Набряки при вагітності

432

Набряки при вагітності – явище не рідкісне. Майже кожна жінка на останніх тижнях гестації стикається з цією проблемою, але виражене порушення може бути в різному ступені. Також потрібно розуміти, що причина набряків може бути різною, інколи цей симптом є ознакою важкої патології, небезпечної для життя матері і дитини.

Зміст:

  • Причини набряків при вагітності
  • Фактори ризику
  • Класифікація
  • Ознаки набряків при вагітності
  • Лікування набряків у вагітних
  • Профілактика набряків при вагітності
  • Причини набряків при вагітності

    Набряками називають стан, при якому відбувається накопичення рідини в організмі. Це явище може спостерігатися локально, наприклад при травмі або укусі комахи, або в усьому тілі. Як правило, загальні набряки завжди пов’язують з патологічним станом, що впливає на весь організм жінки.

    Набряки виникають при наявності рідини в організмі і тканини, що утримує воду.

    Якщо жінка дуже багато п’є, наприклад в спеку, то ймовірність набряків підвищується. Тим більше якщо пацієнтка вживає напої, що затримують рідину в організмі, наприклад солону мінеральну воду, лимонад, солодкі морси, соки, а також алкогольні напої.

    Набряки можуть бути наслідком патології внутрішніх органів. Так, виділяють серцеві, ниркові набряки, порушення проявляється при цукровому діабеті та гормональному збої у жінки. Вагітність є таким станом, яке саме по собі збільшує ймовірність розвитку набряків, і не завжди це пов’язано з серйозним захворюванням.

    Справа в тому, що для правильного розвитку плоду потрібно збільшити запас рідини в організмі жінки. Частина води йде на продукування крові, щоб забезпечити плід харчуванням. Кілька літрів необхідно для наповнення амніотичною рідиною плодового міхура. Також вода потрібна для підготовки молочних залоз до годування дитини.

    Таким чином, кількість загальної рідини в організмі вагітної зростає приблизно на 8 літрів до кінця третього триместру. І не завжди організм успішно виводить надлишки, тому може відбуватися накопичення води в тканинах організму і формування набряків різного ступеня.

    Патологічні набряки можуть виникати з кількох причин, механізм розвитку патології досить складний. Причиною загальних набряків при вагітності стають такі захворювання:

    • Патології серця. У цьому випадку порушується швидкість кровотоку, що призводить до виділення рідини із судин в навколишні тканини. Набряки формуються тривалий час, вони досить щільні, а також спостерігаються супутні серцеві симптоми. Наприклад, задишка в стані спокою, прискорене серцебиття, бліда шкіра, біль за грудиною і т. д.
    • Захворювання нирок. У цьому випадку нирки не справляються з потоком рідини, що призводить до її накопичення в організмі. Ознаки ниркових набряків: бліда шкіра, припухлість повік, поганий апетит, білок в сечі, самі набряки м’які і вражають все тіло.
    • Гіпертонія. При підвищеному тиску збільшується проникність судин і рідина потрапляє в навколишні тканини, відбувається ураження нирок та сечовидільної системи. Як наслідок – формування набряків. Зазвичай у такому разі спочатку набрякають ноги і обличчя.

    Всі ці порушення у вагітних можна об’єднати в стан під назвою гестоз або пізній токсикоз, який формується в третьому триместрі. Гестоз характеризується порушенням серцевої, ниркової функції, підвищенням артеріального тиску і формуванням набряків по всьому тілу.

    Читайте також:Викидень на ранньому терміні

    Фактори ризику

    Лікарі виділяють групу ризику, якої жінки частіше страждають від набряків та інших проявів гестозу при вагітності:

