Базальна температура при вагітності

358

Базальна температура – це найнижча температура людського тіла, що досягається під час відпочинку. Цей показник змінюється в залежності від фази менструального циклу, а також під впливом різних процесів, що відбуваються в жіночому організмі. В гінекологічній практиці вимірювання базальної температури служить для визначення дня овуляції і діагностики вагітності. Дослідження також проводиться для виявлення деяких порушень, що впливають на зачаття і виношування плоду.

Зміст:

  • Показання для вимірювання базальної температури
  • Правила вимірювання базальної температури
  • Графік базальної температури – що це таке і навіщо він потрібен?
  • Нормальні значення базальної температури після зачаття дитини
  • Нормальні коливання базальної температури
  • Патологічні зміни базальної температури
  • Зниження базальної температури
  • Підвищення базальної температури
  • Показання для вимірювання базальної температури

    Визначення базальної температури при плануванні вагітності призначається не всім жінкам. Рекомендується дослідження у таких ситуаціях:

    • невиношування вагітності (попередні мимовільні викидні);
    • безпліддя (неможливість зачати дитини протягом одного року регулярного статевого життя без використання будь-яких засобів контрацепції);
    • ендокринні порушення, здатні вплинути на перебіг менструального циклу.

    Здорова жінка також може регулярно вимірювати базальну температуру на етапі планування вагітності. Мета такого дослідження – виявити дні, сприятливі для зачаття дитини. Найбільш точні дані можна отримати, комбінуючи вимірювання базальної температури з іншими методиками:

    • Оцінка якості та обсягу цервікального слизу. У дні, сприятливі для зачаття, секрет шийки матки стає прозорим, слизьким і по консистенції нагадує білок курячого яйця. Обсяг вагінальних виділень у плідні дні збільшується.
    • Визначення розташування шийки матки. У плодовий період вона підводиться, злегка розм’якшується і відкривається.

    В комплексі ці дослідження об’єднані під поняттям симптотермальный метод розпізнавання плодности і служать для обчислення днів, найбільш сприятливих для зачаття дитини, а також з метою природної контрацепції.

    Під час вагітності оцінка базальної температури призначається не всім жінкам. Дослідження показано при загрозі переривання вагітності.

    У цій ситуації рекомендується регулярно проводити вимірювання, щоб вчасно помітити критичне падіння температури. Подібна схема діагностики практикується і при індукованій вагітності, яка виникла після стимуляції овуляції (у тому числі при ЕКЗ).

    Читайте також:Гемоглобін при вагітності – в нормі, і як підвищити

    Правила вимірювання базальної температури

    Важливо знати, як правильно вимірювати базальну температуру, щоб не допустити помилки. Порушення техніки діагностики тягне за собою неправильну постановку діагнозу і необґрунтоване призначення терапії.

    Правила вимірювання:

    • Оцінка найнижчої температури тіла проводиться тільки в прямій кишці. Є методики вимірювання в роті і в піхві, проте вони не дуже показові.
    • Діагностика проводиться вранці, не встаючи з ліжка, після чотирьох та більше годин спокійного сну.
    • Для вимірювання температури можна користуватися і ртутним, і електронним термометром, але перший варіант точніше і краще. Термометр повинен бути завжди один і той же.
    • Тривалість процедури – 5 хвилин.

    Суворе дотримання правил знижує вірогідність діагностичних помилок і дозволяє точно встановити факт вагітності, а також виявити можливі порушення.

    Графік базальної температури – що це таке і навіщо він потрібен?

    Оцінка базальної температури дозволяє діагностувати зачаття дитини ще до затримки менструації, але лише при регулярному вимірюванні. Діагностика починається з першого дня циклу – в перший день менструації. Далі вимірювання базальної температури проводиться щоранку приблизно в один і той же час. Тільки так можна відстежити найменші її коливання і діагностувати вагітність через 7-10 днів після зачаття.

    Графік рівня базальної температури можна креслити на звичайному аркуші паперу в клітинку або ж використовувати спеціальні комп’ютерні програми. По вертикалі відзначаються можливі показання термометра – від 36°C до 37,5°C. По горизонталі підписуються дні менструального циклу, починаючи з першого. Далі щодня відзначається базальна температура, визначена з ранку за всіма правилами. У потрібному місці графіка ставиться крапка. По завершенні циклу точки з’єднуються лінією, формою якої легко визначити тип графіка, виявити вагітність або патологічні процеси.

    Графік базальної температури під час вагітності будується за тим же принципом, тільки внизу підписуються не дні циклу, а дати календаря.

    Додатково рекомендується відзначати всі події, які могли б вплинути на графік: стрес, фізичні навантаження, неспокійний сон, інтимна близькість та ін.

    Нормальні значення базальної температури після зачаття дитини

    Рівень базальної температури залежить від концентрації гормону прогестерону. Саме ця речовина впливає на зростання показника і забезпечує точну діагностику.

    В першу фазу циклу базальна температура залишається низькою і не перевищує 36,7°C. У момент овуляції йде зростання температури до 37°C і вище. На цій позначці стовпчик термометра залишається на всьому протязі другої фази циклу. Якщо зачаття не сталося, температура падає до 36,5°C.

    Якою повинна бути базальна температура на ранніх термінах вагітності? У нормі показання термометра залишаються на позначці 37°C і вище в другу фазу циклу. При імплантації – проникнення плодового яйця в стінку матки – відзначається незначне падіння температури (на 0,2–0,3°C). На графіку цей момент видно як імплантанційне западіння. Далі температура вирівнюється і залишається вище 37°C всю другу фазу циклу. Не падає температура і в день очікуваної менструації. Такі свідчення дозволяють з великою часткою ймовірності говорити про успішне зачаття дитини.

