Продовження терміну декретної відпустки по вагітності та пологах

266

Відпустка по вагітності та пологах – це державна соціальна гарантія, яка закріплена ст. 255 ТК Російської Федерації, в обов’язковому порядку супроводжується виплатами допомоги, яка надається всім працюючим жінкам, майбутнім мамам, які перебувають на військовій службі чи прирівняної до неї служби за контрактом, а також, згідно внесених у Закон поправок, деяким іншим категоріям.

Зміст:

  • Порядок надання відпустки по вагітності та пологах
  • Скільки за законом триває відпустка по вагітності та пологах
  • Підстави, які дозволяють раніше піти у декретну відпустку
  • Продовження строків післяпологового лікарняного
  • Висновок
  • Даний вид відпустки, оформлення якого супроводжується видачею листка з тимчасової непрацездатності, передбачений для того, щоб жінка мала можливість підготуватися до майбутніх пологів, набратися сил і прийти в себе після народження дитини, приділити дитині належну увагу.

    На відміну від відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 1,5 або 3-річного віку, відпустка по вагітності і пологах надається виключно жінкам. Варто розливати ці види відпусток, оскільки в юридичному плані вони являють собою абсолютно різні періоди.

    Разом з тим, відпустка по вагітності і пологах може надаватися не тільки майбутньої матері, яка самостійно народжує дитину, але і жінці, яка усиновила немовлят у віці до 3-х місяців.

    Порядок надання відпустки по вагітності та пологах

    Процедура надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами визначається ст. 255, 256 ТК РФ.

    Не дивлячись на те, що даний період, насамперед, оформляється лікарняним листом, його все ж таки прийнято вважати відпусткою.

    З 2017 року законодавством було розширено перелік осіб, які мають право на отримання гарантованого відпустки по вагітності та пологах. Крім працюючих майбутніх мам, які перебувають з роботодавцем у трудових відносинах або виконують роботу на умовах трудового договору, а також жінок-військовослужбовців і тих, які перебувають на службі, приравниваемой до військової, з січня 2017 року право на даний вид відпустки отримали:

    • жінки, які мають офіційний статус безробітних, тобто перебувають на обліку в центрі зайнятості;
    • непрацюючі студентки вищих та середньо-спеціальних навчальних закладів.

    Скільки за законом триває відпустка по вагітності та пологах

    У відповідності зі ст. 7 закону про госпособиях № 81-ФЗ від 19.05.1995 року, а також іншими нормативними документами, тривалість відпустки по вагітності і пологах з 2017 року може змінюватись для різних категорій жінок в залежності від специфіки протікання пологів, місця проживання, місця роботи і кількості народжених дітей.

    Відпустка по вагітності та пологів поділяється на дві умовні частини — допологовий і післяпологовий відпустку. Кількість днів для кожної з них розраховується лікарем-гінекологом в основі від передбачуваної дати пологів.

    Найчастіше лікарняний лист видається лікарями вагітної за 10 тижнів до передбачуваної дати пологів. Разом з тим, термін, досягнувши якого жінка має законні підстави піти в декрет починається не пізніше 30 тижня вагітності. Для документального оформлення декрету вагітній необхідно звернутися до лікаря і отримати лист тимчасової непрацездатності, в якому будуть вказані дати початку і закінчення лікарняного.

    В особливих випадках передбачаються інші строки оформлення декрету:

    • з 28 тижнів – лікарняний відкривається при багатоплідній вагітності;
    • з 27 тижня лікарняний лист оформляється для вагітних жінок, які проживають на певних територіях, забруднених в результаті аварії на заводі «Маяк», Чорнобильської АЕС, річки Теча і деяких інших;
    • з дня пологів – у випадках передчасного народження дитини в період з 22 по 30 тиждень.

    Період відпустки по вагітності та пологах:

    • при одноплодовій зазвичай протікає вагітності становить 140 днів;
    • при багатоплідній вагітності – 194 дні;
    • при ускладнених пологах, лікарняний продовжується, і становить – 156 днів.

    При цьому необхідно зазначити, що у випадках, коли дитина народилася раніше запланованого терміну, в кінцевому результаті породіллі буде надано сумарна кількість днів декрету.

    Жінки, що усиновили дитини віком до 3 місяців, можуть використовувати тільки післяпологовий відпустку, тривалість якої становить 70 днів при усиновленні одного і 110 днів – при усиновленні двох і більше дітей.

