Як приготувати гусака в духовці. Кращі рецепти запеченого в духовці гусака

243

Гусак, запечений в духовці – це завжди свято. Гусак – це король столу, імператор застілля, це цар-птах, його поява на столі ніколи не проходить непоміченим і завжди супроводжується вигуками. На свята, звичайно ж, можна запекти та іншу птицю – і курку і індичку, але навіть якщо у вас є такий козир, як качка в рукаві – гусак і б’є його. Гусак – це джокер, який б’є будь-яку карту.

Зміст:

  • М’ясо гусака і його корисні властивості
  • Запікаємо гусака в духовці: основні принципи та особливості приготування
  • Рецепт 1: Гуска запечена в духовці на пляшці
  • Рецепт 2: Гусак, запечений в духовці шматочками
  • Рецепт 3: «Пивний гусак», або Гусак, запечений на пиві
  • Рецепт 4: «Різдвяний Гусь», запечений з яблуками
  • Спосіб приготування
  • Як смачно запекти гусака в духовці: поради досвідчених кулінарів
  • Історично склалося, що страви з гуски ми не відносимо до повсякденної кухні, зате в банкетному меню у них оформлена постійна прописка. У самому справі, гуся досить складно уявити на столі в будні, але зате свято з участю чудового запеченого гусака з яблуками обов’язково стане незабутнім, навіть якщо з усієї розважальної програми на цьому святі буде тільки гусак.

    М’ясо гусака і його корисні властивості

    Але треба сказати, він того вартий. Гусак – птах досить жирна, але цей жир повністю витоплюється при запіканні і залишається ніжне, просочене ароматним соком, буквально тане в роті м’ясо. Та це ніжне м’ясо ховається під хрусткою золотистою скоринкою.

    М’ясо гусака має своїм яскравим смаком, більш того, воно багате різними корисними речовинами і мінералами – магнієм, фосфором, селеном, міддю і вітамінами А, С, групи В та іншими.

    Гусячий жир здавна використовувався в народній медицині при лікуванні шкірних, простудних і легеневих захворювань, їм лікували рани, опіки та обмороження, використовували в косметології. І звичайно ж, його активно використовували в кулінарії – на ньому смажили, тушкували, а ось європейської кухні вживали його з солодким варенням, намазуючи на хліб – про це ласощі ми можемо прочитати не тільки в старовинних рецептах запеченого в духовці гусака, але і в художній літературі різного часу.

    Суперечки про те, в який час страви з запечного гусака придбали популярність, звідки ці страви прийшли до нас або були тут спочатку, хто може вважатися батьківщиною запеченого в духовці гусака – можна вести нескінченно. Також можна сперечатися про те, як смачно приготувати гусака в духовці, щоб він був краще, ніж у інших, який рецепт можна вважати по-справжньому кращим рецептом запеченого в духовці гусака, але ці суперечки навряд чи коли-небудь до чого-небудь приведуть.

    Давайте не будемо вдаватися в подробиці про походження такого дива природи, як запечений гусак, а краще спробуємо це диво створити на своїй кухні. Ми поділимося з вами найбільш популярними рецептами запеченого гусака, розповімо про основні принципи приготування цієї важливої птиці і обговоримо рекомендації досвідчених кулінарів – і ви зможете приготувати гусака в духовці у себе вдома в будь-свято, перетворивши його в яскрава подія, яка ще дуже довго будуть згадувати з захопленням і задоволенням.

    Запікаємо гусака в духовці: основні принципи та особливості приготування

    Гусак купується заздалегідь, заздалегідь, ніхто не купує його день у день, оскільки перед тим, як запекти гусака, його потрібно добре підготувати.

    Тушку ретельно вимиваємо і перевіряємо, чи не залишилося на ньому залишкових волосків або пір’я.

    Якщо потрібно розділити гусака на шматочки, акуратно зробіть це сокиркою або товстими кухонними ножицями – не намагайтеся дробити кістки, а надсекайте суглоби.

    Перед тим, як запекти гусака, його зазвичай натирають сіллю і спеціями і залишають на ніч. Промитий, обсушенный і натерту сіллю, гусак повинен простояти в холоді кілька годин, тоді жир легше відходити, а гусак швидше приготується і вийде соковитіше.