    На позначці 37°C базальна температура залишається на всьому протязі першого триместру. Після 14 тижнів відзначається незначне зниження показника до 36,7–36,8°C. Таке явище вважається абсолютно нормальним і свідчить про благополучному перебігу вагітності.

    Читайте також:Перші ознаки вагітності

    Нормальні коливання базальної температури

    Одна з найпоширеніших помилок вагітних жінок – занадто часте вимірювання рівня базальної температури. У страху за долю малюка вони проводять дослідження ледь не кожні дві години – і отримують недостовірні результати. Нерідко така тактика призводить до необґрунтованої паніці і спроб самолікування.

    Важливо знати: вимір базальної температури проводиться тільки вранці, в перші хвилини після пробудження. У другій половині дня показники можуть падати, і стовпчик термометра буде опускатися до 36,9°C і нижче. Дослідження, проведені в цей час, неінформативні і не можуть бути підставою для постановки діагнозу.

    На рівень базальної температури впливають і інші стани, не пов’язані з вагітністю:

    • Положення тіла. Вимірювання проводяться тільки в горизонтальній позиції. Спроба піднятися призводить до припливу крові до органів таза і підвищення температури.
    • Фізична активність. З цієї причини вимірювання повинно проводитися до того моменту, як жінка встане з ліжка.
    • Неспокійний або занадто короткий сон (не менше чотирьох годин). У жінок, що годують грудним молоком у нічний час на вимогу, показання можуть бути невірними.
    • Інтимна близькість. Рекомендується утриматися від сексу через 8-12 годин до вимірювання температури.
    • Прийом їжі. Обстеження повинно проводитися натще.
    • Інфекційні захворювання. При ГРВІ та інших подібних станах температура тіла буде зростати.
    • Прийом деяких лікарських засобів. Певні медикаменти змінюють температуру тіла, про що йдеться в інструкції до препарату.

    Всі ці фактори слід враховувати і відзначати в складеному графіку. Тільки так результати можуть вважатися достовірними.

    Патологічні зміни базальної температури

    Якщо всі можливі фактори були усунені, а показання термометра не вписуються в норму, треба шукати причину такого стану. Важливо пам’ятати, що коливання базальної температури ще не є підставою для постановки діагнозу і призначення терапії. Рішення може бути прийнято лише після комплексного обстеження жінки.

    Зниження базальної температури

    Падіння показника нижче 36,9°C при вагітності вказує на такі стани:

    • Загрозливий викидень. При цій патології відзначається підвищення тонусу матки і поява тягнуть болів внизу живота. Ембріон живий, плодове яйце не відшаровується, кровотеча не спостерігається. Зниження базальної температури пов’язано з падінням рівня прогестерону – основного гормону, що сприяє благополучного виношування плоду.
    • Почався викидень. До вказаних симптомів додається кровотеча із статевих шляхів. Плідне яйце відшаровується від стінки матки. Ембріон може бути живий, і тоді вагітність можна зберегти. При загибелі ембріона показано вишкрібання порожнини матки і аспірація плодового яйця.
    • Регресуюча (розвивається або завмерла) вагітність. При цьому стані ембріон гине, але повноцінного викидня не відбувається. Матка не скорочується, плодове яйце не відшаровується від стінки. Визначення базальної температури в цій ситуації дозволяє діагностувати патологію ще до появи її перших симптомів – болі внизу живота і кровотечі.

    У рідкісних випадках на тлі зниження базальної температури тіла ніякої патології не спостерігається. Імовірно, це може бути пов’язано з індивідуальною реакцією організму, але відстежити цей процес можна тільки тоді, коли жінка регулярно веде графік. Оцінка кривої показує, що у конкретної пацієнтки завжди відзначається низька температура тіла. При вагітності відбувається зростання показника, але навіть в цьому випадку він не досягає звичних значень – 37°C і вище. Тут низька базальна температура може бути визнана варіантом норми, але тільки після повного обстеження і виключення патологічних процесів.

    Читайте також:В нормі: як не набрати зайву вагу під час вагітності

    Підвищення базальної температури

    Зростання показника вище 37,5°C вказує на такі стани:

    • Позаматкова вагітність. Однак оцінка базальної температури не може служити критерієм для постановки діагнозу, оскільки подібні зміни спостерігаються далеко не завжди. У ряді випадків показники залишаються в межах норми, в інших – підвищуються.
    • Регресуюча вагітність (через чотири і більше тижнів після загибелі плода). Зростання температури пов’язаний з початком запальним процесом, викликаним знаходженням в порожнині матки чужорідного тіла.
    • Запальні захворювання органів тазу. Ендометрит, сальпінгоофорит, цистит – всі ці процеси, що розвивається під час вагітності, ведуть до зростання температури. Позначка термометра може доходити до 38°C і вище. Одночасно з’являється біль внизу живота. Характерні рясні виділення з статевих шляхів.

    Одноразове зниження або підвищення показань термометра не повинно лякати вагітну жінку. Потрібно провести дослідження повторно наступного дня, строго дотримуючись правил діагностики. Зміна рівня базальної температури протягом трьох днів і більше – привід для візиту до лікаря. Важливо вчасно виявити відхилення, щоб знайти причину такого стану і попередити розвиток ускладнень.

    Читайте також:

    • 10 причин плачу немовлят
    • 10 гаджетів, які зроблять життя мами простіше
    • Небезпечний нежить під час вагітності?

    Фото: Pixabay