Пенсія дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства 1, 2 і 3 групи

165

Пенсію по інвалідності в Росії отримує велику кількість жителів, в тому числі і діти-інваліди, яким необхідно особливе ставлення і догляд. На щастя, політика держави має значно увагу захисту і підтримки цієї незахищеної групи населення.

Зміст:

  • Що являє собою соціальна пенсія по інвалідності і кому вона призначена?
  • Розмір пенсії дитини-інваліда та інваліда з дитинства у 2017 році
  • Оформлення соціальної пенсії по інвалідності
  • Порядок, умови і строки призначення
  • Необхідні документи
  • Способи і строки отримання виплат
  • Підсумки
  • Пенсійне забезпечення (у тому числі дітям-інвалідам) регулюється на законодавчому рівні – Федеральним законом №166-ФЗ «ПРО державне пенсійне забезпечення (від 15.12.2001 року). Крім щомісячної пенсії таким дітям покладені ще:

    • щомісячні грошові виплати (ЕДВ);
    • набір соціальних послуг (НСУ).

    У статті ми детально розберемося про порядок призначення пенсії дітям-інвалідам з дитинства 1,2 і 3 групи в РФ.

    Що являє собою соціальна пенсія по інвалідності і кому вона призначена?

    Законодавство Росії передбачає кілька видів пенсійного забезпечення, яке гарантується різним групам населення. А інваліди в загальних випадках в залежності від свого соціального статусу можуть отримувати різні види пенсії по інвалідності:

    • страхова (трудова), якщо є стаж роботи;
    • державна, яка призначається за державні заслуги (найчастіше військовим астрономам, космонавтам, людям, що постраждали від техногенних катастроф);
    • соціальна призначена для тих, хто не має трудового стажу, не працював і не може самостійно забезпечити свої потреби (виплачується щомісячна допомога).

    Діти-інваліди, у свою чергу, можуть розраховувати тільки на останній вид виплат, що становить всього 5% від загального обсягу державного компенсацій. І основною категорією отримувачів є діти до 18 років.

    Соціальні виплати за принципом призначення і виплати відрізняються від страхових. Якщо трудові, по суті, відшкодовують заробітки, які були втрачені в результаті інвалідності і неможливості продовжити трудову діяльність, то соціальні – просто є матеріальною підтримкою незахищеним верствам населення. Соціальні пенсії виплачуються з державного бюджету.

    Соціальні пенсії по інвалідності мають право отримувати непрацездатні громадяни Росії, які проживають в РФ:

    • діти-інваліди;
    • інваліди 1, 2, 3 групи, у тому числі інваліди дитинства.

    Інваліди з дитинства – люди, які досягли повнолітнього віку. При цьому факт їх інвалідності на момент повноліття був встановлений з урахуванням травми, хвороби або дефекту, який був отриманий у неповнолітньому віці. Також інвалідами з дитинства вважаються люди, які вже з народження мали певні травми або хвороби, які зумовили інвалідність. Для таких людей існують категорії (1, 2, 3). А діти-інваліди виділяються в окрему категорію, яка не підлягає поділу.

    Розмір пенсії дитини-інваліда та інваліда з дитинства у 2017 році

    Сума виплачуваних соціальних пенсій для непрацездатних громадян встановлюється ст. 18 закону «Про державне пенсійне забезпечення». Розмір пенсії у чому буде залежати від причини і групи інвалідності, а підсумкова сума може значно відрізнятися від того, скільки належить за трудових виплати за віком. Причому розмір компенсації для інвалідів з дитинства та дітей-інвалідів буде трохи вище, ніж для тих, хто оформив інвалідність у трудовому віці.

    Згідно з чинним законодавством, розміри соціальних пенсій індексуються щорічно з 1 квітня з допомогою встановленого урядом коефіцієнта. При цьому в розрахунок береться прожитковий мінімум (ПМ) для пенсіонерів за минулий рік.

    З 1 квітня 2017 року розмір соціальної пенсії для інвалідів становить:

    • 100% прожиткового мінімуму – інвалідам 1 групи з дитинства і дітям-інвалідам;
    • 80% прожиткового мінімуму – інвалідам другої групи з дитинства;
    • 60% прожиткового мінімуму – інвалідам третьої групи з дитинства.

    Для тих, хто проживає в районах Крайньої Півночі, а також місцевостях з важких кліматом, встановлена сума перераховується з урахуванням районного коефіцієнта. Перерахунок соціальної пенсії може бути виконаний після досягнення 18-річчя, а також при зміні групи інвалідності.

    Виходить, що трудова пенсія може змінюватися залежно від різних обставин, а соціальна встановлюється у вигляді фіксованої суми для одержувачів, які належать до однієї категорії (без врахування додаткових факторів).

