Пільги матерям-одиначкам. У яких сферах держава гарантує захист одиноким матерям

166

Російське законодавство гарантує працюючим матерям-одиначкам ряд пільг в питаннях захисту від скорочення, графіка праці, оподаткування. Пільги матерям одиначкам регулюються Трудовим кодексом РФ на федеральному рівні і тому однакові у всіх регіонах країни.

У цій статті ми докладно опишемо всі пільги, на які має право розраховувати матері, які виховують дітей самотужки.

Зміст:

  • Загальні відомості про пільги матерям-одиначкам
  • Пільги, покладені батькам-одинакам
  • Які права гарантує Трудовий кодекс одиноким матерям
  • Особливості графіка роботи одиноких батьків
  • Захист від звільнення
  • Податкова компенсація матерям-одиначкам
  • Як матері-одиначці отримати податкове вирахування
  • Пільги по лікарняним матерям одиначкам
  • Розміри виплат по лікарняним листам для одиноких матерів
  • Привілеї при влаштуванні в дитячий сад для матерів одиначок
  • Отримання житла самотніми матерями
  • Загальні відомості про пільги матерям-одиначкам

    Реалізація положень Трудового кодексу — це обов’язок роботодавця, який повинен враховувати, надавати при необхідності сплачувати передбачені законом пільги.

    Крім спеціалізованих пільг самотні мами мають право отримувати пільги, що стосуються повних сімей.

    Важливо. У питаннях отримання житла батьки-одинаки не мають привілеїв. Оплата лікарняного по догляду за дитиною у одиноких матерів — така ж, як і в батьків з повних сімей. На термін лікарняного листа впливають особливі умови (стан здоров’я дитини, наявність у нього інвалідності, проживання в зоні ризику та ін), але не склад сім’ї.

    У деяких випадках можливе надання додаткових пільг на регіональному рівні. Як правило, це стосується виплат матеріальної допомоги та допомоги. Список таких пільг індивідуальний для кожного регіону.

    Головна мета забезпечення матерям-одиначкам пільг — надання їм можливості дати дитині повноцінне виховання, незважаючи на відсутність другого з батьків. Завдяки пільгам, мама отримує більше коштів і вільного часу для своєї дитини.

    Пільги, покладені батькам-одинакам

    Важливо пам’ятати, що всі федеральні пільги батькам, які самотужки виховують дітей, стосуються тільки працевлаштованих громадян. Всі ці привілеї можна розділити на 2 категорії:

    • Натуральні. Тобто, не мають фінансового вираження. До цієї категорії відносяться відгули, заборона на звільнення і позаурочну роботу, додаткові дні відпустки.
    • Грошові. Фактично, така пільга тільки одна — податковий відрахування, що дозволяє збільшити суму, яку отримує на руки.

    Списки регіональних пільг можуть відрізнятися в залежності від регіону. Але, як правило, вони стосуються знижок на вартість дитячих садків, субсидій на комунальні послуги, безкоштовного харчування в освітніх установах. Докладний перелік регіональних пільг можна дізнатися, звернувшись в місцевий орган соціального захисту.

    Які права гарантує Трудовий кодекс одиноким матерям

    У Трудовому кодексі РФ прописані гарантовані пільги працевлаштованим матерям-одиначкам. Ці послаблення виражаються захисту від звільнення з ініціативи роботодавця, особливий графік роботи і інших моментах.

    Важливо. Якщо роботодавець не знає про те, що хтось з його працівниць самотужки виховує дитину, він не зобов’язаний надавати пільги. Оскільки надання пільг матерям-одиначкам — це додаткові витрати для роботодавців, вони не прагнуть самостійно отримувати інформацію про сімейний статус своїх працівників. Якщо ви — батько-одинак і хочете скористатися своїми пільгами, надайте роботодавцю необхідну інформацію і документи.

    Особливості графіка роботи одиноких батьків

    Будь-який роботодавець, незалежно від форми власності, зобов’язаний дотримуватися приписи Трудового кодексу. Що стосується графіка роботи, то одинокі матері можуть працювати:

    • У нічний час (з 22:00 до 6:00) — тільки, якщо вони згодні на такий розпорядок і не мають медичних протипоказань. Свою згоду одинокий батько повинен висловити письмово, підписавши відповідний наказ. Батько-одинак має право відмовитися від нічних робіт, і ця відмова не може бути зарахований до порушень трудової дисципліни. Винятки становлять випадки, коли працівник спочатку приймався на роботу з нічним графіком (наприклад, диспетчер нічної зміни).
    • Без службових відряджень і понаднормової роботи — до досягнення ними 3-річного віку. Виняток — згода батьків, виражене письмово.
    • За скороченим робочим графіком — до досягнення дитиною 14-ти років або 18-ти років, якщо дитина має інвалідність.
    • З додатковим (неоплачуваних) відпусткою тривалістю до 14 днів, якщо це не суперечить трудовою угодою.
    • З 4-ма додатковими вихідними в місяць, якщо дитина — інвалід. Такі вихідні повинні надаватися в зручні матері дні.

    Захист від звільнення

    Згідно з чинним законодавством, батька, який сам виховує дитину віком до 14 років або дитини-інваліда віком до 18 років, звільнити з ініціативи роботодавця не можна. Також працюючі матері-одиначки не можуть потрапити під скорочення.

    Це правило стосується усіх працевлаштованих батьків, які працюють на приватних підприємців, що знаходяться на державній або муніципальній службі.

    Винятками є такі випадки:

    • Підприємство підлягає ліквідації або оголошено банкрутом.
    • Батько-одинак не виконує трудові зобов’язання і має службові стягнення.
    • Трудовий договір оформлений на підставі неправдивих документів.

    Якщо звільнення проведено з порушенням законодавчих вимог, батько-одинак вправі вимагати відновлення в посаді або грошову компенсацію за весь час вимушеного перерви в роботі. Скористатися цим правом можна через суд.

    Податкова компенсація матерям-одиначкам

    Всі батьки, що виховують неповнолітніх дітей або студентів-очников молодше 24 років, отримують від держави податкову пільгу. Податкове вирахування — це фіксована сума, звільнена від сплати податків. Ця сума встановлюється для кожного з батьків на кожну дитину.

    Завдяки податковому відрахуванню збільшується сума, яка залишається для видачі на руки працівникам після всіх обов’язкових відрахувань.

    Оскільки у випадку батьків-одинаків другого батька немає, ця категорія працівників отримує заробітну плату з подвійним податковим вирахуванням. Звільняються від оподаткування суми стандартні і не залежать від доходу матері-одиначки, одержуваних нею пільг та інших факторів.

    На 2017 рік встановлені наступні ліміти податкових вирахувань:

    • 2800 рублів — для батьків, у яких 1 або 2 дитини (на кожну дитину).
    • 6000 рублів — для батьків, у яких 3 або більше дітей (на кожну дитину).
    • 24000 рублів — для батьків дітей-інвалідів.

    З 1 січня 2016 року межа річного заробітку, вище якого не застосовуються податкові вирахування, встановлений на рівні 350000 рублів. Якщо дохід за рік дорівнює або менше цієї суми, НФДЛ вираховується з повної суми доходу. Якщо більше – в розрахунок береться встановлене максимальне значення для податкового вирахування.

    Самотні жінки отримують подвійний відрахування до тих пір, поки не вступлять в офіційний шлюб. При цьому більшість посібників, адресованих матерям-одиначкам, продовжують виплачуватися і після укладення шлюбу, але тільки в тому випадку, якщо чоловік не усиновить дитину.

    Як матері-одиначці отримати податкове вирахування

    Щоб скористатися правом на подвійний податковий відрахування, необхідно подати заяву за місцем роботи. До заяви слід додати наступні документи:

    • Свідоцтво про народження дитини або судове рішення про усиновлення.
    • Довідку з Рагсу (форму №24, якщо батько не вписаний в свідоцтво про народження та форму №25, якщо вписаний).
    • Довідку про спільне проживання батьків та дитини з Жеку.
    • Копію паспорта зі штампом про розлучення або без штампа про реєстрацію шлюбу.
    • Якщо батько виховує дитину-інваліда, — довідку про інвалідність.
    • Якщо дитина (до 24 років) навчаються очно — довідку з навчального закладу.

