Можна використовувати материнський капітал до досягнення дитиною 3 років

191

Материнський капітал – допомога, яка є частиною соціальної політики РФ щодо сімей. Сім’я отримує можливість оформити відповідний сертифікат відразу після народження дитини або її всиновлення.

Зміст:

  • Коли можна користуватися грошима з материнського капіталу?
  • Материнський капітал після досягнення дитиною трирічного віку
  • Які у родин виникають проблеми і труднощі, пов’язані з встановленим трирічним обмеженням?
  • Використання грошей до триріччя дитини
  • В яких випадках не вийде погасити кредит до закінчення 3-річного терміну
  • Використання грошей для оплати основної суми позики або відсотків
  • Використання грошей для оплати першого внеску
  • Позика під материнський капітал
  • Використання засобів без іпотеки до закінчення 3-річного терміну
  • Переведення сертифіката з допомогою банку
  • Як правило, фінансові кошти можна витрачати відразу – потрібно почекати до того моменту, коли дитина досягне трирічного віку. Однак існують деякі винятки. Давайте розберемося, чи можна використовувати материнський капітал до досягнення дитиною 3 років і в яких випадках?

      Коли можна користуватися грошима з материнського капіталу?

      Умови його отримання наступні:

      • сім’я повинна мати двох і більше дітей;
      • друга дитина або такі діти повинні бути народжені в період з 2007 по 2018 рік.

      Законодавством РФ чітко обумовлені терміни, коли сім’я отримує право використовувати грошову допомогу. Правила такі:

      • власник сертифіката може витратити всю суму по досягненню дитиною віку трьох років. Мова йде про дитину, народження якого дало право на отримання допомоги. Щоб отримати гроші в своє розпорядження, необхідно написати відповідну заяву у Пенсійний фонд;
      • якщо батьки дитини позбавили батьківських прав або померли, повне право на користування материнським капіталом переходить до самої дитини. По досягненню повноліття він зможе витратити кошти.

      Є ще один виняток. Якщо сім’я вирішує витратити допомогу з метою поліпшення житлових умов, вони можуть використовувати материнський капітал до досягнення дитиною 3-річного віку. При цьому є можливість скористатися іпотекою і житловим кредитом.

      Материнський капітал після досягнення дитиною трирічного віку

      У переважній більшості випадків посібник потрапляє в безпосереднє розпорядження власника сертифіката лише після триріччя дитини. Іноді таке обмеження не створює ніяких незручностей. Наприклад, якщо мама вирішує використовувати належні гроші в якості власного пенсійного змісту.

      Але частіше трапляється так, що ця відстрочка створює для сім’ї проблеми:

      • як правило, необхідність у грошах з’являється до досягнення дитиною зазначеного віку;
      • кошти материнського капіталу можна витрачати на освіту будь-якої дитини в сім’ї. Однак і в цьому випадку потрібно чекати, поки дитині, народження якого дало право на сертифікат, виповниться три роки.

      Витрачати надається посібник можна за такими напрямами:

      • поліпшення житлових умов сім’ї;
      • навчання дітей;
      • нарахування коштів на пенсійний рахунок мами дитини;
      • лікування дитини-інваліда, а також оплата заходів, призначених для його соціальної адаптації. Цей напрямок було узаконено в 2016 році.

      Активно обговорюються і інші можливості застосування засобів материнського капіталу. Наприклад, оплата послуг приватних підприємців: нянь, приватних садків та інших.

      Які у родин виникають проблеми і труднощі, пов’язані з встановленим трирічним обмеженням?

      • Навіть враховуючи те, що гроші можна витратити на освітні цілі, це не завжди виходить зробити так, як хотілося б. Наприклад, батьки не можуть з материнського капіталу оплатити ясла дитини, дав право на допомогу. Крім того, якщо старша дитина вже проходить платне навчання, можливість використовувати гроші для здійснення виплат за контрактом до того, як другій дитині здійсняться заповітні три роки, також відсутня.
      • До 3 років сім’я може використовувати гроші лише на покупку житла в кредит. Будівництво будинку або реконструкція наявної житлоплощі під це правило не підпадає.

