Болі в животі у дитини грудного віку: як розпізнати і чим допомогти

116

Перші кілька місяців життя малюка самі складні і відповідальні. Всі системи організму, у тому числі і органи шлунково-кишкового тракту, тільки вчаться правильно і злагоджено працювати. Найбільш поширена проблема у грудних дітей до трьох місяців – кишкові коліки. Цей неприємний синдром тією чи іншою мірою проявляється у кожного новонародженого, проходячи до 3-6 місяців, тому основне завдання батьків в цій ситуації – мінімізувати страждання дитини, запобігти і полегшити коліки.

Зміст:

  • Симптоми болю в животі у новонародженого
  • Чому у немовляти виникають коліки і гази?
  • Як батьки можуть допомогти своїй дитині при кольках?
  • Як запобігти болю в животі у дитини
  • Від яких продуктів варто відмовитися в період лактації?
  • Аптечні препарати для усунення колік
  • Симптоми болю в животі у новонародженого

    Очевидно, що маленька дитина не може пояснити батькам, що і де в нього болить, тому основне завдання мами і тата – спробувати визначити причину плачу дитини самостійно. Але як зрозуміти, що болить живіт і причина занепокоєння і плачу маляти саме в цьому?

    Найімовірніше, що малюка мучать кольки, якщо:

    • немовля починає відчайдушно плакати після годування, підтягує ніжки до живота або смикаємо ними, не може заспокоїтися і заснути;
    • ніякі спроби мами заспокоїти немовля не приносять результату;
    • під час піку больового синдрому личко дитини блідне або червоніє;
    • при акуратному промацуванні відчувається напруга, живіт роздутий.

    Напади кишкових кольок можуть тривати від декількох хвилин до декількох годин. Мама або тато не повинні чекати, коли больові відчуття пройдуть самостійно, адже малюк дійсно страждає.

    Чому у немовляти виникають коліки і гази?

    Причин виникнення проблем з травленням у грудничка може бути кілька. Стан ШЛУНКОВО-кишкового тракту у дитини безпосередньо залежить від харчування мами. Адже з грудним молоком він отримує практично ті ж продукти харчування, тільки перероблені, що і годуюча жінка. Тому мама повинна виключити зі свого раціону їжу, що сприяє газоутворення і здуття живота.

    Пам’ятайте, якщо у вас з’являються гази від певної їжі, то і у вашого крихти вони, швидше за все, будуть, якщо ви погодуйте малюка грудним молоком, попередньо з’ївши «небезпечні» продукти.

    Якщо жінка не може зрозуміти, від якої саме їжі у дитини болить животик, слід провести невеличкий експеримент: протягом кількох днів вживайте страви окремо. З’їжте, наприклад, спочатку перше блюдо, потім погодуйте дитину. Якщо все добре і кольок немає, значить, ця їжа підходить і мамі і малюкові. Потім проведіть такий експеримент з м’ясними стравами, кашами і тушкованими овочами. Так ви зможете точно визначити, яка їжа вам обом протипоказана.

    В період лактації жінці слід якомога менше нервувати і переживати, адже малюк дуже гостро відчуває настрій мами. А якщо дитина збуджена або наляканий, то у нього відбувається автоматичне стиснення м’язів ануса, що перешкоджає природному відходженню газів.

    Занадто жирне молоко матері також може стати причиною шлунково-кишкових кольок. Але в такій ситуації ні в якому разі не слід відмовлятися від грудного вигодовування. Просто перед годуванням слід напоїти малюка чистою кип’яченою водою.

    Читайте також:Як навчити дитину перевертатися

    Як батьки можуть допомогти своїй дитині при кольках?

    Питання про те, як допомогти дитині позбутися від неприємних відчуттів в животику, стоїть дуже гостро перед усіма батьками, які зіткнулися з цією проблемою. Якщо дитину постійно мучить дискомфорт у животі, зверніться до свого педіатра, розкажіть докладно про характер нападів, часу їх виникнення та тривалості. Доктор порадить , як впоратися з цією проблемою.

    • Але що робити, якщо у новонародженого розболівся живіт, а ніяких медикаментів під рукою немає? Спробуйте міцно обійняти дитину – ласка і увага допоможуть йому заспокоїтись. Також можна притиснути немовляти животом до живота мами, невеликий тиск на передню черевну стінку полегшить відходження газів у крихти.
    • Іноді допомагає спосіб, суть якого полягає в легкому прогріванні животика дитини. Погріти хворобливу зону ви можете теплом власної долоні, або, злегка пропрасувавши праскою фланелеву пелюшку, прикласти його до хворого животику новонародженого.
    • Дуже дієвий спосіб – масаж животика. Злегка натискаючи, поводите рукою по животу дитини за напрямком руху годинникової стрілки по колу. Якщо вдома є гімнастичний м’яч, то можна спробувати укласти дитини на нього. Завдяки легкого масажу передньої черевної стінки перистальтика кишечника налагодиться і коліки у немовлят пройдуть.
    • Можна також спробувати зайнятися з дитиною невеликий зарядкою. Зігніть одну ніжку малюка в коліні і підтягніть її до живота, друга нога при цьому повинна залишатися прямою. Повторіть дану вправу по черзі з обома ніжками.
    • Якщо у малюка немає алергії, то за погодженням з педіатром спробуйте при нападах кольок поїти малюка кропової водою або спеціальним дитячим трав’яним чаєм, сприяє відходженню газів.
    • Якщо ніякі вищеперелічені методи не допомагають, то можна скористатися газовідвідною трубкою. Але зловживати цим методом не варто, адже кишечник новонародженого повинен вчитися самостійно позбавлятися від газів.
    • Коли кольки у дитини супроводжуються запором, то після консультації з лікарем можна спробувати зробити клізму. Але вдаватися до цього методу потрібно тільки в крайньому випадку.

