Позаматкова вагітність: її перебіг та ускладнення

160

Позаматкова вагітність – це патологія, при якій зародок закріплюється поза матки і продовжує свій розвиток.

Фізіологія жінки – дивно налагоджений механізм, в якому всі процеси тісно взаємопов’язані і плавно протікають за наміченим природою шляху. Так, дозріла яйцеклітина покидає свій фолікул і спрямовується до воронці фаллопієвої труби. Якщо тут вона зустрічає сперматозоїд, то вони зливаються – відбувається запліднення.

Зміст:

  • Що це таке і чим вона небезпечна
  • Симптоми
  • Менструації і позаматкова вагітність на тесті
  • Причини
  • Усунення та реабілітація
  • Вагітність після позаматкової вагітності
  • Зародок нового життя проходить довгий триденний шлях по матковій трубі, перш ніж досягне матки і імплантується в її стінку. Допомагають йому в подоланні цієї відстані перистальтичні рухи яйцепроводів і ворсинки їх слизової оболонки, старанно просувають його в місце, яке стане будинком розвивається і зростаючому маляті на найближчі 40 тижнів.

    Але іноді в цьому налагодженому процесі виникає збій: зигота так і не досягає матки і прикріплюється в недозволеному місці – це явище називається позаматковою вагітністю.

    Що це таке і чим вона небезпечна

    По розташуванню ембріона позаматкову вагітність класифікують на 6 видів:

    • черевна, коли зародок прикріплюється до очеревини;
    • трубна – найбільш частий варіант із закріпленням ембріона всередині яйцепроводу;
    • шийкова – при імплантації зиготи в області шийки матки;
    • междусвязочная, з розташуванням плідного яйця на серозних оболонках черевної порожнини;
    • яєчникова;
    • при патологічній дворогій матці ембріон здатна закріплюватися в одному з її рогів.

    Розвивається за сценарієм звичайної вагітності, позаматкова здатна завдати значної шкоди жіночому здоров’ю: зростаюче плодове яйце здавлює навколишні тканини, що нерідко призводить до їх розриву і внутрішніх кровотеч. Перервати позаматкова вагітність стає джерелом інфекції і інтоксикації, запускає процес розвитку перитоніту. Тому виявлення її на ранніх термінах здатне в прямому сенсі слова врятувати життя жінці.

    Читайте також:Милота: дивовижні знімки УЗД малюків

    Симптоми

    Ознаки вагітності на ранніх термінах завжди індивідуальні, в тому числі і позаматкової. Як і при звичайному зачаття, в перші 5-6 тижнів жінка може відчувати нездужання, нудоту і запаморочення, пов’язані з раннім токсикозом, але найвагомішим аргументом стає відсутність менструації і позитивний тест на вагітність.

    Ознаки позаматкової вагітності доповнюються низкою тривожних симптомів:

    • ниючий і тягнучий біль внизу живота сигналізує про розтягуванні маткової труби;
    • убога менструація при позитивному тесті на вагітність, а іноді і кров’янисті або коричневі виділення поза циклу;
    • болі при позаматкової вагітності здатні набувати гострий, переймоподібний характер – і це дуже тривожна ознака, що говорить про розрив яйцепроводу;
    • невід’ємним симптомом внутрішніх кровотеч, спровокованих откреплением і загибеллю ембріона, стає слабкість, блідість слизової оболонки рота і губ;
    • при перерваної позаматкової вагітності плодове яйце починає розпадатися і провокує запальний процес в черевній порожнині, тому однією з ознак здатне стати різке підвищення температури тіла.

    Питання, як визначити позаматкову вагітність на ранніх термінах, коли вона ще не завдала значної шкоди, залишається відкритим. Адже її симптоми неспецифічні і багато в чому збігаються з ранніми ознаками звичайній вагітності.

    Єдиний спосіб достовірно поставити діагноз на позаматкову вагітність – УЗД статевих органів та черевної порожнини. За допомогою обладнання спеціаліст побачить розташування плодового яйця, оцінить його розміри і зможе скласти план позбавлення від патології.

    Менструації і позаматкова вагітність на тесті

    Для материнського організму зародився ембріон – чужорідне тіло, що володіє іншим генотипом. Тому, щоб захистити його від атаки імунної системи, організм виробляє цілий ряд перебудов:

    • з самого моменту зачаття в крові підвищується рівень хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ) – гормону, під впливом якого в яєчнику дозріває жовте тіло вагітності;
    • прогестерон, що виробляється цим тимчасовим утворенням, гальмує овуляцію і повністю зупиняє цикл – саме тому менструації при вагітності припиняються.

    Ті ж самі процеси відбуваються і при позаматкової вагітності. З тією лише різницею, що рівень ХГЛ нерідко коливається, а при загибелі ембріона знижується. Тому місячні при позаматкової вагітності можуть припинятись, як і при звичайному процесі виношування плоду. Значно рідше спостерігаються незначні кров’янисті виділення, що не відповідають календарному циклу жінки.

