Допомогу на дитину у разі несплати аліментів батьком

130

Згідно з чинним Сімейним кодексом РФ, батьки зобов’язані утримувати своїх дітей, навіть якщо спільно не проживають та не перебувають у шлюбі. Але на практиці часто відбувається навпаки, і найбільш незахищені одержувачі аліментів навіть через суд не можуть домогтися законної виплати аліментів на своїх дітей від колишніх подружжя. Проблема ухилення від сплати аліментів у Росії дуже поширена і стоїть гостро, згідно із судовою статистикою, близько 2,2 млн. дітей в Росії не отримують належних аліментів, а 20% з цього числа у малозабезпечених сім’ях. Саме з цієї причини дуже гостро стоїть питання про те, що необхідно виплачувати на державному рівні допомогу на дитину у разі несплати аліментів батьком. У зв’язку з цим ще в 2013 році був винесений на розгляд законопроект про посилення гарантій прав дитини на отримання аліментів. У ньому описані механізми підтримки дитини з боку держави в разі, коли один з батьків ухиляється від сплати аліментів.

Ця підтримка передбачає щомісячну виплату певної суми натомість невиплачених аліментів. Законопроект передбачає узаконити щомісячну виплату мінімального прожиткового мінімуму для утримання дитини. У різних регіонах МРОТ для кожної соціальної групи встановлюється індивідуально.

Зміст:

  • Варіанти вирішення проблеми з несплатою аліментів батьками
  • Як регіони самостійно встановлюють допомоги при несплаті аліментів батьком
  • Як захистити права дітей на отримання аліментів
  • Як обговорюється питання допомоги дитині при несплаті аліментів батьком
  • Прийняття такого законопроекту могло б дати гарантії дітям, які не отримують аліменти. Але цей законопроект досі перебуває на розгляді в Держдумі. Також важливо відзначити, що якщо законопроект все-таки затвердять, допомога буде призначатися у виключних випадках, коли неплатника неможливо знайти і притягнути до відповідальності.

    На даний момент у країні вже існують заходи по виявленню та обмеження неплатників:

    • неможливість виїзду за кордон;
    • позбавлення водійських прав;
    • скорочення всіх соціальних гарантій для таких осіб;
    • обмеження прав на отримання державних послуг та інше.

    Але, на жаль, таких мір недостатньо і не завжди вони ефективні.

    Варіанти вирішення проблеми з несплатою аліментів батьками

    Всі законодавчі ініціативи, які виступають за введення мінімальних виплат для дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, ведуть до необхідності створення аліментних фондів. Вони можуть бути організовані, як на загальнодержавному рівні, так і на місцевому, де в кожному регіоні будуть сформовані фінансові резерви для підтримки таких сімей.

    Питання про створення аліментного фонду неодноразово піднімалися правозахисниками і законодавцями різних рівнів. Але досі ця ініціатива не отримала достатньої підтримки на законодавчому рівні, оскільки відкритим залишається питання про фінансування цих фондів. Зокрема, фінансування можуть виступати:

    • стягуються держмита за реєстрацію і розірвання шлюбу;
    • субсидії і субвенції з федерального бюджету;
    • власні кошти в казні кожного суб’єкта федерації, виділені на соціальну допомогу;
    • нова форма страхових внесків;
    • пожертвування, добровільні чи майнові та інше.

    При цьому в роботі створюваного аліментного фонду повинні суворо дотримуватися певних принципів. Приміром, виплати аліментів з фонду не повинні призводити до «пільгового режиму сплати з боку батьків (у судовому порядку). Створюваному фонду буде необхідно право на вимогу компенсації всіх виплачених коштів дитині, а також відшкодування витрат на розшук батьків, який ухиляється від аліментів (службі судових приставів).

    Також планується, щоб виплати з аліментного фонду здійснювалися відразу ж після першої прострочення платежу. Нарахування коштів буде формуватися на підставі заяви матері дитини або іншого родича, який здійснює догляд. А згідно чинному сімейному законодавству, виплати з аліментного фонду повинні проводитися також на непрацездатних повнолітніх дітей, батьків, подружжя (згідно з відповідним судовим рішенням).