    Тому, якщо ви вирішили приготувати гусака в духовці, почніть це робити з вечора. Увечері ви зробите всі необхідні приготування, заберете його в холод, де він повинен буде добре «настоятися», а запікати його будете вже вранці або вдень наступного дня.

    Це відноситься до різних видів страв з гуся – як би ви не запікали його, шматками або цілком, все одно йому краще перед цим постояти в спеціях.

    При запіканні гусака в духовці треба її поливати витопленим жиром кожні 20 хвилин. Це забезпечить ніжність м’яса і хрускіт скоринки.

    Рецепт 1: Гуска запечена в духовці на пляшці

    Гусак, запечений в духовці на пляшці – це дуже важлива птах. Це один з найпростіших рецептів гусака в духовці, з ним впорається навіть людина, що не має великого досвіду, і відразу ж буде королевою кулінарії.

    Для цієї страви нам знадобиться скляна пляшка – вона допоможе гусака зберегти форму навіть у такій спекотній життєвої ситуації.

    Інгредієнти

    • гусак – 1 шт.;
    • часник – 5 зубчиків;
    • лимон – ½ шт;
    • шавлія;
    • орегано;
    • лавровий лист;
    • сіль;
    • перець (чорний);
    • скляна банка або пляшка (пуста).

    Спосіб приготування

    Беремо тушку гусака і перевіряємо на предмет «зайвих деталей» – залишків пір’я, потрошки, волосяних мішечків – і видаляємо їх, якщо такі є. Упевнившись, що «комплектація» гусака нас влаштовує, промиваємо його гарненько і протираємо одноразовими рушниками.

    Сіль, перець і спеції змішати в мисочці і натираємо ними нашу пташку всередині і зовні. Після цього ставимо гусака в холод на кілька годин, можна навіть на ніч – перед тим, як запекти гусака в духовці, потрібно дати йому постояти в спеціях, щоб він добре наситився їх ароматами, але оскільки гуска – птиця досить жирна, в теплі його тримати не можна, так як жир може «поплисти», тому рекомендується витримувати гусака все це час в холодному місці. До того ж, його шкурка, натерта сіллю, встигне добре підсохнути, а значить, буде завзято похрустывать після запікання.

    Далі нарізаємо часник і лимон невеликими шматочками – такими, щоб було зручно наповнювати гусака. Перед тим, як запікати гусака, робимо в ньому ножем невеликі надрізи або проколи і закладаємо туди часник і лимон. Кілька нарізаних зубчиків часнику кладемо в черевце, туди ж – лавровий лист. І наостанок поміщаємо в черевце пляшку (скляну, вогнетривку), щоб зберегти форму гусячої тушки. Якщо б це була курка, ми б її посадили на цю пляшку, але гусак – надто великий для цього, тому він буде велично лежати на деку. Краї черевця стягуємо і зашиваємо.

    Дістаємо гусятницю – якщо вона є, то чудово, але якщо немає, можна цілком обійтися і без неї і запекти гусака в духовці на деку або у формі. Змащуємо форму або на деко олією і викладаємо на неї тушку на черевце, тобто спинкою вгору. НЕ розігріваємо духовку заздалегідь: ставимо гусака в духовку розігріваємо вже разом з ним. Встановлюємо температуру 220 градусів і залишаємо нашу пташку запікатися години на 2-3 (залежно від розміру). Далеко не йдемо – періодично потрібно відкривати духовку і поливати гусака жиром, який буде з нього вытапливаться на деко (або форму), щоб шкірка вийшла хрусткою, рум’яної і красивою, але при цьому не пересохла і не потріскалася.

    Коли гусак буде готовий, не варто відразу його діставати з духовки, після її вимикання потрібно дати йому там ще постояти півгодини – він стане набагато соковитіше і пахучіше, та й до того ж, так буде набагато зручніше обробляти і вживати в їжу.

    Рецепт 2: Гусак, запечений в духовці шматочками

    Найчастіше ми читаємо рецепти гусака, запеченого в духовці цілком, але також є дуже багато страв, де гусак запікається шматочками. Це не менш смачно і зручно – не потрібно думати про те, чи вистачить гусака на всіх, якщо ви придбали тушку мініатюрних розмірів, або ж ви допустили неточність у підрахунку гостей на свято.

