Алергія у дітей

217

Основними формами алергії у дітей є шкірні прояви, які нерідко поєднуються з порушеннями діяльності органів дихання – астматичним бронхітом, бронхіальною астмою – або супроводжуються порушеннями функцій шлунково-кишкового тракту. Педіатрами та алергологами давно відзначено, що шкірні прояви алергії, якими, зокрема, є екзема, нейродерміт, кропив’янка, виникають, як правило, на тлі алергічного діатезу, який, не будучи захворюванням, зумовлює їх розвиток.

Зміст:

  • Причини захворювання
  • Прояви захворювання
  • Що робити, якщо у дитини загострення?
  • Як перевести на змішане харчування дитини-алергіка?
  • Рекомендації щодо приготування їжі
  • Причини захворювання

    Твердо встановлено, що на формування алергічного діатезу впливає спадковість, обтяжена алергічними захворюваннями, токсикози вагітності, патологічні пологи, ранній переведення дітей на штучне вигодовування. Ці ж причини можуть лежати в основі розвитку відповідних форм шкірних алергічних захворювань. При цьому харчовий фактор є одним з головних винуватців їх виникнення.

    Дійсно, клінічні спостереження показують, що переважна кількість матерів у період вагітності і грудного вигодовування вживають в їжу продукти, здатні викликати алергію.

    До них відносяться рибні страви, мед, овочі та фрукти червоного і оранжевого кольорів. Поява або посилення алергічного процесу на шкірі може виникнути при вживанні значної кількості легкозасвоюваних вуглеводів, коров’ячого молока, солінь.

    Читайте також:Все про щеплення АКДП дітям

    Особливо несприятливий ранній переведення дітей на штучне вигодовування без узгодження з лікарем. Краща їжа для маленької дитини – материнське молоко. Воно було і залишається самим цінним і незамінним продуктом дитячого харчування.

    Прояви захворювання

    Наявність у дитини шкірної алергії є відображенням порушень у стані його імунітету і обміну речовин. З цим, зокрема, пов’язані нерідко спостерігаються у нього поганий апетит, схильність до простудних захворювань і т. д.

    Які ж ознаки визначають алергічне захворювання шкіри? Якщо у дитини на шкірі обличчя, тулуба або кінцівок є пухирці, наповнені безбарвною рідиною, скоринки, почервоніння, відзначається інтенсивний свербіж, то в цьому разі прийнято констатувати дитячу екзему. Якщо є сухість шкіри, потовщення її, особливо в області ліктьових згинів, променезап’ясткових суглобів і підколінних ямок, шкірний свербіж різного ступеня інтенсивності, мова йде про нейродерміті. Ця форма шкірного алергічного захворювання спостерігається у дітей більш старшого віку і часто є продовженням екземи.

    Читайте також:Анафілактичний шок у дітей

    Чи можна запобігти перехід алергічного діатезу в екзему та нейродерміт? Можна, якщо вдається налагодити правильне вигодовування. У цьому випадку виникають шкірні прояви алергічного діатезу не отримують подальшого розвитку.

    Що робити, якщо у дитини загострення?

    Трапляється, що у дитини, яка перебуває тільки на грудному вигодовуванні, несподівано виникає загострення шкірного процесу. У цій ситуації матері необхідно з’ясувати причину його виникнення, звернувши особливу увагу на якісний і кількісний склад свого харчового раціону.

    Насамперед, слід відмовитися від продуктів, які можуть викликати алергію або посилити її прояв.

    До них відносяться риба, ікра, плоди цитрусових і олійних культур, копченості, мед, шоколад. Крім того, треба скоротити вживання згущеного молока і винограду. Краще віддати перевагу яблукам, сливам, грушах, журавлині. Ці обмеження звичайно дають можливість зберегти грудне вигодовування.

    Як перевести на змішане харчування дитини-алергіка?

    Якщо виникла необхідність у переведенні дитини на змішане або штучне вигодовування, робити це треба обережно і тільки порадившись з лікарем. Докорм краще починати з кефіру, а прикорм з овочевого пюре. Однак потрібно мати на увазі, що морква, гарбуз, бобові, томати можуть викликати небажані реакції. Включаючи в раціон дитини каші, слід віддати перевагу гречану, перлову, вівсяну або рисову. У деяких дітей можлива підвищена чутливість до натурального молока, в цьому випадку можна замінити сухим відновленим, алергічні властивості якого менш виражені.

    Існує ряд продуктів, які слід свідомо і надовго виключити з меню дитини. Це ряжанка, вершки, сметана, сирки, полуниця, суниця, малина, смородина, персики, диня, консервовані компоти, шоколад, какао, горіхи, вершкове печиво. Продукти, до яких у дитини є індивідуальна непереносимість, повинні бути безумовно виключені з його раціону.

    Рекомендації щодо приготування їжі

    Часто буває важко встановити продукт, який викликав чергове загострення захворювання, яке може проявитися в період від декількох хвилин до двох діб після його вживання. Тому не слід одночасно вводити в раціон кілька нових продуктів, щоб легше було визначити очевидного «винуватця».

    Дуже важливо завести харчовий щоденник і в ньому поряд з назвою продукту проставляти відмітку про його переносимості.

    Їжа для дитини повинна готуватися на пару з обмеженням кухонної солі, вона затримує в тканинах воду і тим самим сприяє посиленню запалення шкіри. Може виникнути сумнів в достатній забезпеченості організму дитини вітамінами, оскільки з його раціону виключається набір продуктів, багатих цими життєво важливими біологічними сполуками. Разом з тим застосовувати за своїм розсудом вітамінні препарати без погодження з лікарем ні в якому разі не можна, так як непереносимість деяких продуктів зазвичай поєднується з непереносимістю певних ліків, у тому числі і вітамінних препаратів.

    Тільки консультація лікаря дозволить правильно побудувати добовий раціон дитини і тим самим попередити у нього вітамінну недостатність. Спроба самолікування може призвести до небажаних наслідків. Не забувайте радитися з лікарем, та виконувати його рекомендації.

    Читайте також:

    • Каша для дітей: від приготування до годування
    • Нежить у дитини – міфи і реальність
    • Який препарат вітаміну Д краще вибрати

    Фото: Pixabay