    • Занадто ранні пологи. Якщо дівчина вагітніє в 15-17 років, ймовірність розвитку гестозу сильно зростає. Незважаючи на сталу менструацію, в цьому віці ще не завершився пубертатний період. Нестабільний гормональний фон часто призводить до розвитку ускладнень при виношуванні плоду.
    • Пізні пологи. Якщо жінка вагітніє після 35 років, то ймовірність набряків також зростає. З віком організм зношується, органи функціонують гірше, ніж у 20-25 років, так і наявність в анамнезі різних захворювань позначається не кращим чином.
    • Гестоз у попередньої вагітності. Якщо у жінки є схильність до розвитку набряків, то швидше за все ситуація повториться і при подальших вагітностях. Такі жінки повинні перебувати під суворим наглядом лікаря.
    • Важкий токсикоз з безперервною блювотою в першій половині вагітності. Може бути наслідком патології в організмі, а також причиною порушення функції нирок.
    • Жінки, які працювали або продовжують працювати на шкідливому виробництві.
    • Несприятливі умови життя, погане харчування, куріння, вживання алкоголю, схильність до запальних і інфекційних захворювань.
    • Багатоплідність. При виношуванні двох дітей і більше навантаження на організм зростає ще сильніше, нирки і серце можуть з нею не впоратися.

    Ймовірність важкого гестозу сильно зростає, якщо у жінки є внутрішні набряки, які не були своєчасно виявлені.

    Класифікація

    У першу чергу потрібно відзначити, що набряки бувають зовнішні і внутрішні. Зовнішні видно неозброєним оком: у жінки опухають ноги, руки, запливає особа, може збільшуватися і живіт. Внутрішні набряки не помітні зовні, чим дуже небезпечні. Виявити таке порушення можна тільки за нерівномірної прибавку у вазі.

    Усього розрізняють 4 ступеня зовнішніх набряків у вагітних:

  • На самому початку припухлість з’являється тільки на ногах.
  • Уражаються ноги і низ живота.
  • Опухає обличчя і руки.
  • Опухає все тіло, можлива поява водянки.
  • Найчастіше у вагітних жінок спостерігають набряки 1-2-го ступеня, які не завдають шкоди плоду при своєчасному лікуванні. Набряки 3-4-го ступеня відносять до важкого стану, який вимагає госпіталізації, іноді доводиться проводити екстрене розродження – все залежить від причини цього ускладнення.

    Гестоз у вагітних також можна розділити на 4 ступені:

    • Формування водянки – локальне скупчення рідини в тканинах.
    • Нефропатія – ураження нирок.
    • Прееклампсія – супроводжується сильними набряками, підвищеним артеріальним тиском, підвищується білок у сечі.
    • Еклампсія – найтяжча форма гестозу, викликає вкрай серйозні ускладнення, серед яких набряк легенів, відшарування плаценти, загибель плода, ниркова недостатність у матері.

    У деяких випадках патологія може розвиватися дуже швидко, тому жінки навіть з самими невеликими набряками повинні регулярно спостерігатися в жіночій консультації і лікуватися. При погіршенні стану потрібна негайна госпіталізація.

    Ознаки набряків при вагітності

    Виявити набряки при вагітності не завжди просто, тому жінка повинна починаючи з терміну 12 тижнів регулярно спостерігатися в жіночій консультації. Це дуже важливо, так як тільки за допомогою контролю ваги, аналізу сечі, ультразвукової діагностики можна точно відстежити процес перебігу періоду гестації.

    Але і в домашніх умовах жінці рекомендується щодня стежити за своїм самопочуттям. Про формування набряків можуть свідчити такі ознаки:

    • почали опухати ноги вечорами;
    • опухають пальці на руках, кільця стають тісними;
    • якщо натиснути на шкіру пальцем, утвориться біла пляма і вм’ятина;
    • різка надбавка у вазі. В нормі жінка набирає 300 грамів у тиждень. При набряках вага може підскочити на 1-1,5 кг і більше, хоча жінка не змінювала раціон.

    Набряки на фоні гестозу можуть супроводжуватися головним болем, підвищеною сонливістю, нудотою і блювотою, погіршенням апетиту, підвищеним тонусом матки.

    Діагностика набряків – прерогатива гінеколога. Лікар призначає жінці ряд аналізів, зокрема аналізи сечі, крові, вимірювання об’єму сечі, що виділяється за добу, вимір артеріального тиску. Всі ці процедури допомагають підтвердити патологію і виявити її причини.