    У таких випадках цей рецепт запеченого гусака шматочками дуже виручає.

    Інгредієнти

    • гусак – 1 шт.;
    • часник – 3 зубчики;
    • сіль;
    • перець.

    Спосіб приготування

    Гусячу тушку промиваємо, видаляємо все зайве і «розбираємо» на приблизно рівні частини – гомілки, стегенця, крильця та інше.

    Нарізаємо часник дрібними часточками.

    В шматочках м’яса вістрям ножа робимо невеликі проколи, нашпиговываем їх часником. Акуратно відсуваємо шкірку, не пошкоджуючи її покриву, засовуємо під неї часник теж.

    Натираємо кожен шматочок сіллю і перцем, залишаємо в холоді приблизно на годину.

    Далі беремо форму для запікання і вкладаємо в неї шматочки гусака шкіркою вгору. Запікаємо при температурі 220 градусів.

    Через 30 хвилин відкриваємо духовку і перевіряємо стан нашого гусака. З нього має вытопиться багато жиру. Гусячий жир ми зливаємо в окремий посуд – але не викидаємо ні в якому разі, це дуже цінний інгредієнт. Частина жиру нам знадобиться, щоб періодично поливати гусака – щоб він добре пропекался, але не плавав у ньому, а частина збережемо на потім.

    В залежності від розміру птиці і шматочків, які у нас вийшли, щоб приготувати гусака в духовці, нам буде потрібно близько двох годин.

    Не забувайте час від часу поливати нашу пташку жиром, і тоді у нас вийде чудове блюдо з запеченого гусака з ніжним, що тане в роті м’ясом, та і апетитною хрусткою скоринкою.

    На гарнір до нього добре йде картопля смажена, варена, печена, у вигляді пюре або смажена з грибами; рис – відвареної, приготований на пару або грилі з овочами, локшина – гречана, пшенична або яєчна, удон.

    Рецепт 3: «Пивний гусак», або Гусак, запечений на пиві

    Пивний гусак готується дуже просто, для його запікання не потрібно особливих умов – наприклад, великий духовки, як якщо б ви запікали великого різдвяного гусака з яблуками, а також – особливих навичок кулінара. Гусак в цьому рецепті гаситься в пиві, і єдине, що від вас потрібно – це час від часу підливати пиво, щоб воно не википає, і гуска не опинявся на суші.

    Інгредієнти

    • гусак – 1 шт.;
    • часник – 4 зубчики;
    • майонез – 200 мл;
    • пиво (світле) – 1 л;
    • сіль;
    • перець.

    Спосіб приготування

    Часник дрібно нарізаємо або пропускаємо через спеціальний прес і перемішуємо з майонезом.

    Розбираємо гусячу тушку, розбираючи її на частини – невеликі шматочки однакового розміру, які ми будемо запікати. Натираємо шматочки сіллю і перцем і щедро змащуємо майонезно-часниковим соусом. Далі складаємо гусака в форму з кришкою казан або гусятницю і ставимо в холод на 10-12 годин (ідеально – на ніч).

    Вранці дістаємо з холоду нашу вже досить промаринованную пташку і, перед тим, як приготувати гусака в духовці, даємо йому постояти ще пару годин – на цей раз в теплі, щоб його температура наблизилася до кімнатної.

    Розігріваємо духовку до 180 градусів.

    В гусятницю акуратно вливаємо пиво, щоб шматочки виявилися «притоплены» – буквально злегка покриті рідиною. Закриваємо гусятницю кришкою і ставимо її в духовку приблизно на 2 години. Запікаючи гусака в духовці, не можна його залишати, потрібно періодично його провідувати, відкривати кришку і доливати пиво, щоб воно не википала.Готовність м’яса можна перевірити з допомогою спиці або звичайної виделки. Гусак у нас повинен вийти ніжним і м’яким, тане в роті.На гарнір до соковитих шматочків запеченого гусака відмінно підходить картоплю в будь-якому вигляді – смажена, печена, варена або пюре. Приємного апетиту!

