Дитина погано спить вночі: шукаємо причини

148

Лікарі, з середини XX століття отримали в руки інструменти для дослідження сну, стверджують, що більше половини сучасних дітей мають проблеми зі сном, і ця кількість в наш благополучне «дезорієнтоване» час постійно зростає.

Зміст:

  • Що може дати дитині мама, падає з ніг від недосипання?
  • Чому дитина погано спить
  • Приснилося щось
  • Методики для налагодження сну дитини
  • Що може дати дитині мама, падає з ніг від недосипання?

    Що може дати дитині мама, падає з ніг від недосипання?На активні розвиваючі ігри сил немає, будинок запущений, напружена психологічна обстановка в родині приводить до скорочення грудного молока, малюк не наїдається, не втомлюється за день і з плачем прокидається всю ніч, а вранці все починається з початку. «Ну, переросте! – переконують себе одні, перекладаючи відповідальність за події на ні в чому не винного малюка. «Чіткий режим! В ліжечко – і нехай кричить!» – піднімають забуті прийоми ігнорування стану дитини інші.

    А є ще й несумлінні дослідники, які стверджують, що жінки від природи здатні спати уривками без шкоди для себе. Егоїстичні батьки вичитують коментарі науковців, а потім щиро дивуються, чому це їх не вважають за «реальних» членів сім’ї: «Гроші приніс? Їжа на столі, телевізор у залі – вільний».

    Навіть пес, домашній улюбленець, підтримує змучену маму мовчазним співчуттям. А вже главі сімейства «за штатом» належить разом з мамою і малюком шукати шляхи виходу із ситуації, що виникла. Малюк теж краще себе почуває і здоровіше виглядає, коли благополучно спить належний час. Наше завдання – усунути можливі нездужання і допомогти йому освоїти це непроста справа.

    Чому дитина погано спить

    Що ж може перешкодити дитині спокійно спати в цей час і давати мамі можливість повноцінно відпочити для його ж блага?

    «Дитячі» проблеми: ваш малюк виявився «совою», а це означає, що укладатися він буде пізно. Ви марно будете намагатися змусити його лежати, він, реагуючи на ваше роздратування і відчай, буде кричати, поки спати не захоче.

    На жаль, біологічний ритм дитини не залежить від батьківських установок. І здорова звичка вставати рано спрацьовує лише в деяких випадках, незважаючи на вік тестованих. Тобто встати в 6 ранку і почати працювати звикнути можна, але вчені свідчать: фізіологічні процеси в організмі залишаються загальмованими до «природного» часу пробудження.

    . І якщо дитина-сова дістався батькам-жайворонкам, доведеться шукати компроміс: активний час – на «загальну» середину дня, обов’язковий денний сон для мами, тихі ігри на ранок і вечір.

    Чи Не схоже це поєднання інтересів усіх членів родини так нелюбимий сучасними мамами режим дня? На жаль, психологи свідчать, що перше покоління тих, кого батьки у свій час від режиму позбавили, подарувавши при цьому, здавалося б, і безумовну любов, і захист від стресів, підійшло до своїх 20 років з цілим рядом поведінкових і психологічних проблем. Життя знову підтвердила очевидний постулат: неї добре в міру і до місця.

    Матуся, розслабтеся! Перевірені методи релаксації

    «Дорослі» проблеми: кольки, гази, ріжуться зуби, хвороби малюка, переплутаний день з ніччю – тут і безсоння зрозуміла, і потреба в допомозі очевидна. Але після півроку ці проблеми вирішуються. І після кожного з таких збоїв життя сім’ї знову повертається у звичне русло, що враховує інтереси всіх її членів.

    Якщо до порушень сну у дитини першого року життя додаються й інші порушення регуляції (зміна м’язового тонусу, підвищена збудливість), варто отримати консультацію у невролога. У таких випадках часом ставиться діагноз «перинатальне ураження нервової системи» і підбирається відповідне лікування.

    Але в цьому випадку на запитання батьків відповість лікар. А як реагувати на порушення сну, якщо малюк здоровий?

    Приснилося щось

    Часто батьків турбує похныкивание або дитячий плач у сні, або нічні пробудження малюка. Що робити: якщо ви ще не лягли, тихо підійти, доторкнутися, погладити, не заговорюючи, і сноваотойти. Якщо похныкивание вас розбудив, варто прислухатися, і, якщо в ньому немає вимогливих ноток, воно скоро затихне. Якщо малюк все-таки прокинувся, укладіть його звичним способом, не вступаючи при цьому з ним у бесіду, не намагаючись відволікти грою. Ваше завдання – не «заспокоїти», посилюючи навантаження на нервову систему дитини, а дати йому можливість заспокоїтися самому.

    Здатність самозаспокоєння у віці 1 року розвивається вже у 60-70 % дітей. При панічному уваги і метушливому поведінці батьків навик самозаспокоєння штучно затримується, а спочатку природні пробудження переростають у розлади сну.

    Залиште пристрасні обійми і палкі визнання батьківської любові до ранку. Вона завжди тільки посилює тривожність дитини – значить, є від чого рятувати? Замініть його переконанням «З тобою все добре».

    Фея, хмарка, кошеня і ще 18 ідей для нічника-іграшки в дитячу

    Вночі всі спокійні, всім добре, всі сплять – це підтверджує вашу розмірене рівне дихання, під яке малюк охоче підлаштується, плавні рухи, приглушене світло в синьо-зеленій гамі.

    Комусь допомагає так званий «білий шум», шум водоспаду, спів птахів, звуки, що впливають на підсвідомість і свідчать, що «небезпеки поруч немає – адже пташки співають спокійно». В нашій генетичній пам’яті зберігається багато таких забутих «помічників». Втім, в особливо напружені дні чай з валеріаною або пустирником мамі і ванна з травами дитині не зашкодять.

    Методики для налагодження сну дитини

    Попит народжує пропозицію, і сьогодні розроблено цілий ряд спеціальних методик для налагодження спокійного засипання і міцного сну у здорових малюків: це і метод Эстевиля, і метод Фербера, і «Тиха ніч», і навіть «100 простих способів вкласти дитину спати» Світлани Бернард.

    Зазначимо відразу, що всі вони рекомендовані тільки впевненим у необхідності подібної практики для себе і своєї дитини батькам. Всі вони потребують вдумливого ставлення до застосування і врахування особливостей вашої дитини і традицій сім’ї. І жодна з методик не обійшлася без жорсткої критики з боку «захоплених» батьківством мам.

    Рекомендація: прочитайте пропозиції, що містяться в тому чи іншому методі. Випишіть на аркуш свої проблеми і пропозиції щодо їх вирішення, з якими ви згодні. Запропонуйте чоловікові зробити те ж саме. Разом(!) визначте шляхи налагодження сну, які підходять саме вам трьом. І невідступно дотримуйтеся їх хоча б протягом місяця-двох. Адже зламане полагодити завжди буває непросто, і допомагають тут тільки витримка, терпіння і розумна любов. І нехай солодкі сни і повні енергії дні будуть вам нагородою.

    Читайте також:

    • Привчити малюка до горщика – просто!
    • Все про дитяче рахіті
    • Відповідальний момент: як підготуватися до вагітності

    Фото: Depositphotos, Рexels