Маловоддя при вагітності

153

Під час вагітності всі жінки проходять ультразвукове обстеження. Воно дозволяє визначити багато порушення і патології, в тому числі і маловоддя. Навколоплідні води в нормі повинні мати певний об’єм. Якщо він нижче прийнятого значення, то проводяться додаткові методи діагностики і призначається лікування.

Зміст:

  • Індекси навколоплідних вод
  • Причини маловодия
  • Симптоми маловодия
  • Чим небезпечне маловоддя та його наслідки
  • Лікування маловодия
  • Харчування
  • Прогноз
  • Індекси навколоплідних вод

    Об’єм навколоплідних вод залежить від терміну вагітності (норми значень вказані в тижнях/мм):

    • 16 – 73-201;
    • 20 – 86-230;
    • 25 – 89-240;
    • 30 – 83-258;
    • 35 – 70-279;
    • 40 – 63-240.

    Обсяги вод змінюються через зростання плоду, коли він споживає більше рідини, мочиться. Амніотична рідина оновлюється з інтервалом у три години. Повністю води змінюються через кожні три доби.

    Причини маловодия

    Маловоддя може з’явитися на ранніх (14-20 тижнів.) і пізніх термінах (21-40 тиж.) вагітності. Причому для кожного інтервалу є конкретна норма. Маловоддя може бути первинним або вторинним, гострим або хронічним. Якщо оцінювати за ступенем вираженості, то маловоддя з амниотическим індексом менше 2 см вважається вираженим, а при значенні 2-5 см – помірним.

    Причини появи маловодия

    Вроджені вади плоду

    До цієї категорії належать:

    • синдром Поттера (відсутність нирок), поликистозная ниркова патологія;
    • низька ступінь розвитку (або повна його відсутність) сечовипускального каналу;
    • синдром подрезанного живота, коли відсутні передні м’язи;
    • сильне звуження сечовипускального каналу або сечоводів.

    Придбані захворювання

    Інфікування плода деякими патогенними мікроорганізмами (наприклад, хламідіями, цитомегаловирусами тощо). Також спостерігаються хромосомні захворювання, затримка розвитку (синдром Дауна тощо).

    Патології, перенесені чи наявні у вагітної

    До них відносяться:

    • хронічні шкідливі звички (куріння, алкоголізм тощо), що призводять до інтоксикації організму;
    • сильне ожиріння;
    • виражені токсикози;
    • гіпертонія;
    • захворювання серцево-судинної системи;
    • ендокринні патології;
    • цукровий діабет;
    • патології сполучної тканини (артрит, червоний вовчак тощо).

    Також для вагітної небезпечні будь-які стани, які викликають зневоднення, пронос, блювання.

    Плацентарні патології

    До них відносяться інфаркти, недостатність плаценти. Також може бути виявлений некрозу амніона, склеротичні або атрофічні зміни оболонок.

    Окремо виділяється ряд інших причин – загибель плода, порушення захищають його оболонок, переношеність. Маловоддя при вагітності може виникнути внаслідок вживання деяких ліків (наприклад, напроксену, індометацину і т. д.) або зовсім з невстановлених причин. Найбільш частими причинами дефіциту навколоплідних вод (з перерахованих в таблиці) стають діабет, гіпертонія, гестози, інфекції або хронічна гіпоксія плода.

    Невелике підвищення артеріального тиску іноді може спостерігатися у багатьох жінок в період виношування дитини, це вважається нормою. У третьому триместрі АТ може значно підвищитися, і розвинеться маловоддя (причиною стає збій плацентарної функції із-за порушеного кровотоку).

    Читайте також:Гестоз при вагітності

    Симптоми маловодия

    Особливої симптоматики маловоддя не має. При дефіциті навколоплідних вод може відчуватися нудота, сухість у роті, загальна слабкість. Іноді жінка відчуває ниючі болі (особливо коли плід ворушиться). Такий симптом може виникнути після 20 тижнів вагітності, коли дитина стає більш активним, а за маловодия порушується амортизаційна функція навколоплідних вод.

    До основних ознак належать відхилення від норми розмірів матки, окружності живота, погана рухливість плода. Для підтвердження підозр призначається УЗД. З його допомогою і встановлюється обсяг навколоплідних вод, ступінь їх нестачі та стан дитини в утробі. Ступінь тяжкості маловодия може залежати від показників артеріального тиску.

    Незначний дефіцит навколоплідних вод можна побачити на УЗД. Якщо рідини стало на 400-700 мл менше, то патологія вважається помірною. При цьому негативна симптоматика відсутня. Коли об’єм навколоплідних вод зменшуються до 700 мл, ставиться діагноз «виражене маловоддя». При цьому жінка може відчувати нудоту, запаморочення та інші неприємні симптоми.

    Чим небезпечне маловоддя та його наслідки

    Дефіцит навколоплідної рідини може спричинити багато ускладнень. Плодовий міхур починає сильно стискається матковими стінками. Це чинить на дитину додатковий тиск, що викликає серйозні наслідки. Дитина знаходиться в незручній позі, зігнувшись. У результаті він може народитися з викривленим хребтом і клишоногістю. Іноді шкірний покрив малюка зростається з плодової оболонкою.

    Інше ускладнення – утворення симонартовых зв’язок, що обвивають плід і не дають йому нормально рухатися в утробі. Таке обмеження руху може спровокувати каліцтва. Наприклад, коли зв’язки обвивають пуповину, малюк не отримає повноцінного харчування. В результаті у дитини розвивається гіпоксія, порушується кровообіг. Це може викликати не тільки затримку в розвитку, але й загибель.

    Навколоплідні води також є захистом плоду від навколишнього середовища. Маловоддя може викликати передчасні пологи або викидні. Сутички в цьому випадку дуже болючі, шийка матки розкривається повільно. При цьому пологи тривають довго, а після розтину плодової оболонки з’являється густа, пофарбована каловими масами плода рідина.

    Якщо при маловодии виявлені серйозні вроджені вади – аномальний розвиток особи, нирок і т. д., – то вагітність найчастіше переривається.

    Читайте також:Гіпоксія плода – симптоми і наслідки для дитини

    Лікування маловодия

    Маловоддя можна привести в норму терапевтичними методами, однак самолікуванням займатися забороняється. Після постановки діагнозу жінка повинна здати на аналіз кров, сечу і мазок. Робляться УЗД, кардіотокографія. Все перераховане допомагає визначити тяжкість маловодия і стан плода. Залежно від причини дефіциту рідини визначається схема лікування.

  • При порушенні обміну речовин або ожирінні показана дієта, вітамінні комплекси і препарати, що відновлюють плацентарний кровообіг.
  • Коли причиною стає вірусна інфекція, призначаються препарати для усунення патологічних мікроорганізмів.
  • При порушенні плодового міхура робляться спроби запобігти зараженню дитини. У цьому випадку жінка лягає на збереження. Якщо малюк вже переношен, то робиться прокол і з допомогою спеціальних препаратів викликаються пологи.
  • Перераховані не всі випадки можливого лікування, це визначається в кожному випадку індивідуально.

    Важливий напрямок будь-терапії – зміцнення організму, усунення будь-яких фізичних навантажень та активності. Показаний тільки постільний режим.

    При маловодии жінці часто робиться УЗД, щоб відстежити динаміку лікування. Якщо термін вагітності вже підходить до кінця, то можуть бути викликані передчасні пологи.

    Коли консервативне лікування не дало позитивного результату, а рівень навколоплідних вод продовжує знижуватися, то найчастіше робиться кесарів розтин. Також воно може бути зроблено і по досягненні 38-го тижня.

    Харчування

    Якщо виявлено маловоддя при вагітності, потрібно звернути увагу на раціон харчування. Жінці рекомендовано їсти кілька разів на день. У раціон повинні входити необхідні мінерали, поживні речовини та вітаміни. В меню включаються тільки натуральні продукти.

    Жирна, гостра і солона їжа виключається. Необхідно знизити кількість цукру і солі. Важливо утриматися від продуктів, що містять ароматизатори, консерванти або барвники. Дозволяється пити слабкий чай, а каву і будь-які спиртні напої виключаються.

    Прогноз

    Маловоддя успішно лікується, якщо захворювання виявлено вчасно. При своєчасної медичної допомоги жінка може доносити плід до 38 тижнів. При цьому дитина з’явиться на світ абсолютно здоровою. Найбільш несприятливий прогноз – 2-3-й триместр (якщо одночасно діагностується затримка розвитку). При недотриманні рекомендацій лікарів, порушення постільного режиму або відсутності терапії дефіцит навколоплідної рідини може стати причиною загибелі дитини.

    Для запобігання розвитку маловодия жінкам ще до зачаття рекомендується пройти повне обстеження. При підтвердженні вагітності важливо стати на облік і регулярно проходити огляд у гінеколога. Дефіцит навколоплідних вод може бути викликаний стресами, фізичними навантаженнями, тому вони повинні бути повністю виключені.

    Читайте також:

    • Ціна щастя: як змінюється жіноче тіло після вагітності
    • Серцебиття плоду під час вагітності: таблиця норми по тижнях
    • Перші ознаки вагітності

    Фото: Pixabay