Декретна відпустка і допомога по вагітності та пологах при терміновому трудовому договорі

531

Трудові відносини між працівником і роботодавцем встановлюються за допомогою трудового договору. Найбільш прийнятним і зручним для співробітника є безстроковий трудовий договір, який дає набагато більше гарантій і забезпечує високий рівень соціального захисту. Однак нерідко бувають випадки, коли бажана для жінки вакансія доступна тільки з оформленням за строковим трудовим договором, який має чітко обмежений період дії. Яким чином декретна відпустка і допомога по вагітності та пологах при терміновому трудовому договорі?

Зміст:

  • Законодавча база оформлення декретної відпустки при терміновому трудовому договорі
  • Вихід у декретну відпустку при терміновому трудовому договорі
  • Оформлення декретної відпустки при заміщенні тимчасово відсутнього працівника
  • Декретні виплати
  • Відповідно до статті 59 ТК РФ, організація (роботодавець) має право укласти з працівницею трудові відносини на тимчасовій основі. При таких умовах вихід у декретну відпустку й одержання допомоги по ньому можуть викликати ряд питань і труднощів.

    Законодавча база оформлення декретної відпустки при терміновому трудовому договорі

    Порядок надання відпустки по вагітності та пологах, а також відпустки по догляду за дитиною жінкам, які працюють за строковим трудовим договором, був змінений у липні 2015 року. Федеральним законом № 201-ФЗ, затвердженим Президентом РФ 29. 06. 2015 р і вступили в дію через 10 днів після цього, були внесені поправки в деякі статті Трудового кодексу РФ. Зокрема, цей нормативний акт змінив положення частини другої статті 261 ТК РФ.

    В новій редакції, стосовно оформлення декретної відпустки працівниці при терміновому трудовому договорі, встановлені такі законодавчі аспекти:

  • Якщо термін трудового договору закінчився період вже настала вагітності співробітниці, організація (роботодавець) зобов’язані продовжити його дію.
  • Підставою для продовження минулого строкового трудового договору є медична довідка, що підтверджує факт вагітності працівниці, і особиста заява.
  • Термін продовження строкового трудового договору встановлюється до закінчення терміну вагітності, пологів і післяпологового відпустки.
  • Для підтвердження протікає вагітності співробітниця, з якої був продовжений строковий трудовий договір, зобов’язана один раз в три місяці надавати медичний документ (довідку із зазначенням терміну).
  • Якщо вагітність з якихось причин перервана, але співробітниця при цьому продовжує працювати за подовженим строковим трудовим договором, роботодавець має право розірвати відносини з нею протягом одного тижня після повідомлення про цей факт.
  • Резюмуючи внесені до ст. 261 ТК РФ поправки, можна відзначити, що при настанні і благополучний перебіг вагітності у працівниці з вичерпаним терміном трудового договору, організація повинна надати можливість продовження її трудової діяльності аж до виходу у відпустку по вагітності та пологах. Якщо вагітність була перервана (спонтанно або внаслідок медичного втручання), організація має право розірвати трудові відносини з співробітницею. Таке ж право надається роботодавцю в разі, коли працівниця не може документально підтвердити факт протікає вагітності в належний час. Вимагати довідку з медичного закладу про продовження вагітності роботодавець має право з періодичністю не частіше одного разу на три місяці.

    Вихід у декретну відпустку при терміновому трудовому договорі

    Відпустка по вагітності та пологах виступає гарантією захисту для жінки на період виношування дитини і відновлення після пологів. Згідно з встановленим трудовим законодавством нормами, декретна відпустка розділений на дві частини – передродовий і післяродовий, відпустка по догляду за дитиною до 3 років.

    Термін першої частини декретної відпустки встановлюється на основі медичного лікарняного листа, в якому вказується обставини протікання вагітності і пологів. Стандартний відпустка становить 140 днів – 70 днів допологовий, 70 післяпологовий період. При наявності ускладнень під час вагітності або пологів, багатоплідної вагітності, кесаревому розтині відпустка може бути збільшений до 156 або 194 днів.

    На період непрацездатності працівниці їй виплачується допомога по вагітності і родах в розмірі повного середнього заробітку за два попередні місяці або за ставкою мінімального трудового заробітку, встановленого на даний період часу. Всі виплати, належні при декретній відпустці, виплачуються загальною сумою за весь період відпустки по вагітності та пологах одним платежем. Розрахунок проводиться на підставі лікарняного листа. Виплати йдуть з коштів Фонду соціального страхування (ФСС).