    Оформлення соціальної пенсії по інвалідності

    Пенсія на дитину-інваліда та інваліда з дитинства оформляється з того ж місяця, у якому громадянин отримав право на виплату. Крім того, за пенсією можна звертатися в будь-який зручний момент, і тут немає поняття «пропущення строків», як при інших соціальних виплатах.

    Документи необхідно подавати наступним чином:

    • в територіальний орган пенсійного фонду (ПФ) за місцем проживання (особисто, поштою, через законно встановленого представника);
    • з залученням багатофункціонального центру обслуговування (МФЦ) – особисто або через представника за довіреністю;
    • через особистий кабінет на сайті пенсійного фонду (попередньо потрібно зареєструватися на Єдиному порталі державних послуг).

    За дитину-інваліда усі документи подає його батько або опікун. Що ж стосується інвалідів з дитинства, то в залежності від їх стану здоров’я, вони можуть особисто подати заяву або запросити довірена особа.

    Порядок, умови і строки призначення

    Датою звернення до Пенсійного фонду вважається день реєстрації заяви (в електронному вигляді, через посередника або особисто). Також до уваги береться дата, поставлена на штампі рекомендованого листа (якщо документи надсилаються поштою). Це дуже важливо, оскільки пенсія нараховується з першого числа того місяця, в якому було зафіксовано звернення.

    Після подачі документів відбувається наступне:

    • заявник отримує розписку-повідомлення про прийняття заяви (особисто або поштою); заява розглядається протягом 10 днів після дати, зазначеної днем реєстрації (або на поштовому штампі);
    • після зазначеного строку заявник отримує повідомлення про нарахування пенсії або ж роз’яснення (у разі, коли подані не всі необхідні документи); після роз’яснення у заявника є 3 місяці, щоб надати відсутні папери.

    Усі подані документи мають підтверджувати ряд необхідних фактів: проживання на території РФ, факт інвалідності, а після 18 років – ще й факт непрацездатності.

    Якщо одержувач пенсії має за законом права на два види пенсії, то він може вибрати тільки один, який вигідний йому самому. Плюс з пенсією додатково виплачуються:

    • щомісячна грошова виплата;
    • набір соціальних послуг (якщо оформлений відмову на отримання його в натуральній формі).

    Необхідні документи

    Заява на оформлення соціальної пенсії подається на бланку ПФР, для якого не передбачено суворі правила заповнення. Але працівники Пенсійного фонду використовують єдиний зразок для роботи, в якому вказані всі необхідні дані про заявника та підстави для оформлення виплати. Такий бланк присутня в кожному відділенні Пенсійного фонду.

    Також разом з заявою необхідно надати такі документи, як:

    • паспорт заявника;
    • довіреність на представництво та посвідчення на опікунство від органів опіки (якщо документи подає не сам заявник);
    • свідоцтво про народження дитини-інваліда;
    • довідка з місця проживання або інший документ, який підтверджує факт проживання на території РФ;
    • виписка з акта огляду медико-соціальної експертизи.

    Інваліду з дитинства до 19 років не потрібно подавати заяву. Після 18-річчя йому буде припинена виплата пенсії як дитині-інваліду, а соціальна пенсія йому буде призначена автоматично з дня підтвердження дорослої групи інвалідності. Виписку з акта огляду подають самі медичні працівники.

    Способи і строки отримання виплат

    Заявник може сам визначити, яким способом йому буде зручно отримувати пенсію. Про це він повідомляє у своїй заяві. Існує кілька варіантів:

    • коли пенсію приносять працівники Пошти Росії;
    • коли пенсію перераховують на банківський рахунок.

    Дієздатна особа з інвалідністю з дитинства може самостійно отримувати виплати або ж доручити цю роботу своєму довіреній особі. За неповнолітніх дітей виплати отримують їх опікуни або батьки, і для цього необхідно мати при собі документ, що посвідчує особу (паспорт).

    Пенсію призначають на строк, протягом якого особа визнається інвалідом. Він може тривати безстроково. Якщо ж виплати вже призначені, то після медичного переогляду знову подавати заяву на виплату не потрібно.

    Підсумки

    Діти-інваліди з 1, 2, 3 групою інвалідності з дитинства отримують пенсію у вигляді соціальної виплати. Для цього важливо, щоб вони проживали на території РФ, визнавалися непрацездатними і не мали трудового стажу.

    Навіть якщо в одержувача є хоча б 1 день трудового стажу, йому буде призначено вже не соціальна пенсія, а трудова. Соціальна ж пенсія виплачується у вигляді фіксованої суми, яка варіюється в залежності від групи інвалідності. Щороку суми для виплат індексуються (з 1 квітня).