10 причин плачу немовлят

197

Деякі вважають: «Нехай кричить – легкі розвиває!». Такий підхід не зовсім правильний. Логіка «кричить – значить, все добре» справедлива лише на момент народження дитини. Взагалі маленькі діти не плачуть без причини, крім того, цей плач має цілу палітру відтінків і звучань. Потрібно уважно слухати, спостерігати за мімікою крихти, і через деякий час ви навчитеся розуміти цей «язик» – поки єдиний з доступних способів спілкування дитини зі світом.

Ми склали свого роду інструкцію, вивчивши яку ви отримаєте «ключ» до розпізнання найпопулярніших причин дитячого плачу, а, отже, зрозумієте, який метод заспокоєння малюка може спрацювати в тому чи іншому випадку.

Причини дитячого плачу

1. Холодно або жарко.

Дитина заплакав? Насамперед перевірте у нього ручки і носик: якщо вони холодні, значить, малюк замерз. А якщо він почервонів і спітнів, – йому жарко.

У першому випадку – одягніть дитину тепліше, тримати на руках, поки він не заспокоїться.

У другому – навпаки, роздягніть, влаштуйте повітряну ванну, потім переодягніть в щось більш легке і обов’язково запропонуйте попити.

2. Зголоднів.

Плач голодної дитини розпізнати легше всього. Маля голосно, протяжно, жалібно кричить, інтенсивність крику поступово наростає. Дитина крутить головою з боку в бік, шукаючи груди. Якщо він при цьому бачить маму, то тягне до неї ручки, чмокая губками.

Якщо подібний плач часто повторюється, спробуйте зменшити часовий інтервал між годуваннями дитини. Якщо до цього годували «по годинах», перейдіть на годування «на вимогу». І переконайтеся, чи вистачає дитині грудного молока (або молочної суміші) – проконсультуйтеся на цей рахунок з педіатром.

3. Хоче спати.

Немовлята сплять порівняно мало, особливо в перші півроку життя. Тривалий сон необхідний їм для розвитку і обробки отриманої інформації. Але далеко не всі дітки вміють засипати самі. Якщо у малюка різко змінився настрій, і він почав плакати, не реагує на спроби відволікти та розвеселити його, допомогти йому заснути (дайте груди, покачайте на руках або в ліжечку\візку).

4. Мокрий підгузник.

Навіть самі «сухі» одноразові підгузники можуть викликати у малюка сильне занепокоєння при їх наповненні природними виділеннями. У цьому випадку плач малюка супроводжується характерними рухами ніжок (дригає ними), немов він намагається позбутися від підгузника.

Намагайтеся частіше міняти підгузник дитині, влаштовуйте повітряні ванни, викладаючи його на пеленальному столику або в ліжечку.

5. Перевтомився.

Трапляється, дитина отримує занадто багато нової інформації і втомлюється. Подібне найчастіше буває, коли до вас приходять гості. Малюк раптово починає голосно кричати – ніби як без видимої причини. Плач в даній ситуації – сигнал про бажання відпочити.

Візьміть дитину на руки, віднесіть в тихе місце, поговоріть з ним ласкавим голосом, спробуйте заспокоїти і допомогти заснути.

6. Коліки.

Кольки викликає газ, що накопичився в кишечнику. Характерною особливістю плачу через кольок є занепокоєння дитини в один і той же час (як правило, вечірній), підтягування ніг до животика, почервоніння обличчя. Плач при цьому голосний, протяжний, жалібний. .

Пом’якшити або запобігти коліки можна наступним чином:

  • Перш за все, переконайтесь, що малюк правильно захоплює сосок при годуванні груддю або що ви правильно тримати пляшечку (у разі змішаного або штучного вигодовування). Важливо, щоб дитина не заковтував зайве повітря під час прийому їжі.
  • Налаштуйте раціон годуючої мами. Тимчасово замінити коров’яче молоко кисломолочними продуктами, виключіть з меню продукти, що викликають процеси бродіння в кишечнику.
  • При штучному вигодовуванні: скоротіть інтервали між прийомами їжі і зменшіть обсяг разового годування.
  • Після кожного годування тримайте немовля у вертикальному положенні протягом 15-20 хвилин.
  • Робіть гімнастику і масаж животика (круговими рухами за годинниковою стрілкою).

7. Ріжуться зубки.

Як правило, зубки починають прорізуватися у віці 5-6 місяців. У деяких дітей цей неприємний процес проходить безболісно, в інших, навпаки, супроводжується сильним болем. Дитина проявляє занепокоєння, то і справа плаче протягом дня, тягне все до рота, нерідко втрачає апетит. Плач при цьому не дуже гучний, «ниючий», що переходить в пхикання, але зупинити його ніяк не виходить.

Змастіть набряклі ясна малюка спеціальним знеболюючим гелем та\або запропонуйте дитині прорізувач у вигляді веселої іграшки-«погрызушки». Яскравий дизайн відверне дитину, і він, звичайно ж, одразу потягне його в рот, що в даній ситуації потрібно: спеціальна силіконова текстура і охолоджена (заморожена) вода всередині прорізувача природним чином знеболять місця прорізування зубів.

8. Погана погода.

Маленькі діти схильні до дії погодних аномалій: магнітним бурям, різкої зміни температури і тиску і іншим. Тому при різких змінах температури повітря або тиску приготуйтеся до плачу і капризи малюка протягом дня. Вночі малюк, як правило, часто прокидається, різко здригаючись, і голосно плаче. Плач при цьому жалібний, інтенсивність його не змінюється. Якщо дитина серед ночі різко починає голосно і заливисто плакати, найімовірніше, у нього болить головка. У цьому випадку допомагає прийом кошти з ібупрофеном (попередньо проконсультуйтеся з педіатром!).

9. Скучив.

Іноді діти просто хочуть відчувати, що мама поруч. Їх плач – це своєрідний заклик. Плач з-за браку уваги проходить відразу ж, як мама бере дитину на руки. Спроби покласти його в ліжечко супроводжуються новим плачем.

10. Не подобається вода у ванні.

Деякі діти не люблять водні процедури і реагують на них різким і голосним плачем. Але найчастіше причиною плачу у ванній стає занадто холодна або гаряча вода. Пам’ятайте про те, що температура води для купання малюка повинна становити 36-37 ºС. Перевіряйте її або «локотком», або спеціальним градусником. Зроблений у вигляді дельфінчика або качечки – такий термометр відверне увагу малюка, стане йому іграшкою під час купання.

Якщо плач дитини викликаний страхом, спробуйте деякий час опускати його в водичку в пелюшках. Коли малюк звикне і перестане плакати у ванній, можна буде обійтися без пелюшки.