План збирання: як швидко прибрати квартиру

154

Традиційно весна починається з прибирання. Це логічно: були часи, коли люди взимку в основному безвилазно сиділи вдома. Звичайно, ходили в гості один до одного, виходили у двір, але основна діяльність зосереджувалася навколо теплого вогнища в будинку. Природно, простір поступово заростають брудом, прибирати яку не було ні сил (зима ж!), ні можливостей (в хаті тісно, постійно хтось щось робить), ні особливого сенсу. Та й постійно працюючий вогнище чи піч теж свій внесок вносили. До того ж в хату заносили припаси на зиму і взагалі все, що могло зіпсуватися від холоду або знадобитися взимку, могли і новонароджених ягнят з телятами тримати в будинку.

Зміст:

  • Складаємо план прибирання
  • Що таять у собі місця для зберігання речей
  • Ще раз про список завдань
  • І ось – весна. У тих, хто не займається будинком, з’являються справи поза домом і можливість ними зайнятися. Простір навколо будинку стає придатним для життя і діяльності — туди можна щось винести хоча б на день, там можна розвісити сушити білизну. Можна відкрити усі вікна та двері і провітрити будинок, саме провітрити, а не вистудити. А ще пора ховати зимовий одяг і інструменти зимового ремесла і діставати те, що з осені було заховано.

    Навіть у міському житті ця пам’ять дає про себе знати. Тим більше той же провітрювання нікуди не поділося, адже взимку дійсно складно якісно провітрити квартиру. Але реальність дещо змінилася. Якщо раніше велика весняна прибирання була головною справою господині, а точніше, всіх мешканців цього будинку, то зараз основну роботу ніхто не відміняв, так і весняний занепад сил теж. Мабуть, в місті він навіть більш помітний, тому що зиму прийнято проводити не в сплячці за спокійною роботою і казками, а як найпродуктивніший сезон.

    Складаємо план прибирання

    Так, можна найняти прибиральницю, або, як тепер їх частіше називають, помічницю по господарству. Іноді це дійсно вихід: така помічниця зазвичай знає, як відмити те і це, і може навіть прийти зі своїми миючими засобами і технікою. Але скласти речі на зберігання або розібрати їх вона навряд чи зможе, адже стороння людина не зможе вирішити за вас, куди покласти ваші речі.

    Можна впоратися і самої. І в цьому нам допоможуть деякі ідеї «флайледи», адаптовані до нашої реальності і нашої задачі.

    В першу чергу нам потрібен план. Візьмемо блокнот і ручку і пройдемося по квартирі, записуючи всі ті місця, які дряпають очей, всі ті місця, куди ми зазвичай не заглядаємо, всі ті місця, де зберігається або буде зберігатися. Не потрібно покладатися на свою пам’ять — записуйте.

    Далі влаштовуємося зручніше і аналізуємо свої записи.

    Об’єднуємо однотипні проблеми (наприклад, залапанный вимикач в кімнаті, залапанный вимикач на кухні, залапанный вимикач в туалеті перетворюються в «залапані вимикачі», благо в квартирі їх не так багато). По можливості намагаємося не надто укрупнювати: в ідеалі кожна окрема проблема повинна вирішуватися за 10-15 хвилин.

    Читайте також:М’який шафа: лайфхак для мам, які зараз на дачі або у відпустці

    На окремий листок (можна на смартфон або в будь-яку відповідну комп’ютерну програму) виписуємо ті завдання, які зрозуміло як зробити і посильно зробити. Відтерти всі вимикачі в квартирі — хороший приклад такої задачі (Відтерти – голосно сказано. Беремо миючий засіб для вікон і ганчірку з мікрофібри, бризкаємо засіб на ганчірку — і за кілька рухів вимикач чистий. На сам вимикач краще не бризкати – рідина може затекти до контактів). Невелика хитрість: завдання краще писати відразу в форматі «що конкретно потрібно зробити». Не просто «дзеркало»”, а «вимити дзеркало в передпокої». З таким списком буде простіше і приємніше працювати.

