Оформлення декретної відпустки у 2017 році

89

Народження малюка — це не тільки радість і нова відповідальність для батьків. Це ще й необхідність по-новому розподіляти фінанси і трудовитрати.

Зміст:

  • Загальні відомості про декретній відпустці
  • Розмір допомоги у декретній відпустці по вагітності та пологах
  • Терміни оформлення відпусток по вагітності і догляду за дитиною
  • Як оформити декретну відпустку
  • Основні етапи оформлення декретної відпустки по вагітності
  • Основні етапи оформлення декретної відпустки по догляду за дитиною
  • Які документи потрібні для оформлення декретної відпустки
  • Для відпустки по вагітності та пологах
  • Для відпустки по догляду за дитиною
  • Що являє собою наказ про надання декретної відпустки
  • Виплати і допомоги
  • Висновки
  • Ось чому питання оформлення декретної відпустки варто включити в обов’язкову програму планування сім’ї. Ця стаття допоможе вам підготуватися до появи дитини не тільки морально, а й матеріально при оформленні декретної відпустки в 2017 році.

    Загальні відомості про декретній відпустці

    Насамперед слід зауважити, що в чинному законодавстві РФ не закріплено термін «декретну відпустку». Цим виразом в просторіччі позначають період тимчасового припинення трудової діяльності у зв’язку з вагітністю, пологами і доглядом за дитиною.

    З юридичної точки зору декретну відпустку об’єднує в собі два наступних друг за іншому проміжку часу:

    • Відпустка по вагітності і пологах, який має обмежену тривалість і оформляється так само, як лікарняний.
    • Відпустка по догляду за дитиною, який може тривати до виповнення дитині трьох років і передбачає збереження трудового стажу і робочого місця.

    Важливо. Право на отримання відпусток по вагітності, пологах і догляду за дитиною гарантовано статтями 255 і 256 Трудового Кодексу РФ. Цим правом володіють не тільки всі працевлаштовані або перебувають на військовій службі жінки, але також студентки, звільнені з нагоди ліквідації підприємства і офіційно оформлені на біржі праці безробітні.

    Розмір допомоги у декретній відпустці по вагітності та пологах

    У відпустці по вагітності та пологах майбутньої матері нараховується допомога по соціальному страхуванню, що дорівнює середній заробітній платі за 2 повних роки, що передують цьому відпустки. Якщо стаж роботи до вагітності менше 6 місяців, допомога нараховується у відповідності з мінімальною заробітною платою.

    За законом, розмір допомоги по вагітності та пологах має бути не менше, ніж середній заробіток і ніяк не менше законодавчо встановленого мінімуму оплати праці. З другого півріччя при оформленні декретної відпустки в 2017 році по вагітності в розрахунок береться мінімальна заробітна плата, яка дорівнює 7800 рублів.

    Якщо на момент оформлення декретної відпустки жінка офіційно працевлаштована одночасно у декількох роботодавців, кожен з них повинен надати їй відпустку з обов’язковим нарахуванням допомоги.

    Терміни оформлення відпусток по вагітності і догляду за дитиною

    Початком відпустки по вагітності та пологах вважається день, коли оформлений відповідний лікарняний лист. Якщо одноплідна вагітність, цей документ оформляють на терміні до 30 тижнів, а якщо жінка виношує двох або більше дітей, лікарняний лист виписують, починаючи з 28 тижня вагітності.

    Трудовий кодекс РФ визначає наступні терміни для оформлення відпусток по вагітності та пологах (у календарних днях):

    • При нормальному перебігу вагітності і пологів — за 70 днів до і після пологів, разом 140 днів.
    • При пологах з ускладненнями — 70 днів до пологів плюс 86 днів після, разом 156 днів.
    • При багатоплідній вагітності — 84 дні до пологів плюс 110 днів після, разом 194 дні.

    Важливо. Законодавчо встановлені терміни декретної відпустки не можуть бути змінені внаслідок передчасних або запізнілих пологів. Якщо виникає необхідність у продовженні відпускного періоду, необхідно додатково оформити листок тимчасової непрацездатності і написати на ім’я роботодавця заяву про надання додаткової відпустки.

    Як оформити декретну відпустку

    Оформлення декретної відпустки в 2017 році по вагітності та пологах слід почати з походу в жіночу консультацію, де на 30 тижні вагітності необхідно отримати лікарняний лист для надання за місцем роботи.

    Якщо майбутня мама працює за сумісництвом, лікарняний лист виписують у декількох екземплярах.

    Основні етапи оформлення декретної відпустки по вагітності

  • Отримання лікарняного листа для подальшого оформлення першого етапу декретної відпустки по вагітності та пологах. Важливо пам’ятати, що цей документ необхідно отримати та надати роботодавцю у конкретні терміни, за певне число днів до пологів (про це говорилося вище).
  • Складання та подання роботодавцю заяви на тимчасове звільнення від роботи у зв’язку з наближенням пологами. Заява складається у довільній формі з зазначенням причини тимчасової втрати працездатності (підготовка до пологів і пологи) і термінів відпустки, які розраховуються в залежності від перебігу вагітності (описано в лікарняному листку, який є обов’язковим додатком до заяви). Також у заяві слід вказати на необхідність нарахування допомоги у рамках обов’язкового соціального страхування.
  • На підставі заяви та листка тимчасової непрацездатності (лікарняного листа) у відділі кадрів готують наказ про вихід у декретну відпустку із зазначенням дати його початку.
  • Важливо. Підійдіть до питань підготовки документів та оформлення відпустки уважно і планомірно. Своєчасно отримавши всі необхідні довідки і подавши заяву, ви забезпечите собі впевненість і стабільність, які особливо важливі на останніх термінах вагітності і відразу після пологів.

    Після народження малюка молодій мамі доведеться зайнятися оформленням другий частини декретної відпустки, пов’язаної з доглядом за дитиною. До речі, отримати тимчасове оплатне звільнення від роботи може не тільки мати, а й будь-який член сім’ї, який буде доглядати за малюком.

    Основні етапи оформлення декретної відпустки по догляду за дитиною

    Складання заяви на ім’я роботодавця або роботодавців, якщо збирається у відпустку чоловік офіційно має кілька робочих місць. При цьому допомога виплачується тільки по одному (основному) місцем роботи, а його розмір, згідно ст. 13 Федерального закону №255, розраховується, виходячи з даних про заробітну плату з усіх місць роботи.

    Подача заяв на отримання щомісячних виплат у рамках обов’язкового соціального страхування: допомога по догляду за дитиною і державну компенсацію в розмірі 50 рублів. Пам’ятайте, що щомісячні виплати не нараховуються автоматично на підставі заяви на відпустку, а тільки в разі, якщо намір їх отримувати оформлено відповідним чином. При необхідності уточніть у відділі кадрів, як правильно оформити всі заяви.

    Важливо. Перебуваючи в оплачуваній відпустці по догляду за дитиною, можна зберегти трудову зайнятість, але тільки частково: за сумісництвом або на дому.

    Які документи потрібні для оформлення декретної відпустки

    Станом на 2017 рік, для оформлення декретної відпустки необхідно подати роботодавцю такі документи:

    Для відпустки по вагітності та пологах

    • Довідка про перебування на обліку в жіночій консультації з 12 тижня вагітності (не обов’язкова).
    • Лікарняний лист із зазначенням повного терміну непрацездатності (140, 156 або 194 дні).
    • Заяву.
    • Посвідчення особи (паспорт).
    • Довідка про доходи за останні роки роботи, якщо трудовий стаж перевищує 6 місяців.

    Для відпустки по догляду за дитиною

    • Заяву.
    • Посвідчення особи (паспорт).
    • Свідоцтво про народження дитини (оригінал — для ознайомлення і копію, щоб додати до заяви).

    Важливо. Якщо регіон, де проживає молода мама, бере участь в проекті «Прямі виплати», пакет документів можна подавати не роботодавцю, а безпосередньо у Фонд соціального страхування.

    Що являє собою наказ про надання декретної відпустки

    Надання відпустки по вагітності або догляду за дитиною вважається дійсним тільки, якщо роботодавець оформив відповідний наказ. Копію наказу молода мама повинна отримати на руки. Правильно оформлений наказ містить наступну інформацію:

    • дані про організації, що надає відпустку;
    • повідомлення про надання відпустки з обов’язковим зазначенням дат початку та закінчення;
    • відомості про нарахування щомісячного страхового допомоги;
    • відомості про виплату 50-рубльової компенсації;
    • назву посади і підпис керівника або того, хто представляє роботодавця, який видав наказ.

    Виплати і допомоги

    Декретна відпустка передбачає 4 види виплат:

  • Допомога по вагітності та пологах, розмір якого залежить від середньої заробітної плати майбутньої мами і розраховується, виходячи із зазначеної у лікарняному листку тривалості відпустки. Мінімальний розмір допомоги по цієї частини декретної відпустки в 2017 році склав 7500 рублів у першому півріччі і 7800 рублів у другому.
  • Фіксоване додаток до декретною виплат — 613 рублів — тим, хто став на облік в жіночу консультацію на ранньому терміні вагітності (до 12 тижнів).
  • Одноразова допомога за новонародженого. Оформляють декретну відпустку з лютого 2017 року отримували по 16350 рублів.
  • Щомісячну допомогу по догляду за дитиною, яка нараховується аж до досягнення їм віку 1,5 років. Сума допомоги становить 40% від середнього заробітку мами за 2 роки, які вона пропрацювала до виходу в декрет. Мінімальна виплата по цій статті нарахувань становить 3065 рублів, максимальна — 23120 рублів.
  • Висновки

    Незважаючи на те, що в суспільстві міцно укорінився термін «декретну відпустку», слід пам’ятати про існування двох відпускних періодів — до і після народження малюка, — кожен з яких необхідно правильно оформити.

    Держава гарантує молодим мамам не тільки збереження робочого місця, а й фінансову підтримку в період перед пологами і після них, до досягнення дитиною 1,5-однорічного віку.

    Розмір декретних посібників безпосередньо залежить від офіційної заробітної плати, яку жінка отримувала до виходу в декрет.