      Другий пункт має важливий нюанс. Якщо будівельні роботи або реконструкція розпочалась до набуття права на допомогу, все-таки є можливість отримати компенсацію. Для цього всі чеки та іншу звітну документацію потрібно зберегти. По закінченню трирічного строку її необхідно пред’явити в Пенсійному фонді.

      Використання грошей до триріччя дитини

      Одна з головних цілей програми материнського капіталу – забезпечити російські сім’ї з дітьми житлом.

      Це стосується нового житла, яке купується з використанням послуг кредитних організацій і банків.

      Можна використовувати материнський капітал до досягнення дитиною віку 3 років можна в наступних випадках:

      • якщо іпотека або житловий кредит був оформлений раніше, тобто до отримання сертифікату на материнський капітал. У такому разі дозволяється сплатити основну суму позики, так і відсотки по ньому;
      • якщо сім’я купує нове житло. Материнський капітал можна використовувати в якості засобів для оплати першого внеску.

      Важлива умова: одержаний кредит повинен бути цільовим. Для цього в договорі вказується мета видачі позики – відповідно, купівля житла. Ця ж мета вказується у заяві в Пенсійний фонд.

      В яких випадках не вийде погасити кредит до закінчення 3-річного терміну

      Виділяються кошти не можна використовувати для погашення споживчих позик. До таких належать кредити, в яких покупка житла не вказана в якості мети. Якщо сім’я оформляє споживчий кредит з метою придбання житлоплощі, гроші все одно отримати не вийде. Через необізнаність багато сімей плутають споживчий кредит та цільової, внаслідок чого не можуть скористатися належними грошима.

      Крім того, не можна використовувати материнський капітал для оплати розстрочки при купівлі житла. Головна умова – це має бути кредит, тобто гроші повинні видаватися сім’ї в борг.

      Іноді оформляють сім’ї споживчий кредит, так як банк відмовляється оформляти житловий позику. Найчастіше це трапляється з причини невеликої зарплати позичальника. У Пенсійному фонді пізніше можна довести свою правоту, але це відбувається вкрай рідко, так як оформлення споживчого кредиту з використанням материнського капіталу – порушення законодавства РФ.

      Використання грошей для оплати основної суми позики або відсотків

      Законом дозволено оплачувати за допомогою посібника кредит, оформлений раніше. Щоб використовувати материнський капітал для цих цілей, потрібно надати до Пенсійного фонду договір з організацією, яка видала кредит. Крім того, потрібні такі документи:

      • банківський лист, де вказана сума, яку необхідно виплатити, а також процентна заборгованість;
      • копія іпотечного договору;
      • документ, який підтверджує право власності на житло. Надається, якщо власником сертифіката купувався готовий об’єкт або квартира;
      • якщо квартира купувалася в будинку, який будується, – копія договору на пайову будівництво;
      • виписка з реєстру членів кооперативу, якщо такий є;
      • дозвіл на будівництво житлового будинку (якщо об’єкт на момент подання заяви не введений у використання).

      Обов’язковою умовою є зобов’язання оформлення житла, що купується в якості власності як самого власника сертифіката, так і всіх членів родини: батьків і дітей.

      Кожен випадок обговорюється в індивідуальному порядку в Пенсійному фонді. Після здійснення переказу коштів обов’язково виконується перерахунок щомісячних платежів.

      Використання грошей для оплати першого внеску

      Сплатити перший внесок з коштів, що надаються стало можливо в 2015 році. Раніше гроші також можна було витратити за даним напрямом, але лише після досягнення дитиною віку 3 років.

      Щоб скористатися даним напрямком, необхідні наступні документи:

      • копія кредитного чи іпотечного договору;
      • письмове зобов’язання оформити житло, що купується у власність кожного члена сім’ї;
      • інша документація, список якої залежить від типу операції (читайте вище).

