Як поліпшити житлові умови за рахунок материнського капіталу

97

Власники сертифікатів на материнський капітал найчастіше використовують виділені кошти на покращення житлових умов. Державна програма вважається успішною в чому завдяки тому, що велика кількість російських сімей отримали можливість обзавестися власним житлом, необхідним для повноцінного життя. Власники витрачають наявні кошти на купівлю квартир і будинків, так і на будівництво житла.

Зміст:

  • Що являє собою поліпшення житлових умов з допомогою коштів материнського капіталу?
  • Придбання житла за сертифікатом
  • Реконструкція будинку чи будівництво нового об’єкта на ділянці ІЖС
  • Купівля житла за договором пайової участі
  • Виплата першого внеску по іпотеці
  • Оплата житлового кредиту з допомогою сертифіката
  • Частки материнського капіталу, призначені дітям
  • Причини, за якими цей напрямок стало настільки популярним, очевидні. Багато сімей в Росії не мають належних житлових умов. Деякі з них взагалі не мають своїх квадратних метрів, проживаючи у батьків або у найманому житлі. Для таких сімей материнський капітал – реальна можливість поліпшити своє становище.

    Як поліпшити житлові умови за рахунок материснкого капіталу якщо сім’я має у своєму розпорядженні власних житлом. Крім того, скориставшись державною підтримкою, можна купити більш просторий будинок або квартиру.

    Що являє собою поліпшення житлових умов з допомогою коштів материнського капіталу?

    Законодавство Російської Федерації дозволяє використовувати сертифікат на реалізацію будь-яких легальних угод, які стосуються купівлі нерухомості. Сім’ї необхідно просто вибрати, як саме вона хоче втілити в життя мрію про власне житло: купити готовий будинок або квартиру, або побудувати заміський будинок. Головна вимога – угода повинна бути спрямована на отримання сім’єю житла.

    Згідно Житловому кодексу, категорію «житлове приміщення» входять наступні об’єкти:

    • житловий будинок, квартира;
    • окрема кімната;
    • частина квартири або житлового будинку.

    Вирішуючи питання про використання сертифіката, члени сім’ї повинні визначитися, коли вони бажають поліпшити житлові умови за рахунок материнського капіталу – відразу або після досягнення дитиною віку 3 років.

    У випадку з використанням грошей до досягнення дитиною вказаного віку в силу вступають деякі обмеження – придбати житло можна лише у кредит. При цьому закон дозволяє і оформляти нову позику, і оплачувати вже взятий кредит.

    Трирічне обмеження на використання грошей введено для запобігання спроб шахрайства. Ця умова робить неможливою схему, коли батьки, отримавши гроші, відразу ж відмовляються від малюка. Творці програми сподіваються, що після трьох років, проведених з дитиною, жодна пара не зможе віддати його в дитячий будинок. Як тільки дитина досягає віку трьох років, власник сертифіката отримує повний доступ до грошей.

    Придбання житла за сертифікатом

    Найбільш поширений спосіб витратити гроші за цим напрямком – купівля житла на вторинному ринку. Використовувати кошти таким чином можна по-різному:

    • до закінчення 3-річного терміну. В такому разі купівля повинна совершатся тільки у кредит;
    • після 3 років. Купівля можлива без використання позики.

    У першому випадку потрібно отримати житловий кредит. У договорі має бути обов’язково вказана його мета – придбання житла. Отримання іпотеки під материнський капітал, тобто оформлення житла, що купується в якості застави, можлива. Якщо всі умови дотримані, гроші будуть переведені на оплату позики.

    Після укладення договору купівлі-продажу банк перераховує кошти на рахунок продавця в терміни, обумовлені в документі. Гроші з Пенсійного фонду на рахунок самого банку нараховуються через два місяці після подання заяви власником сертифіката.

    Якщо до закінчення 3-річного терміну сім’я хоче придбати житло, задіявши також велику суму власних коштів, потрібно оформити саме житловий кредит і враховувати кілька моментів:

    • 2 перших місяці сім’я повинна виплачувати відсотки зі своїх коштів.
    • Після закінчення двох місяців сума, яку залишилося виплатити, повинна бути не менше материнського капіталу.
    • Банки часто відмовляються видавати кредит на такі короткі терміни і на відносно малі суми грошей.
    • Кредит можуть оформити кредитні кооперативи, але ці організації вимагають значний відсоток.