    Як регіони самостійно встановлюють допомоги при несплаті аліментів батьком

    На сьогоднішній день не існує єдиної законодавчої бази на цей рахунок. У багатьох регіонах передбачено підвищену допомогу на дитину у разі несплати аліментів батьком (в тих випадках, коли їх стягнення з об’єктивних причин неможливо). Але на практиці додаткові виплати мають зовсім невеликий розмір порівняно з тією сумою, яка за законом належить дитині (аліментні виплати).

    Приміром, у Криму на підставі закону Республіки Крим «Про щомісячному посібнику на дитину» (від 03.12.2014 року) сума такої виплати у цьому регіоні складе всього 750 рублів в місяць. При цьому така допомога буде призначено лише у разі, якщо:

    • батька, який не виплачує аліменти, оголошений у розшук для стягнення заборгованості;
    • батько, який не виплачує аліменти, знаходиться під арештом, на примусовому лікуванні або у висновку;
    • батько, який не виплачує аліменти, проживає в іншій державі, з яким у РФ не встановлені домовленості про правову взаємодопомогу.

    Такі посібники покладені дитині до досягнення нею 18-річного віку, а необхідні документи для оформлення потрібно подавати кожні 12 місяців.

    Як захистити права дітей на отримання аліментів

    Експерти заявляють, що діюча зараз система політики РФ повинна бути спрямована на те, щоб запобігти виникненню подібних заходів і ситуацій, в яких батько буде ухилятися від сплати аліментів. Сюди ж відноситься пропаганда сімейних цінностей, а також відповідальність за свою дитину і виплата всіх законних дотацій. У «Концепції державної сімейної політики РФ на період до 2025 року» (від 25.08.2014 року) встановлено принципи, завдання та заходи щодо підтримки сімей. Також у документі містяться передумови до поліпшення аліментного законодавства.

    Два напрями в цій роботі покликані стати пріоритетними:

    • складання та підготовка заходів, які покликані притягнути до відповідальності батьків, які ухиляються від виплати аліментів, і тим самим, забезпечити їх регулярність;
    • зменшення процентного кількості дітей, які не отримують аліменти, але мають право на їх отримання.

    На втілення такої концепції можуть піти роки, а фінансова допомога на утримання дитини, якщо батько відмовляється платити аліменти, потрібна вже зараз. І навіть незважаючи на те, що місцевими органами влади розробляються і приймаються заходи, які спрямовані на покращення життя самотніх матерів, їх соціальна захищеність не відповідає рівню захисту, наприклад, багатодітних сімей.

    Чинне законодавство, яке регулює питання виплати аліментів (Сімейний кодекс РФ) не змінювався вже багато років. А між тим кількість неплатників зростає, а загальний стан справ у країні не дає можливості пустити проблему на самоплив.

    Як обговорюється питання допомоги дитині при несплаті аліментів батьком

    Реакція фахівців на пропозиції та ініціативу чиновників часто різниться і буває діаметрально протилежною:

    • з одного боку, бажання підтримати соціально незахищені верстви населення свідчить про розвиток держави і прагнення рухатися в цьому напрямку;
    • з іншого боку, формування такої допомоги в Росії здатне зробити батьків ще більше безвідповідальними, адже навіщо утримувати свою дитину, якщо це може зробити держава.

    На думку більшості фахівців, формування посібників для дітей, яким батько відмовляється виплачувати аліменти, здатне зробити суспільство ще більш безвідповідальним. І турбота про зміст таких дітей буде перекладена на плечі платників податків.

    Злісним неплатникам аліментів і ухилення від свого прямого обов’язку брати участь в утриманні дитини необхідно розуміти всю серйозність своєї ситуації. За відсутність рішучих дій щодо виплати заборгованості по аліментах і приховування реальних джерел доходу їм доведеться нести відповідальність, аж до кримінального покарання.

    У той же час механізми пошуку і залучення до відповідальності осіб, які злісно ухиляються від сплати аліментів, повинні бути чітко сформовані, прописані, озвучені і доведені до реалізації. Важлива демонстрація на прикладах, яка сприятиме усвідомлення відповідальності за свої вчинки. Саме тому важливо просувати обидва напрямки соціальної політики, які були озвучені як пріоритетні.