Хто зобовязаний платити аліменти і в якому розмірі

569

При настанні певних умов обов’язок по сплаті аліментів може бути покладена на такі категорії осіб: на батьків, подружжя, на колишніх подружжя, на повнолітніх працездатних дітей і на інших членів сім’ї.

Зміст:

  • Батьки неповнолітніх дітей
  • Повнолітні працездатні діти
  • Подружжя, колишнє подружжя
  • Хто ще з членів сім’ї може мати обов’язок по сплаті аліментів?
  • Працездатні брати і сестри, які досягли повноліття
  • Дідусі і бабусі
  • Повнолітні та працездатні онуки
  • Повнолітні працездатні вихованці
  • Повнолітні працездатні пасинки і падчерки
  • Розглянемо детальніше, при яких умовах виникає обов’язок по сплаті аліментів і на кого вона може бути покладена, в залежності від умов. Отже, хто зобов’язаний платить аліменти і в якому розмірі?

    Батьки неповнолітніх дітей

    П. 1 ст. 80 Сімейного кодексу РФ свідчить, що утримання дітей є обов’язком їх батьків. При цьому закон ніяк не регулює форму і порядок, згідно з яким батьки надають своїм дітям зміст. Це батьки визначають за власним вибором і можливостям (ст. 80 СК РФ). Але обов’язок по утриманню дітей є безумовною, тобто навіть батьки-інваліди, обмежені у своїх батьківських правах зважаючи на стан свого здоров’я, ніяк не втрачають цю свою обов’язок, згідно Питання 18 Інформації Мін’юсту РФ від 20 липня 2015 р. Єдине, що передбачає Сімейний Кодекс (п. 2 ст. 81) у цьому відношенні – це зменшення розміру аліментів з урахуванням матеріального становища батька-інваліда.

    Батьки зобов’язані сплачувати аліменти щодо:

    • Своїх неповнолітніх дітей;
    • Своїх дітей, якщо вони залишилися без їх піклування;
    • Своїх повнолітніх дітей, якщо вони позбавлені працездатності та потребують допомоги.

    Розмір аліментів може бути визначений за рішенням суду або визначатися на підставі угоди між сторонами, оформленого нотаріально. Якщо аліменти визначаються угодою сторін, їх розмір може бути довільним, якщо тільки він не менше розміру, який може бути стягнуто судовим органом.

    Якщо угоду оформлено нотаріально, воно має силу виконавчого листа, відповідно, цього документу достатньо для стягнення аліментів з відповідача (див. ст. 99 і 100 СК РФ). Якщо ж угоди підписано не було, залишається можливість стягнення аліментів через суд (ст. 81 СК РФ). У цьому випадку розмір аліментів визначає суд. Відповідно до закону, розмір аліментів обчислюється залежно від розміру заробітку чи іншого доходу, одержуваного батьком.

    Так, якщо у батьків троє і більше дітей, він зобов’язаний платити аліменти половину своїх доходів, якщо дітей двоє – одну третину зарплати або інших доходів, якщо дитина одна, аліменти сплачуються в розмірі однієї четвертої частини від його доходів. Збільшення або зменшення розміру аліментів визначається за рішенням суду на підставі розгляду матеріального, сімейного стану сторін та всіх істотних обставин їх життя, наприклад: непрацездатності, інвалідності або, навпаки, підприємницької діяльності батьків. Рішенням суду розмір аліментів може бути збільшено або зменшено.

    Не завжди розмір заробітку або іншого доходу батьків може бути достовірно визначено. У цих випадках, які розглянуті в ст. 83 СК РФ, тобто при нерегулярному, мінливому, відсутній заробіток, або коли батько отримує заробіток або інший дохід повністю або частково в натурі або в іноземній валюті, судом може бути прийнято рішення про стягнення аліментів у твердій сумі, або у твердій грошовій сумі і в частках до доходу батьків.

    Згідно з Огляду судової практики, затвердженого Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р. (п. 1 Розд. III), суд встановлює розмір аліментів з урахуванням аліментів, які вже були стягнуті з батьків на інших його неповнолітніх дітей на підставі судового наказу або рішення суду.

