Як стягнути аліменти на повнолітніх?

155

Якщо дитина, на утримання якого батько, перераховує аліменти за рішенням суду, досягає повноліття, або у випадку, коли він набуває повну дієздатність ще до настання 18-річного віку, за загальним правилом виплата аліментів має припинитися. Однак це стосується тільки повнолітнім і дієздатним дітям. Якщо ж дитина, досягнувши повноліття, не придбав працездатність і потребує у зв’язку з цим допомоги, то, згідно з Сімейним кодексом РФ (ст. ст. 54 і 80, п. 1 ст. 85) і ЦПК РФ (ст. 21), обов’язок батьків утримувати свою непрацездатного дитини продовжується і після досягнення ним 18-річчя.

Зміст:

  • Повнолітні особи, позбавлені працездатності
  • Хто вважається потребують допомоги?
  • Як стягнути аліменти на повнолітніх?
  • Як визначається розмір аліментів?
  • Очевидно, що закон наділяє повнолітньої дитини правом на одержання утримання у вигляді аліментів як від одного, так і від обох батьків тільки при дотриманні умови про його непрацездатності і про його нужді матеріальної допомоги. Розглянемо в статті питання як стягнути аліменти на повнолітніх і примірний порядок цієї процедури.

    Повнолітні особи, позбавлені працездатності

    Непрацездатними особами визнаються згідно Закону № 181-ФЗ від 24 листопада 1995 р. (ч. 1 і 3 ст. 1), інваліди, що мають відповідну групу інвалідності. Група інвалідності визначає, чи є інвалід непрацездатним. На отримання і стягнення аліментів група інвалідності не впливає.

    Для встановлення групи інвалідності проводиться медико-соціальна експертиза, в ході якої визначається ступінь втрати працездатності і присуджується відповідна група інвалідності (див. п. 5 ч. 3 ст. 8 Закону № 181-ФЗ від 24 листопада 1995 р.).

    Хто вважається потребують допомоги?

    Для того, щоб чоловік був визнаний нужденним, має пройти суд, на якому, взявши до уваги всі обставини справи, в тому числі факт нездатності самостійно забезпечити своє існування і недостатність наданої державою допомоги у вигляді пенсій та допомог, суддя може визнати особу належать до категорії нужденних.

    Якщо повнолітня людина непрацездатний, але не відноситься до нужденних, як і в протилежній ситуації, коли людина визнається нужденним, але він при цьому не є непрацездатним, цього недостатньо для того, щоб присудити йому аліменти. Таким чином, для присудження аліментів повинні бути виконані обидві умови: непрацездатність і потреба в допомозі.

    Як стягнути аліменти на повнолітніх?

    Стягнення аліментів на повнолітніх, в тому числі на повнолітніх непрацездатних дітей, можливо або через угоду про сплату аліментів, який може бути складений і посвідчений нотаріально, або через суд, згідно п. 2 ст. 85 СК РФ.

    Повнолітні діти, які визнані непрацездатними і потребують допомоги, мають право подати позов до суду про стягнення аліментів самостійно. Якщо ж вони недієздатні, позовну заяву в такому разі подається опікунами. Стягнення аліментів за рішенням суду можливе, якщо між сторонами (повнолітньою дитиною і батьком або опікуном і батьком, якщо дитина недієздатний) не укладалася угода про сплату аліментів.

    Непрацездатність повнолітньої дитини і те, що він потребує допомоги, визначає суд на підставі поданих документів. Згідно п. 2 ст. 85 СК РФ і абз. 2 розд. IV Огляду судової практики, затвердженого Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р., аліменти встановлюються судом щомісяця сплачується твердій грошовій сумі.

    Як визначається розмір аліментів?

    Як стягнути аліменти на повнолітніх і визначити їх розмір? Згідно ст. 117 СК РФ, розмір аліментів в цілях зручності подальшої індексації встановлюється кратним величиною прожиткового мінімуму, діючого для відповідної соціальної групи населення в суб’єкті РФ, відповідному місцем проживання дитини або повнолітньої чинному в цілому по РФ.

    Абзац 17 розд. IV Огляду судової практики, затвердженої Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р. визначає, що батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх працездатних дітей, навіть якщо вони навчаються у вузах за очною формою.

    Проте в добровільній формі, відповідно до ст. 99 СК РФ, на основі укладеної угоди про сплату аліментів, батьки можуть сплачувати аліменти на повнолітніх працездатних дітей, так і на непрацездатних і нужденних у допомозі.