Календар овуляції: як він працює і що про нього треба знати

150

Зачаття – багатогранний, складний і дуже цікавий процес, в якому беруть участь всі ресурси і жіночого, і чоловічого організмів. Овуляція ж відіграє в ньому важливу роль. Розберемося, що таке календар овуляції і як вирахувати дату, найбільш сприятливу для того, щоб через дев’ять місяців стати мамою.

Овуляція – найважливіша умова запліднення. Зазвичай овуляція відбувається між 14-м і 16-м днями менструального циклу під впливом естрогенів і гормонів гіпофіза.

Зміст:

  • Що таке овуляція
  • Ознаки і терміни овуляції: як розрахувати, визначити, відчути
  • Вимір і облік базальної температури
  • Тести на овуляцію
  • Календар овуляції
  • Непрямі відчуття жінки
  • УЗД-діагностика
  • Як відбувається зачаття
  • Інтимні стосунки під час овуляції
  • Що таке овуляція

    При стабільному менструальному циклі в організмі жінки приблизно один раз в місяць починає «прокидатися» і дозрівати 10-15 статевих клітин. Через 10 днів серед інших фолікулів виділяється один домінантний, що досягає в розмірі 15-25 мм. Після повного дозрівання фолікул лопається, і яйцеклітина готова (найчастіше одна, але буває і дві-три) направляється до маткових трубах.

    В цей період можливість зачаття максимальна. У наступні 12-24 години яйцеклітина зберігає здатність до запліднення. Слід знати, що після сім’явивергання сперматозоїди залишаються активними протягом 2-3 днів. Таким чином, шанси завагітніти:

    • за 1 день до овуляції – 33%,
    • за 2 дні до овуляції – 29%,
    • за 3 і 4 дні до овуляції – 15 і 13% відповідно.

    Розуміння принципів і термінів настання овуляції допомагає не тільки спланувати вагітність, але і уникнути небажаного зачаття.

    Ознаки і терміни овуляції: як розрахувати, визначити, відчути

    Визначити настання овуляції можна за допомогою наступних способів:

    Вимір і облік базальної температури

    Щоденне вимірювання базальної (ректальної) температури протягом 5-7 хвилин в ранкові години покаже настання овуляції – за один день до її настання температура падає, а потім знову відбувається різкий стрибок. Цей день вважається найсприятливішим для зачаття дитини. Вимірювання температури проводять в один і той же час, не змінюючи термометр, відразу після пробудження, не встаючи з ліжка.

    Тести на овуляцію

    Тести на овуляцію представлені багатьма виробниками і продаються без рецептів в аптеках. Для проведення аналізу будинку використовується ранкова сеча. Процедуру проводять щодня і результат залежить від рівня гормонів ЛГ (гормони лютеїнової фази), які постійно присутні в сечі. Друга смужка тіста спочатку проявляється слабо, але за добу до настання овуляції баланс гормонів змінюється і друга смужка видно яскраво і чітко. Так планують час успішного зачаття.

    Календар овуляції

    При регулярному 28-денному циклі овуляція відбувається на 14 день з 1-го дня менструації. Це не самий достовірний спосіб в силу індивідуальних особливостей організму, але приблизні терміни він дозволяє спрогнозувати. На допомогу приходять онлайн-програми, розроблені для автоматичного визначення «вдалих» днів.

    Непрямі відчуття жінки

    Тягнуть болі в середині циклу, рясні прозорі виділення, поколювання і навіть посилення лібідо – всі ці ознаки можуть означати настання овуляції. Цікаво, що підвищення лібідо обумовлено природним чинником, що спонукає жінку вступати в статевий акт в сприятливі дні для відтворення потомства. Деякі жінки в цей день буквально відчувають набухання внизу живота і подальше полегшення – вихід яйцеклітини.

    УЗД-діагностика

    Цей спосіб визначає момент овуляції з точністю до 100% і вимагає проведення 3-4 процедур. Перше дослідження роблять на 5-7 день від початку менструації. На цьому етапі фахівець визначає розташування яйцеклітини. Друге УЗД проводять, щоб зафіксувати її пересування. Решта процедури 3 і 4 підтверджують настання овуляції. Цей спосіб найчастіше використовують пари, у яких виникають труднощі з зачаттям.

    Тести і УЗД-діагностика найбільш ефективні для визначення овуляції при нерегулярному циклі і гормональних збоях, коли вихід яйцеклітини може відбуватися практично в будь-який день.

    Як відбувається зачаття

    Зачаття – найважливіший процес для жіночого організму. Незважаючи ні на що, чари зародження нового життя досі викликає трепет у іменитих репродуктологів і вчених по всьому світу.

    Під час статевого акту величезна кількість сперматозоїдів потрапляє в піхву, однак, досягають мети лише кілька. Перешкода у вигляді епітелію долають деякі сперматозоїди, але ті, хто досягає яйцеклітини, повинні зруйнувати захисну мембрану і з’єднатися з нею.

    Спеціальний фермент, що міститься в головці сперматозоїда, розчиняє мембрану яйцеклітини, але це зробити під силу лише одному чи кільком, так як, захищаючись від впливу, мембрана змінює свій склад і не піддається впливу.

    Сприятлива температура для злиття статевих (чоловічих і жіночих) клітин – 37 градусів, а весь свій шлях сперматозоїд проходить через 3-6 годин. Його злиття з яйцеклітиною і знаменує зачаття малюка.

    Тепер завдання жіночого організму – зберегти і захистити настала вагітність та забезпечити всі умови для повноцінного розвитку плоду.

    Інтимні стосунки під час овуляції

    Пари, які планують зачаття і визначили терміни овуляції, мають всі шанси домогтися бажаного з перших спроб. Період, коли настання бажаної вагітності найбільш прогнозовано, називається фертильним періодом.

    Фертильний період досить короткий: він триває протягом 48 годин з початку овуляції. Яйцеклітина може бути запліднена протягом 2х діб. Однак сперматозоїди залишаються життєздатними протягом приблизно 5 днів, а вийшла яйцеклітину зустрінуть сперматозоїди, які чекають її в маткових трубах. Враховуючи жіночий і чоловічий фактор у сукупності, пролонгованість фертильного періоду налічує 5-8 днів.

    Статевий акт за день до настання овуляції має більше шансів привести до зачаття, ніж той, що відбувається безпосередньо в даний день. Дослідження еякуляту в лабораторіях ВООЗ показало, що оптимальний час стриманості перед статевим актом з метою зачаття – 2-4 дні. Якщо цей час збільшується, то кількість сперматозоїдів в еякуляті накопичується, але питома вага рухомих сперматозоїдів істотно знижується (вони, по суті, «старіють» і слабшають).

    Лікарі рекомендують для зачаття поза на боці, або з піднятими догори ногами. Вибір положення значно залежить від будови матки:

    • якщо у жінки внутрішній згин – рекомендується полежати на животі, нахиляючись у сторону загину,
    • якщо у жінки дворога матка – підніміть на 7-10 хвилин таз вгору.

    Також після завершення статевого акту важливо не порушувати Рһ-середовище піхви. Протягом 5-8 годин спринцювання, потрапляння мила всередину не рекомендовані.

    Необхідно виключити використання гелів, мастил та інших лубрикантів, так як багато з них містять сперміциди, що вбивають сперматозоїди.

    Однак важливим фактором для успішного зачаття вважається психологічний настрій пари, теплота стосунків й не-зацикленість на результаті. Довіртеся природі, ведіть здоровий спосіб життя, піклуйтеся про себе, і ви обов’язково станете найкращими батьками найкращих дітей!