Розвиток дітей за методикою Монтессорі – тонкощі і переваги

626

Батьки завжди стурбовані розвитком своїх малюків. Їх може турбувати погана мова або труднощі в засвоєнні інформації, непосидючість і багато іншого. Часом батьки стикаються з неврологічними захворюваннями крихти, які ускладнюють його розвиток. У цьому випадку варто познайомитися з різними методиками розвитку малюка, зокрема з методикою Монтессорі.

Докладна інформація про цій методиці розвитку дітей викладена в книгах Марії Монтессорі – талановитого італійського педагога і психолога, який знайшов новий підхід до виховання і навчання дітей. Творцеві техніки вдалося довести, що дитина може легко засвоювати важливу інформацію в ігровій формі. Головне для цього створити спеціальну середу, в межах якої кожен предмет виступає навчальним посібником.

Цей спосіб розвитку існує вже багато десятків років, і його ефективність доведена, але іноді батьки не бачать очікуваного ефекту. Дуже важливо знати, в чому причина того, що малюк не отримує необхідні навыи і знання. Далеко не завжди причина в педагога або неправильному проведенні занять, можливо, даний спосіб не підходить конкретно вашому малюкові.

Зміст:

  • Суть системи навчання Монтессорі
  • Як створюється середовище для занять по методиці Монтессорі
  • Роль дидактичного матеріалу
  • Що потрібно робити дорослим
  • Коли пора вести малюка в клас Монтессорі
  • Переваги методу
  • Недоліки занять за методикою Монтессорі
  • Суть системи навчання Монтессорі

    У даній методиці поєднується на перший погляд непоєднуване, але, перевіривши на практиці, всі переконуються, що метод італійського психолога працює дуже ефективно. Суть всього процесу навчання в тому, щоб допомогти дитині зробити все самому. Тільки власний досвід дає малюкові важливі фундаментальні знання. У даній методиці розвитку поєднуються свобода з жорсткою дисципліною і гра з серйозними заняттями.

    Набір матеріалу і спеціальна підготовка середовища для проведення зустрічей з дітьми спрямовані на те, щоб дитина, не помічаючи того, що він навчається, одержував усе нові і нові знання. При цьому формуються ще вміння вести себе в суспільстві і лідерські якості: оскільки йому необхідно постійно перебувати в умовах змагання, але не з іншими однолітками, а з самим собою, формується навичка цілеспрямованості.

    Дитина, що навчається за методом Монтессорі, вчиться всьому сам, але в умовах, спеціально підготовлених. Тут участь батьків дистанційне, воно важливо при підготовці середовища.

    Коли ж діти потрапляють в цю середу, вони отримують повну свободу дій, самі допускають помилки, і їм потрібно просто підказати, як вирішити проблему. Через відчуття малюк значно краще засвоює інформацію, ніж за допомогою асоціацій.

    Читайте також:Порада дня: не поспішайте поправляти дитину і робити за нього роботу

    Досягти результату дозволить дотримання важливих положень методики:

  • Дитина займає активну позицію в тому, що відбувається, а дорослий відіграє роль помічника.
  • Малюк сам себе навчає методом проб і помилок, оскільки йому надається повна свобода дій.
  • Дитині допомагають вчитися інші діти. Для цього збирають в одну групу дітей різних віків, і вони в умовах абсолютної свободи діляться своїми знаннями і навичками.
  • Потрібно пояснити дитині, що немає заборон і обмежень. Він може робити все, що йому захочеться.
  • Малюк успішно проводить заняття у випадках, коли він діє згідно з природою, а не проти неї.
  • За помилки малюка ніхто не повинен карати, в правильній середовищі він сам зрозуміє, що вчинив неправильно.
  • Все це дозволяє дитині отримувати нові знання без особливих зусиль і мук, і він не просто насичує мозок теорією, він осягає все на практиці. Основне завдання методики в тому, щоб розкрити внутрішній потенціал дитини, а не навчити його щось конкретне робити так, як роблять всі інші. Саме з цієї причини ця методика вважається ефективним методом виховання самодостатніх дітей з чіткою позицією.

