В яких випадках можливе укладення шлюбу до досягнення 18 років

235

Укладення шлюбу в Росії дозволено з моменту настання повної дієздатності громадянина або з настанням повноліття. Зазвичай ці два моменти наступають одночасно у 18 років. Однак це не завжди так (див. п. 1 ст. 13 СК РФ «Шлюбний вік», та п. 1 ст. 21 ЦК РФ, «Дієздатність громадянина»). Іноді шлюб дозволяється укласти і до настання 18 років. У цій статті ми постараємося докладно відповісти на запитання: в яких випадках можливе укладення шлюбу до досягнення 18 років.

Зміст:

  • В яких випадках дозволено вступати в шлюб до 18 річного віку
  • Умови отримання дозволу на вступ у шлюб до 16 років
  • Який порядок передбачений для вступу в шлюб до 18 років
  • Правові наслідки укладення шлюбу в неповнолітньому віці
  • В яких випадках дозволено вступати в шлюб до 18 річного віку

    Для початку необхідно мати чітке уявлення у яких випадках дозволено вступати в шлюб до 18 річного віку. Мінімальний вік, починаючи з якого сімейне законодавство дозволяє шлюби – це 16 років. Вирішує питання про зниження віку на два роки орган місцевого самоврядування.

    Однак для того, щоб вік вступу в шлюб дійсно знизили, потрібні, згідно п. 2 ст. 13 СК РФ, поважні причини. Що віднести до поважних причин, вирішує орган місцевого самоврядування, оскільки в законодавстві ці причини явно не перераховуються. На практиці ж вік вступу в шлюб можуть знизити на два роки при вагітності, при народженні дитини та при вже сформованих шлюбних відносинах з людиною молодше 18 років.

    Для отримання дозволу на шлюб молоді люди, які не досягли 18-річного віку, згідно п. 2 ст. 13 СК РФ, пишуть заяву в орган місцевого самоврядування. Необхідні документальні докази поважних причин для оформлення шлюбу додаються до заяви. Це може бути, наприклад, свідоцтво про народження дитини або довідка з поліклініки про вагітність.

    Для оформлення дозволу на шлюб не вимагається отримання згоди від батьків неповнолітніх громадян.

    Умови отримання дозволу на вступ у шлюб до 16 років

    Необхідно розуміти, що умови отримання дозволу на вступ у шлюб до 16 років строго регламентовані. Сімейним кодексом встановлено (п. 2 ст. 13), що порядок і умови, при яких може бути як виняток дозволяється вступ у шлюб осіб до 16 років, визначаються законодавством суб’єктів РФ.

    Які саме обставини гідні служити підставою для виключного вступу в шлюб молодих людей до 16-річного віку, визначається також у законах суб’єктів РФ. Як приклад, наведемо ст. 2 Закону Московської області № 61/2008-ОЗ від 30 квітня 2008 р., згідно з якою до таких обставин можуть прийматися вагітність, народження загального дитини або загроза життю однієї зі сторін можливого шлюбу. У Московській області рішення про вступ у шлюб обличчям до 16 років приймає уповноважений Губернатором Московської області член Уряду МО. Для того, щоб отримати дозвіл на шлюб, батьки неповнолітнього громадянина або його законні представники повинні написати письмову заяву даного уповноваженій особі, та на підставі заяви він видає відповідне розпорядження виконавчим органом суб’єкта РФ.

    Якщо між батьками або іншими законними представниками неповнолітнього і їм самим існують розбіжності, заяву про дозвіл на шлюб до досягнення 16 років розглядається, відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Закону Московської області № 61/2008-ОЗ, спочатку органом опіки та піклування за місцем проживання і тільки з згоди органу піклування – уповноваженою особою.

    Одночасно з подачею заяви на шлюб батьки або законні представники неповнолітнього повинні представити документи, згідно з якими є особливі обставини для вступу в шлюб до досягнення 16 років, а також паспорти батьків і паспорти осіб, які мають намір вступити в шлюбні відносини. Перелік необхідних документів представлений в ч. 3 ст. 3 Закону Московської області № 61/2008-ОЗ. Зокрема, при наявності розбіжностей між батьками і неповнолітнім громадянином, що бажають вступити в шлюб, поряд з перерахованими вище документами представляється також згода органу опіки та піклування на вступ у шлюб неповнолітнього.

    Який порядок передбачений для вступу в шлюб до 18 років

    Відповідаючи на запитання: який порядок передбачений для вступу в шлюб до 18 років потрібно сказати, що існує строгий порядок подачі документів. Для того, щоб зареєструвати шлюб між громадянами, які не досягли повнолітнього віку, вони подають до органу РАЦСУ спільну заяву. Разом із заявою, згідно з п. 1 ст. 26 Закону № 143-ФЗ від 15 листопада 1997 р., необхідно пред’явити отримане дозвіл на вступ у шлюб.

    Через місяць після подачі заяви в ЗАГС проводиться державна реєстрація укладення шлюбу. Якщо є поважні причини, то реєстрація може бути призначена, відповідно до п. 1 ст. 11 СК РФ, до закінчення визначеного місячного строку. Якщо ж є особливі обставини, реєстрація може бути проведена безпосередньо в день звернення.

    Правові наслідки укладення шлюбу в неповнолітньому віці

    Не можна не сказати про те, які правові наслідки укладення шлюбу в неповнолітньому віці очікують осіб уклали ранній союз. З дня державної реєстрації шлюбу громадян, які вступили в шлюб до 18-річного віку, настає повна цивільна дієздатність. При цьому, навіть після розірвання шлюбу дієздатність за ними зберігається. Тільки якщо шлюб визнають недійсним у суді, відповідно до п. 2 ст. 21 ЦК РФ, судом може бути прийнято рішення про те, що повна цивільна дієздатність неповнолітніми подружжям втрачається з визначеного в рішенні суду моменту.