Кашель у дитини грудного: лікуємо правильно

172

Кашель виникає при скороченні гладкої мускулатури бронхів і діафрагми. У результаті повітря з силою виштовхується назовні одночасно з частинками пилу і слизом, яка зібралася в дихальних шляхах.

Кашльовий рефлекс провокується роздратуванням рецепторів на слизової бронхіального дерева, що і призводить до скорочення стінок бронхів. Роздратування може виникати з-за надмірної кількості мокротиння, запального процесу або рясне слиновиділення.

Таким чином, причини виникнення кашлю і його характер можуть бути різними – від фізіологічних до патологічних. В одних випадках потрібно медикаментозне лікування, в інших досить допомагати дитині масажем або просто скорегувати вологість у квартирі.

Зміст:

  • Сухий кашель у грудничка
  • Вологий кашель у грудничка
  • Лікування кашлю
  • Рекомендації батькам при кашлі у грудничка
  • Сухий кашель у грудничка

    Сухий кашель найчастіше виникає при подразненні верхніх дихальних шляхів. Цей симптом зазвичай доставляє сильний дискомфорт малюкові, що призводить до дратівливості і порушення сну. Сильний кашель може закінчуватися нападами блювоти, а напруга гортані тільки посилює запальний процес. Такий кашель у немовляти зазвичай вимагає прийому ліків, які блокують подразнення рецепторів і купируют напади.

    Сухий кашель може бути викликаний наступними причинами:

    • Інфекція. Віруси сприяють розвитку запального процесу у верхніх дихальних шляхах, із-за чого виникає роздратування і набряклість. Це призводить до появи кашлю, який через кілька днів може перейти в продуктивну форму. У цьому випадку педіатр діагностує фарингіт, ларингіт, тонзиліт і інші захворювання.
    • Алергія. Алергічний кашель частіше являє собою змішану форму між сухою та вологою, при цьому відкашлювання не приносить дитині полегшення. Такий симптом виникає, наприклад, при полінозах або бронхіальній астмі. У цьому випадку захворювання протікає без температури, що і відрізняє його від інфекційних процесів.

    Окремо слід виділити сухий кашель, який виникає через пересихання слизової дихальних шляхів. Щоб не допустити такого стану, в квартирі повинен бути вологе і прохолодне повітря, який буде забезпечувати нормальну роботу респіраторного тракту і достатню вироблення природного бронхіальної слизу.

    Читайте також:Що ви ще не знали про кашель?

    Вологий кашель у грудничка

    При вологому кашлі в дихальних шляхах дитини накопичується велика кількість мокротиння, і організм намагається позбутися. Причинами вологого кашлю можуть бути:

    • Підвищене слиновиділення. Фізіологічно виникає в період прорізування зубів, який починається у віці 4-6 місяців. Малюк намагається откашлять слину, а батьки можуть сприймати це як вологий кашель.
    • Нежить. Риніти, синусити та інші запальні процеси в носовій порожнині провокують набряклість слизової та її гіперсекрецію. Немовля не вміє высмаркиваться, тому соплі стікають по задній стінці гортані, а організм виводить їх за допомогою кашлю.
    • Інфекція. Вірусні та бактеріальні інфекції супроводжуються запальним процесом в дихальних шляхах і набряком бронхів. Це призводить до надмірної секреції слизу і появи мокротиння, яка може застоюватися в респіраторному тракті. Відкашлювання мокротиння призводить до очищення бронхів і полегшення дихання. Кашльовий рефлекс у немовлят розвинений недостатньо, тому лікарі призначають лікарські препарати, щоб допомогти дитині вивести мокротиння. Найбільш частою причиною такого кашлю є бронхіт.

    Окремо варто виділити вологий кашель, який з’являється тільки вранці і не доставляє дитині занепокоєння. Він являє собою процес очищення від слизу, що скупчився в дихальних шляхах вночі через горизонтального положення тіла.