    Таким чином, жінка, яка працює за строковим договором, володіє всіма правами незалежно від форми трудових відносин. Їй, як і постійним співробітницям, покладається надання декретної відпустки за лікарняним листком, починаючи з 30 тижня вагітності (при багатоплідній вагітності – з 28 тижня). Те ж саме стосується виплат допомоги по вагітності та пологах.

    Оформлення декретної відпустки при заміщенні тимчасово відсутнього працівника

    Трудове законодавство максимально захищає інтереси вагітної жінки. Статтею 261 ТК РФ встановлено, що роботодавець має право звільнити вагітну співробітницю лише у двох випадках:

    • при повній ліквідації підприємства;
    • у разі заміщення співробітницею тимчасово відсутнього постійного працівника.

    Але навіть при виникненні подібних ситуацій роботодавець має зобов’язання перед вагітною працівницею, оформленої на роботу за строковим трудовим договором. У частині 3 ст. 261 ТК РФ зазначено, що роботодавець може звільнити вагітну срочницу, тимчасово заміну постійного працівника, при дотриманні ряду умов:

    • організація зобов’язана запропонувати жінці вакантну посаду;
    • запропонована вакансія може бути рівноцінною, нижчої або нижчеоплачуваної;
    • запропонована робота має відповідати кваліфікації співробітниці;
    • при виборі вакансії для вагітної срочницы обов’язково має бути враховано стан її здоров’я;
    • робоче місце повинно перебувати в межах місця проживання або колишнього місця роботи співробітниці (пропонувати роботу в інших населених пунктах не можна).

    Звільнення вагітної співробітниці, замісної постійного працівника, після закінчення строкового договору можливо лише після того, як їй буду запропоновані всі можливі варіанти працевлаштування і переведення на нову посаду. Якщо у роботодавця немає вакансій для заміщення, він має підтвердити це документально. При цьому він отримує право на її звільнення в зв’язку з тим, що в організації немає вільних робочих місць.

    Якщо жінка сама відмовилася від запропонованих роботодавцем вакансій, вона підписує офіційну відмову. Цей документ є гарантією захисту роботодавцю у разі виникнення спірної ситуації і дає йому право на звільнення працівниці. Якщо термін строкового трудового договору закінчується вже після народження дитини і післяпологової відпустки, співробітниця може подати заяву на оформлення відпустки по догляду за дитиною.

    Часто виникає питання, як правильно оформити продовження або звільнення вагітної співробітниці в разі, коли строковий договір має вкрай обмежений період. Наприклад, менше одного місяця. В даному питанні і працівниці, і роботодавцю слід керуватися статтею 58 ТК РФ. У цьому нормативному акті зазначено, що строковий трудовий договір може бути укладений на будь-який період часу.

    Мінімального строку дії про тимчасове трудовій угоді законодавством не встановлюється. Виходячи з цього, навіть якщо працівниця була прийнята на роботу за строковим трудовим договором на два тижні і в цей період надала довідку про вагітність, на неї поширюються всі норми Трудового кодексу щодо оформлення декретної відпустки.

    Декретні виплати

    Порядок декретних виплат для постійних і тимчасових працівниць за умови виконання всіх вищенаведених умов однаковий. Він встановлений федеральним законом № 81-ФЗ, згідно з яким вагітна жінка має право на такі виплати:

    • одноразова допомога, яка призначається за ранню постановку на облік в жіночу консультацію (ст. 9);
    • соціальна допомога по вагітності та пологах (ст. 6);
    • одноразова допомога при народженні дитини (ст. 11, розмір допомоги – 12 ст.);
    • щомісячну дитячу допомогу до півтора років (ст. 12).

    Таким чином, можна укласти, що при настанні вагітності в період дії строкового договору, не позбавляє жінку прав на отримання допомоги і законного оформлення декретної відпустки.

    Звільнення вагітної срочницы, тимчасово займає місце постійного співробітника, можливе лише після пропозиції їй вакантних посад. Законним приводом для звільнення вагітної працівниці служить її відмову від запропонованих вакансій або повна ліквідація підприємства.