Потрібні Бади під час вагітності, або Як виростити талант за 9 місяців

175

В один прекрасний день ви дізнаєтеся, що чекаєте дитину… Неважливо, яка це за рахунком вагітність. Зародилася всередині крихітна життя змушує змінювати пріоритети і задаватися питанням: «чи Все я зробила (роблю) для того, щоб мій майбутній малюк розвивався правильно?».

Так хочеться, щоб дитина народилася самим здоровим і розумним! А ще хтось таємно плекає мрію стати батьком майбутнього Ломоносова, Ейнштейна, Моцарта або Каспарова… Звичайно, запланувати таке заздалегідь неможливо, але от намагатися все зробити для того, щоб закладені здібності і таланти були розкриті, – необхідно!

Як саме?

«Після народження вже пізно»

Існує багато хороших посібників і методик по інтелектуальному розвитку дітей, які можна застосовувати з раннього віку. Досвідчені педагоги переконані, що слід починати буквально з перших днів життя. Знаменита книга Масару Ібука «Після трьох уже пізно» – яскраве тому підтвердження. Але насправді починати потрібно з перших днів вагітності!

Слухати класичну музику, вивчати теорію відносності або роз’їжджати всю вагітність по конференціях і симпозиумам – все це, звичайно, ви можете робити. Але є й інші способи подбати про майбутнє інтелекті дитини.

Відомо, що дія низки вітамінів і біологічно активних добавок до їжі спрямовано на розвиток головного мозку. І це дію актуально саме на етапі внутрішньоутробного розвитку малюка. Дефіцит певних речовин, наприклад, фолієвої і докозагексаєнової кислоти (ДГК), часто призводить до патологій головного мозку, нервової системи і зору.

Дійсно, майбутні успіхи вашого сина або дочки безпосередньо залежать від того, наскільки добре забезпечується розвиток головного мозку під час вагітності. Цьому сприяє здоровий спосіб життя, збалансоване харчування, а також прийом певних вітамінно-мінеральних комплексів і біологічно активних добавок до їжі.

Останнє викликає, як правило, велика кількість питань у майбутніх мам.

Дві правди

Щодо прийому вітамінів і Бадів під час вагітності єдиної думки не існує.

Одні вважають, що збалансований раціон сам по собі здатний забезпечити організм всім необхідним. Є точка зору, що всілякі Бади – не тільки марні, але й шкідливі для організму. Треба визнати, подібне негативне сприйняття харчових добавок в нашій країні пов’язано, в першу чергу, з шахрайськими схемами просування деяких препаратів. Дійсно ж якісні Бади – це корисні добавки до їжі, які заповнюють відсутні і незамінні компоненти в раціоні. Особливо актуально це при вагітності. Звідси – інша думка про те, що без додаткової підтримки препаратів майбутній мамі не обійтися.

І в тій, і в іншій позиції є своя правда.

Дійсно, якщо харчуватися правильно і збалансовано, то більшість вітамінів і мінералів організм отримає. Крім того, передозування деяких вітамінів і мікроелементів небезпечна (наприклад, вітаміну А). Але є ряд обставин, які не можна не враховувати:

  • «Вручну» збалансувати раціон досить складно. Потрібно бути кваліфікованим дієтологом, розбиратися у всіх нормах і дозуваннях, щоб скласти дійсно правильне меню.
  • Навесні та взимку в нашому регіоні в продуктах міститься мало вітамінів, тому покладатися тільки на їжу майбутнім мамам в цей час року не зовсім розумно. Крім того, багато фрукти і овочі, що ми знаходимо на магазинних полицях, зберігаються настільки довго, що всі вітаміни і мінерали, які повинні бути в їх складі, розпадаються природним чином. Можна, звичайно, з’їсти два і навіть три яблука замість одного – щоб доставити в організм потрібну кількість корисних речовин. Але наскільки це зручно, реально і раціонально?
  • Є речовини, які містяться в невеликій кількості в дуже обмеженій кількості продуктів. Тому організм може відчувати їх дефіцит. При виношуванні дитини це може негативно позначитися на розвитку плоду.
  • А ще є речовини, які в організмі не виробляються (наприклад, фолієва і докозагексаєнова кислоти), а тому їх потрібно «доставка» ззовні – з їжі або синтетично створених препаратів.
  • Як бачимо, в прийом вітамінних комплексів і Бадів (зрозуміло, під контролем лікаря!) під час вагітності дійсно є сенс. А бажаючи, ні багато ні мало, народити генія (!), потрібно чітко розуміти, які саме корисні речовини потрібні на певному етапі вагітності в цілому і, зокрема, пренатального розвитку головного мозку.

    1 триместр: 1-12 тиждень

    У першому триместрі вагітності йде закладка основних життєво важливих органів і систем організму. Зокрема, з 4-го по 8-й тиждень із зовнішнього зародкового листка формуються центральна та периферична нервові системи, а також кора головного мозку. На 5-му тижні закладається «матриця» для основних структур головного мозку. На 6-7-му тижні утворюються праве і ліве півкулі, дозріває червоне ядро середнього мозку, яке впливає на м’язовий тонус і відповідає за координацію рухів.