    Рецепт 4: «Різдвяний Гусь», запечений з яблуками

    Різдвяний гусь – це король святкового столу, це цар-птах. І ставлення до себе вимагає королівського. Його не приготуєш на швидку руку. Якщо ви зібралися запікати гусака в духовці, почніть заготовляти все потрібне для цього з вечора. Обробіть гусака і поставте його в холодильник.

    А вранці вже почнеться «друга дія Мерлезонского балету» – вам потрібно буде правильно укласти начинку і зашити гусака. Але найголовніше – в той час як ви будете запікати гусака в духовці, не забувайте його поливати жиром – кожні 15-20 хвилин. Але ваші зусилля будуть винагороджені, і повірте, результат перевершить всі найсміливіші очікування.

    Інгредієнти

    гусак (середніх розмірів) – 1 шт.;яблука (твердих сортів) – 15 шт;цукор – 1 ст. ложка;родзинки – 4 ст. ложки;сіль;зелень петрушки.

    Спосіб приготування

    Перед тим, як приготувати гусака, гарненько його промиємо, оботрем сухими одноразовими рушниками, натремо сіллю з усіх боків, зсередини і зовні.

    Зелені яблука твердих сортів середнього розміру чистимо від шкірки і ріжемо уздовж на 4 частини. Видаливши насіння, кладемо яблука у велику миску.

    Родзинки ретельно промиваємо і замочуємо у воді – краще всього гарячою, тоді він швидше розбухне. Видаляємо хвостики, залишки кісточок і інше сміття. Після того, як ми перебрали родзинки, його потрібно підсушити: відкиньте ізюм на друшляк, промокніть серветками, постеліть на блюдо паперові або тканинні одноразові рушники і викладіть на них родзинки.

    Родзинки всипаємо в миску з яблуками, посипаємо цукром, перемішуємо.

    Беремо нашого гусака, закладаємо в нього начинку з яблук і родзинок, стягаємо краю черевця і зашиваємо.

    Розігріваємо духовку до 220 градусів. Укладаємо гусака на деко на спинку, черевцем вгору і відправляємо запікатися. Коли він підрум’яниться, перевертаємо і вже запікаємо спинкою вгору. Коли підрум’яниться і друга сторона, трохи знижуємо температуру в духовці і стаємо на варту нашої цар-птиця – щоб смачно приготувати гусака в духовці, кожні 10-20 хвилин дістаємо його, забираємо з дека витопився жир і поливаємо їм гусака. Готується запечений гусак близько трьох годин, і протягом усього цього часу нам потрібно не забувати його поливати. Але наші зусилля у фіналі будуть щедро винагороджені – ми отримаємо великолепнейшего різдвяного гусака з гарною, рум’яною хрусткою скоринкою і ніжною, тане в роті м’ясом.

    Готовність м’яса можна перевірити спицею або паличкою – якщо м’ясо легко протикається, то воно повністю готове.

    Отже, ми майже приготували різдвяного гусака з яблуками, залишилося лише нанести фінальні штрихи. Буквально за п’ять хвилин до того, як діставати з духовки головне святкове блюдо, візьміть залишилися яблука, викладіть їх на деко навколо гусака і полийте їх жиром. Потрібно, щоб яблука злегка запеклися і стали м’якими, але при цьому не потріскалися.

    Коли все буде готово, звільняємо нашу жар-птицю від пут – виймаємо з гуся нитки. Далі акуратно дістаємо начинку і викладаємо її на блюдо – на цій подушці або перинке і буде лежати його дуже смачне величність. Укладаємо красиво гусака і обрамлялися його запечными яблучками – у кожної коштовності повинна бути оправа.

    Бажаємо гостям приємного апетиту і приймаємо від них заслужену похвалу, висловлення захоплення і замилування.

    Як смачно запекти гусака в духовці: поради досвідчених кулінарів

    • Колір гусячих лапок розповість вам про вік птиці – старий гусак носить червоні, а лапки молодого гусака жовтого кольору.
    • Готовність м’яса визначають, протикаючи тушку спицею або паличкою – якщо сік, який при цьому здався, прозорий – значить, м’ясо готове. Також спиця при проколі не повинна зустрічати активного опору – м’ясо повинно протыкаться без зусиль.
    • Іноді гусак накривають фольгою, якщо бояться його пересушити. Фольгу знімають за півгодини до готовності страви, щоб вийшла апетитна скориночка.