Як стягнути аліменти на дитину з працюючого боржника

131

У разі, якщо батько не виконує свій обов’язок щодо утримання власної дитини, і якщо між батьками не укладено нотаріальне угоду про сплату аліментів, стягнення аліментів з нього, як у твердій грошовій сумі, так і в частках до доходу, може бути здійснене через суд, згідно п. 2 ст. 80, п. 1 ст. 81, п. 1 ст. 83 СК РФ.

Зміст:

  • При яких умовах можна стягнути аліменти в частковому відношенні до доходу батьків?
  • При яких умовах аліменти стягуються у твердій грошовій сумі?
  • Який порядок сплати і стягнення аліментів?
  • Порядок сплати аліментів в добровільному порядку
  • Порядок сплати аліментів на підставі угоди про сплату аліментів, укладеного нотаріально
  • Порядок сплати аліментів у судовому порядку
  • Яка передбачена законодавством РФ відповідальність за несплату аліментів?
  • Розглянемо порядок стягнення аліментів з працюючого боржника батьків.

    При яких умовах можна стягнути аліменти в частковому відношенні до доходу батьків?

    У частковому відношенні до доходу аліменти стягуються в тому випадку, якщо дохід у батьків має постійний характер. У цьому випадку, за загальним правилом, опублікованого в п. 1 ст. 81 Сімейного кодексу РФ, аліменти призначаються у частковому відношенні до доходу. На одну дитину розмір аліментів буде становити одну чверть від доходу, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей батько буде віддавати в якості аліментів половину свого заробітку (або іншого доходу).

    При призначенні розміру аліментів суд відповідно до ст. 81 СК РФ, бере до уваги матеріальний та сімейний стан сторін, а також всі істотні обставини, які впливають на стан сторін, наприклад: непрацездатність членів сім’ї відповідача, яким за законом він зобов’язаний надавати утримання, або непрацездатність його самого, настання інвалідності чи захворювання, внаслідок чого продовження трудової діяльності на колишньому місці стає неможливим, а також надходження дитини, на якого переказуються аліменти, на роботу або відкриття дитиною свого бізнесу.

    При яких умовах аліменти стягуються у твердій грошовій сумі?

    Як стягнути аліменти з працюючого боржника у твердій грошовій сумі? У твердій грошовій сумі аліменти призначаються в разі, якщо доходи відповідача носять нерегулярний характер, якщо частково або повністю заробіток він отримує в натуральній формі або в іноземній валюті, якщо дохід у відповідача відсутня взагалі, якщо він приховує свої доходи, а також в інших випадках, коли стягнення аліментів у частковому відношенні неможливо, важко або порушує інтереси сторін у суттєвій формі. Також у твердій сумі аліменти можуть бути призначені, якщо сторони не уклали нотаріального угоди про сплату аліментів.

    При призначенні аліментів суд бере до уваги матеріальний та сімейний стан сторін, а також всі істотні обставини, що роблять вплив на інтереси платника та одержувача аліментів. Суд керується в першу чергу необхідністю збереження колишнього рівня забезпечення для дитини, згідно ст. 83 СК РФ. Також у твердій грошовій сумі аліменти стягуються в разі, коли розлучені батьки живуть окремо і разом з кожним з них живуть їхні спільні діти. В такому випадку аліменти призначаються у твердій грошовій сумі, і оплачує їх більш забезпечений батько відносно менш забезпеченого.

    Який порядок сплати і стягнення аліментів?

    Згідно із законодавством РФ, існує кілька можливих варіантів стягнення та сплати аліментів з працюючого боржника. Перелічимо і розглянемо їх по порядку.

    Порядок сплати аліментів в добровільному порядку

    Батько, зобов’язаний сплачувати аліменти, може сплачувати їх добровільно, для чого він може скористатися ст. 137 Трудового кодексу РФ та п. 1 ст. 80 СК РФ. Сплата буде проводитися як утримання із заробітної плати в цілях виконання трудового законодавства. Для сплати аліментів через організацію роботодавця платник діє в такому порядку: він подає до адміністрації роботодавця заяву про перерахування аліментів на рахунок батька – одержувача аліментів, або про виплату аліментів одержувачу в касі підприємства. При цьому розмір аліментів і строки сплати визначаються самим батьком – платником.

    Згідно з його заявою, бухгалтерія підприємства буде або видавати кошти одержувачу в касі, або перераховувати їх на реквізити рахунка одержувача.