    Лікування набряків у вагітних

    Терапія набряків при вагітності проводиться строго під контролем лікаря. Ні про яке самолікування не може бути й мови, це дійсно дуже небезпечний стан, що може спричинити за собою смерть дитини і самої жінки.

    Медикаментозне лікування зазвичай. Призначають препарати для зниження тиску, сечогінні засоби, а також дієту при набряках. Якщо причиною набряків стало, наприклад, запальне захворювання нирок (пієлонефрит), то може бути призначено курс антибіотиків та протизапальних засобів.

    Дієта при набряках буде різною, в залежності від причини їх розвитку.

    При гестозу призначають збалансовану дієту з підвищеною кількістю білка. При порушенні функції нирок, наприклад, на тлі запалення, білок з раціону прибирають в перші кілька днів лікування, щоб полегшити нирках роботу. Потім поступово вводять білкову їжу в невеликій кількості.

    Також необхідно дотримуватися питний режим. Дуже важливо вживати достатню кількість рідини, не менше 1,5 літрів, але і не зловживати. Недолік води, так само як і надлишок, що приводить до порушення роботи судинної системи і формування набряків.

    Те ж саме відбувається і з сіллю. Повне виключення солі загрожує порушенням функції ендотелію (шар в кровоносних судинах), який відповідає за тонус судин. Порушення скоротливості призводить до збільшення проникності капілярів і набряків.

    Негативно позначається і надмірне вживання солі, тому що хлорид натрію має властивість затримувати рідину в організмі. Тому сіль повністю не виключають, а скорочують її кількість до 3-3,5 грамів на добу.

    Як видно, дієта при набряках може бути різною, тому самостійно не потрібно себе обмежувати. Досить виключити з раціону дуже солоне, гостре, солодке, жирне. Пити краще просто очищену воду без газу, а їжу готувати на пару, запікати і варити. Дуже важливо, щоб харчування було дробовим, 5-6 разів на день маленькими порціями, щоб організму було легше справлятися.

    Також лікарі рекомендують вживати в їжу продукти з м’яким сечогінним дією:

    • свіжа журавлина, журавлинний морс і сік;
    • брусничний морс, відвар з брусничного листа;
    • кавуни;
    • огірки;
    • свіжий гарбузовий сік;
    • грейпфрути і т. д.

    Також полегшити свій стан можна за допомогою фізичного навантаження. Вправи для вагітних від набряків допомагають поліпшити кровообіг і відтік рідини. До найбільш корисних фізичним навантаженням відноситься плавання. Корисні щоденні піші прогулянки, але не дуже довгі, приблизно за 30-60 хвилин в день, оптимально – за 30 хвилин вранці і ввечері.

    В домашніх умовах можна робити просте і ефективне вправу. Треба встати на карачки і почергово плавно підтягнути одну ногу до живота, потім випрямити тому, повторити 5 разів. Повернутися у вихідне положення і виконати вправу на іншу ногу.

    Профілактика набряків при вагітності

    Щоб попередити набряки при вагітності, необхідно:

    • відповідально поставитися до планування вагітності, пройти курс лікування захворювань при необхідності;
    • бажано завагітніти у віці від 20 до 30 років;
    • перебувати в комфортних умовах, жити в сухому, теплому приміщенні, одягатися в чисту одежу;
    • налагодити харчування – воно має бути корисним, збалансованим;
    • уникати пасивного способу життя, але не зловживати фізичними навантаженнями;
    • регулярно обстежуватися в жіночій консультації, приймати вітаміни за необхідності і виконувати рекомендації лікаря.

    Найчастіше набряки при гестозу у вагітних у третьому триместрі пов’язані з спадковою схильністю, з якою боротися досить важко. Знизити ризик ускладнень жінка може, якщо буде дотримуватися заходів профілактики і обстежитися. Своєчасне виявлення набряків допоможе вчасно прийняти заходи по їх усуненню і запобігти передчасні пологи та інші ускладнення.

    Читайте також:

    • Гестоз при вагітності
    • Серцебиття плоду під час вагітності: таблиця норми по тижнях
    • Температура при вагітності

    Фото: Depositphotos