    Читайте також:Все про щеплення АКДП дітям

    Лікування кашлю

    Вибір препаратів для лікування немовляти обмежений. Як лікувати кашель, має вирішувати тільки педіатр після прослуховування дихальних шляхів, визначення причини кашлю і локалізації вогнища запалення.

    Для постановки правильного діагнозу має значення наявність супутніх симптомів. Підвищена температура свідчить про інфекційної етіології захворювання, і самолікування тут може бути особливо небезпечно.

    Ліки для дітей до року випускаються в рідких формах – краплях або сиропах. Групи препаратів, які можуть використовуватися для лікування кашлю у дитини грудного віку:

    • Відхаркувальні засоби. Ці препарати сприяють переходу сухого кашлю в продуктивний, а також полегшують просування мокротиння вгору по дихальним шляхам. Завдяки їм вдається уникнути застою слизу і активізації бактеріальної інфекції. З-за слабкості дихальних м’язів малюк не здатний ефективно відкашлювати мокротиння, а ліки цієї групи забезпечують очищення бронхів. Золотим стандартом терапії вважаються засоби на основі амброксолу. Дозування при цьому вираховується педіатром з урахуванням ваги дитини. Популярні також сиропи на основі рослинних компонентів, які посилюють природну вироблення слизу, підвищує мукоциліарний кліренс. До цієї групи відносяться засоби на основі плюща.

    View this post on Instagram

    A post shared by ЗДОРОВ’Я? КРАСА? (@zdorovo_krasotka) on Oct 1, 2018 at 12:11am PDT

    • Муколітики. Ці ліки призначаються при трудноотделяемой мокроті або для полегшення відхаркування. Вони здатні робити бронхіальний слиз менш в’язкою, що покращує її просування до виходу при кашлі. Ефективність відхаркувальних засобів підвищується при одночасному призначенні муколітиків. Дітям до року призначають засоби на основі ацетилцистеїну.
    • Антигістамінні препарати. Респіраторні захворювання супроводжуються запальним процесом і набряком, які викликані виробленням особливої речовини – гістаміну. Ліки цієї групи зменшують продукцію гістаміну, внаслідок чого просвіт бронхів розширюється, а мокрота відходить значно легше. При інфекційному кашлі антигістамінні засоби виступають другою лінією терапії, але при алергічної етіології є основним методом лікування.
    • Протикашльові засоби. Це препарати, які призначаються при сухому кашлі. Їх механізм дії грунтується на блокуванні периферичних рецепторів або центрального кашльового центру, що призводить до усунення рефлексу і кількості нападів. Ліки цієї групи не можна призначати при вологому кашлі, тому початок терапії вимагає постановки правильного діагнозу. Для грудних дітей можуть використовуватися засоби на основі бутамірату.

    Читайте також:Чому дитина часто хворіє

    Рекомендації батькам при кашлі у грудничка

    Лікувати кашель у маленьких дітей повинен тільки лікар. Це дозволить уникнути ускладнень і непередбачених реакцій з-за неправильного прийому ліків. Для полегшення стану дитини батьки можуть зробити наступне:

    • Забезпечити вологість в приміщенні не нижче 60%, а температуру – не вище 21 градуса. Саме такі параметри є оптимальними для роботи слизової дихальних шляхів.
    • Частіше провітрювати квартиру чи багато гуляти з дитиною, якщо кашель не супроводжується підвищенням температури.
    • Більше поїти малюка, так як достатній питний режим зробить мокротиння більш рідкою і полегшить її виведення, а також попередить пересихання слизової і усуне сухий кашель.

    При появі небезпечних симптомів під час кашлю (синюшність обличчя, похолодання кінцівок, блювота, висока температура) потрібно негайно викликати швидку допомогу.

    Читайте також:

    • Питання-відповідь: чому зіркові мами вибирають грудне вигодовування
    • Як зрозуміти, що дитина не наїдається грудним молоком
    • Цінний запас: як зберігати грудне молоко

    Фото: