Вчимо дитину спати окремо

199

Багато батьки практикують спільний сон з дитиною. В цьому є безліч позитивних сторін, але тільки до певного часу. Потім настає момент, коли мама і тато замислюються про те, як привчити дитину спати в своєму ліжечку. Це не так легко зробити, найчастіше до цього треба підготуватися.

Зміст:

  • Спільний сон, користь і шкода
  • Важливість якісного та тривалого сну для малюка
  • Що заважає дитині навчитися спати одному. Фактори страху
  • Причини поганого сну у дитини
  • Погані асоціації. Помилки, які допускають батьки при укладанні
  • Грудне вигодовування і сон
  • Роздільний сон, плюси і мінуси
  • Плюси роздільного сну
  • Коли не варто змушувати дитину спати одного
  • Як привчити дитину спати в своєму ліжечку
  • Кроки успішного привчання до окремого сну
  • Зміна режиму сну. Ритуали відходу до сну
  • Своєчасний відхід до сну
  • Скільки потрібно спати малюкові в добу. Гормон стресу (кортизол)
  • Комфортна атмосфера та її вплив на психоемоційний стан малюка
  • Улюблена іграшка і нічник – вірні помічники в питанні привчання до окремого сну
  • Як швидко заспокоїти дитину
  • Вибір ліжечка
  • Навичка самостійного засипання
  • Традиції укладання дітей в різних країнах
  • Висновки
  • Спільний сон, користь і шкода

    Матері часто вдаються до сну разом з новонародженим у перші місяці життя. Так малюк відчуває себе більш захищеною, відчуває звичний запах і тепло, чує стукіт маминого серця. До того ж це сприятливо позначається на відносинах: зв’язок між мамою і немовлям стає ще міцнішою, так як мати швидше відчуває потреби немовляти.

    Важливість якісного та тривалого сну для малюка

    Батькам і дитині необхідно повноцінно висипатися, але це складно, якщо доводиться вставати кожні два-три години для годування та повторного укладання в ліжечко. Та й самому маляті це може заважати, так як в період новонародженості він дуже чуйно спить і може прокинутися в будь-який момент. Відбувається це із-за того, що у дитини переважає поверхневе сновидіння. Це нормально, фахівці кажуть, що саме в такі моменти розвивається мозок.

    Головне – не поспішати в питанні переміщення. Поступовість – основний принцип. Однак приходить час, коли треба привчати дитину спати в своєму ліжечку. Кожен батько вирішує сам, в якому віці це робити.Але приходить час, коли треба привчати дитину спати в своєму ліжечку. Кожен батько вирішує сам, в якому віці це пора робити.

    В цьому питанні треба орієнтуватися не стільки на свої бажання, скільки на готовність карапуза піти з загальної ліжку.

    Головне не поспішати. Для початку можна спробувати перекладати вже сплячу дитину. Не варто змушувати малюка, якщо він плаче і проситься до вас, як це радив доктор Б. Спок. Недавні дослідження довели, що це дуже шкідливо для незміцнілої психіки.

    Що заважає дитині навчитися спати одному. Фактори страху

    Малюк може відмовлятися укладатися окремо, з різних страхів Це може бути страх темряви. У такому разі рішення проблеми – залишати біля ліжка включений нічник. Якщо це страх залишитися одному, то поставте ліжечко неподалік від батьківського – малюк буде бачити вас, і це його заспокоїть. Але може бути, справа просто в звичкою. Можливий вихід з такої ситуації – дочекатися, коли карапуз сам захоче піти, поступово готуючи його і підштовхуючи до такого рішення.

    Причини поганого сну у дитини

    Причинами можуть бути не тільки страхи, але і хвороби. Наприклад, неврологічні, кардіологічні та інші захворювання. Також це може бути незручний матрац, занадто висока подушка або, навпаки, відсутність подушки, небажання спати під ковдрою і т. д.

    Читайте також:Як налагодити сон дитини: дієві методики

    Погані асоціації. Помилки, які допускають батьки при укладанні

    Найчастіша помилка батьків –застосовувати якусь методику укладання, при цьому не враховувати особливості характеру малюка. Роблять вони це, намагаючись врегулювати засинання, але маленькому чоловічкові цей принцип не підходить. Ще одна помилка – раннє привчання до самостійного сну. Малюк може важко переносити таку ситуацію, плакати, але батьки, діючи за методикою, ігнорують сльози. Це призведе до сумних наслідків – сформує неприємні асоціації окремого сну з самотністю, відчуттям покинутості і сльозами.

    Грудне вигодовування і сон

    Якщо малюк ще на грудному вигодовуванні, то у нього може бути страх голоду. Він уже звик, що мамина груди поруч і його годують на вимогу. Якщо ж його починають укладати окремо, то такий зв’язок втрачається. З цієї причини при грудному вигодовуванні бути вночі разом дуже зручно.

    Роздільний сон, плюси і мінуси

    Плюси роздільного сну

    Багато фахівців виступають проти укладання новонародженого з батьками. На їх думку, це заважає індивідуальному становленню особистості. Так і засинає окремо дитина краще, так як його не турбує запах молока і бажання прикластися до грудей, є вільний простір. У батьків зберігається їх інтимне життя, вони ближче один до одного.

    Потреба дитини у власному просторі. Як не втратити моментДаже якщо малятко спить у загальній ліжка, треба уважно стежити, коли у нього з’являється потреба в особистому просторі. Саме в цей момент його слід привчати спати в своєму ліжечку. Це може виглядати наступним чином: дитина відповзає вбік або, навпаки, намагається виштовхнути батьків. Коли малюк навчиться засипати сам, це стане ще одним кроком до самостійності.

    Коли не варто змушувати дитину спати одного

    Якщо ж дитина не хоче спати в своєму ліжечку, вимагаючи повернути його назад, треба звернути увагу на те, як він це робить. Якщо це просто примхи, то їх треба пережити, але якщо це щирі сльози і страх, то класти його окремо ще рано.

    Як привчити дитину спати в своєму ліжечку

    Кроки успішного привчання до окремого сну

    Привчити дитину спати в своєму ліжечку можна просто зацікавивши його чимось. Багато дітлахи погоджуються перелягти в свою постіль, якщо вона цікава, оригінальна. Хлопчикам сподобається ліжко у вигляді машинки, дівчаткам – як у принцеси, з балдахіном. Можна запропонувати укладатися з улюбленою іграшкою, сказавши, що їй там одній нудно і страшно. На перший час ліжечко треба поставити недалеко від батьківського, в межах видимості.

    Якщо діяти покроково, то потрібно зробити наступне:

  • Пояснити дитині, що у нього має бути свій простір і вже затісно спати з батьками. Постійно проводити бесіди про те, що інші дітки сплять у своїх постелях і їм там дуже добре.
  • З’їздити разом в меблевий магазин і показати, які бувають ліжка. Дати можливість вибрати вподобану.
  • Якщо ж у вас є ліжко, то запропонуйте оформити свій куточок так, як хочеться малюкові, який уже розуміє свої бажання.
  • Починати укладати в ліжечко треба в період, коли дитина почуває себе добре, для нього немає ніякої стресовій ситуації.
  • Перший час з ним треба посидіти до його повного засипання. Після, коли дитина звикне залишатися один, можна буде використовувати ритуали укладання і йти.
  • Якщо малюк встає вночі і приходить до вас, то його потрібно буде проводити назад у свою постіль, посидіти з ним, заспокоїти. При цьому пояснюйте, що ви його дуже любите, завжди поруч і прийдете при необхідності.
  • Не треба квапити. Якщо малюк прийшов до вас тоді, коли ви спали і не помітили цього, то потрібно просто перекласти його назад.
  • Читайте також:Чому дитина погано спить?

    Зміна режиму сну. Ритуали відходу до сну

    Режим теж дуже важливий. Укладати дитину треба приблизно в один і той же час, саме таким чином виробляється режим. Ґрунтуватися розпорядок повинен на вроджених біоритми.У дітей вони такі ж, як і у дорослих: сова, жайворонок і голуб.

    Якщо дитина лягає пізно, то не варто намагатися укладати в вісім-дев’ять вечора. Але якщо, навпаки, дитина лягає рано встає теж рано, то переучування не дасть позитивних результатів, а лише призведе до стресу.

    Перенести час засинання на годину можливо. Для цього треба поступово зрушувати вкладання на п’ять хвилин (у будь-яку сторону). Приблизно за дві-три тижні можна прийти до необхідного часу.

    Своєчасний відхід до сну

    Ще одним важливим моментом є ритуал відходу до сну. Це може бути читання казки або прослуховування музики (колискових, релаксуючої музики і звуків природи). Також треба вибудувати послідовність: припустимо, сходити в туалет, помитися, надіти піжаму, почитати книжку і після всього цього лягти спати.

    Скільки потрібно спати малюкові в добу. Гормон стресу (кортизол)

    Якщо малятко вкладається спати в певний час вже досить довго, то не варто це час міняти. Малюкові необхідно відпочивати достатньо часу. У різному віці потреби розрізняються. Ці цифри усереднені, бо кожна дитина індивідуальна.