    Заява подається один раз без зазначення періоду дії. Податкові пільги дійсні весь час, поки дитина не досягне повноліття або не закінчить навчання, якщо мова йде про студента-очнике. Щорічна подача заяви не вимагається.

    Якщо мати-одиначка офіційно працевлаштована на кількох роботах, вона може отримати податкове вирахування тільки за одним місцем роботи.

    Крім щомісячної реалізації податкового вирахування можна скористатися одноразовою компенсацією, звернувшись у кінці звітного року в податкову інспекцію.

    Пільги по лікарняним матерям одиначкам

    Всупереч поширеній помилці, у одиноких матерів немає ніяких пільг при оформленні або оплату періоду тимчасової непрацездатності у зв’язку з хворобою дитини.

    Одиноким матерям лікарняна відпустка оплачується так само, як і іншим батькам. Оплата регламентується статтею №6 Федерального закону № 255 від 29.12.2006 та Наказом Міністерства охорони здоров’я і соціального розвитку № 624н від 29.06.2011. На 2017 рік терміни оплачуваних лікарняних листів встановлюються наступним чином:

    • На весь період лікування (незалежно вдома або в лікарні) — для дітей віком до 7 років. При цьому на одну дитину допускається не більше 60 оплачуваних лікарняних днів у році. Для деяких захворювань цей показник збільшується до 90 днів.
    • До 15 календарних днів — для догляду за дітьми 7-15 років. Лікарняний оформляється кожен раз при хворобі дитини, але сумарна кількість днів у році не має перевищувати 45.
    • На 3 дня — якщо хворіє і перебуває на амбулаторному лікуванні дитина 15-18 років. Іноді цей період може бути продовжений до 7 днів.

    У ряді випадків лікарняний лист виписується на весь період лікування і для дитини старше 7 років:

    • По догляду за дітьми, які проживають у чорнобильській зоні або такими, що зазнали радіаційному впливу — до 15 років.
    • По догляду за дитиною-інвалідом (але не більше 120 днів сумарно за рік) — до 18 років.
    • По догляду за хворим на ВІЛ-інфекцію дитині, на період, поки він з батьком перебуває в лікувальному закладі — до 18 років.
    • По догляду за онкохворими на період амбулаторного або стаціонарного лікування — до 18 років.

    При необхідності встановлені законом терміни оплачуваних лікарняних можуть бути продовжені. Для цього необхідно рішення лікарської комісії.

    Лікарняна відпустка не сплачується, якщо:

    • Дитина захворіла під час відпустки по вагітності та пологах.
    • Батько знаходиться у щорічній плановій відпустці.
    • Дитина з хронічною хворобою перебуває в стадії ремісії.

    Розміри виплат по лікарняним листам для одиноких матерів

    Лікарняні листки оплачуються одинокій матері або одному з батьків з повної сім’ї з однаковим нормативами, з розрахунку у відсотках від середньої заробітної плати.

    — На амбулаторному або стаціонарному лікуванні за перші 10 днів — залежно від стажу:

    • Менше 5 років — 60%.
    • 5-8 років — 80%.
    • Більше 8 років — 100%.

    — На амбулаторному лікуванні після 10 днів — 50% від середньої зарплати.

    Якщо мати і дитина проживають в зоні радіаційного забруднення або мати зазнала радіаційного впливу після аварії на Чорнобильській АЕС або в період випробувань зброї в Семипалатинську, їй оплачують лікарняні листи на дітей до 15 років у розмірі 100% від заробітку.

    Привілеї при влаштуванні в дитячий сад для матерів одиначок

    Оскільки діяльність дитячих садків лежить в області муніципальної відповідальності, умови прийому в них дітей сильно відрізняються в різних регіонах. При цьому на державному рівні ніякі пільги, пов’язані з зарахуванням дитини в дитячий садок, не передбачені ні для однієї категорії батьків, включаючи матерів-одиначок.

    До 2008 року в «Типовому положенні про дошкільному освітньому установі» містилася рекомендація засновникам дитячих садків зараховувати до групи в першу чергу дітей, які виховуються деякими типами пільговиків, в тому числі, матерями-одиначками.