      Можливість оплатити перший внесок, використовуючи кошти материнського капіталу, – відмінний варіант для сімей з низьким доходом. Роблячи первісну виплату за такою схемою, можна взагалі не вдаватися до власних засобів.

      Досвід показує, що простіше отримати відрахування на кредит, оформлений раніше, ніж на новий. Це пояснюється набагато більш складною процедурою у другому випадку.

      Позика під материнський капітал

      Раніше російське законодавство дозволяло за допомогою посібника виплатити кредит як у банку, так і в інших організаціях. Вони могли бути і не фінансовими. В цей перелік входив кредитний кооператив, місце роботи, ломбард, а також окремі особи. Подібні кредити відрізнялися великими відсотками і комісією, але в той же час простотою оформлення.

      У 2015 році цей напрямок витрачання коштів частково заборонили. Брати позику у кредитних споживчих кооперативів (КПК або МФО) так само можна. Однак ця організація повинна пройти реєстрацію в державних органах більше ніж три роки тому.

      Причини таких змін вагомі. Контролюючими органами виявлялися випадки, коли власники сертифікатів намагалися отримати гроші материнського капіталу, таким чином обходячи закон. Тепер, перш ніж видавати позику, організація повинна довести свою спроможність трирічної діяльністю.

      Використання засобів без іпотеки до закінчення 3-річного терміну

      Як правило, позичальники не надто охоче укладають кредитні договори на житло з-за великих термінів виплати. Вони бояться втратити житло, яке оформлюється в якості застави.

      Багато вважають, що іпотечна позика з використанням материнського капіталу видається строком на 30 років. Насправді ж це не завжди так:

      • термін виплати визначається індивідуально для кожного позичальника;
      • іпотека являє собою заставу квартири або будинку. Житло зберігає цей статус до повної виплати певної суми. У законодавстві РФ є закон «Про іпотеку», які й регулює всі питання;
      • житло на кошти материнського капіталу можна купити і без іпотеки або кредиту.

      Якщо у сім’ї є певні грошові заощадження, але повною сумою для покупки житла вона не має материнський капітал допоможе вийти з положення. Таким чином, зовсім не обов’язково брати кредит на покупку житлової площі.

      У цьому випадку оформляється договір купівлі-продажу, в якому обумовлюється відстрочка платежу. Початкову суму покупець сплачує зі своїх коштів, то кошти перераховуються з материнського капіталу. Це абсолютно законно. Житло оформляється у власність покупця після перерахування грошей з Пенсійного фонду.

      Переведення сертифіката з допомогою банку

      Використовувати банківські послуги можна лише у випадках, обумовлених вище: при оформленні іпотеки і при оплаті раніше взятої позики. Таким чином, сертифікат обмінюється на грошові кошти, але вже вкладені в квадратні метри.

      Слово «перевести в готівку» використовується часто, але це поширена помилка. Мається на увазі використання грошей, але ніяк не отримання їх «на руки». Важливо пам’ятати, що будь-які спроби зняти сертифікат є незаконними і караними.

      Усі пропозиції як обійти закон – прийоми аферистів. Скориставшись їх послугами, сім’я може втратити своє право на законну соціальну допомогу.

      Погоджуючись на пропозиції ненадійних посередників, пам’ятайте:

      • будь кредитний договір повинен бути цільовим. Він повинен бути неодмінно оформлений на купівлю житла;
      • не потрібно підписувати довіреність на користування грошовими рахунками. Ви можете позбутися своїх грошей.

      Учасники незаконних угод караються згідно з кримінальним кодексом. До 2016 року існувала єдина можливість перевести в готівку материнський капітал, і то не в повному обсязі – 20 тисяч рублів. Для цього потрібно було написати відповідну заяву в пенсійний фонд. Зараз такої можливості вже немає.