    Після досягнення дитиною необхідного віку можна придбати квартиру або будинок без кредиту. В цьому випадку кошти нараховуються на рахунок продавця через два місяці. Відлік йде з моменту подачі заяви в Пенсійний фонд. Така угода має декілька особливостей.

    • В договорі вказується, що продавець оформляє для покупця розстрочку. Потрібно зазначити, що кошти материнського капіталу надійдуть на рахунок продавця через два місяці.
    • Угоди даного типу зустрічаються часто. Продавці, як правило, погоджуються зачекати два місяці з-за того, що на ринку не так багато інших пропозицій. Причина – криза.
    • Щоб довести продавцю факт наявності необхідної суми на рахунку материнського капіталу, можна отримати відповідну довідку в Пенсійному фонді. Для цього потрібно написати заяву.
    • У договорі потрібно вказати, коли житлоплощу потрапить у власність покупця. Це може відбутися одразу після укладання угоди, так і після надходження на рахунок продавця останнього платежу. Якщо житло передається відразу, продавець може убезпечити себе від ризиків. Для цього квартира або будинок оформляється як заставу по іпотеці. Житло втрачає такий статус після переведення останнього платежу на рахунок продавця. Подібні угоди законні і ніяк не суперечать правилам програми материнського капіталу.

    Крім того, продавець має право зазначити в договорі пункт, згідно з яким покупець зобов’язаний протягом 10 днів подати заяву до Пенсійного фонду на переведення грошей з материнського капіталу.

    Реконструкція будинку чи будівництво нового об’єкта на ділянці ІЖС

    Як поліпшити житлові умови за рахунок материнського капіталу шляхом проведення реконструкції будинку?

    Щоб використовувати грошові кошти за цим напрямом, необхідно чекати 3 роки. Важливо враховувати наступне:

    • житловий ділянка, на якій планується будівництво або реконструкція, повинен бути оформлений як місце індивідуально-житлового будівництва (ІЖС);
    • ділянка, який проходить за документами земля під особисте підсобне господарство або дачне будівництво, не дозволяє використовувати материнський капітал.

    Таким чином, якщо ваша ділянка не призначений для будівництва житлового об’єкта, грошові кошти використовувати не вдасться.

    Ділянка повинна належати або мамі дитину, або її чоловіка на наступних підставах:

    • право власності на землю;
    • оренда;
    • безстрокове користування;
    • довічне успадковане володіння.

    Якщо ділянка не є власністю вищевказаних осіб, але вони його орендують або містять у безстроковому користуванні, відповідна угода має бути дійсним під час отримання грошей з материнського капіталу.

    Якщо ділянка є власністю когось із дітей, будувати на ньому що-небудь з використанням материнського капіталу не можна. Згідно із законодавством, об’єкт, який планується побудувати, повинен бути згодом оформлений як власність кожного члена сім’ї.

    Будувати житловий будинок дозволяється як власними силами, так і за допомогою спеціалізованих організацій.

    Якщо сім’я користується послугами підрядників, всі платежі здійснюються в безготівковому вигляді на рахунок компанії. При цьому перекладена сума не повинна перевищувати суму, зазначену в договорі з організацією.

    Порядок отримання коштів кардинально змінюється, якщо родина бажає будувати будинок самостійно.

    • Спочатку необхідно отримати в адміністрації дозвіл на будівельні роботи. Воно видається або власниці сертифіката, або чоловікові. Якщо земля була придбана чи отримана у спадок, дозвіл також потрібно отримати, навіть якщо воно вже видавалося попередньому власнику.
    • Після цього потрібно подати до Пенсійного фонду заяву із зазначенням необхідної суми на все будівництво і зазначенням свого рахунку в банку. Через 2 місяці на цей рахунок нараховується 50% необхідної суми.
    • На ці гроші сім’я повинна залити фундамент, побудувати стіни і встановити дах. Проведення цих заходів письмово підтверджує місцева адміністрація.
    • Останній етап – подача запиту на другу частину суми. Це робиться не раніше ніж через півроку після отримання перших коштів.

    Відмінність реконструкції від будівництва очевидно: будинок вже існує, і сім’я планує збільшити житлоплощу.

    До реконструкції не відносяться ремонтні роботи, навіть якщо ремонт капітальний. Крім того, реконструювати дозволяється тільки вдома. Квартири під це правило не підпадають. Якщо мова йде про квартиру в двухквартирном 1-поверховому будинку, гроші на її реконструкцію все одно не вийде витратити.

