Як визначити порядок проживання і виховання дитини після розлучення батьків

511

Якщо подружжя розлучається, маючи спільних неповнолітніх дітей, єдиний варіант розірвання шлюбу для них можливий в судовому порядку. Тільки в тих випадках, коли один з подружжя визнаний судом безвісти відсутнім, недієздатним або засуджений судом до позбавлення волі на строк більше трьох років, розлучення проводиться в органі РАГС незалежно від наявності неповнолітніх дітей (п. 2 ст. 19, ст. 21 СК РФ).

Після розлучення батьків дитина залишається з одним з них, а другий з батьків, який проживає окремо, не втрачає своїх прав і обов’язків, пов’язаних із забезпеченням та вихованням дитини. Той з батьків, який проживає разом з дитиною, не може перешкоджати виконанню другим батьком своїх обов’язків по вихованню та утриманню дитини. Єдиний виняток, коли батько може вжити заходів по обмеженню спілкування батьків і дитини – це коли, відповідно до п. 1 ст. 66 СК РФ, це спілкування може завдати шкоди психічному та фізичному здоров’ю дитини. У даній статті ми розглянемо, як визначити порядок проживання і виховання дитини після розлучення батьків.

Зміст:

  • Укладення угоди про дітей
  • Надання в суд угоди про місце проживання дитини після розлучення
  • Участь в судовому засіданні про розірвання шлюбу
  • Отримання рішення суду
  • Виконання рішення суду щодо участі у вихованні дитини після розлучення
  • Укладення угоди про дітей

    Угода подружжя можуть укласти ще до розірвання шлюбу. Так, згідно із законодавством, подружжя має право укласти угоди:

    • Про місце проживання дитини. У цій угоді подружжя може визначити заздалегідь, з ким із батьків буде проживати дитина;
    • Про порядок здійснення батьківських прав. В даній угоді батьки домовляються про те, ким і в якому порядку буде здійснюватися вибір навчального закладу дитини, хто і яким чином буде організовувати його відпочинок, і яким порядком будуть вирішуватися інші питання, пов’язані із здійсненням батьківських прав.

    Ці угоди батьки не зобов’язані укладати, вони полягають тільки для документальної фіксації одностайної згоди батьків щодо питань виховання дітей після розлучення. Якщо ж згоди між батьками не досягнуто, то спірні питання про порядок здійснення батьківських прав та про місце проживання дитини після розлучення можуть бути вирішені за заявою подружжя в судовому порядку, поряд з питаннями розірвання шлюбу.

    Однак наявність угоди між батьками може вплинути на те, в якому суді буде розглядатися питання про розірвання шлюбу і про подальше місце проживання дитини.

    Так, якщо спір про дітей між подружжям вирішено, питання про розірвання шлюбу буде вирішуватися за загальним правилом у світовому суді. Якщо ж спір про дітей, у тому числі про місце їх проживання після розлучення і про порядок здійснення батьківських прав не вирішено, справа буде розглядатися в районному суді. Заявник може об’єднати в рамках одного позовної заяви кілька вимог, наприклад, вимога про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дитини та про розділі загального майна подружжя. При цьому всі вимоги повинні бути в компетенції одного суду. Так, якщо висувається вимога про поділ майна з ціною позову більшою, ніж 50 000 руб., це вимога непідсудна світового судді і розглядається в районному суді, згідно ЦПК РФ (п. 4 ч. 1, 3 ч. ст. 23, ст. 24).

    Надання в суд угоди про місце проживання дитини після розлучення

    Одночасно з заявою про розірвання шлюбу ви можете подати в суд і угода про місце проживання дитини, хоча це і не обов’язково. Угоду можна представити на будь-якому етапі розгляду справи про розірвання шлюбу, відповідно до п. 1 ст. 24 СК РФ.

    Угода, представлене в суд, буде розглянуто на предмет відповідності інтересам дитини і подружжя. Подружжя можуть уявити угода письмово або довести його зміст до суду в усному порядку.

    Участь в судовому засіданні про розірвання шлюбу

    Справа про розірвання шлюбу розглядається судом з урахуванням угоди, укладеної між батьками про порядок здійснення ними батьківських прав та обов’язків, та з урахуванням домовленості, з ким буде проживати дитина після розлучення. Якщо угода укладена у письмовому вигляді, воно долучається до матеріалів справи.

    Якщо ж угоду про місце проживання дитини не досягнуто, то рішення про те, з ким із батьків буде проживати дитина після розлучення, буде прийматися судом при розгляді справи про розірвання шлюбу. В процесі розгляду, суд приймає до уваги вік дитини, його прихильність до кожного з батьків, до братів і сестер, існуючі на даний момент відносини між дитиною і батьками, враховує моральні якості батьків і можливість створення для дитини умов для його розвитку, виховання та забезпечення. Враховується наявність окремого житла, рід занять батьків, режим їхньої роботи та рівень матеріального і сімейного становища батьків (див. ст. 24, п. 3 ст. 65 СК РФ).

    У деяких випадках, коли обставини справи вимагають уточнення, суд може призначити судово-психологічної, судово-психіатричну або комплексну експертизу, відповідно до розділу III Огляду, затв. Президією ЗС РФ від 23 грудня 2015 р.).

    Якщо дитина досягла віку 10 років, його думка приймається в розрахунок у обов’язковому порядку, якщо між батьками існує спір щодо дітей. Сімейний кодекс РФ (п. 3 ст. 65, ст. 57) пропонує не враховувати думку дитини старше 10 років тільки у випадках, коли це може суперечити його власним об’єктивним інтересам.

    Отримання рішення суду

    Розглядаючи питання, як визначити порядок проживання і виховання дитини після розлучення батьків, необхідно мати на увазі, що судове рішення по справі про розірвання шлюбу залежить від ваших вимог, викладених у позовній заяві. Якщо подружжя заявили в числі вимог вимога про вирішення судом питань про визначення місця проживання дитини та питань участі батьків у вихованні дитини після розлучення, в судовому рішенні буде дано визначення цих питань.

    Якщо ж у позовній заяві було тільки вимога про розірвання шлюбу, суд вирішує тільки це питання. Питання про визначення місця проживання вирішуються судом в окремому порядку за окремим позовної заяви, що батьки мають право подати після розірвання шлюбу в будь-який час.

    Виконання рішення суду щодо участі у вихованні дитини після розлучення

    Рішення суду про місце проживання дитини та про порядок виконання обов’язків батьків по вихованню дитини має ними виконуватися, згідно п. 8 Постанови Пленуму ЗС РФ № 10 від 27 травня 1998 р.

    Однак батьки можуть брати участь у вихованні їх спільної дитини у порядку, визначеному судовим рішенням, так і в загальному порядку або за угодою про порядок здійснення батьківських прав і обов’язків, які вони могли укласти в добровільному порядку.

    Права батьків на участь у вихованні дітей захищає закон. Якщо з якихось причин право батьків на участь у вихованні власної дитини буде порушуватися, він має право шукати захисту в суді для відновлення своїх порушених прав.