    Окремо виписуємо великі простору, з якими не дуже зрозуміло, що робити. Наприклад, під ванну ми заглядаємо рідко і не знаємо, з чим там зіткнемося. Може бути, там вже нове життя завелася. У цей же список відправляються ті проблеми, з якими начебто потрібно щось зробити, але абсолютно незрозуміло, що саме.

    Що таять у собі місця для зберігання речей

    Працюємо з місцями для зберігання. Чи Можете ви сказати, не заглядаючи туди, що конкретно там зберігається або хоча б предмети якого роду? Або ж це «чорна діра» з вивіскою «мотлох» і там може бути все що завгодно? Як показує практика, саме в таких «чорних дірах» губляться речі, саме звідти бруд розповзається по дому і саме з ними найстрашніше мати справу. Отже, їх прибирання дає особливе весняне відчуття дихаючого будинку. Для початку просто відзначаємо «чорні діри» в своєму списку, а для решти місць залишаємо позначки, що конкретно там зберігається, потрібно це діставати на теплий сезон, потрібно туди щось заховати з закінченням холодів.

    Тепер дуже важливий момент: далі будемо працювати тільки з тим, що увійшло в наші списки. Інакше можна розтягнути весняне прибирання на весь рік.

    Основний список — той, який з зрозумілими і посильними завданнями. У ньому відзначаємо ті завдання, які доцільно робити тільки після всього іншого: мити підлогу, розвішувати чисті штори і т. п.; чистити ванну, якщо передбачається, що в ній ще будете мити зимове взуття, вазони з рослинами і т. д.

    У цей же список будемо додавати завдання з інших списків.

    Отже, великі незрозумілі простору. Прямо зараз, з папірцем у руці, йдемо і заглядаємо туди. Зазвичай виникає завдання «вимити», ще може бути «переглянути, що там стоїть, і викинути прострочене». Чи можна виявити, що це простір забито якимось незрозумілим мотлохом і перетворилася на «чорну діру», тоді залишається тільки відправити його в список «чорних дір».

    Для вирішення проблем, з якими незрозуміло, як боротися, можна пошукати відповіді в інтернеті і задати питання у фахових співтовариствах. Але не треба кидатися робити це прямо зараз! Пишемо в список завдань «погуглити/запитати, як відмити ось цю штуку. Потім, коли виконайте цей пункт, -викреслити слова «погуглити/запитати», або весь рядок, якщо знайдені способи вам не сподобаються і ви вирішите залишити все як є.

    Ще один варіант — скласти окремо список таких проблем і запросити помічницю прицільно розібратися з ними.

    Далі. Місця зберігання, з якими все в порядку. Зазвичай достатньо пройтися пилососом або вологою ганчіркою — це і записуємо в список. Якщо звідкись потрібно щось дістати, пишемо в список «дістати Х з місця Y». Якщо що-то кудись треба сховати, пишемо в список «заховати Х в місце Y» (якщо спочатку з річчю потрібно щось зробити — попрати-погладити — пишемо і це теж). Групуємо завдання, щоб не лазити багато разів одне і то ж місце.Невелика хитрість: зручно відразу записати список всього, що зберігається в конкретному місці, якщо туди не дуже зручно добиратися. Тоді за списком можна буде швидко зрозуміти, шукати потрібну тут або десь ще.

    Читайте також:Алгоритм ідеальної прибирання: швидко і надовго

    Залишилися «чорні діри». Тут доведеться попрацювати головою.

    Для кожної «чорної діри» треба зрозуміти, якого роду речі тут було б зручно зберігати. Інакше, навіть якщо все розібрати, це місце знову стане «чорною дірою».

