Гикавка у новонароджених

83

Гикавка у новонароджених — природне, фізіологічне стан, як і зригування невеликої кількості молока. Вона безслідно зникає через 10-15 хвилин, ніяк не відбиваючись на самопочутті дитини. Досить просто трохи поносити малюка на руках, дати ковток води або відвернути яскравою іграшкою. Насторожитися батькам слід часто виникає при гикавці, що супроводжується кольок в животі і (або) діарей. Педіатр обстежує дитини і при необхідності призначить лікування.

Зміст:

  • Що таке гикавка
  • Природні причини гикавки
  • Патологічні причини
  • Як впоратися з гикавкою
  • Що таке гикавка

    На кордоні грудної та черевної порожнини розташована діафрагма — м’яз, з допомогою якої розширюються легені. При впливі на неї будь-якого зовнішнього або внутрішнього негативного фактора виникає гикавка. Медики вважають її своєрідним рефлексом, призначеним для видалення з шлунка малюків скупчився повітря. Як тільки ця мета досягнута, гикавка відразу припиняється.

    У новонароджених діафрагма дратується набагато частіше, ніж у дорослих. Це пояснюється недосконалістю їх шлунково-кишкового тракту, браком травних ферментів. Дитина часто гикає і з-за порушення діафрагмального або блукаючого нерва. Така ситуація зазвичай виникає при перегодовування малюка.

    Природні причини гикавки

    У більшості випадків новонароджений гикає після годування. Діафрагма дратується через скупчення в шлунку повітря, заглатываемого малюком під час їжі. У такому разі гикавці супроводжують коліки, часте зригування, постійний плач, неспокій, розлад сну. З’являється гикавка і при перегодовування дитини.

    Матері – особливо матері первістків – постійно турбуються, що діти недоїдають. Плач від болю в животі вони приймають за ознаку голоду і знову прикладають новонародженого до грудей. Вироблюваних в його організмі ферментів не вистачає для перетравлення їжі, що призводить до надмірного газоутворення.

    Є ще кілька фізіологічних причин, чому новонароджений гикає.

    • Недосконалість нервової системи. Яскравий спалах світла, гучний звук, різкий рух провокують переляк у дитини. Він судорожно зітхає, діафрагма дратується, і, як наслідок, з’являється гикавка.
    • Порушення питного режиму. Для правильного функціонування усіх систем життєдіяльності організму новонародженого потрібна достатня кількість води. При її нестачі погано перетравлюється їжа, а малюк відчуває занепокоєння. Будь-який з цих факторів може стати причиною гикавки.

    У дітей, які щойно з’явилися на світ, погана терморегуляція. Тому переохолодження призводить до розладу іннервації (передачі нервових імпульсів). Гикавка стає своєрідною реакцією на подразнення діафрагмального нерва. Це відбувається і при знаходженні новонародженого в дуже нагрітому приміщенні.

    Читайте також:Як правильно сповивати новонародженого

    Патологічні причини

    Якщо після їжі малюк недовго гикає, але не плаче, цікавиться іграшками або уважно розглядає свої ручки, то батькам турбуватися не варто. Тим більше що і малюкові вона не доставляє незручності. Звернути увагу на гикавку слід при супутніх негативних проявах з боку травної системи. Це блювання, коліки, слабкість, млявість, сонливість. Такі симптоми характерні для деяких неврогенних і шлунково-кишкових патологій. Які захворювання можуть бути діагностовані у дитини:

    • Патології френикуса — нерва, який передає імпульси з діафрагми в центральну і вегетативну нервові системи. Френікус-синдром супроводжує менінгіту, менингоэнцефалиту, новоутворень. До лікаря необхідно терміново звернутися при гикавці, що супроводжується поверхневим сном, втратою апетиту.
    • Захворювання органів травної системи. Зазвичай вони пов’язані з недостатнім виробленням ферментів або повною відсутністю одного з них. На патологію можуть вказувати відмова від їжі, а також розлади перистальтики — діарея або запор.

    Якщо новонароджений часто гикає (три рази в день і більше), то потрібно показати його лікаря. При своєчасному зверненні за медичною допомогою більшість захворювань добре піддається лікуванню, а прогноз на повне одужання сприятливий.

    Як впоратися з гикавкою

    Якщо гикавка виникає рідко, триває недовго, не супроводжується плачем, то батькам нічого не потрібно робити. Можна дати дитині трохи звичайної води. Вона заповнить шлунок, витіснить повітря, а гикавка швидко зникне. Від повітряних бульбашок досвідчені тата і мами позбуваються простим носінням дитини по кімнаті у вертикальному положенні і легкому його погойдуванні. Що робити при часто (до двох разів на день) виникає гикавці:

    • Матері, що годує дитину груддю, слід переглянути свій раціон харчування. Необхідно виключити з нього продукти, що провокують надмірне газоутворення у новонародженого. Це копченості, бобові (квасоля, горох, сочевиця), випічка із здобного і листкового тіста.
    • Годувати дитину часто, але невеликими порціями.
    • Придбати спеціальну соску на пляшку, забезпечену клапаном. При її використанні повітря не заковтується малюком, а виходить в навколишній простір.
    • Вибрати оптимальний температурний режим. Педіатри рекомендують не використовувати теплі повзунки і кофтинки, якщо в приміщенні досить тепло. Дитині стає некомфортно, а це може викликати гикавку. Те, що дитина замерз, легко визначити, поторкавши його ручки та ніжки.

    При підвищеній нервовій збудливості малюка потрібно уникати ситуацій, коли він може злякатися. Наприклад, не вмикати яскраве світло, а обмежитися нічником. Якщо новонароджений все-таки злякався і почав гикати, то його треба поносити, відвернути іграшкою або пісенькою. Недосвідченим батькам первістків необхідно заспокоїтися самим, не панікувати при звичайній гикавці. Малюки тісно пов’язані з ними, гостро відчувають їх турботу.

    Тривожність мам і тат інтуїтивно зчитується новонародженими, що жодним чином не допомагає запобігти гикавку або позбавитися від неї.

    Читайте також:

    • Планшет або здоров’я? Шкода від гаджетів для немовлят
    • Дитяче загартовування – виховуємо здорову дитину
    • «Не хочу, не буду!» Чому діти відмовляються від їжі?

    Фото: Depositphotos, Рexels