    Не дивлячись на те, що на відміну від європейських країн, на території РФ надається більш тривала відпустка по вагітності та пологах, цього часу найчастіше не вистачає, щоб повноцінно адаптуватися і повністю відновити здоров’я після пологів.

    Тому багато новоспечені мами, особливо ті, які не планують брати відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 1,5 або 3-річного віку, шукають спосіб продовжити декретну відпускний період, передбачений для народження дитини і подальшого за ним догляду.

    Підстави, які дозволяють раніше піти у декретну відпустку

    Складність виконання своїх трудових обов’язків під час вагітності, спонукає багатьох майбутніх мам шукати способи більш раннього виходу в декрет. Адже, по суті, дострокове оформлення декрету — найкращий спосіб провести останні передпологові дні в спокійній і комфортній обстановці, позбутися зростаючого напруження і постійного стресу, максимально налаштуватися на появу немовляти.

    В якості законного підстави відсутності вагітної жінки на робочому місці можуть бути:

    Медичні, підтверджені лікарем, підстави. Погане самопочуття, загроза переривання вагітності, загострення хронічних або пов’язаних безпосередньо із самою вагітністю захворювань, при яких жінці необхідно лікування в стаціонарному відділенні лікарні або показаний домашній режим, є підставою для видачі лікарняного листка з тимчасової непрацездатності. Він оформляється у наглядача за вагітністю гінеколога або вузькоспеціалізованої лікаря і надається жінкою в якості підстави не виходу на роботу.

    Оформлення щорічної оплачуваної відпустки. Даний спосіб часто використовується майбутніми мамами, оскільки дозволяє майже на місяць «прискорити» вихід в декрет. Можливість приєднання щорічної відпустки передбачається законодавством РФ, зокрема ст. 260 ТК, відповідно до якої отримати додатковий період відпочинку перед виходом у відпустку по вагітності та пологах вагітна жінка може навіть авансом. Тобто, по суті, не відпрацювавши покладеного 6-ти місячного терміну, який у стандартних випадках дає право на використання щорічної оплачуваної відпустки.

    Послаблення в плані більш раннього виходу в декрет, передбачено законодавством для жінок, які працюють або проживають в зонах радіаційного забруднення. При таких умовах лікарняних відкривається раніше на 3 тижні, щоб майбутня мама могла повноцінно відновити своє здоров’я.

    Продовження строків післяпологового лікарняного

    Якщо в період останнього триместру вагітності багатьом жінкам зважаючи з’явилася безсоння, набряків, швидко наступаючою втоми і зростаючої ваги важко виконувати свої трудові обов’язки, то з появою малюка в новоспеченій мамі необхідно подбає не тільки про власний відновлення, але і про адаптації новонародженого до цього світу.

    Тому, якщо немає гострої необхідності, більшість мам, все ж бажає, як можна довше продовжити відпустку по вагітності та пологах, а не відразу виходити на роботу.

    Як вже говорилося раніше відпустку по вагітності та пологах можна умовно поділити на дві частини: допологовий і післяпологовий.

    Як і допологовий лікарняний, декрет після пологів може бути продовжено в разі:

    • Наявності медичних показань. Тривалість декретної післяпологової відпустки може бути продовжена до 86 днів у випадках ускладнених пологів, що підтверджується відповідними медичними документами, до 86 днів, а також при багатоплідній вагітності – до 110 днів, у разі багатоплідної вагітності, яка була встановлена при пологах – до 124 днів.
    • По закінченню відпустки по вагітності та пологах, як і до його початку, жінка має право на приєднання щорічної оплачуваної відпустки, якщо це право не було раніше нею використано.

    Висновок

    Примітка. Відповідно до законодавства, а саме ст. 255 ТК РФ, відпустка по вагітності і пологах підлягає до розрахунку, тому не залежно від того в який період жінка пішла в декрет, їй належить мінімум 140 днів лікарняного, який може бути продовжений на підставі медичних або інших причин, передбачених законом.

    Як показує практика, більшість жінок намагаються максимально продовжити період відпустки по вагітності та пологах, використовуючи для цього допустимі законодавством способи до яких можна віднести:

    приєднання до дородовому або післяпологовому відпустки щорічної оплачуваної відпустки;використання медичних показань, до яких можна віднести ускладнення при пологах, передчасні пологи, багатоплідну вагітність та інші випадки, передбачені ТК.