В яких випадках і в якому розмірі батьки повинні відшкодувати шкоду, завдану їх дітьми

153

Законодавство визначає відповідальність особи, яка заподіяла шкоду особистості або майну громадянина або майну юридичної особи, щодо відшкодування завданих збитків у повному обсязі. Але в деяких випадках, зокрема, якщо шкода завдана неповнолітньою дитиною, ГК РФ (п. 1 ст. 1064) накладає відповідальність на то особа, яка безпосередньо не завдавало шкоди, тобто, в даному випадку – на батьків порушника. У цій статті ми детально розберемо в яких випадках і в якому розмірі батьки повинні відшкодувати шкоду, завдану їх дітьми.

Зміст:

  • Хто відповідає за шкоду, заподіяну неповнолітнім дитиною до 14 років
  • Хто відповідає за шкоду, заподіяну неповнолітнім у віці від 14 до 18 років
  • Хто відповідає за шкоду, заподіяну неповнолітнім дитиною до 14 років

    Встановлено (п. 1 ст. 1073 ЦК РФ, пп. «а» п. 16 Постанови Пленуму ЗС РФ № 1 від 26 січня 2010 р.), що відповідальність за шкоду, завдану малолітньою дитиною до 14 років, несуть його батьки, усиновителі, опікуни або їх законні представники, якщо вони безвідповідально ставилися до його виховання, не приділяли їй належної уваги, не здійснювали нагляд над його поведінкою і попустительствовали його пустощів та хуліганства.

    Якщо ж неповнолітній порушник перебував у момент нанесення шкоди (у тому числі і самому собі), тимчасово під наглядом організацій і осіб, перелічених у списку нижче, то відповідальність по відшкодуванню завданої їм шкоди несуть ці організації та особи, які згідно п. 3 ст. 1073 ЦК РФ, п. 14, пп. «а» п. 16 Постанови Пленуму ЗС РФ № 1 від 26 січня 2010 р.:

    • Освітня організація (школа, дитячий садок, гімназія чи ліцей);
    • Лікарня, санаторій і будь-яка медична установа, під наглядом якої тимчасово перебувала дитина;
    • Організація, що здійснює тимчасовий нагляд за малолітньою порушником;
    • Особа, що здійснює тимчасовий нагляд за дитиною на підставі договору.

    Перераховані вище особи, тобто батьки, усиновителі, опікуни, організації та особи, під наглядом яких перебував дитина, несуть відповідальність за шкоду, заподіяну малолітнім, тільки якщо вони не зможуть довести, що шкоду було заподіяно не з їх вини (див. п. 1 ст. 1073 ЦК РФ, п. 14 Постанови Пленуму ЗС РФ № 1 від 26 січня 2010 р.).

    Розмір відповідальності у батьків, усиновителів та піклувальників, з одного боку, і у організацій і осіб, під наглядом яких тимчасово перебуває дитина, розрізняються.

    Так, якщо позов щодо відшкодування шкоди пред’являється до організації чи особі, під тимчасовим наглядом яких знаходиться дитина, суд може залучити як співвідповідачів і батьків дитини. Якщо при цьому відповідальність за завдану неповнолітньою дитиною збиток буде вирішено покласти на батьків дитини, так і на організацію або особу, під тимчасовим наглядом якого він перебував, між ними встановлюється дольова відповідальність за ступеня вини кожного, відповідно до пп. «б» п. 16 Постанови Пленуму ЗС РФ № 1 від 26 січня 2010 р.

    Розглядаючи в яких випадках і в якому розмірі батьки повинні відшкодувати шкоду, завдану їх дітьми, варто зазначити, що батьки також несуть відповідальність за відшкодування шкоди, завданої їх неповнолітньою дитиною і після досягнення ним повноліття і також після отримання ним майна, достатнього для відшкодування їм шкоди. Припиняється відповідальність батьків тільки якщо вони померли або не мають достатніх коштів для відшкодування шкоди, за умови що у дитини, яка заподіяла шкоду і став дієздатним, свої кошти є. При такому положенні речей суд може ухвалити рішення про відшкодування шкоди повністю або частково за рахунок коштів порушника, беручи до уваги майновий стан потерпілого і заподіювача шкоди (див. п. 14 Постанови №1 та п. 4 ст. 1073 ЦК РФ).

    Хто відповідає за шкоду, заподіяну неповнолітнім у віці від 14 до 18 років

    Якщо шкоду майну завдано неповнолітньою дитиною від 14 до 18 років, він відшкодовується в повному обсязі самим неповнолітнім порушником, згідно п. 15 Постанови ЗС РФ № 1 та п. 1 ст. 1074 ЦК РФ.

    Тільки у випадку, якщо у порушника немає майна або доходу для відшкодування шкоди повністю, він може бути або відшкодована повністю або в відсутньої частини батьками дитини, але тільки якщо вони не доведуть свою невинність до нанесення шкоди.

    Повністю шкоду відшкодовують батьки, усиновлювачі, піклувальники чи законні представники дитини, якщо вони винні у безвідповідальному ставленні до виховання дитини, не здійснювали належний нагляд за ним, не приділяли їй належної уваги, займалися потуранням або заохоченням його протиправних дій (пп. «а» п. 16 Постанови Пленуму ЗС РФ № 1 від 26 січня 2010 р.).

    Згідно п. 3 ст. 1074 ЦК РФ, батьки, усиновлювачі, піклувальники перестають нести відповідальність за шкоду, завдану неповнолітньою дитиною у віці від 14 до 18 років, якщо:

    • Який заподіяв шкоду неповнолітній досяг повнолітнього віку;
    • Неповнолітній, який заподіяв шкоду, придбав повну дієздатність до досягнення повноліття.

    Випадки відшкодування батьками шкоди, заподіяної їх неповнолітніми дітьми передбачає і такий варіант: якщо неповнолітній починає отримувати дохід до досягнення нею 18-річного віку, виконання обов’язку по відшкодуванню шкоди його батьками, усиновителями, піклувальниками припиняється, але якщо дохід неповнолітнього припиниться, обов’язки батьків відновляться, відповідно до п. 15 Постанови Пленуму ЗС РФ № 1 від 26 січня 2010 р.

    Проживають окремо від неповнолітньої дитини, винного у заподіянні шкоди, несуть відповідальність за дії власних дітей в тій же мірі. Батько звільняється від відповідальності тільки в тому випадку, якщо з вини іншого батька він позбавляється можливості брати участь у вихованні дитини або не міг приймати участь у вихованні з причини тривалої хвороби або інших об’єктивних причин (див. пп. «в» п. 16 Постанови Пленуму ЗС РФ № 1 від 26 січня 2010 р.).