    Як запобігти болю в животі у дитини

    Існує кілька способів попередження розвитку кольок у немовлят.

    • Слід віддати перевагу грудного вигодовування, не використовувати дитячі суміші, якщо ж це неможливо, то підібрати ту суміш, яка підходить вашій дитині.
    • Жінка в період лактації повинна виключити продукти, що активізують процес бродіння в кишечнику, особливо суворо мама повинна стежити за своїм раціоном протягом перших трьох місяців життя дитини.
    • Регулярно виконувати зі своїм чадом спеціальні вправи для налагодження процесу травлення у дитини.
    • Перед годуванням бажано, щоб дитина деякий час, хвилин 10-15, полежав на животі, а після їжі потримайте його кілька хвилин у вертикальному положенні, щоб він відригнув повітря.
    • Мамі бажано освоїти техніку правильного прикладання до грудей, щоб дитина не заковтував повітря в процесі смоктання, якщо ж дитина на штучному вигодовуванні, то варто використовувати антиколікові пляшечки. При правильному прикладанні до грудей немовля захоплює ротом не тільки сосок, але і ареолу.

    Читайте також:Цінний запас: як зберігати грудне молоко

    Від яких продуктів варто відмовитися в період лактації?

    Щоб малюк не мучився від болю в животі, продукти, що викликають кольки, повинні бути виключені з раціону годуючої жінки.

    Під сувору заборону потрапляють наступні продукти харчування:

    • овочі – білокачанна капуста, редис, баклажани, бобові;
    • фрукти і ягоди – груша, черешня, абрикоси, сливи, виноград; годуючій мамі бажано вживати термічно оброблені фрукти, наприклад запечені в духовці яблука або груші;
    • свіжі молочні продукти, а також сир; дозволено вживати кисломолочні продукти;
    • горіхи, шоколад, солодкі здобні булочки, міцний чай також слід прибрати з раціону, оскільки вони можуть викликати запор;
    • продукти-алергени, такі як мед, полуниця, цитрусові; також слід строго обмежити кількість яєць – не більше одного яйця на добу;
    • копчені ковбаси, м’ясо, консерви, їжу, що містить барвники та підсилювачі смаку.

    Суворі обмеження на раціон харчування годуючої мами діють тільки в перші три місяці лактації. По мірі того, як шлунок і кишечник дитини будуть ставати міцнішими, мама може поступово розширювати свій щоденний раціон.

    Аптечні препарати для усунення колік

    Сучасна фарміндустрія готова запропонувати ефективні препарати для усунення колік у немовлят на основі симетикона. Це унікальне поєднання сприяє природному виведенню газів з організму і їх часткового поглинання кишечником. Такі ліки абсолютно нешкідливі і можуть застосовуватися у дітей з народження. Існують також аптечні засоби на рослинній основі, ефективно усувають проблему газоутворення.

    Якщо ж причина кольок криється в незбалансованої мікрофлорі кишечника, то педіатри призначають пробіотики. Під дією цих ліків кишечник немовляти, від народження стерильний, заселяється корисними бактеріями, необхідними для нормального травлення.

    Якщо лікар підозрює у дитини ферментну недостатність, то застосовують препарати, що містять спеціальні речовини, що виробляються підшлунковою залозою: амілазу, ліпазу.

    Але рішення про призначення таких ліків може бути прийнято тільки лікарем, так як вони небезпечні, можуть викликати звикання, а іноді, при різкій відміні, викликати запалення підшлункової залози.

    На питання, чи може боліти живіт у немовляти, і досвідчені мами, та педіатри в один голос скажуть, що так, може. І це цілком природний синдром для дитини в перші три місяці життя. Молодим мамам не варто турбуватися, це стан не небезпечно, не є патологією і не вимагає довгого і ретельного лікування. В силах батьків полегшити прояви шлунково-кишкових кольок у дитини, а також знизити ймовірність їх виникнення, дотримуючись перераховані вище методи.

    Діти гостро реагують на мікроклімат в родині, тому затишна доброзичлива атмосфера в домі – запорука фізичного здоров’я та психологічного благополуччя вашої дитини.

    Читайте також:

    • Як годувати немовля грудним молоком
    • Дерматит у немовлят
    • Лактазна недостатність – не вирок грудного вигодовування

    Фото: Pixabay