    Порядок сплати аліментів на підставі угоди про сплату аліментів, укладеного нотаріально

    В угоді про сплату аліментів сторони самі визначають прийнятний для них розмір і порядок сплати аліментів. Розмір аліментів, згідно п. 1 ст. 80 і ст. ст. 99 і 103 СК РФ, не повинен бути менше, ніж розмір, який би був присуджений судом. Порядок сплати аліментів сторони обирають самостійно з варіантів: у твердій грошовій сумі, що сплачується періодично або одноразово, у частковому відношенні до заробітку і т. п.

    Угоду про сплату аліментів має силу виконавчого листа. Якщо воно пред’являється в організації, де працевлаштований платник аліментів, то, згідно з умовами угоди і відповідно до ст. 109 СК РФ, організація буде утримувати і перераховувати аліменти одержувачу. Розмір аліментів розраховується з доходу платника за вирахуванням податків та тих виплат, з яких аліменти не утримуються. Список доходів платника, з яких утримуються аліменти на утримання неповнолітніх дітей, розкритий у Переліку, затвердженому Постановою Уряду РФ № 841 від 18 липня 1996 р.

    Розмір сум, утримуваних для виплати аліментів на утримання неповнолітніх дітей за нотаріальному угоди не може бути більше 70 % від заробітку за вирахуванням податкових виплат, згідно ст. 110 СК РФ, ч. 3 ст. 99 закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р. «Про виконавче провадження» та ст. 138 Трудового кодексу РФ. Строк сплати аліментів – три дні після виплати заробітної плати платнику. Банківські витрати по сплаті аліментів (комісія банку, поштовий переказ тощо) лягають на плечі платника.

    Оскільки нотаріальна угода являє собою виконавчий документ, при ухиленні батьків від сплати аліментів вони стягуються через службу судових приставів (див. п. 3 ч. 1 ст. 12 та ст. 30 Закону № 229-ФЗ від 02 жовтня 2007 р.).

    Заборгованість по сплаті аліментів у рамках виконавчого виробництва розраховується судовим приставом-виконавцем. Доступний строк для стягнення аліментів на підставі угоди про сплату аліментів становить три роки з моменту пред’явлення угоди до стягнення. Однак, якщо буде встановлена вина платника в освіті заборгованості, аліменти будуть розраховані за весь період з моменту утворення заборгованості за угодою. Згідно ст. 113 СК РФ та Письма ФССП РФ № 00011/16/85969-АП від 15 вересня 2016 р., для розрахунку заборгованості пристав враховує заробіток або інший дохід батьків – платника аліментів, умови угоди про сплату аліментів та строк, протягом якого виплати були заморожені.

    Порядок сплати аліментів у судовому порядку

    Якщо сторони не уклали нотаріальне угоду про сплату аліментів і якщо платник не сплачує аліменти добровільно, одержувач аліментів може стягнути їх в судовому порядку. При цьому, якщо розмір стягуваних аліментів не перевищує 500 000 руб., аліменти стягуються в частках до заробітку і, крім стягнення, позивач не пред’являє інших вимог немайнового характеру, наприклад, про встановлення батьківства чи про оспорювання батьківства чи материнства, і якщо залучення третіх зацікавлених осіб не вимагається, аліменти стягуються в порядку наказного провадження. В іншому випадку, відповідно до ч. 1 ст. 121 і ст. ст. 122 і 131 ЦПК РФ, застосовується позовна виробництво.

    Аліменти в твердій грошовій сумі стягуються, згідно п. 1 розд. II Огляду судової практики, затвердженого Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р., тільки в порядку позовного провадження, зважаючи на те, що для стягнення у твердій грошовій сумі потрібна перевірка обставин, згідно з якими стягнення можливо виключно у твердій сумі, і не може бути проведено у частковому відношенні до заробітку.

    Заявник перед подачею заяви в суд повинен переконатися, що його випадок має на увазі саме позовної порядок стягнення. Якщо ви подасте позовна заява у разі, коли справа має розглядатися в наказовому порядку, вашу заяву без розгляду буде повернуто назад (п. 1.1 ч. 1 ст. 135 ЦПК РФ).

    Заява про стягнення аліментів в наказовому порядку подається у світовій суд за місцем проживання відповідача або позивача. Якщо сума вимог більше 500 000 руб., а також якщо в число вимог позивача входять вимоги про встановлення батьківства, про оспорювання батьківства чи материнства або про позбавлення батьківських прав, позовна заява має подаватися в районний суд, відповідно до ч. 1 ст. 23, ст. 24 ЦПК РФ та п. 3 розд. II Огляду.