    Вік

    Кількість годин на добу (день + ніч)

    1 тиждень

    8+8,5

    1 місяць

    7+8,5

    3 місяці

    5+10

    6 місяців

    4+10

    9 місяців

    3+11,5

    1 рік

    2,5+11,5

    2 роки

    1,5+12

    3 роки

    1+11

    4 роки

    0+11,5

    5 років

    0+11

    6 років

    0+10,5

    7 років

    0+10

    При нестачі сну у людини, в тому числі маленького, виробляється гормон стресу кортизол. З цієї причини малюк стає примхливим, неслухняним. Також знижується імунітет, можуть виникнути алергічні реакції, запалення, загальмованість нервової системи. Якщо до цього додаються інші фактори стресу (сварки, нездорова обстановка будинку), це може призвести до незворотних змін в корі головного мозку і різних психоневрологічним відхилень.

    Комфортна атмосфера та її вплив на психоемоційний стан малюка

    Необхідно з самого початку створити для новонародженого атмосферу спокою і розуміння його потреб. Не потрібно до чогось примушувати і змушувати.

    Перехід від сну до батьківського ліжка до сну в ліжку повинен пройти плавно. У прийнятті цього рішення повинна брати участь вся сім’я. Це сприяє близьким відносинам між малюком і його старшими родичами надалі.

    До того ж дитина не буде боятися залишатися один, боязнь темряви і подібні дитячі страхи не наздоженуть його в більш дорослому віці або пройдуть легше.

    Улюблена іграшка і нічник – вірні помічники в питанні привчання до окремого сну

    Дітки дуже прив’язуються до речей, в тому числі до іграшок. Якщо у малюка є улюблена іграшка, то засинати з нею йому буде спокійніше і комфортніше. Краще, щоб це була іграшка м’яка і без озвучки. Зараз з’явилося новомодне пристосування, яке поєднує в собі нічник і музику. Його так і називають – музичний нічник-проектор.

    Як швидко заспокоїти дитину

    Якщо при привчанні дитини спати в ліжечку він прокидається і плаче, не треба його одразу перекладати до себе. Треба сісти поруч (в крайньому випадку прилягти), погладжувати потихеньку, наспівувати пісеньку, говорити, що мама (тато) поруч і не піде, поки той не засне, якщо його щось злякає, то варто лише покликати – і ви прийдете. Якщо це маленька дитина, то треба взяти на руки і покачати. Це заспокоїть і додасть упевненості, що залишатися у своєму ліжечку не страшно.

    Читайте також:Фея, хмарка, кошеня і ще 18 ідей для нічника-іграшки в дитячу

    Вибір ліжечка

    Ліжечко для своєї дитини треба вибирати таку, в якій вона буде відчувати себе затишно і спокійно. Для новонароджених часто пропонують колиска. Така модель зручна тим, що в ній можна заколисувати. Пізніше слід взяти ліжечко, в якій знімається одна стінка, таку ліжко можна присунути до батьківського. Коли дитина починає усвідомлювати свої інтереси, то підібрати ліжко можна з опорою на них.

    Навичка самостійного засипання

    Для полегшення укладання можна розвинути навички самостійного засипання. Для цього треба спочатку просто укладати малюка в ліжечко і погладжувати, постукувати по спинці. Поступово дитина звикне засинати сам , без вашої допомоги.

    Навичка самостійного засипання формується майже у всіх дітей, але в різному віці.

    Традиції укладання дітей в різних країнах

    Американці – затяті противники спільного сну і з раннього дитинства привчають дітей до ліжечку і самостійного укладання. У японців, навпаки, процес привчання до окремого сну досить довгий, так як для їх культури дуже важлива близькість між членами сім’ї.

    Італійці повністю солідарні з японцями, і для них вкладання окремо –показник нелюбові до свого малюка. Німці та австрійці дуже суворо ставляться до розпорядку дня, тому з народження прищеплюють подібне ставлення молодшим членам родини. У Кенії, Нової Гвінеї, Ефіопії прийнято спати наступним чином: хлопчики з татами, дівчатка з мамами. Шведи вважають за краще відпочивати разом з дітьми, так як вважають, що це зближує їх.

    Висновки

    У спільного сну велику кількість плюсів. Цей метод варто практикувати, особливо при грудному вигодовуванні. Але коли починається відлучення від грудей, то і від цієї звички треба відучувати і перекладати малюка у власну постіль. Головне робити це поступово, не поспішати, не піддавати дитину додатковим стресам, створити атмосферу спокою і впевненості в собі і підібрати правильний метод відлучення. При правильному відношенні незабаром буде досягнутий позитивний результат.

    Читайте також:

    • Частий сон у вагітних – ознака дефіциту ваги у майбутньої дитини
    • Привчити малюка до горщика – просто!
    • Книги нашого дитинства, які завжди в строю

    Фото: Depositphotos, Рixabay