    Для формування ембріона та її правильного розвитку в 1-му триместрі, в першу чергу, необхідні:

    • фолієва кислота: попереджає розвиток дефектів нервової трубки і головного мозку плода;
    • вітамін А відповідає за розвиток нервової системи, зорового апарату і скелета малюка;
    • вітамін Е впливає на правильний розвиток плоду і формування плаценти;
    • йод: важливий для формування нервової системи, щитовидної залози (з обережністю і тільки за призначенням лікаря – при захворюваннях щитовидної залози!);
    • докозагексаєнова кислота: необхідна для закладки «будівельного матеріалу» для, так званих, мієлінових оболонок нейронів, які на 70-75% складається з жирних кислот, переважно, ДГК.

    2 триместр: 13-27 тиждень

    Якщо на початку другого триместру зростання плоду складає приблизно 10 см, вага – 30 р, то до кінця 27-го тижня дитина може важити близько 1,2 кг при зрості 35 см!

    Скелет повністю сформований, розвиваються м’язова система і головний мозок. Так, з 16-го тижня починає формуватися просторова організація мозку. Утворюються борозни і звивини, кора набуває шестислойное будова, характерне для мозку дорослої людини. До п’ятого місяця вагітності мозок плоду вже функціонує як цілісна система, а на 20-22-го тижня спонтанну активність мозку вже можна зафіксувати за допомогою відповідної апаратури. До кінця шостого місяця формуються всі нейрони головного мозку, очі стають чутливими до світла, з’являється реакція на звук.

    Для правильного розвитку малюка у 1-му триместрі необхідні наступні вітаміни і мікроелементи:

    • залізо: запобігає анемії, виключає викидень (добова норма – 60 мг);
    • йод: бере участь у формуванні скелета майбутнього малюка і забезпечує нормальний розумовий розвиток (добова норма – 250 мг);
    • кальцій відповідає за формування ендокринної системи, нирок і скелета плода (добова норма – 1500 мг);
    • вітамін D: допомагає кальцію формувати кістяк дитини;
    • вітамін C: допомагає засвоєнню кальцію;
    • магній: сприяє формуванню нервової системи малюка;
    • докозагексаєнова кислота: забезпечує передачу електричних імпульсів між нервовими клітинами; відповідає за повноцінну роботу нервової системи, головного мозку і зору; запобігає затримку внутрішньоутробного розвитку.

    3 триместр: 28-40 тижнів

    Формування плоду завершується, вагітність наближається до «фінішній прямій».

    Головний мозок дитини значно збільшується, розвиваються асоціативні системи мозку, з’являються нові зони кори. Вважається, що саме в 3-му триместрі формуються індивідуальні особливості нервової системи, психічні особливості дитини і закладається фундамент майбутніх розумових здібностей.

    Знизити ризик передчасних пологів і підготувати організм майбутнього малюка до «виходу у світ» допоможуть наступні вітаміни і мікроелементи:

    • вітамін E: готує легені малюка до позаутробного життя, а також запобігає передчасні пологи (15 мг);
    • вітамін C: на даному етапі бере участь у формуванні кровоносної системи малюка (100 мг на добу);
    • кальцій відповідає за формування кісткової системи малюка (1500 мг на добу);
    • вітамін D: закладає основу для здоров’я майбутніх зубів малюка (до 40 мг на добу);
    • залізо: стимулює створення нових клітин крові в організмі дитини (60 мг на добу);
    • вітамін A: закінчує формування кісткової системи, слизових оболонок, шкіри, сітківки очей (250 мг).
    • докозагексаєнова кислота: у великій кількості необхідна саме у 3-му триместрі для активного розвитку нервової системи, головного мозку і зору; саме на цьому етапі вагітності ДГК відкладається в тканинах головного мозку, визначаючи тим самим успішне розумовий, психомоторний розвиток дітей, а також формування органів зору протягом першого року життя.

    Народити генія?

    Звичайно, вирішити за матінку-природу ми не в силах, але однозначно можемо їй допомогти. Ми вже з’ясували, що розвиток головного мозку у плода починається з 4-го тижня і триває до моменту пологів. Якщо в першому триместрі цей процес підтримується з допомогою фолієвої кислоти, то протягом всіх 9 місяців їм «завідує» докозагексаєнова кислота (ДГК) – основний представник Омега-3, комплексу поліненасичених жирних кислот, унікального джерела життєвих сил для всього організму

    Вона не може синтезуватися в організмі плода і дитини, а в організмі дорослої людини міститься в дуже малих кількостях, тому повинна поступати в організм з їжею або у вигляді спеціальних добавок, або Бадів, підібрати який вам допоможе лікар.

    Отже, збалансований раціон, прийом окремо взятих вітамінних препаратів (після консультації з лікарем) – ось що вимагається для «розумної вагітності», яка, напевно, закінчиться народженням… нового великого таланту!

    Фото: Tinystep, Greatist, The Conversation, My baby’s Heartbeat Bear, o.canada.com