    Перед проведенням реконструкції також необхідно отримати дозвіл у місцевої влади. Крім того, як сам ділянку, так і будинок має належати власниці сертифіката або її чоловікові.

    Процедура реконструкції в іншому ідентична процедурі будівництва.

    Купівля житла за договором пайової участі

    Тут мається на увазі придбання квадратних метрів в багатоквартирному будинку, який знаходиться на стадії будівництва. Це вигідний спосіб витратити допомогу, тому що ці квартири коштують відносно недорого. Причин дві:

    • потрібно чекати (іноді дуже довго) моменту заселення;
    • покупці ризикують взагалі не дочекатися цього моменту з-за ряду причин.

    З-за фінансової кризи квартири купуються все рідше. З цієї причини забудовники, як правило, йдуть назустріч сім’ям, погоджуючись почекати два місяці перед нарахуванням грошей. Але це лише виняток. Найчастіше придбання з допомогою материнського капіталу обходиться дорожче звичайної.

    Перш ніж укладати договір із забудовником, зверніться за консультацією до Пенсійного фонду. Дізнайтеся, чи можна оплатити покупку квартири в цьому об’єкті за рахунок коштів материнського капіталу.

    Важливо! Не підписуйте договір поступки прав вимоги. На погашення виплат по ньому не можна використовувати виділені кошти. Покупка квартири повинна здійснюватися виключно шляхом укладення первинного договору пайової участі.

    У багатьох регіонах РФ місцеві органи влади пропонують програми по забезпеченню житлом малозабезпечених сімей. Як правило, вони дозволяють придбати по знижці квартиру в новобудові. Перед купівлею дізнайтеся, не діє на території вашого регіону подібна програма. Можна скористатися і грошима з материнського капіталу, і спец.програмою. Таким чином, за рахунок власних коштів потрібно буде виплатити лише приблизно половину квартири.

    Виплата першого внеску по іпотеці

    Оплата першого внеску по іпотеці – відмінний спосіб вкласти гроші з материнського капіталу. Але такою можливістю не завжди вдається скористатися.

    • Згідно укладаються договорами, банк перераховує кредитні кошти на рахунок продавця житла відразу ж після оформлення. Гроші ж з Пенсійного фонду нараховуються банку лише через 2 місяці після подачі заяви. Багато фінансові організації відмовляються йти на такий ризик.
    • Для банку перший внесок позичальника – гарантія його платоспроможності. Коли ж гроші виплачуються з державних рахунків, ця гарантія не діє. Сьогодні переважна більшість російських банків працюють на приватній основі. Таким чином, держава ніяк не може вплинути на ситуацію.

    Оплата житлового кредиту з допомогою сертифіката

    Якщо позичальник має у своєму розпорядженні достатнім доходом, він може без сторонньої допомоги взяти кредит у фінансовій організації. У такому випадку гроші з державних рахунків можна перерахувати на рахунок банку в будь-який зручний час. Для цього потрібно подати заяву і почекати стандартні два місяці.

    При цьому можна використовувати суму материнського капіталу як одразу в повному обсязі, так і частинами.

    • Перерахування повної суми зручно тим, що відчутно зменшує суму позики і, відповідно, процентну плату.
    • Переклади частинами допомагають сім’ям, які у фінансовому плані переживають не найкращі часи. Материнський капітал може на деякий час позбавити їх від необхідності здійснювати регулярні виплати.

    Частки материнського капіталу, призначені дітям

    Якщо житло, що купується за виділений посібник, оформляється не на всіх членів сім’ї, власник зобов’язується письмово зробити це надалі. Таке відбувається, наприклад, при виплаті іпотеки, взятої до отримання права на сертифікат. В такому випадку власник повинен у майбутньому оформити житло на:

    • маму дітей (якщо власником виступає чоловік);
    • дружина (якщо власник – мама);
    • дітей (враховуються і діти, народжені після здійснення виплат, але не пізніше моменту оформлення прав власності).

    Конкретні частки на кожного члена сім’ї визначаються за угодою. Однак часто у вирішення питання задіяні діти, які не досягли повноліття. На них оформляється частка не менше тієї, яку оформляють на себе повнолітні члени сім’ї.

    Спроби продати, віддати в дар житлоплощу до оформлення права на власність розцінюються як злочин. Вони суперечать законам і караються згідно з кримінальним кодексом Російської Федерації.