    В даний час це положення відомо, як Постанова Уряду №677 від 01.07.1995, і згадана рекомендація з нього вилучена. Але, незважаючи на зміну формулювання, «міф» про першочергове зарахування в дитячі садки дітей, які виховуються тільки одним із батьків, продовжує існувати.

    При цьому на місцевому рівні дійсно можливі пільги матерям одиначкам. Вони передбачені регіональними законодавчими актами. Ось деякі приклади:

    • В Іркутській області діти матерів-одиначок мають перевагу при зарахуванні в дитячий сад.
    • У Єкатеринбурзі матері, які опинилися в складних життєвих обставинах, можуть подавати заяву про першочерговий прийом їхніх дітей в дитячий сад.
    • У Москві також діє ряд пільг на вступ до дитсадка дітей, у яких тільки один батько.

    Перед тим, як приступити до оформлення дитини в дитячий садок, ми рекомендуємо перевірити, чи дійсні які-небудь пільги у вашому регіоні. Іноді це помітно полегшує та прискорює процедуру зарахування.

    У ряді регіонів діють також знижки на оплату дитячих садків (до 50%). Також деякі місцеві влади пропонують матеріальну компенсацію матерям-одиначкам, які не змогли зарахувати дитину в дитсадок через брак місць.

    Отримання житла самотніми матерями

    Постановка в чергу, реалізація права на поліпшення житлових умов, а також участь у державних програмах субсидування або дотування для покупки житла для одиноких матерів регулюється так само, як і для повних сімей.

    При цьому далеко не у всіх матерів-одиначок є достатні кошти для вирішення житлових питань. Навіть незважаючи на державні субсидії.

    Щоб полегшити цей тягар, держава вживає заходів:

    • Підпрограма «Молода сім’я», розроблена на період 2015-2020 рр., працює для всіх сімей, включаючи неповні, в рамках державного проекту «Житло». Підпрограма дозволяє молодій мамі у віці до 35 років отримати державну субсидію у розмірі до 35% від вартості житла. Субсидію можна реалізувати для покупки квартири, будівництва будинку, внеску в житловий кооператив, погашення іпотечного чи іншого кредиту, взятого під вирішення житлового питання. Сума субсидії розраховується виходячи з вартості житлоплощі метражем 42 кв. метри для сім’ї з двох осіб або з розрахунку по 18 кв. метрів на члена сім’ї, якщо в ній більше двох осіб.
    • В ході реалізації проекту «Житло для російської родини» у ряді регіонів Росії ведеться будівництво житлових комплексів з квартирами економ-класу. Ці квартири можна придбати в іпотеку, в тому числі, і з допомогою материнського капіталу. Незважаючи на відсутність пільг конкретно для матерів-одиначок, проект корисний і їм в тому числі.
    • Урядове Агентство іпотечного житлового кредитування сприяє оформленню іпотеки зі зниженою відсотковою ставкою. Компенсація ставки відбувається за рахунок держпідтримки.

    Якщо мати-одиначка хоче отримати квартиру, скориставшись пільгами державній програмі або використовуючи субсидії, їй необхідно зібрати пакет документів:

    • Підтвердження російського громадянства матері і дитини.
    • Свідоцтво про відсутність власного житла.
    • Довідку про те, що дитина і батько проживають на одній території (є встановлений законом мінімальний період такого проживання).
    • Документ з районної адміністрації про те, що сім’ї дійсно потребують поліпшення житлових умов у зв’язку з тим, що: на одну людину в сім’ї доводиться менша площа, ніж встановлено законом для даного регіону; сім’я живе в приміщенні, яке не відповідає санітарним нормам; сім’я проживає в комунальній квартирі; сім’я проживає на одній території з хворою людиною, і це становить небезпеку для здоров’я і життя

    Щоб отримати іпотечний кредит, батько повинен мати дохід, достатній для його погашення. У 2016 році були встановлені такі норми:

    • Для неповних сімей з двох осіб (мати з дитиною) — 21621 рубль.
    • Для повних сімей — 32510 рублів.