Як розраховується допомога по вагітності та пологах

311

Виплати посібників по вагітності і пологах регламентуються Федеральним законом «Про державних посібниках громадянам, які мають дітей» від 19.05.1995 р. Встановлена законодавством сума допомоги розраховується виходячи із середнього заробітку для працівників і військовослужбовців, і встановлюється фіксовано для непрацевлаштованих матерів (студенток, звільнених, які перебувають на обліку на біржі зайнятості).

Зміст:

  • Загальні відомості про допомогу
  • Порядок розрахунку допомоги по вагітності та пологах
  • Формула для нарахування допомоги по БиР
  • Впливає страховий стаж на розрахунок допомоги
  • Розрахунок допомоги по днях лікарняного листа
  • Основні поняття, за яким вважають посібник
  • Максимум і мінімум допомоги по БиР
  • Як перевірити суму допомоги з допомогою онлайн-калькулятора
  • Приклад розрахунку допомоги по БиР
  • У цій статті ми детально розглянемо, як розраховується допомога по вагітності та пологах, алгоритми і приклади розрахунків посібників, які отримують матері.

    Загальні відомості про допомогу

    Допомога по вагітності та пологах (Бір) — це одноразова виплата, розмір якої залежить не тільки від середнього заробітку матері, а й від того, на який період оформлений листок тимчасової непрацездатності та деяких інших факторів.

    Щоб отримати допомогу, майбутня мама повинна своєчасно стати на облік в жіночій консультації (за постановку на облік на ранніх термінах можна отримати додаткову допомогу), оформити лікарняний по вагітності та пологах і подати заяву в бухгалтерію підприємства-роботодавця (для працевлаштованих та військовослужбовців) або до соцфондів за місцем проживання (для безробітних).

    Якщо жінка має два або більше офіційних місць роботи, і на кожному стаж перевищує 2 роки, то допомога нараховується на всіх робочих місцях, незалежно один від одного.

    Порядок розрахунку допомоги по вагітності та пологах

    У 2017 році сталися деякі зміни в алгоритмі нарахування допомоги по Бір. При цьому як і раніше збережений принцип розрахунку на підставі двох попередніх декретному відпустки роках роботи. Зміни стосуються таких моментів:

    Для 2017 року допомога нараховується, виходячи з заробітної плати за 2015-2016 роки.У зв’язку із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати збільшена мінімальна сума допомоги.Встановлений ліміт максимум для допомоги: на рівні максимальних нарахованих страхових внесків Федеральної страхової служби.

    Формула для нарахування допомоги по БиР

    Загальна формула для розрахунку допомоги виглядає так:

    П=СЗПхД, де:

    П — це розмір допомоги.СЗП — середній денний заробіток за попередні 2 роки роботи.Д — кількість днів відпустки, згідно з листком тимчасової непрацездатності.

    При цьому важливо правильно розрахувати СЗП. Для цього треба взяти сумарний заробіток за весь розрахунковий період (враховується офіційна заробітна плата, з якої роботодавцем виплачені податкові відрахування, включаючи всі премії і надбавки) і розділити на загальне число календарних днів у розрахунковому періоді.

    У базовому варіанті число днів дорівнює 730, якщо в періоді немає високосних років і 731, якщо рік високосний. Від цього значення треба відняти «періоди-виключення» — дні, коли майбутня мама не виходила на роботу за лікарняних або інших декретних відпусток.

    В деяких випадках допускається заміна розрахункового періоду більш ранніми. Це робиться з тим, щоб використовувати в розрахунках більш високу середню заробітну плату, якщо на розрахунковий період припав попередній декретну відпустку отримувачі допомоги.

    Впливає страховий стаж на розрахунок допомоги

    Безперервність і тривалість страхового стажу не мають прямого впливу на факт нарахування допомоги: воно повинно бути надано в будь-якому випадку, навіть якщо перед виходом у декрет жінка пропрацювала за офіційним договором зовсім недовго.

    Що стосується розміру допомоги, то він залежить від тривалості трудового стажу:

    • Якщо стаж перевищує 6 місяців, матері нараховується 100% середнього заробітку.
    • Для тих, хто не відпрацював офіційно і півроку, допомога розраховують, виходячи з встановленого законом мінімального трудового окладу. З 1 липня 2016 року він дорівнює 7500 рублів.

    Громадянки інших держав, які офіційно працевлаштовані в Росії, отримують допомогу по вагітності та пологах відповідно до російським законодавством.

    Розрахунок допомоги по днях лікарняного листа

    Листок тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами можуть виписати на різну кількість днів, залежно від перебігу вагітності:

    • При нормальному перебігу — 70 днів до пологів і 70 днів після, разом 140 днів.
    • При ускладненнях у пологах — 70 днів, після 70, плюс 16 днів, разом 156 днів.
    • При багатоплідній вагітності — 84 дні до і 110 днів після, разом 194 дні.

    Всі лікарняні дні оплачуються єдиної виплатою. По закінченню терміну лікарняного листа молода мама може відразу оформити відпустку по догляду за дитиною і написати заяву на отримання відповідної допомоги.