    Як створюється середовище для занять по методиці Монтессорі

    Середовище для заняття є основним навчальним інструментом, тому до цього питання необхідно підходити дуже уважно. Кожному віку відповідає певна обстановка, яка забезпечує комфортний і здоровий розвиток дитини. На думку самої авторки методики, не варто занадто прискорювати розвиток, але дуже важливо не пропускати вдалий момент для нового поштовху.

    Для цього розроблена техніка підготовки середовища для розвитку малюків. У ній виділяють п’ять основних зон:

  • Для вправ і отримання побутових навичок. У цій зоні розміщуються предмети, які допомагають дитині опановувати навички самостійного забезпечення своїх побутових потреб: вмиватися, мити, чистити зуби і т. д.
  • Для сенсорного сприйняття. У цій частині знаходиться те, що вчить дитину розрізняти форми, величини і т. д.
  • Для отримання математичних навичок. Тут все покликане вчити дитину рахунку, складання, віднімання, множення та іншим арифметичним навичкам.
  • Для вивчення російської мови. Тут малюк знайомиться з літерами, складом слів, фонетикою, розширює свій лексичний запас і вчиться писати.
  • Зона космосу, де все покликане познайомити малюка з навколишнім світом. Тут присутні основи ботаніки, астрономії, фізики, географії та ін.
  • Усього цього цілком достатньо для того, щоб отримувати різнобічні знання в межах одного заняття. Для підготовки подібних класів не використовуються навчальні парти. Є тільки невеликі мобільні стільці і столи і полиці з навчальними предметами. Дитина може легко переміщати стілець і стіл в просторі, щоб потрапити в потрібну зону.

    Читайте також:Меган Маркл вибрала няні для своєї майбутньої дитини письменницю…

    Роль дидактичного матеріалу

    У заняттях по даній методиці велику роль відіграють дидактичні матеріали, які підбираються для конкретної зони і дітей певної вікової категорії. Існують чіткі правила використання цих матеріалів:

    • Дитина може приступати до використання тільки після того, як йому докладно пояснили, як ними користуватися.
    • Користуватися матеріалами потрібно акуратно, вони не призначені для гри, їх треба розкладати по певним правилам.
    • Забороняється передавати матеріали від однієї дитини іншій.
    • Робота з матеріалами проводиться тільки за тим принципом, який показав викладач.
    • Ускладнення рівня завдань відбувається поступово.

    Робота з роздатковими матеріалами дозволяє дитині стати більш дисциплінованим, навчитися концентруватися і виконувати певне завдання. При цьому реалізується пізнавальний компонент.

    Що потрібно робити дорослим

    Дорослі в цій системі відіграють роль сірого кардинала, який дистанційно готує все для успішного навчання дітей. Також важливо вміти закріпити знання, для цього в домашніх умовах потрібно ненав’язливо з’ясувати, що нового дізнався малюк на останньому занятті.

    Ну і, звичайно ж, дорослі готують середовище для навчання, підбираючи всі необхідні елементи і предмети. Заняття, безумовно, проходять під наглядом педагога, але він не бере активної участі в них, а тільки показує, як користуватися матеріалами і предметами, а потім знову дає можливість дітям самостійно виконувати поставлені завдання.

    Оскільки мета методу полягає в тому, щоб навчити дитину самостійності, участь дорослих зведено до мінімуму. І не варто міняти ці принципи, оскільки в такому випадку втрачається суть. Дуже важливо, щоб дорослі не підказували, не направляли і не критикували, інакше дитина відразу відмовиться від таких занять.

    Педагоги для занять за цією методикою підбираються дуже уважно, оскільки ці люди повинні вміти розглянути індивідуальні схильності кожної дитини і допомогти йому розвинути свої природні здібності. Для навчання педагогів організовуються курси і групи практичних занять.

    Іноді батьки намагаються в домашніх умовах провести подібні заняття, але підготувати всі необхідні матеріали, все обладнання і розібратися в тонкощах проведення навчальних процедур досить складно, а грамотне проведення заняття вимагає спеціальних навичок. Усвідомивши це, найчастіше батьки відмовляються від такої затії.