    Наказовий порядок виробництва зобов’язує світового суддю розглянути заяву про винесенні судового наказу протягом п’яти днів з моменту надходження заяви. При цьому сторони не викликаються в суд і судовий розгляд не проводиться, згідно ст. 28, ч. 3 ст. 29, 1 ч. ст. 123 та ст. 126 ЦПК РФ.

    Протягом 10 днів після отримання відповідачем копії судового наказу він може подати мотивоване заперечення щодо виконання наказу. Якщо заперечення надходить у суд, суддя скасовує винесений судовий наказ і повідомляє про це судовою ухвалою, яку отримують боку. Згідно ст. ст. 128 і 129 ЦПК РФ, в такому випадку позивач має право заявити вимогу про стягнення аліментів у порядку позовного провадження.

    Згідно п. 2 ст. 107 СК РФ, аліменти призначаються з дня отримання заяви в суді. Якщо у заявника є докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів, а платник ухилявся від сплати аліментів, аліменти можуть бути стягнуті за минулий період, якщо він не перевищує трьох років.

    Державне мито з позивача у справах, пов’язаних зі стягненням аліментів, не сплачується, згідно пп. 2 п. 1 ст. 333.36 НК РФ.

    Однак відповідач сплачує держмито у фіксованому розмірі 150 крб. Держмито сплачується ним за винесення судового рішення про стягнення аліментів. Факт того, що відповідач сплачує держмито, відображається у судовому наказі або рішенні суду по справі. Відповідно до законодавства (пп. 14 п. 1 ст. 333.19, пп. 8 п. 1 ст. 333.20, пп. 2 п. 1 ст. 333.36 НК РФ і Інформаційного листа МосОблСуда від 12 січня 2005 р.), розмір мита фіксована і не залежить від процедури стягнення аліментів, тобто від того, в якому порядку – позовному або наказовому, аліменти стягуються, а також від розміру стягуваної суми по аліментах.

    ЦПК РФ ст. 211 визначає, що судовий наказ або рішення суду про стягнення аліментів підлягають виконанню негайно.

    У разі невиконання виконавчих документів з боку платника позивач звертається в службу судових приставів для ініціації виконавчого провадження. Це він може зробити як самостійно, так і через суд, направивши суду прохання про направлення виконавчих документів судового пристава-виконавця.

    У число заходів примусу боржника до виконання рішення суду чи судового наказу входить можливе винесення судовим приставом постанови про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом. Однак, якщо транспортний засіб боржника є єдиним законним джерелом засобів до існування, якщо боржник користується розстроченням чи відстроченням виконання вимоги виконавчого документа або якщо заборгованість за аліментами менше 10 000 рублів, ця міра не може бути застосовано, згідно Закону № 229-ФЗ (ч. 2 і 4 ст. 67.1), Листи ФССП РФ № 00011/15/104266-СВС від 29 грудня 2015 р. (п. 2) та Листа ФССП РФ № 00010/16/37567-СВС від 28 квітня 2016 р.

    Яка передбачена законодавством РФ відповідальність за несплату аліментів?

    Ухилення батьків від сплати аліментів, зокрема, злісне ухилення від їх сплати, загрожує позбавленням батьківських прав (ст. 69 СК РФ). Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 5.35.1 КоАП РФ загрожує неплатнику, якщо він порушує рішення суду або нотаріальне угоду про сплату аліментів без поважних причин протягом двох і більше місяців з дня порушення виконавчого виробництва.

    Також, якщо виконавче провадження було порушено до 15 липня 2016 р., а після цієї дати було виявлено порушення рішення суду або нотаріального угоди про сплату аліментів, що тривало більше двох місяців, боржник не підлягає адміністративному покаранню згідно ч. 1 ст. 5.35.1 КоАП РФ (Питання 5 Огляду судової практики ЗС РФ № 4 (2016 р.), затв. Президією ВР РФ 20 грудня 2016 р.).

    Після 15 липня 2016 р. встановлена кримінальна відповідальність за неодноразово досконалу несплату аліментів у порушення рішення суду або нотаріального угоди в період, коли порушник вважається підданим адміністративному покаранню. Кримінальна відповідальність настає у відповідності зі ст. 157 (ч. 1) та п. 1 Примітки до ст. 157 КК РФ.