Обвиття пуповини навколо шиї плоду – причини і наслідки

564

Пуповина – це канатик, що з’єднує організм плода з плацентою матері. Пупковий канатик містить дві пупкові артерії і пупкову вену. Артерії несуть кров з продуктами обміну, збагачену вуглекислим газом, до плаценти матері. Кров, що містить корисні сполуки і кисень, що надходить до плода через вену. У ряді випадків може відбуватися обвиття пуповини навколо шиї плода, що ускладнює перебіг пологів, а іноді створює загрозу життю і здоров’ю дитини. Варто зазначити, що для плода не небезпечно здавлює дію пуповини на шию, так як у внутрішньоутробному періоді дихання через легені та вищерозташованих дихальні шляхи не здійснюється. Небезпека представляє натяг пуповини, що призводить до відшарування плаценти, і здавлення судин всередині неї, що веде до гострої гіпоксії і асфіксії плоду.

Істинним обвитим вважається ситуація, коли пуповина розташована навколо шиї плоду протягом 360 градусів і більше.

Зміст:

  • Статистика
  • Причини обвиття
  • Симптоми обвиття пуповиною
  • Діагностика обвиття пуповиною
  • Лікування обвиття
  • Прогноз і профілактика
  • Статистика

    Частота багаторазового обвиття пуповиною шиї плода становить близько 20%, дворазового – менш 2,9%, триразового – 0,6%. Максимальна обвиття, описане в літературі, – 9 разів. При виникненні гіпоксії плода у 50% випадків причиною є обвиття пуповини. У 3% випадків патологія є причиною загибелі дитини під час пологів.

    Причини обвиття

    Причиною обвиття найчастіше є довга шия. У нормі довжина пупкового канатика становить 50-70 см. При довжині пуповини більше 80 см ймовірність патології підвищується в кілька разів.

    Ще однією причиною є хронічна гіпоксія плода, яку зазвичай спостерігають у курящих матерів.

    Нікотин, що міститься в сигаретах, сприяє звуженню судин плаценти і плода, порушення фетоплацентарного кровотоку. Плід одержує кисень у достатній кількості, в кров починають викидатися гормони стресу – адреналін і кортизол, що веде до виникнення неспокійних хаотичних рухів малюка і сприяє обвиттю пуповини навколо тулуба і шиї. Хронічна гіпоксія плоду може виникнути і при деяких захворюваннях матері, таких як цукровий діабет, тромбофилия, прееклампсія, гіпертонічна хвороба.

    Сприяючими чинниками служать багатоводдя і частий стрес у матері. Гормони стресу проникають через пуповину в кров плоду, в результаті дитина стає більш рухомим, при наявності багатоводдя може заплутувати пуповину.

    Поширені міфи про виникнення обвиття, коли мати займається гімнастикою або домашньою роботою з підняттям угору рук, в’яже, не мають під собою підґрунтя.

    Класифікація обвиття пуповиною:

    • обвиття шиї:
      • неповне (менше 360 градусів);
      • повне:
        • повне:
        • одноразове;
        • подвійне;
        • багаторазове;
    • обвиття тулуба;
    • обвиття кінцівок;
    • комбіноване обвиття (кількох областей).

    Симптоми обвиття пуповиною

    Під час вагітності обвиття пуповиною зазвичай не дає клінічної картини. Зміни в стані плоду відбуваються під час пологів. При одноразовому обвитті пологи зазвичай проходять сприятливо і без ускладнень. Можливо короткочасне прискорення серцебиття плода в другому періоді пологів (під час потуг), коли відбувається прорізування головки.

    При багаторазовому обвитті може виникнути гостра гіпоксія плоду (брак кисню). Вона виникає через відносного укорочення пуповини. З’являється виражене натяг пупкового канатика, звуження просвіту кровоносних судин, виникає гостра нестача кисню. Це стан загрожує життю плода. Ризик зростає при поєднанні обвиття з іншими патологіями (маловодием, тонкої і неизвитой пуповиною, наявністю істинного вузла пуповини).

    Одним з ускладнень під час пологів з-за надмірного натягу пуповини може стати передчасне відшарування плаценти.

    У випадку відсутності патології плацента відділяється від матки через деякий час після народження дитини. При обвитті виникає відносне вкорочення пуповини, вона натягується, виникають тракції плаценти. Під час однієї з потуг може виникнути відшарування плаценти, що призводить до гострої гіпоксії плода і його загибель.

    Якщо в пологах зберігається багаторазове обвиття пуповиною шиї, можуть виникати розгинальні положення голівки плоду. У нормі плід проходить через родові шляхи потилицею, тобто мінімальним розміром окружності голови. Його голівка при цьому приймає помірно згинальні положення. Петлі пуповини на шиї плода перешкоджають такому згинанню. В результаті дитина проходить через родові шляхи тім’ям, лобом або особою, що сприяє виникненню травматизму матері (розриви шийки матки, піхви, промежини) та пошкодження шийного відділу хребта у дитини.

    Читайте також:Милота: дивовижні знімки УЗД малюків

    Діагностика обвиття пуповиною

    Велике значення має збір анамнезу. Ймовірність розвитку патології пуповини зростає, якщо в попередню вагітність вже спостерігалося обвиття.

    Основний метод діагностики – ультразвукове дослідження, проведене після 12-го тижня вагітності. Найчастіше обвиття виявляється на третьому обов’язковому УЗД (на 32-му тижні гестації). Лікар оцінює наявність обвиття, визначає повне воно чи ні, кількість витків, туге або вільний. Одноразове нетуге обвиття часто зникає перед пологами.

    Для визначення кратності обвиття проводять допплерометрию, при якій візуалізується кровотік плоду та плаценти.

    Кольорове допплерівське картування проводиться також у складних діагностичних випадках, коли по УЗД неможливо точно сказати, чи є обвивання або петлі пуповини просто розташовані поруч з шиєю плода.

    Хронічна гіпоксія плода може бути непрямою ознакою наявності обвиття. Після 32-го тижня вагітності (а за показаннями і раніше) проводиться кардіотокографія (КТГ). Під час проведення КТГ йде підрахунок ворушінь плоду і визначається ритм серцевих скорочень. При гіпоксії під час КТГ визначаються часті епізоди зниження частоти серцевих скорочень.

    Лікування обвиття

    Розплутати петлі пуповини плоду у внутрішньоутробному періоді неможливо. Лікування полягає в строгому контролі над станом плода, профілактику фетоплацентарної недостатності та гіпоксії, визначенні оптимального терміну та методу розродження.

    Якщо є одноразове обвиття пуповини, додаткових заходів не вживається. При подвійному обвитті жінці рекомендують раз на 7-10 днів проводити кардиотокографию (КТГ). КТГ дозволяє вчасно визначити гіпоксію плода і прийняти відповідні заходи. Багаторазове обвиття є показанням до допологової госпіталізації у відділення патології вагітності для інтенсивного щоденного спостереження за станом плода, вибору часу і визначення способу розродження. Якщо є хронічна гіпоксія плода, для захисту нервової системи від пошкодження і для поліпшення кровотоку можуть бути призначені спеціальні препарати. При розвитку гострої гіпоксії плода проводять екстрене кесарів розтин незалежно від терміну вагітності. В інших випадках терміни розродження залежать від стану плода, наявності ускладнень (наприклад, затримки росту плода при хронічній гіпоксії).

    Під час пологів, якщо є обвиття пуповини, КТГ проводиться кожні 30 хвилин при переймах та після кожної потуги.

    У випадку, коли частота серцевих скорочень виходить за рамки норми в першому періоді пологів (під час пологів), проводиться екстрене кесарів розтин (при невеликому розкритті шийки матки) або стимуляція окситоцином (при розкритті понад 8 см). Якщо порушення виявляються у другому періоді (під час потуг), застосовується епізіотомія (розсічення промежини). Після народження голівки завдання лікаря – звільнити шию дитини від петель пуповини, щоб запобігти натяг і порушення кровотоку.

    Прогноз і профілактика

    Страх перед обвитим пуповини навколо шиї плоду сильно перебільшений. Одноразове нетуге обвиття розвивається в пологах у 30% жінок і ніяк не впливає на пологову діяльність і здоров’я дитини.

    Одноразове обвиття при відсутності іншої патології не є показанням до проведення кесаревого розтину.

    Профілактика обвиття полягає в профілактику гіпоксії плоду. Вагітній жінці слід дотримуватися режиму, уникати стресів, відмовитися від куріння, більше проводити часу на свіжому повітрі. За показаннями лікар може призначити препарати, що поліпшують матково-плацентарний кровотік.

    Читайте також:

    • Ступінь зрілості плаценти
    • Він ворушиться: перші поштовхи малюка
    • Тест на вагітність: як і коли його робити

    Фото: Depositphotos