Від 0 до 1,5: декретна відпустка в різних країнах

540

У кожній країні існують свої закони і правила, що регулюють відпустку по догляду за дитиною. У багатьох європейських країнах він триває кілька місяців і добре оплачується, а, наприклад, в Америці декрет нетривалий і не сплачується зовсім. Читайте цікаві факти про особливості декрету в різних країнах!

Читайте також:Скільки і кому: дитячі допомоги в різних країнах світу

Австралія: 18 тижнів

© Instagram @barborhrda

В Австралії немає відпустки по вагітності та пологах, а є «відпустка по догляду за дитиною». Він триває до 18 тижнів і надається будь-якому з батьків — мами або тата, які також можуть поділити його між собою. Наприклад, один з батьків може використовувати 10 тижнів, а другий — 8. Декрет оплачується за середньою ставкою заробітної плати в розмірі 42%, що еквівалентно 7,5 тижнів відпустки при 100% оплаті. Працівники мають право на 12 місяців неоплачуваної відпустки по догляду за дитиною, а також можуть запросити додаткові 12 місяців неоплачуваної відпустки.

Австрія: 16 тижнів

© Instagram @j.mehaf

В Австрії молоді мами отримують 100% своєї зарплати протягом 16 тижнів. Проте є одна умова: відпустка по вагітності та пологах має розпочатися за вісім тижнів до встановленого терміну, згідно сайту уряду країни.

Цей пренатальний відпустка є обов’язковим: вагітним працівницям не дозволяється працювати протягом восьми тижнів перед передбачуваною датою пологів. Якщо відпустка в допологовому періоді надається на термін менше восьми тижнів, відсутню час може бути додано до післяпологовому періоду, однак тривалість післяпологової відпустки не повинна перевищувати 16 тижнів.

Декрет можна продовжити до 12 тижнів у випадку передчасних і множинних пологів, а також кесаревого розтину. Після закінчення оплачуваної відпустки мама може взяти його за свій рахунок і провести в декреті у загальній сукупності 730 днів.

Німеччина: 14 тижнів

© Instagram @berater.andre_langer

У Німеччині мама може піти в декрет за 6 тижнів до передбачуваної дати пологів і перебувати вдома до 8 тижнів, які повністю оплачуються державою. Цей термін збільшується до 12 тижнів, якщо народжується більше однієї дитини. Це обов’язковий відпустку, після якого жінка може вийти на роботу або взяти сімейний відпустку терміном до трьох років, але з них оплачується лише один рік із збереженням 60% її останньої зарплати. За статистикою, близько 43% жінок повертаються на роботу після перших двох років.

Якщо жінка бере відпустку 12 місяців, її чоловік і тато малюка може отримати двомісячний оплачувану відпустку. Однак батьки можуть помінятися ролями: чоловік може перебувати у відпустці 12 місяців, а жінка — піти на два місяці після його виходу з декрету.

Швеція: 16 місяців

© Instagram @mari_sebriuk

У Швеції матері й батьки мають право на 480 днів (16 місяців) оплачуваної батьківської відпустки (+180 бонусних днів для батьків близнюків), який вони можуть розділити між собою. Майбутня мама може відправитися у відпустку по вагітності та пологах за 7 тижнів до встановленого терміну пологів.

Протягом 390 днів батьки мають право на отримання майже 80% від їх звичайної заробітної плати. Виплати розраховані на максимальний щомісячний дохід, а решта 90 днів оплачуються за фіксованою ставкою. Ті, хто не має роботи, також мають право на оплачувану відпустку по догляду за дитиною, який виплати забезпечує держава.

Франція: 16 тижнів

© Instagram @mrsjanetkelly

У Франції жінкам належить 16 тижнів повністю оплачуваної відпустки (за шість тижнів до народження і 10 тижнів після). Цей час може збільшитися до 34 тижнів-у разі народження близнюків, а для трійнят — до 46 тижнів.

Італія: 20 тижнів

© Instagram @bespokestrokes

Згідно з програмою соціального забезпечення Італії, працівник, який перебуває у декретній відпустці, отримує 80% своєї зарплати протягом 8 тижнів до і 12 тижнів після пологів. Щоб використовувати оплачувана батьківський відпустку в Італії, працівник не має права перебувати у відпустці безупинно більше 10 місяців, які він також бере за свій рахунок.

Якщо мама не хоче брати відпустку по догляду за дитиною, вона має право працювати по 6 годин в день, поки новонародженому не виповниться 12 місяців.

Іспанія: 16 тижнів

© Instagram @ash_churbockfitness

Іспанки можуть розраховувати на 16-тижневий декретну відпустку, сплачений в розмірі 100% від заробітної плати (18 тижнів у разі багатоплідних пологів). Декрет починається, як правило, за 6 тижнів до пологів, а решту 10 розраховані на перебування з новонародженим. Перші шість тижнів є обов’язковими для матері, а інша частина періоду може бути передана батькові або не взята зовсім. Однак ті, хто не хоче залишати малюка, можуть розраховувати на додатковий, але не оплачувана батьківський відпустку терміном до 3 років.

Фінляндія: 18 тижнів

© Instagram @themamaladder

У Фінляндії декретна відпустка становить 18 тижнів: 30-50 днів до пологів і дні, що залишилися — після. Кожна мама сама вирішує, коли їй піти в декрет. Відпустки оплачуються посібниками, які складають приблизно 70-80% від попередньої заробітної плати. Батькам також надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, оплачуваний за мінімальною тарифною ставкою і використовується кожним з батьків.

США: 0 місяців

© Instagram @eesahboo

На національному рівні жінки США не мають законної відпустки по вагітності та пологах. Тим не менш компанії з більш ніж 50 співробітниками мають зобов’язання пропонувати до 12 тижнів неоплачуваної відпустки з причин «розширення сім’ї» згідно з Законом про сімейне і медичному відпустку (FMLA). Він захищає молоду маму від втрати роботи на термін до 12 тижнів, але не передбачає жодних виплат і компенсацій.

Росія: 1,5 року

© Instagram @katrin.golovatyuk

Згідно російським законам, термін лікарняного листа, наданого майбутній мамі, обмежується 140 днями — 70 днів до пологів і 70 днів після. Зазначений період оплачується відповідно до законодавства, що регулює оплату лікарняного листа, виходячи із загального трудового стажу жінки і її середньої заробітної плати. Багато мами відразу після народження малюка оформляють відпустку по догляду за дитиною на 1,5 року. Протягом перших півтора років життя дитини перебувають у декреті батьки або опікуни можуть претендувати на виплату в розмірі 40% від середньомісячного заробітку.

Після досягнення дитиною віку півтора років виплата допомоги в розмірі 40% від середньомісячної заробітної плати припиняється, але батько може перебувати з дитиною до 3 років. Крім того, взяти відпустку по догляду за дитиною в Росії може не тільки мама або тато, але і бабуся або дідусь.

Фото на анонс: Depositphotos