    Показує тест позаматкову вагітність – питання неоднозначне. У більшості випадків рівень ХГЛ до 5-6-го тижня досить високий, щоб чітко пофарбувати дві смужки тіста. Але у випадках перерваної або завмерлої позаматкової вагітності результат може бути і негативним. Тому, якщо 2-3 тижні тому тест був позитивним, а сьогодні він негативний і температура тіла підвищена – це вагомий привід звернутися до гінеколога.

    Причини

    Позаматкова вагітність – явище досить рідкісне. Вона буває лише в 2% випадків від загального числа зачать. І цілком логічно, що існують передумови до її розвитку, які потрібно враховувати поряд з симптомами для ранньої постановки діагнозу.

    Плодове яйце закріплюється в матковій трубі або очеревині тільки в тому випадку, якщо воно не здатне просуватися далі в матку – на його шляху стоять анатомічні або фізіологічні перешкоди:

    • Запалення придатків і фаллопієвих труб. При цьому їх внутрішня поверхня покривається слизовим ексудатом, ворсинки частково руйнуються і втрачають чутливість. В результаті процеси, в нормі просувають зиготу до матки, завмирають, виключаючи процес імплантації зародка в матку.
    • Пережиті в минулому запальні процеси. В результаті їх в маткових трубах нерідко утворюються спайки, що порушують їх прохідність.
    • Пухлини. Доброякісні і злоякісні, вони здатні перекривати просвіт яйцепроводів і не пропускати зиготу в матку, а то і зовсім відтісняти її в черевну порожнину.
    • Анатомічні аномалії. Дворога матка, розгалужені надвоє, і подвоєні маткові труби – патології розвитку, які чудово видно на УЗД і служать підставою для віднесення жінки в групу підвищеного ризику.
    • Гормональні дисфункції. Полікістоз яєчників, гормональний збій регулювання циклу і навіть патологія щитовидної залози здатні призвести до зупинки перистальтичних рухів яйцепроводів, у результаті чого зародок втратить можливість просування в матку.

    Додатковим чинником ризику є перенесені хвороби та операції «по жіночій частині». Будь-яке втручання і запальні процеси здатні призвести до утворення спайок та порушення прохідності маткових труб.

    Усунення та реабілітація

    Позбутися від зародка, що розташувався в черевній порожнині або в просвіті яйцепроводу, можна тільки оперативним методом. При цьому прогноз і схема лікування багато в чому залежать від того, на якому терміні виявлена патологія:

    • При ранньому виявленні, коли маткові труби ще не деформовані і не розірвані, прогноз сприятливий. Пацієнтці призначається лапароскопічна операція, в ході якої ембріон видаляється, а яйцепровід зшивається.
    • При істотних деформаціях зародок видаляється разом з маткової трубою, а іноді і яєчником. Але у жінки зберігається шанс на швидку реабілітацію та народження дитини.
    • Найбільш несприятливий прогноз при розриві фаллопієвій труби – сильна внутрішня кровотеча здатне привести до летального результату. Один з негативних сценаріїв полягає і в розвитку перитоніту: запалення очеревини при відсутності грамотного лікування здатне призвести до сепсису.

    Після операції з видалення зародка жінці призначається курс антибіотиків для профілактики хірургічної інфекції, введення ізотонічних розчинів внутрішньовенно для відновлення водно-мінерального балансу, а також ферментативна терапія для профілактики утворення спайок в прооперованої трубі.

    Читайте також:Він ворушиться: перші поштовхи малюка

    Вагітність після позаматкової вагітності

    На щастя, яєчники, яйцепроводи – парні органи, тому народити дитину і пізнати радість материнства після позаматкової вагітності жінка зможе, навіть переживши видалення однієї з труб. Але хірургічне втручання, навіть якщо воно проведено лапароскопічно і не залишив шрамів на тілі, має певні наслідки для організму. Відновлення епітелію і гормонального фону після операції триває близько 6-12 місяців, тому в цей термін повторні спроби зачаття робити категорично не можна.

    Гінекологи рекомендують:

    • пройти курс фізіотерапії, перешкоджає утворенню спайок і зміцнює здоров’я жінки в цілому;
    • через 4-6 місяців після операції відправитися на санаторно-курортне лікування в спеціалізований заклад;
    • оберігатися протягом 12 місяців після позаматкової вагітності.

    При повторному зачаття через рік слід відразу ж звернутися до гінеколога, пройти УЗД і стати на облік по вагітності.

    Позаматкова вагітність – рідкісна і небезпечна патологія, щоб уникнути ускладнень якої слід звертатися до лікаря відразу після припинення менструації і отримання позитивного тесту на вагітність. Рання УЗД-діагностика та постановка на облік розвіють ваші сумніви.

    Читайте також:

    • УЗД на ранніх термінах вагітності: все, що потрібно знати
    • Передлежання плаценти
    • Тест на вагітність: як і коли його робити

    Фото: Depositphotos