Як пересадити орхідею: від вибору субстрату до догляду після процедури

58

Догляд за кімнатної орхідеєю зовсім не клопітка справа. Складнощі виникають лише при пересадці і розмноженні. Помилка при пересаджуванні може коштувати рослині здоров’я, а часом і життя. Давайте поговоримо про те, як правильно пересадити орхідею, щоб не нашкодити рослині і впоратися без зайвого клопоту.

Умови пересадки

Як і будь-яка кімнатна рослина, орхідея періодично потребує пересаджуванні. Щоб операція пройшла успішно, потрібно дотримати всі умови.

Терміни

Мабуть, найголовніша умова успішної пересадки-ні в якому разі не чіпати рослину під час цвітіння! єдиний виняток з цього правила-небезпека для життя рослини (хвороба, гниття коренів). В інший час можна сміливо приступати до процедури.

Багато квітникарі рекомендують пересадити рослину через кілька тижнів після цвітіння, щоб його новий життєвий цикл почався в нових умовах.

Взагалі ж показником необхідності пересадки є руйнування, трухлявість субстрату. Найчастіше це відбувається через 2-3 роки після покупки фаленопсиса. До цього моменту зазвичай і сама рослина буквально вилазить з горщика.

Що стосується періодичності пересаджування, то в принципі цим можна займатися хоч щороку, проте це недоцільно. Пересадка-стрес для рослини, і зайвий раз його краще не турбувати.

Субстрат

Зверніть увагу, що ні грунт, ні грунт, ні земля, а саме субстрат. Орхідея-епіфіт, тому грунт їй не потрібна. Що знаходиться в горщику субстрат використовується з метою закріплення орхідеї і підтримки нормальної вологості коренів.

Вам прекрасно підійде продається в будь-якому квітковому магазині субстрат з позначкою “для орхідеї”, але його легко виготовити і самим. В основі субстрату-соснова кора, яку можна назбирати в лісі. При зборі вибирайте шматки, де менше смоли, а після обов’язково обробіть їх від можливих шкідників. Для цього кору можна прокип’ятити або відправити в духовку на півгодини.

Після обробки кору нарізаємо кубиками по 3-4 см і сушимо. У субстрат обов’язково додаємо керамзит і деревне вугілля в співвідношенні 3 заходи кори і по 1 мірі керамзиту і вугілля. Також рекомендується додати і частинки старого субстрату, щоб збереглася звична для орхідеї мікрофлора.

Горщик

Орхідеї байдужі до матеріалу посудини, але бажано, щоб він був з прозорого матеріалу. Справа в тому, що коренева система рослини теж бере участь у фотосинтезі.

Звідси і вимога до великої кількості отворів на дні і навіть з боків горщика. Вони потрібні для зливу зайвої вологи, вентиляції і дихання коренів. Розмір отворів повинен бути достатнім, але таким, щоб не висипався субстрат.

Що стосується розміру горщика, то зазвичай вибирають на товщину пальця більше, ніж попередній. А якщо квітка постраждав від гнилі і частина коренів обрізана, то горщик повинен бути меншого розміру. До речі, орхідеї набагато краще живуть в тісних горщиках.

Процедура пересадки

У фаленопсиса дуже соковиті і тендітні коріння, що створює певні труднощі при проведенні процедури. Тому під час пересаджування потрібно бути гранично акуратними, уважними і обережними.

Перед операцією обов’язково поливаємо орхідею. По-перше, нагодовані вологою коріння більш пластичні, а по-друге, буде легше очистити їх від старого субстрату. Після поливу акуратно мнемо боки горщика, якщо він з тонкого пластику. Від стінок керамічного або скляного відокремлюємо субстрат ножем. Тоді можна буде без шкоди вийняти орхідею. Якщо її коріння вилізли в дренажні отвори, то пластиковий горщик простіше розрізати.

Далі струшуємо старий субстрат з коренів і промиваємо їх під проточною водою. Уважно огляньте всю кореневу систему: якщо ви помітите гнилі (коричневі) ділянки, їх слід негайно видалити. Місця зрізів присипаємо активованим вугіллям або корицею. Потім залишаємо орхідею просохнути і приступаємо до підготовки нового горщика.

Ємність треба вимити. Якщо рослина велике, то на дно кладемо вантаж (середнього розміру камінь), щоб орхідея не перекинулася. Дренаж не потрібен, так як в горщику багато вентиляційних отворів, а сам субстрат складається з великих шматочків.

Орхідею ставимо в горщик, акуратно розправляємо коріння, а в простору між ними кладемо субстрат. Буває, що не всі коріння вмістилися в ємність. У цьому немає нічого страшного-нехай залишаться на поверхні. Субстрат не ущільнюйте: чим більше повітря між його частинками, тим краще. Після пересадки полийте орхідею з душу, тоді грунт осяде природним чином.

Догляд після пересадки

Пересаджування – серйозний стрес для рослини, тому догляд за орхідеєю, яка пережила цю процедуру, повинен бути особливо ретельним.

Перш за все слід помістити квітка на півтора тижні в півтінь, захистивши від прямих сонячних променів і перегріву. Температура в приміщенні повинна бути в межах 18-21 градусів.

Поливати орхідею після пересадки можна не раніше, ніж через півтора-два тижні, так як в цей момент вона найбільш схильна до розвитку грибкових захворювань. Щоб рослина не пересохло, потрібно обприскувати його відстояною водою кімнатної температури. Будьте обережні: не потрапляйте в листову розетку, так як це може привести до загнивання. Підживлення вводимо через 3-4 тижні після пересаджування; у добриві обов’язково повинні бути калій, азот і магній.

Висновок

Шановні читачі, сподіваюся, що з цієї статті ви почерпнули для себе багато корисної інформації і зможете успішно пересадити свою екзотичну красуню. А ви вже колись її пересаджували? з якими труднощами зіткнулися? чекаю на ваші коментарі.