Як навчити дитину грати самостійно

151

Значущість гри в житті дитини переоцінити неможливо. Саме через гру дитина отримує більшу частину інформації, важливої для подальшого життя.

Але більшість батьків навіть поняття не мають, що гра являє собою дуже складний вид діяльності, якому теж необхідно навчати.

Зміст:

  • Що являє собою гра дитини в ранньому віці
  • Що потрібно від батьків на цьому етапі?
  • Дорослі повинні підтримувати інтерес дитини до ігор інших дітей
  • Не наполягати на дотриманні малюком послідовності дій
  • Не хвилюватися, якщо дитина багато грає
  • Які зміни відбуваються в грі дитини у віці 3-4 років
  • Поява рольової гри
  • Розвивається сюжетна гра
  • Ігри, які характерні для дітей віком 5-6 років
  • Що являє собою гра дитини в ранньому віці

    Найперші прояви ігри батьки можуть помітити у своєї дитини вже до двох років. Але це грою ще не назвеш. Малюк починає замінювати один предмет на інший (наприклад, кубик може для нього перетворитися на булочку для іграшкового цуценя, а пісок замінить кашу в лялькової тарілці). Вся гра зводиться до виконання якого-небудь одного дії: варить, годує, укладає і т. п.

    Що потрібно від батьків на цьому етапі?

    Дорослі повинні підтримувати інтерес дитини до ігор інших дітей

    Діти в цьому віці разом грати ще не вміють, вони просто сидять поряд, при цьому кожен грає своєю іграшкою, що абсолютно нормально для цього віку. Але батьки вже в цей період не повинні сидіти склавши руки. Завдання дорослих – формувати та підтримувати цікавість своєї дитини до ігор інших дітей. Підведіть малюка до гравця дитині, розкажіть про те, що він грає і заважати не варто, але можна допомогти (наприклад, дати свою іграшку на час). Так у малюка буде з’являтися досвід, який стане в нагоді в більш складних іграх.

    Не наполягати на дотриманні малюком послідовності дій

    Коли дитина цього віку грає, то його дії розрізнені. Про послідовності теж ще не йдеться. Спочатку він може нагодувати ляльку «морозивом», а вже потім будуть «котлети». Так для малюка це не має ніякого значення. Дорослі не повинні вимагати від дитини послідовності у виконанні дій. Йому ця задача ще не під силу. Що стосується батьків, то їм слід показувати, як виконуються окремі дії. Далі малюк буде справлятися сам.

    Читайте також:10 кухонного приладдя, з якими всі діти люблять грати

    Не хвилюватися, якщо дитина багато грає

    У деяких батьків приводом для хвилювання є те обставина, що малюк занадто багато грає і живе в нереальному світі, який придумав сам. Всім зрозумілі страхи цих батьків. Їх турбує майбутнє. Але завчасно не варто бити тривогу. Придивіться уважніше до гри свого малюка, і зрозумієте, що він логічний і не тікає від дійсності. Якщо сумніваєтеся, то можна перевірити. Покладіть два кубика: один більшого розміру, а інший поменше. Запропонуйте дитині вибрати, який кубик буде замінювати маму, а який – дитини. Він зробить правильний вибір: великий – мама, маленький – дитина. Як бачите, все повністю відповідає реальності.

    Батькам варто замислитися тільки в тих випадках, коли:

    • дитина дуже захоплений одноманітною грою;
    • діє алогічно і не керується оточуючими враженнями (згадайте приклад з кубиками).

    Які зміни відбуваються в грі дитини у віці 3-4 років

    Маля цього віку переходить на наступну ступінь розвитку гри. Тепер йому стають цікаві взаємини між людьми. На перший план виходить спілкування. Перукар не тільки стриже клієнта, але і розмовляє з ним, обговорює зачіску; продавець не лише продає товар, але і допомагає вибрати (інакше кажучи, вступають у відносини).

    Поява рольової гри

    Це вже початок рольової гри. Допомога дорослого тут, безумовно, буде необхідна. Тепер малюку важливо не просто виконати якусь дію, а зіграти цілу роль. Тут і потрібна допомога дорослого.

    Уважно спостерігайте за грою і втрутьтеся, якщо ланцюжок дій буде порушена. Дитина тепер повинен чітко дотримуватися необхідної послідовності: спочатку приготував, а тільки потім погодував, але не навпаки. Дорослі повинні бути уважні і підказувати дитині правильний хід подій.

    Розвивається сюжетна гра

    Якщо є роль, то повинен бути і сюжет. Так з’являються сюжетні ігри. Безумовно, першими будуть найпростіші сюжети. Це побут: прогулянки, годування, купання, одягання і т. п. По мірі дорослішання ускладнюється і зміст гри. Тепер діти захоплено грають в лікарню, будівництво, дитячий садок. До цього приєднуються гри з суспільно-політичним змістом: війна, космос.

    Розвитку сюжету повинні допомагати батьки. Це не складе великої праці. Вашим завданням буде спостереження: як грає, у що грає, як справа йде з сюжетами.

    Якщо бачите, що гра не зовсім повноцінна, обов’язково допоможіть дитині. Обговоріть особливості тієї професії, в яку грає малюк; подивіться ілюстрації або фільми на цю тему. Можна порадити з’єднати кілька сюжетів. Наприклад, у такий великий сюжет, якою є подорож, можуть входити більш дрібні: прогулянка по місту, відвідування ферми, поїздка на поїзді і т. д. Не соромтеся, грайте разом зі своїм чадом – і гра буде приносити задоволення і користь не тільки йому.

    Зверніть увагу ще на один момент: як у грі у дитини складаються відносини з однолітками. Якщо бачите, що не все гладко, то знайдіть причину і пограйте з ним вдома. Можливо, потрібно буде пояснити, як правильно вибрати сюжет, розподілити ролі; не зайвим буде розповісти про правила поведінки і т. д. Це все дуже індивідуально. Дорослій людині нескладно знайти помилку, яка заважає дитині грати в колективі.

    Ігри, які характерні для дітей віком 5-6 років

    Наступна ступінь в розвитку гри – гра з правилами. Це хованки, салочки, вибивний і т. п. Ігри такого рівня готують дитину до школи. Ті вимоги, які слід виконувати під час гри, налаштовують майбутнього школяра на навчальну діяльність. Подумайте самі: уміння правильно оцінювати свої дії, витримка, самоконтроль, вміння підкорятися правилам – повний набір вимог для успішного навчання.

    P. S. Впевнено рухайтеся зі своєю дитиною вперед, але ні в якому разі не підганяйте його: для чергового етапу розвитку природа кожному відвела свій час. Пропустивши чергову сходинку, ви позбавляєте дитину частини знань, від яких залежить успіх його подальшого розвитку.

    Читайте також:

    • Відео: мама знайшла спосіб розвеселити дитину і відпочити…
    • Гра у них в крові: футболісти та їхні діти
    • Для натхнення: пальчикові іграшки, які сподобаються малюку

    Фото: Рexels, Depositphotos