    Зручно також залишити одне з місць зберігання, краще легкодоступне, для тих речей, для яких немає іншого місця. Так, це може знову стати «чорною дірою», але, оскільки вона всього одна, буде завжди зрозуміло, що втрачене треба шукати саме тут.

    Для кожної «чорної діри» пишемо свою ланцюжок завдань:

    • Вийняти все з якоїсь її частини (якщо це шафа, то одну полицю, а не весь шафа).
    • Вимити цю частину.
    • Скласти туди з вийнятого, чого там тепер місце (якщо потрібно, вимити і це).
    • Скласти з вийнятого (і з «купи»), що вже можна покласти на місце.
    • Відправити в «купу» те, чого поки що не можемо знайти місце. Можна сортувати, а можна цього не робити.
    • І так для кожної логічної частини.

    «Купа» — якийсь буфер для речей. Може бути і правда купою посеред кімнати.

    Мені більше подобається складати у великий сміттєвий пакет, якщо багато речей, або в тазик, якщо мало або вони дрібні. Головне – не намагатися все це сховати прямо зараз.Всьому свій час.

    Ще раз про список завдань

    Нарешті список готовий. Переглянемо його ще раз.

    Все в ньому зрозуміло? Кожна окрема задача посильна? Може бути, потрібно докупити якихось миючих засобів або ще щось купити?

    Якщо якісь завдання виглядають неприємними, може бути, можна когось попросити?Чи можна цього взагалі не робити? Або як зробити цю задачу не такий суперечною? Перед такими завданнями дописуємо «погуглити/запитати, як зробити простіше».

    І окремо перевіряємо, чи не потрапили в цей список справи, що відносяться не до вечірньої прибирання, а до повсякденного життя. То ж миття посуду, наприклад. Мити посуд, звичайно, треба, але в цьому списку краще нехай будуть тільки ті справи, які можна зробити один раз зараз і ще рік або хоча б півроку про них не згадувати.

    Тепер залишилося все це зробити. Скоріше всього, список вийшов довгий, і від одного погляду на нього можна відчути себе Попелюшкою.

    Але нам же зовсім необов’язково робити це все в один день!

    Все набагато простіше.

    Якщо щодня розв’язувати по одному завданню, то на скільки днів список розтягнеться? А якщо по дві? А якщо в будній день по одній, а у вихідні по п’ять? Немає ніякого обов’язкового ритму, кожна господиня вибирає собі свій. Особисто мені подобається принцип «одна справа обов’язково, далі — по настрою». Буває так, що зробиш одне – і хочеться тут же продовжити: розібрати другу полицю або відмити ще щось.

    Окремо відзначаємо в списку те, що складно зробити самій, для чого потрібна друга пара рук, або чоловіча сила. І при нагоді просто вручаємо списку з позначками комусь із близьких чоловіків з пропозицією обрати собі посильну справу. На такі прохання реагують краще, ніж на розпливчасте «допомогти по дому», тому що зрозуміло, що конкретно потрібно зробити.

    Частина завдань можна викреслити просто так, тому що передумали.

    І головна хитрість: не потрібно йти за списком послідовно. Пробігаємо список очима і вибираємо саме ту задачу, яку хочеться зробити прямо зараз, яку можна і зручно робити прямо зараз. Завдання у нас різні, так що під будь-який настрій знайдеться своя. Від поганого настрою відмінно допомагає, коли оттираешь щось широкими рухами або виносиш з дому непотріб. Якщо немає сил ворушитися, можна погуглити або запитати в тематичному співтоваристві, також можна відмити якусь дрібницю, викреслити її зі списку і заспокоїтися на тому. Якщо хочеться помедитувати, можна розбирати якусь купу забутих речей – мешканців «чорної діри». Також можна включити музику або аудіокниги – кому що більше подобається.

    Читайте також:

    • 15 радянських іграшок, які хочеться купити своїм дітям
    • Що робити мамі, коли її все бісить
    • Комбінезон-пилозбірник

    Фото: Рexels