої кількості дітей – 200 днів.

    Для оформлення відходу в декретну відпустку необхідно пред’явити роботодавцю лікарняний лист по вагітності та пологах і написати відповідну заяву. Причому проживає на забрудненій території жінка може зробити це не в 30 тижнів вагітності, як інші майбутні мами, а вже після 27 акушерських тижнів. Але подати заяву можна і пізніше: жінка вважається тимчасово непрацездатною протягом всього передбаченого законом кількості днів відпустки незалежно від дня подання документів.

    Разом з правом на збільшений декретну відпустку жінкам, які проживають у зоні з правом на відселення, надається право на оздоровчі заходи за межами забрудненої території. Але при цьому оздоровлення майбутня мама буде проходити за свій рахунок – компенсація витрат на санаторні та медичні послуги не передбачена законом.

    При своєчасній постановці на облік по вагітності жінкам належить невелика додаткова виплата у вигляді ще одного посібника. Це допомога сама по собі невелике, але жінкам, які проживають на постраждалих від чорнобильської аварії територіях, належить невелика добавка до стандартної суми виплати. Щоправда, в підсумку навіть сумарна виплата за постановку на облік до 12 тижнів вагітності не перевищує 800 рублів.

    Допомога по догляду за дитиною в чорнобильській зоні

    У більшості випадків при догляді за дитиною віком до 1,5 років одному з батьків виплачується 40% від його середньомісячної зарплати за два попередніх роки. Крім того, існує незначна компенсація в розмірі 50 рублів на місяць тим батькам, які доглядають за дитиною до 3 років, але нею зараз майже ніхто не користується із-за мізерної суми виплат.

    До недавнього часу, а точніше, до 1 липня 2016 року дані види щомісячного посібники подвоювалися при виплаті жінкам, які проживають або постійно працюють:

    • у зоні відселення до переміщення на інші території;
    • у зоні з правом на відселення;
    • на території, що володіє пільговим соціально-економічним статусом.

    З 1 липня 2016 року ці положення закону анульовані, а замість них встановлена щомісячна доплата у фіксованій формі. Крім цього, встановлено мінімальні терміни постійного проживання на забрудненій радіонуклідами території, які необхідні для отримання цієї допомоги.

    При цьому збережена одна особливість чорнобильських допомоги по догляду за дитиною: вони виплачуються до досягнення дитиною віку 3 років (стандартне допомога виплачується до 1,5 років). Важливим моментом є те обставина, що чорнобильські виплати не замінюють, а доповнюють стандартні допомоги по догляду за дитиною.

    Щомісячна чорнобильська виплата по догляду за дитиною становить:

    • 3000 руб. на дитину у віці до 1,5 років (по суті, це доплата до звичайного щомісячного посібника, що становить 40% середнього заробітку батька);
    • 6000 руб. на дитину у віці від 1,5 до 3 років (дана сума виплачується незалежно від інших посібників).

    Отримати чорнобильські доплати можна лише в тому разі, якщо батько постійно провів на забрудненій території один з наступних періодів часу:

    • 1 рік у зоні відселення;
    • 3 роки в зоні проживання з правом на відселення;
    • 4 роки у зоні проживання з пільговим соціально-економічним статусом.

    Діти, що народилися в кожній з цих зон, а також діти першого і другого покоління, що з’явилися від опромінених батьків, отримують чорнобильські допомоги незалежно від стажу проживання в зазначених зонах.

    Крім допомоги по догляду за дитиною громадянам, які проживають у зазначених зонах, покладаються деякі додаткові компенсації, наприклад: за харчування з молочної кухні для дітей до 3 років, за харчування дітей в дитячому саду, за харчування школярів.

    Оформлення чорнобильського допомоги по догляду за дитиною

    Порядок надання щомісячної грошової виплати встановлюється Постановою Уряду РФ №439 від 16.07.2005 року «Про Правила надання щомісячної допомоги по догляду за дитиною громадянам, які зазнали впливу радіації внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС». Щоб оформити додаткове щомісячне посібник на дитини до 1,5 років, працююча мама подає роботодавцю заяву, а непрацююча – у місцевий орган соцзахисту населення (СЗН). Працююча жінка також може звернутися з приводу оформлення допомоги в місцеве відділення Фонду соціального страхування (ФСС).

    Подати заяву можна в будь-який момент з народження дитини, але до моменту, коли дитині виповниться 2 роки.

    Разом із заявою потрібно подати наступні документи:

    • паспорт зі штампом про реєстрацію за місцем фактичного проживання;
    • свідоцтво про народження дитини;
    • банківські реквізити для перерахування допомоги;
    • може знадобитися довідка з місцевої адміністрації про те, що зона проживання дійсно є забрудненою.

    Якщо документи подаються в ФСС, то додатково можуть бути запитані:

    • довідка з органів соцзахисту про те, що допомога не оформлялося через відділення СЗН;
    • трудова книжка заявника;
    • довідка зі служби зайнятості населення про те, що заявник не отримує допомогу по безробіттю.

    Щоб продовжити отримання допомоги на дитину у віці від 1,5 до 3 років, у відділ кадрів роботодавця, відділення ФСС або орган СЗН подається повторна заява з усіма необхідними документами.

    Додаткові умови отримання допомог

    Як говорилося на початку статті, з 2016 року у сфері законодавчого регулювання механізмів надання державної допомоги відбулися значні зміни. Зокрема, Федеральний закон № 388-ФЗ від 29.12.2015 р. торкнувся і змінив багато чинні до цього норми права, які стосуються заходів соціальної підтримки.

    Про деякі з нововведень ми вже розповіли, але це були, так би мовити, приватні випадки. Найбільш значними нововведеннями, що визначають вектор розвитку державної соціальної підтримки, є:

    • перехід до адресної соціальної допомоги на основі оцінки потреби;
    • дозвіл суб’єктам РФ самостійно визначати критерії потреби в наданні державної підтримки;
    • дозвіл суб’єктам РФ самостійно визначати види, перелік і розміри наданої соціальної підтримки.

    У підсумку це веде до значного скорочення виділяються на соціальні потреби коштів з федерального бюджету, а також спрямування коштів з місцевих бюджетів лише тим сім’ям, які реально потребують підтримки.