    Читайте також:Як навчити дитину швидко рахувати до десяти

    Коли пора вести малюка в клас Монтессорі

    Вже науково доведено, що в перші чотири роки життя людина отримує 50 % знань і навичок, а до восьми років ще 30 %, тому дуже важливо саме в цей час вкласти в дитину максимум. І метод, розроблений М. Монтессорі, дозволяє це зробити максимально ефективно. Часто батьки замислюються про те, коли пора починати відвідувати заняття. Тут немає чітких меж, оскільки групи припускають набір дітей різних віків, але є деякі рекомендації.

    На думку творця методики, перші місяці життя малюк повинен бути з близькими, тому не варто поспішати його розвивати, а от коли малюк трохи підріс і почав активно рухатися, можна відвідувати короткі розвиваючі заняття, які вчать дитину самостійності і розвивають прагнення пізнавати нове. Після 2,5–3 років можна проводити повноцінні заняття за даною методикою і вже не переживати, що малюк занепокоїться про відсутність батьків, оскільки заняття захоплюють все увагу малюка.

    Переваги методу

    Цей спосіб розвитку інтелекту дітей дуже популярний у різних країнах світу. Є кілька важливих переваг подібних занять:

  • Можна без зусиль за короткий проміжок часу допомогти дитині отримати важливі знання і навички.
  • Метод дозволяє розкривати природні схильності малюка, оскільки дитина сам вибирає, чим йому займатися, показуючи тим самим свої інтереси.
  • Діти вчаться самостійності.
  • Малюки отримують навички поведінки в колективі, що складається не тільки з однолітків.
  • Такий спектр впливу на інтелект малюка має далеко не кожна техніка навчання, тому метод Монтессорі став таким популярним і поширеним.

    Недоліки занять за методикою Монтессорі

    В такому прекрасному, на перший погляд, спосіб розвивати малюка все ж є недоліки. Саме тому далеко не всі звертаються до нього. Основним недоліком є висока вартість занять. В домашніх умовах створити необхідну середовище досить важко і дорого, тому зараз активно відкривають приватні групи або дитячі сади, де впроваджується ця методика, але навчання в подібних установах також обходиться в кругленьку суму.

    Крім цього, в даній методиці є кілька педагогічних мінусів:

  • Основний розвиток направлено на навчання математиці та інтелектуальне зростання.
  • Дітям важко звикати після демократичних умов проведення таких занять до правил поведінки і дисципліни в школі та звичайному дитячому садку.
  • Метод не передбачає активних розваг.
  • Немає рольових ігор.
  • З урахуванням цих недоліків рекомендують поєднувати метод Монтессорі з іншими розвиваючими методиками, щоб дитина був всебічно розвинений і зміг вибирати те, що йому цікаво, серед великого переліку пропозицій. Все-таки зазначений метод спрямований на підготовку математиків, фізиків і людей, що віддають перевагу точні науки, а от гуманітарії і діти творчого складу тут не отримають повноцінного розвитку своїх здібностей.

    Для того щоб забезпечити своєму малюку гармонійний і повноцінний розвиток, батькам варто звертати увагу на його уподобання та інтереси, і тоді, вивчивши різні методи, можна знайти ідеальне поєднання розвиваючих занять. Досвідчені фахівці допомагають якісно втілити методику на практиці.

    Існує багато можливостей розвинути здібності кожної дитини, але треба до всього підходити з розумом. Не варто занадто активно навантажувати мозок дитини, оскільки малюкові важливо розслаблятися, розважатися. Також слід розуміти, що для кожного віку призначені певні заняття є норми розвитку, від яких не варто далеко відхилятися. Ці норми дозволяють дитині розвиватися поступово, послідовно і не перепрацьовувати.

    Читайте також:

    • Ольга Шелест пояснила, чому вона проти раннього розвитку
    • Розвиток емоційного інтелекту дорослих і дітей
    • Страхи у дітей і боротьба з ними

    Фото: Depositphotos