    Якщо діти залишилися без піклування батьків, із зрозумілих причин аліменти на них можуть бути стягнені лише за рішенням суду. Розмір аліментів розраховується за тими ж правилами, що і в разі визначення розміру аліментів на неповнолітніх. Згідно ст. 84 СК РФ, виплата аліментів здійснюється піклувальнику дитини, його опікуну, його прийомним батькам або перераховуються на адресу освітньої, медичної організації або організації соціального обслуговування, в якій перебуває дитина.

    Якщо діти повнолітні, але непрацездатні і потребують допомоги, то аліменти на їх утримання виходять на підставі угоди про сплату аліментів, завіреного у нотаріуса. Розмір аліментів визначається на розсуд сторін. Якщо ж угоди досягти не вдалося, залишається можливість стягнення аліментів у судовому порядку. При визначенні розміру аліментів судовим рішенням приймається до уваги матеріальний та сімейний стан сторін та інші важливі обставини. Згідно ст. 85 СК РФ, аліменти на повнолітніх непрацездатних дітей визначаються тільки в твердій сумі, у частках до розміру заробітку такі аліменти не встановлюються.

    Якщо ви вирішили звернутися в суд, вам може знадобитися кваліфікована допомога юриста, вартість якої може виявитися значною, тим більше що вона буде залежати від суми позову і складності справи. Якщо ваші інтереси в суді представляє фахівець, то, у відповідності зі ст. ст. 185, 185.1 ГК РФ і ч. 2 ст. 53 ЦПК РФ, необхідно оформлення нотаріального доручення на представника.

    Повнолітні працездатні діти

    Діти, які досягли повноліття, отримують обов’язок по утриманню своїх батьків, позбавлених працездатності та потребують допомоги. Однак ця обов’язок проявляється не у всіх випадках: якщо батьки були позбавлені батьківських прав, то їх діти не зобов’язані виплачувати аліменти на їх утримання.

    Якщо батьки позбавлені батьківських прав не були, і тим не менш не виконували або ухилялися від виконання своїх обов’язків по утриманню дітей, то в разі подання такими батьками позову в суд про стягнення аліментів їх діти можуть просити суд відмовити у присудження аліментів, беручи до знімання ухилення батьків від виконання своїх обов’язків.

    На відміну від аліментів на дітей, аліменти на непрацездатних батьків не обмежені мінімальним розміром.

    Аліменти можуть виплачуватися на підставі угоди між батьками і дітьми. Угода має бути завірено нотаріусом, розмір аліментів, встановлений в угоді, приймається для сплати аліментів щомісяця.

    Але у випадку, коли угода між дітьми і батьками не укладено, стягнення аліментів відбувається тільки через суд. Саме суд встановлює розмір аліментів. Розмір встановлюється у твердій сумі при призначенні якої суд бере до уваги матеріальний та сімейний стан сторін істотні обставини їх життя (див. ст. 87 СК РФ).

    Подружжя, колишнє подружжя

    Сплата аліментів на користь чоловіка або дружини також оформляється нотаріальним угодою про сплату аліментів. В угоді сторони визначають прийнятний розмір аліментів. Якщо ж угоди досягти не вдалося, розмір і порядок сплати аліментів визначається судом.

    Так само, як у всіх інших випадках, коли угоди між подружжям про сплату аліментів немає, можна вимагати сплати аліментів через суд. При цьому, відповідно до СК РФ (п. 2 ст. 89 і п. 1 ст. 90), вимагати аліментів мають право такі особи:

    • Дружина, якщо вона вагітна або з дня народження загального дитини минуло не більше трьох років;
    • Колишня дружина, якщо вона вагітна і вагітність наступила до розірвання шлюбу і так само протягом трьох років з дня народження дитини;
    • Непрацездатний чоловік, якщо він потребує допомоги;
    • Колишній чоловік, якщо він потребує допомоги і перейшов в категорію непрацездатних до розірвання шлюбу або не пізніше ніж через рік з моменту розірвання;
    • Колишній чоловік, якщо подружжя перебувало в шлюбі тривалий час, якщо він потребує допомоги і досяг пенсійного віку не пізніше ніж протягом п’яти років після розірвання шлюбу;
    • Колишній чоловік або чоловік, який потребує допомоги, якщо він здійснює догляд за спільною дитиною-інвалідом, якій не виповнилося 18 років або за спільною дитиною, якщо він відноситься до категорії інвалідів з дитинства I групи.

