Як приготувати варення з полуниці – прості рецепти полуничного варення

622

Полуничне варення – популярний вид зимових заготовок. Для багатьох полуничне варення є улюбленим ласощами, яке своїм смаком і ароматом нагадує теплі літні дні.

Зміст:

  • Корисне своства полуниці
  • Як підготувати посуд для приготування полуничного варення
  • Підготовка для ягід для полуничного варення
  • Рецепт 1: Полуничне варення – класичний рецепт
  • Рецепт 2: Варення з полуниці за один підхід
  • Рецепт 3: Оригінальний спосіб приготування полуничного варення
  • Рецепт 4: Полуничне варення «п’ятихвилинка»
  • Рецепт 5: Полуничне варення з лимонною кислотою
  • Полуничне варення – корисні поради від досвідчених кулінарів
  • Не варто забувати, що полуничне варення, ботатое вітамінним спектором, допомагає боротися з сезонним дефіцитом вітамінів і корисних речовин. Перш ніж приступити до огляду простих рецептів полуничного варення поговоримо про корисні властивості полуниці.

    Корисне своства полуниці

    Полуниця – ягода, володіє прекрасними смаковими якостями і масою корисних властивостей. У складі її плодів міститься великий перелік вітамінів (A, C, E, P, групи B, фолієва кислота).

    Вживання полуниці в сирому, і приготованому вигляді збагачує організм необхідними мінеральними та органічними речовинами. В полуниці і варення з неї міститься йод, калій, залізо, магній, кальцій, фосфор, азот, кремній, клітковина, пектини, антиоксиданти, фруктові кислоти.

    Завдяки такому багатому складу полуниця допомагає боротися з проблемами щитовидної залози, атеросклерозом, гіпертонією, недокрів’ям. Регулярне вживання полуничного варення дає можливість підвищити тонус, захисні сили і опірність організму в період сезонних застуд та вірусних захворювань.

    У процесі теплової обробки ягоди, безумовно, втрачають частину своїх корисних компонентів, однак деякі рецепти варення дозволяють максимально зберегти властивості і склад полуниці. Наприклад, варення за рецептом «п’ятихвилинка» має самий короткий термін термічної обробки. Який би рецепт полуничного варення ви не вибрали, можете бути впевнені, що в ньому точно збережеться бета-каротин, більша частина мінералів, фруктових кислот і пектинів.

    Варення з полуниці корисно вживати людям, які страждають порушеннями кровотворення, органічні речовини, що містяться в ньому, підвищують рівень утворення червоних кров’яних тілець (еритроцитів). Високий вміст антиоксидантів в полуничному варення робить відмінним натуральним засобом профілактики проти розвитку новоутворень. Благотворний вплив робить воно також на роботу щитовидної залози і кровоносні судини. У зимові холоди полуничне варення допоможе впоратися із застудами та вірусами, зміцнити імунну систему і поліпшити обмінні процеси в організмі.

    До вибору полуниці для варення варто підійти з особливою увагою, оскільки ягоди мають властивість накопичувати в собі вологу. Якщо ви зберете або купіть полуницю в сиру дощову погоду, то напевно в ягодах буде підвищений вміст води. Найсмачніше варення виходить з полуниці невеликого і середнього розміру. Великі м’ясисті плоди підійдуть для приготування джему. Полуницю перед варінням ні в якому разі не можна поміщати в холодильник, вона втратить не тільки свій аромат, але природну солодкість.

    Як підготувати посуд для приготування полуничного варення

    Для приготування полуничного варення знадобиться великий таз або низька каструля з широким дном. Така форма посуду дозволяє добре перемішувати варення в процесі варіння. Краще всього вибирати емальований посуд, так як вона найбільш безпечна для цієї мети. Не варто користуватися мідними або алюмінієвими каструлями, при готуванні в такому посуді відбувається виділення іонів металу, що призводить до неприємного присмаку продукту і навіть може бути небезпечно для здоров’я. Для варення «п’ятихвилинка» ідеально підійде емальована каструля, її легше буде укутувати.

    Для зберігання готового полуничного варення знадобляться скляні банки та кришки до них, які потрібно попередньо помити і простерилізувати. Підготовку банок варто починати безпосередньо перед тим, як буде готове варення. Спочатку їх треба вимити з милом і добре промити теплою водою. За півгодини до того, як буде готове варення, треба злегка прогріти духовку (приблизно до 100 градусів). На деко постелити складений у декілька шарів лист пергаментного паперу або чисте кухонний рушник. Потім акуратно поставити поверх нього вимиті і висушені банки шийкою вниз. І поставити деко в нагріту духовку для стерилізації.

    Кришки для закупорювання варення стерилізуються в невеликій ємності з киплячою водою. В неї треба покласти кришки і потримати на повільному вогні протягом декількох хвилин. Якщо при приготуванні використовуються інші столові предмети (ополоник, лійка) їх теж потрібно прокип’ятити. Для помішування варення в процесі брехня краще всього використовувати дерев’яну ложку або лопатку. Підготовлений, значить озброєний! Теперт від теорії перейдемо до практики і поговоримо про те, як приготувати варення з полуниці.

    Підготовка для ягід для полуничного варення

    Перед початком приготування варення ягоди потрібно перебрати і розсортувати. Для цього полуницю потрібно обережно висипати на стіл, після чого в окрему ємність відібрати самі маленькі ягідки, вони найкраще підходять для варення, так як добре зберігають форму в процесі брехня. Недозрілі ягоди потрібно відразу відбракувати, вони тільки зіпсують смак продукту. Перезрілі і пом’яті – можна відкласти на компот, а підгнилі – одразу викинути.

    Потім полуницю потрібно акуратно очистити від плодоніжок та листків. Потім полуницю потрібно вимити. Деякі господині вважають за краще не робити цього, тому що ягоди дуже ніжні і їх легко пом’яти під сильним струменем проточної води. Однак мити ягоди все-таки потрібно, тільки робиться це більш щадним способом.

    Полуницю миють в тазу, куди складають ягоди по одній штучці у процесі сортування. Потім в таз акуратно, без сильного натиску наливають холодну воду і злегка перемішують рукою. Діставати ягоди потрібно долонею, даючи воді стекти між пальцями. Ягоди викласти на рушник і дати просохнути протягом кількох годин.

    Рецепт 1: Полуничне варення – класичний рецепт

    За традицією в класичній рецептурі приготування варення з ягід застосовуються пропорції 1:1, тобто, на 1 кг підготовленої перебранной полуниці береться 1 кг цукрового піску. В ідеалі для варення потрібно брати ягоди дрібного або середнього розміру. Якщо полуниця велика, то кожну ягідку можна акуратно розрізати на дві половинки.

    Полуницю покласти в чистий і сухий таз або каструлю для варива і засипати зверху цукром. В такому вигляді вона повинна простояти від 4 до 6 годин, поки не виділиться достатню кількість соку, який повинен виступити на поверхні над цукром. Потім ємність з полуницею потрібно поставити на середній вогонь і довести до кипіння. Заважати варення найкраще дерев’яною ложкою, вона менше всього пошкоджує цілісність ягід.

    Після закипання варення при постійному помішуванні потрібно прокип’ятити на маленькому вогні протягом 5 хвилин. У процесі кипіння з поверхні варення потрібно знімати пінку.

    Потім варення потрібно зняти з вогню і залишити його при кімнатній температурі, щоб воно повністю охололо. На це може піти до 10 годин в залежності від загального обсягу. Далі цю ж процедуру потрібно повторити ще двічі. Після того як варення закипить в третій раз, йому потрібно дати трохи охолонути (близько 1-1,5 годин), а потім перелити в стерилізовані банки і щільно закрити кришками.

    Рецепт 2: Варення з полуниці за один підхід

    Як приготувати варення з полуниці за один підхід? Цей спосіб приготування швидше попереднього, варення готується за один раз. Співвідношення – на 1 кг полуниці 1,2 кг цукру. Підготовлені ягоди шарами укладаються в таз або каструлю. Кожен шар пересипається цукром. У такому вигляді ягоди повинні простояти при кімнатній температурі 4-6 годин, поки над верхнім шаром цукру не виступить сік.

    По закінченні потрібного часу ємність з варенням поставити на повільний вогонь. Варити потрібно постійно акуратно помішуючи, не забувати знімати образовывающуюся на поверхні піну. Періодично каструлю можна злегка струшувати, щоб вміст добре перемішалося і не підгоріло. Варення по цьому рецепту готується до повної готовності за один прийом. Після вимкнення вогню, треба дати йому трохи охолонути, за цей час простерилізувати банки. Після чого можна розливати готовий продукт, закривати кришками і відправляти на зберігання в прохолодне місце.

    Рецепт 3: Оригінальний спосіб приготування полуничного варення

    Для приготування варення з полуниці по цьому рецепту знадобиться 1 кг ягід, 1 кг цукрового піску, 1 ст. ложка оцту 9%, щіпка солі. Полуницю перебрати, помити і просушити. Викласти в ємність для варіння всі компоненти – знизу полуницю, зверху цукор сіль і оцет. Залишити полуницю на кілька годин, щоб ягоди рясно пустили сік.

    Варення потрібно варити на вогні вище середнього, одразу довести його до активного кипіння. Не забувати його постійно помішувати і струшувати, щоб не пригоріло до дна. Якщо в будинку є кондитерський термометр, то можна виміряти температуру підготовлюваного варення. В ідеалі вона повинна становити 100-105 градусів. Варення вариться за один підхід до повної готовності. Перевірити готовність варення дуже легко – на чисту тарілку слід викласти буквально крапельку варення. Якщо крапелька тримає форму і не розтікається, значить, варення готове. Потім ще гаряче варення слід перелити в простерилізовані банки і закрити кришками. Готове варення ще раз стерилізують в банках протягом 10 хвилин, поставивши їх на підставку або тканинну основу в каструлю з киплячою водою. Після цього можна поставити готовий продукт на зберігання в прохолодне місце.

    Рецепт 4: Полуничне варення «п’ятихвилинка»

    Швидке приготування і мінімальна термічна обробка ягід, які застосовуються в цьому рецепті, дозволяють зберегти більшу кількість вітамінів і корисних речовин. Для приготування варення «п’ятихвилинка» знадобиться 2 кг ягід, 3 кг цукру і 3 склянки води (по 1 склянці на кожен кілограм цукрового піску).

    Спочатку готується сироп з цукру і води. Для цього потрібно взяти емальовану каструлю для варення, змішати в ній цукор з водою і поставити на вогонь. Довести сироп до кипіння і обережно висипати в нього підготовлені ягоди. Після закипання варення тримати на вогні ще 5 хвилин, постійно обережно помішуючи, щоб не пригоріло. Каструлю зняти з вогню, закутати ковдрою або пледом, залишити так до повного охолодження. Готове варення перелити в стерилізовані банки і закрити кришками (можна використовувати пластмасові).

    Рецепт 5: Полуничне варення з лимонною кислотою

    Як приготувати варення з полуниці з лимонною кислотою? Це ще один швидкий рецепт приготування варення з полуниці. Для нього знадобиться на 1 кг ягід, 1,5 кг цукру, 2 г лимонної кислоти. Підготовка традиційна – ягоди засипати цукром і дати настоятися протягом кількох годин до виділення соку. Посуд з ягодами поставити на слабкий вогонь і варити до повного розчинення цукру при постійному помішуванні, не забуваючи знімати пінку.

    Після закипання збільшити вогонь і варити ще 15-20 хвилин. В самому кінці додати лимонну кислоту. Акуратно перемішати і вимкнути. Дати готовому варення постояти протягом 1-1,5 годин і розлити у підготовлені банки.

    Полуничне варення – корисні поради від досвідчених кулінарів

    Готовність варення служить гарантією того, що воно буде добре зберігатися і не запліснявіє. Перевірити готовність можна двома способами:

    Поставити в холодильник тарілку і покласти на неї ложку з невеликою кількістю варення. Після охолодження потрібно провести пальцем по поверхні варення в ложці. Якщо вона зморщилася, значить, варення готове.Традиційний спосіб перевірки готовності варення – капнути крапельку на ніготь. Якщо крапля зберегла свою форму і не розтеклася, значить варення вже готове.

    Якщо ви не дуже любите солодке варення, то в будь-який з рецептів можна внести невелику зміну – додати кислинки. Це питання вирішується за допомогою оцту, лимонної кислоти або лимонного соку. Крім того, що готовий продукт не буде таким приторно солодким додавання кислоти зробить трохи густіше. Кислоту додають в варення під самий кінець варіння.

    Якщо варення в процесі приготування занадто рясно виділяє піну, зменшити піноутворення можна з допомогою вершкового масла. Його додають перед закінченням варіння і тоді варення в банках без піни.

    Заливати варення в банки потрібно не до самого верхнього краю. Від шийки до рівня варення залишають 1 см вільного місця. Якщо кришка недостатньо герметично закриває банку, то варення краще зберігати в холодильнику.