    Іноді жінки не хочуть йти в декрет в 30 тижнів, вважаючи за краще залишатися на робочому посту як можна довше. Це не суперечить законодавству, але допомога буде розраховано, виходячи з реального терміну декретної відпустки. Мама-сумісник може оформити декретну відпустку на одній роботі і зберегти зайнятість на інший.

    Основні поняття, за яким вважають посібник

    Середній заробіток. При розрахунку середнього заробітку враховують весь дохід майбутньої мами за розрахунковий період. У це поняття входять всі оподатковувані види заробітку: зарплата і премії, відпускні та витрати на відрядження, виплати по патентах, інші доходи.Розрахунковий період. За основу береться кількість календарних днів у двох попередніх декретом роках. Це 730 або 731 (якщо рік високосний) днів. З цього значення можуть відняти:

    • Дні непрацездатності за листком.
    • Відпустки по Бір або догляду за дитиною.
    • Інші періоди, за які молода мама отримувала виплати, але з них не проводилися виплати до соцфондів.

    Вихідні та святкові дні, а також відпустки за свій рахунок не відраховуються.

    Максимум і мінімум допомоги по БиР

    Закон лімітує як мінімум, так і максимум допомоги, яку молода мама може отримати, вийшовши у відпустку по вагітності та пологах.

    Мінімум. Навіть якщо офіційна зарплата дуже маленька (наприклад, часткова ставка), жінка не може отримати менше, ніж мінімальний розмір оплати праці. З липня 2016 року цей ліміт дорівнює 7500р. в місяць. Таким чином, при стандартному термін декретної відпустки до 140 днів молода мама отримає мінімум 34520,55 рублів.

    Якщо майбутня мама отримує допомогу в регіоні, де для заробітної плати діють підвищувальні коефіцієнти, множники застосовують і до посібника.

    Максимум. Законом встановлена сума, яка визнана максимальним сумарним заробітком для розрахунку посібників. Якщо сумарний дохід отримувачі допомоги перевищує цей ліміт, розрахунки проводяться на основі встановленого законом максимуму. У 2017 році по внесках на соціальне страхування цей максимум дорівнює 755000 рублів.

    Як перевірити суму допомоги з допомогою онлайн-калькулятора

    Якщо ви хочете самостійно розрахувати суму належної вам допомоги, скористайтеся онлайн-калькулятором на сайті Фонду соціального страхування.

    Щоб отримати результат, необхідно внести дані в розділ «Реквізити ЛН». ЛН — це листок непрацездатності, то є лікарняний лист. З нього треба вказати дати початку і закінчення відпустки. Вкажіть вид непрацездатності — вагітність і пологи. При необхідності відзначте галочкою пункт із зазначенням заяви на зміну років заробітку. Далі слід відповісти на питання розділів «Умови розрахунку» та «Стаж».

    Після натискання кнопки «Розрахувати» ви отримаєте результат, який співпаде з розрахунками бухгалтерії, якщо ви ввели вірні вихідні дані.

    Зверніть увагу: онлайн-калькулятор універсальний, і з його допомогою можна розрахувати і інші соціальні допомоги.

    Приклад розрахунку допомоги по БиР

    Як розраховується допомога по вагітності та пологах на прикладі? Простіше всього зрозуміти, як нараховується допомога, якщо розглянути конкретний приклад.

    Дано. Жінка офіційно працевлаштована в компанії з серпня 2012 року. Згідно з листком непрацездатності, її декретна відпустка починається 17 червня 2017 року. Вагітність не ускладнена, одноплідна.

    Важливо: в який момент поточного року починався декретну відпустку, розрахунковим періодом завжди будуть 2 попередніх роки.

    Таким чином, середній заробіток береться за 2015-2016 років. Припустимо, підвищень зарплат на цей час не відбувалося, і цей час жінка отримувала оклад у 37000 рублів.

    Сумарний дохід становить 24*37000 = 888000 рублів.

    Сумарний заробіток за кожен рік не перевищує ліміт страхової суми і може використовуватися далі в розрахунках.За розрахунковий період майбутня мама провела на лікарняних 10 днів, а 2016 рік був високосним.

    Сума допомоги становитиме 888000/(731-10)*140 = 172427,18 рублів.

    Зверніть увагу: якщо жінка пропрацювала на підприємстві лише частина звітного періоду, сумарний заробіток вважається за цю частину і сума допомоги зменшується. Іноді вигідніше оформити відпустку на кілька днів пізніше. Тоді хоч тривалість відпустки і зміниться сумарний заробіток може збільшитися.

    Якщо жінка йде у декретну відпустку другий раз, а на розрахунковий період припадає відпустка по догляду за першою дитиною, заробіток за цей проміжок часу виключається з розрахунків. У цьому разі отримувач допомоги має право замінити один або обидва розрахункових року і, таким чином, збільшити суму.

    Щоб замінити розрахунковий період, треба подати за місцем роботу наступні документи:

    • Заяву про вихід з відпустки по догляду за дитиною.
    • Заяву на отримання допомоги по Бір.
    • Листок тимчасової непрацездатності з жіночої консультації.