Як визнати громадянина безвісно відсутнім

185

Щоб визнати громадянина безвісно відсутнім, потрібно відповідне рішення суду. Позовну заяву може бути подано зацікавленими особами у разі, якщо протягом року про місцезнаходження особи не є ніяких відомостей. З якого моменту відраховується річний термін? Якщо день останнього отримання відомостей про зниклого громадянина знайти не представляється можливим, за точку початку обчислення річного періоду приймають перше число місяця, що йде за тим місяцем, в який родичі отримали від зниклого особи остання звістка. Якщо неможливо визначити навіть місяць, за початкову точку приймається перше січня року, наступного за тим, в який відомості про місцезнаходження зниклого ще були отримані (див. ст. 42 ГК РФ).

Розглянемо докладно, як визнати громадянина безвісно відсутнім.

Зміст:

  • Хто має право подавати заяву про визнання громадянина безвісно відсутньою
  • Як підготувати заяву про визнання громадянина безвісно відсутнім
  • Документи, що додаються до заяви про визнання громадянина безвісно відсутнім
  • Подача заяви та документів до суду та отримання рішення
  • Хто має право подавати заяву про визнання громадянина безвісно відсутньою

    Заяву в суд подавати мають право тільки зацікавлені особи. Ступінь зацікавленості особи, згідно ухвали Апеляційного Московського міського суду по справі № 33-48583/2015 від 22 грудня 2015 р., залежить від мети, заради якої вона подає заяву в суд.

    Відповідно, щоб визначити зацікавлених осіб у визнанні громадянина безвісно відсутнім, необхідно оцінити наслідки для цих осіб того, що він буде визнаний безвісно відсутнім.

    Всі можливі наслідки визнання особи безвісно відсутньою перераховані в наступних статтях законодавства: 1 ч. ст. 10 Закону № 400-ФЗ від 28 грудня 2013 р., ст. 7 Закону № 5242-1 від 25 червня 1993 р., ч. 9 ст. 3 Закону № 306-ФЗ від 07 листопада 2011 р., п. 1 ст. 43, пп. 5 п. 1 ст. 188 ГК РФ, п. 2 ст. 19, ст. 130 СК РФ, п. 6 ч. 1 ст. 83 ТК РФ і п. 1 ст. 51 НК РФ. Отже, визнання особи безвісно відсутнім тягне за собою:

  • Зняття відсутнього безвісти громадянина з реєстраційного обліку за місцем проживання;
  • Припинення трудового договору з громадянином;
  • Передачу майна громадянина (при необхідності постійного управління майном) в довірче управління з виплатою з нього сум в рахунок погашення заборгованості за його зобов’язаннями і податків і виплатою утримання особам, щодо яких він мав зобов’язання за змістом;
  • За заявою відсутнього чоловіка безвісти громадянина слід розірвання шлюбу в органі РАЦС, незалежно від наявності спільних дітей;
  • З’являється можливість усиновлення дитини громадянина без його згоди на це;
  • Якщо безвісно відсутній був годувальником для непрацездатних членів сім’ї, вони отримують право на одержання пенсії з нагоди втрати годувальника, а також інших виплат і компенсацій;
  • Всі довіреності від даної особи припиняють свою дію.
  • Розглянувши ці можливі наслідки, можна прийти до висновку, що зацікавленими особами визнання громадянина безвісно відсутнім є її чоловік (дружина), особи, які перебували на його утриманні, а також роботодавці та його довірені особи.

    Як підготувати заяву про визнання громадянина безвісно відсутнім

    Розглядаючи питання, як визнати громадянина безвісно відсутнім, слідуємо звернути увагу, що визнання громадянина безвісно відсутнім відноситься до категорії справ, що розглядаються судами в порядку окремого провадження за участю прокурора.

    Позовна заява складається за загальними правилами для складання позовної заяви. В заяві потрібно вказати мету, з якою заявник вимагає визнання громадянина безвісно відсутнім і привести підтверджують відсутність громадянина безвісти факти і обставини. Якщо зниклий безвісти військовослужбовець або громадянин пропав у зв’язку з військовими діями, в заяві необхідно вказати дня закінчення воєнних дій, відповідно до ч. 1, 2 ст. 131, п. 3 ч. 1 ст. 262, ч. 1 ст. 263, ст. 277 і ч. 3 ст. 278 ЦПК РФ).

    Заява складається у письмовому вигляді, внизу документа ставиться підпис. Підпис поставити може або позивач або його представник. В останньому випадку відповідні повноваження представника повинні бути зазначені в його довіреності, згідно ч. 4 ст. 131 ЦПК РФ.

    Починаючи з 1 січня 2017 р., ви можете подати заяву в електронному вигляді, підписаний електронним підписом, якщо технічна можливість прийому таких заяв є в суді (див. ч. 1.1 ст. 3, ч. 1.1 ст. 35 ЦПК РФ, ч. 4 ст. 12 Закону № 220-ФЗ від 23 червня 2016 р., п. п. 2.2.5, 2.3.5 Порядку, затв. Наказом Судового департаменту при ВС РФ № 251 від 27 грудня 2016 р.).

    Документи, що додаються до заяви про визнання громадянина безвісно відсутнім

    Перелік необхідних документів зазначений у ст. 132, ч. 1 ст. 263 ЦПК РФ:

    • Документи, які можуть встановити статус заявника по відношенню до безвісно відсутнього громадянина як зацікавленої особи, наприклад, спорідненість або наймання житлового приміщення;
    • Якщо заява подається представником – довіреність представника, що підтверджує його повноваження;
    • Копії заяви та документів по числу осіб, що беруть участь у справі;
    • Документи, що підтверджують факт відсутності громадянина, зниклого без вести, наприклад, дані про останньому місці його проживання і документи, що підтверджують його відсутність;
    • Квитанція про сплату державного мита.

    Розмір державного мита, що сплачується при поданні заяви в порядку окремого провадження, дорівнює 300 руб. (див. пп. 8 п. 1ст 333.19 НК РФ)

    Подача заяви та документів до суду та отримання рішення

    Згідно ЦПК РФ (ст. ст. 24, 276) заява про визнання громадянина безвісно відсутнім приймаються в районному суді за місцем проживання позивача.

    Якщо у відділенні суду є технічна можливість прийому документів через інтернет, ви маєте право надіслати заяву та документи в електронному вигляді, що можна зробити в особистому кабінеті офіційного сайту суду (див. ч. 1.1 ст. 3, ч. 1.1 ст. 35 ЦПК РФ, ч. 4 ст. 12 Закону № 220-ФЗ, п. 2.1.1 Порядку).

    Справи про визнання громадянина безвісно відсутнім проходять розгляд в суді протягом двох місяців з моменту подачі заяви, відповідно до ч. 1 ст. 154 і ч. 1 ст. 263 ЦПК РФ.

    Суддя повинен в процесі підготовки до розгляду в суді з’ясувати джерела можливої інформації про відсутнього громадянина, а також, відповідно до ч. 1 ст. 278 ЦПК РФ, робить запити в організації за останнім відомим місцем проживання громадянина, запитує органи внутрішніх справ, військові частини та місця роботи громадянина про можливих місцях його перебування.

    Далі суд приймає рішення про визнання громадянина безвісно відсутнім. Це рішення суду тягне за собою всі правові та матеріальні наслідки, перераховані в пункті 1 цієї статті, у тому числі і передачу майна громадянина, відсутнього безвісти, під довірче управління, відповідно до ч. 1 ст. 279 ЦПК РФ, якщо майно потребує постійного управління.