    Під подружжям тут розуміють осіб, які зареєстрували шлюб офіційною в органах РАЦС, згідно п. 2 ст. 10 СК РФ.

    Законодавство не встановило обмеження по аліментах для подружжя з мінімальною боку. Суд при визначенні розміру аліментів виходить з матеріального і сімейного стану подружжя, враховує суттєві умови їх життя і призначає аліменти лише у твердій грошовій сумі, без прив’язки до розміру доходу.

    Хто ще з членів сім’ї може мати обов’язок по сплаті аліментів?

    Серед цієї категорії сплачують аліменти родичів знаходяться бабусі, дідусі, а також працездатні і повнолітні: онуки, онуки, брати, сестри, падчерки та пасинки.

    Дана категорія родичів сплачує аліменти за оформленим у нотаріуса угоди про сплату аліментів, у якому сторони самостійно визначають розмір і порядок сплати аліментів. Без угоди аліменти, згідно ст. 98 СК РФ, можна стягувати через судові органи.

    Працездатні брати і сестри, які досягли повноліття

    Дана категорія, згідно ст. 93 СК РФ, може сплачувати аліменти у відношенні наступних осіб:

    • Своїх неповнолітніх братів і сестер, якщо отримання ними змісту від їх батьків неможливе;
    • Повнолітніх братів і сестер, якщо вони позбавлені працездатності, потребують допомоги, а одержання утримання від своїх батьків, подружжя (або колишнього подружжя) або від працездатних повнолітніх дітей для них не доступно.

    Дідусі і бабусі

    Порядок сплати аліментів бабусями і дідусями визначений ст. 94 СК РФ. Так, вони можуть сплачувати аліменти у відношенні наступних осіб і при наступних умовах:

    Щодо своїх онуків, які не досягли повноліття, якщо з боку батьків отримання аліментів неможливе;відносно повнолітніх непрацездатних внуків, якщо вони не можуть отримувати аліменти від своїх чоловіків або колишнього подружжя і від батьків.

    Оскільки є необхідна умова неможливості одержання утримання від певних осіб, відповідно, розгляд цих вимог можливе лише у позовному порядку. Позивач при цьому зобов’язаний представити докази неможливості одержання утримання від батьків або подружжя, довести своє потребує положення і довести, що бабусі і дідусі мають, відповідно до свого матеріального стану, можливість сплачувати вимагаються аліменти (див. абз. 4 Розд. VОбзора судової практики, затвердженої Президією ЗС РФ 13 травня 2015 р.).

    Повнолітні та працездатні онуки

    Порядок сплати аліментів повнолітніми працездатними онуками визначений ст. 95 СК РФ. Так, внуки можуть сплачувати аліменти наступним особам:

    Бабусям і дідусям, якщо вони потребують допомоги, позбавлені працездатності та отримання змісту з боку їх працездатних дітей або подружжя, в тому числі колишніх, неможливо.

    Повнолітні працездатні вихованці

    Дана категорія осіб, якщо тільки вони не перебували на вихованні у прийомних сім’ях або перебувають під опікою і піклуванням, можуть сплачувати аліменти на утримання осіб, які здійснювали виховання та утримання вихованців аж до досягнення ними віку 18 років, якщо дані особи позбавлені працездатності, і якщо одержання утримання ними з боку своїх повнолітніх працездатних дітей або подружжя, в тому числі колишніх, неможливо (див. ст. 96 СК РФ).

    Повнолітні працездатні пасинки і падчерки

    Пасинки та падчерки, якщо вони досягли повноліття і працездатні, згідно ст. 97 СК РФ, можуть сплачувати аліменти на утримання своїх непрацездатних вітчима і мачухи, але тільки якщо ці особи позбавлені можливості одержання утримання від своїх власних працездатних дітей або від подружжя, в тому числі і колишніх.

    Аліменти на утримання не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб.

    Батьки, які сплачують аліменти на утримання дітей, мають право на отримання податкового повернення відповідно до НК РФ (пп. 4 п. 1 ст. 218, п. 5 ст. 217).